Майчинството счетоводно-83

  • 32 644
  • 760
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 20
Здравейте, дали някой може да ме ориентира кога изравняват годишните суми на доходите в НОИ?
Обяснявам: всеки месец получавам заплата Х, през м.Май 2019 имам един годишен бонус, приблизително равен на 2Х. Като вляза в калкулатора за майчинство и си въведа коректно датите, този бонус не фигурира нито в месеца, нито в следващите. Направи ми впечатление обаче, че този за 2018 е разпределен поравно в месеците на 2018г. Т.е явно са правили някакво годишно изравняване и в някакъв момент са коригирали месечния доход. Кога и дали трябва да се случи това за 2019, понеже ми предстои излизане по майчинство и това ще се отрази на сумата на майчинството.
Благодаря на отзовалите се!

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 10:18 от Bouquet

# 571
  • Мнения: 757
Здравейте имам един въпрос , в последният болничен от 45 дни съм за бременност, който е от 6.12 до 19.01 вчера ми преведоха от НОИ сумата за декември и 15 работни дни . Въпроса ми е за януари през месец февруари ли трябва да ми преведат или е трябвало на веднъж ?

# 572
  • София-Младост
  • Мнения: 23 271
Здравейте имам един въпрос , в последният болничен от 45 дни съм за бременност, който е от 6.12 до 19.01 вчера ми преведоха от НОИ сумата за декември и 15 работни дни . Въпроса ми е за януари през месец февруари ли трябва да ми преведат или е трябвало на веднъж ?
В началото на февруари за януари.

# 573
  • Мнения: 757
И аз така предположих , Благодаря

Здравейте имам един въпрос , в последният болничен от 45 дни съм за бременност, който е от 6.12 до 19.01 вчера ми преведоха от НОИ сумата за декември и 15 работни дни . Въпроса ми е за януари през месец февруари ли трябва да ми преведат или е трябвало на веднъж ?
В началото на февруари за януари.

# 574
  • Мнения: 419
Здравейте, дали някой може да ме ориентира кога изравняват годишните суми на доходите в НОИ?
Обяснявам: всеки месец получавам заплата Х, през м.Май 2019 имам един годишен бонус, приблизително равен на 2Х. Като вляза в калкулатора за майчинство и си въведа коректно датите, този бонус не фигурира нито в месеца, нито в следващите. Направи ми впечатление обаче, че този за 2018 е разпределен поравно в месеците на 2018г. Т.е явно са правили някакво годишно изравняване и в някакъв момент са коригирали месечния доход. Кога и дали трябва да се случи това за 2019, понеже ми предстои излизане по майчинство и това ще се отрази на сумата на майчинството.
Благодаря на отзовалите се!

В НОИ не правят изравняване на доходите.Най-вероятно фирмата,в която работиш не е декларирала годишния ти бонус и съответно не си осигурена и върху този ти доход.
Щом имаш ПИК за НОИ,пусни справка за подадени декларации за осигуряване през 2019 и ще видиш за всеки един месец брутото и нетото и съответно дали изобщо е отразен там бонуса ти.

# 575
  • Мнения: 381
Здравейте!
Дано тук ми отговорите!
Казусът е следният, бременна не работеща, колко време назад трябва да се осигурява за да може да излезе в болнични и след това в майчинство?

# 576
  • София
  • Мнения: 2 308
И аз получавам април месец бонус за предната година. Като доходи отиват по месеци. Счетоводно не знам как се случва, но е факт. 2014 като родих април, в изчисленията не се включваше, но след като се свързах с НОИ и обясних го преизчислиха. Сега пак съм бременна и ще действам пак така, дано го преизчислят.

