Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 6

  • 36 223
  • 749
  •   2
Отговори
# 15
  • Sliven
  • Мнения: 249
Ако стоката вече е обмитена, не – няма да плащаш нищо допълнително при пристигането ѝ.
А как да разбера дали вече е обмитена?

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 15 511
Като поръчва, защо просто не попита търговеца дали ще има import charges? Най-точен отговор можеш да получиш именно от него, все пак.

# 17
  • Мнения: 5 173
Здравейте, имам питане относно поръчка. До сега не бях поръчвала стоки, по скъпи от 15 долара, но на 11.11 си поръчахме прахосмукачка на сума 309 $. Поръчах чрез една група и съвета там беше да поръчам с доставка от Чехия. Сега виждам по проследяващия номер, че е тръгнала по DHL от Германия. Та, въпросът е някой дали е получавал нещо на подобна цена от европейски склад и минава ли през митница?
Предполагам, че е от AliExpress. Продавачите са наясно защо избираш Чехия, а не Китай, но ще ти я изпратят от тази европейска държава, от която им е най-изгодно. Без проблеми ще мине митница.

Последна редакция: пн, 18 ное 2019, 14:44 от ЧревоУгодник

# 18
  • Sliven
  • Мнения: 249
Значи като пристигне ще пиша ...

# 19
  • Мнения: 21
Пиша да споделя как мина освобождаването на пратка от Челопешко Шосе на стойност под 30лв.

Задържаха ми пратка от aliexpress за 13 долара и 7 долара доставка.
Получих само sms ot BGPOST,че е задържана на митницата в София.
След като изчетох какво се прави си разпечатах платежно от банката, и от сайта на алиекспрес информация за
продуката с проследяващ номер, име и  цените

С тях отидох на Челопешко Шосе 31. Нямаше никой.
На входа има барака. Отивате там и предавате документите.

Обаче на мен без обяснение ми  дадоха да попълвам декларация за посредничество на