# 577
  • Мнения: 3 716
Здравейте!
Дано тук ми отговорите!
Казусът е следният, бременна не работеща, колко време назад трябва да се осигурява за да може да излезе в болнични и след това в майчинство?
Назад не можеш да се осигуряваш.Намери някой да те назначи на трудов договор сега и ще можеш да излезеш в болничен още след няколко “отработени” дни.Това,разбира се САМО ако имаш необходимия стаж  (6месеца за болничен и 12 месеца за майчинство общо пре целия си живот).Болничните се изчисляват за 18 месеца назад,а майчинството за 24.За месеците,в които не си работила ще се вземе МРЗ.Реално ще получаваш около 400-450лв болничен и 610лв майчинство.

# 578
  • Мнения: 4 660
За да излезеш болничен и той да бъде платен иска се 6 месеца осигурителен стаж, а за майчинство 12 месеца осигурителен стаж.

# 579
  • Мнения: 6 414
Здравейте Hug
2018г (м 10, 11 и 12) работих по един граждански договор, но ми платиха през март 2019 г. Аз от януари 2019 г излязох болничен за общо заболяване, юни родих и сега съм майчинство първа година. Трябва да подам данъчна декларация, но по документи излиза, че съм работила през месец март 2019. Фирмата така го е отбелязала и в НОИ като гледам справката пише, че са ме осигурили за пенсия за март 2019. Фирмата е платила данъка, но аз пак трябва да подам нулева декларация. Притеснявам се, че излиза все едно съм работила докато съм била болничен. Да не стане така НОИ да искат да връщам парите за март? Малко объркано май го обясних..

Знае ли някой?

# 580
  • Мнения: X
Здравейте!
 В чуденка съм - 45-дневния ми болничен преди раждане беше издаден на 6.12.2019 (до 19.01.2020.) Парите за декември съответно преведоха в началото на този месец. Родих на 08.01.2020г и ми издадоха нов болничен, както си му е реда. Сега влезнах в системата и ми излиза, че ми е преведена сума за януари месец от болничния, който е от 06.12.2019 до 19.01.2020, а новият изобщо не фигурира в системата. Не мога да си обясня защо сега превеждат пари за януари - нали би трябвало да ги чакам февруари? Възможно ли е новия болничен да не е качен от счетоводителя и това да прави объркването?
Ще съм ви много благодарна ако можете да ми изясните ситуацията по някакъв начин..

# 581
  • Мнения: 3 716
Здравейте!
 В чуденка съм - 45-дневния ми болничен преди раждане беше издаден на 6.12.2019 (до 19.01.2020.) Парите за декември съответно преведоха в началото на този месец. Родих на 08.01.2020г и ми издадоха нов болничен, както си му е реда. Сега влезнах в системата и ми излиза, че ми е преведена сума за януари месец от болничния, който е от 06.12.2019 до 19.01.2020, а новият изобщо не фигурира в системата. Не мога да си обясня защо сега превеждат пари за януари - нали би трябвало да ги чакам февруари? Възможно ли е новия болничен да не е качен от счетоводителя и това да прави объркването?
Ще съм ви много благодарна ако можете да ми изясните ситуацията по някакъв начин..
Счетоводителя има срок до 10.02 да подаде новия болничен в НОИ.А превод за дните от януари ще имате 10 работни дни след подаването му в НОИ.Ако го предаде на 10,превод ще имате към края на февруари за дните от януари

# 582
  • София-Младост
  • Мнения: 23 271

maiathebee
Не ти пречи ГД на болничния.


Darry_157
както са написали, ще ти бъде подаден от работодателя най-късно до 10.02. Имай предвид, че дефакто няма да получиш пари за периода, който се застъпва 08-19.01. парите вече са платени с първия, от втория ще получиш за 19-31.01.

# 583
  • Мнения: X
Много ви благодаря!

# 584
  • Пловдив
  • Мнения: 515
Мога ли да ползвам помощ от НОИ за рехабилитация докъто съм в майчинство? Знам, че не мога докъто съм в болничен, но не знам дали за майчинството е същото.

Общи условия

Активация на акаунт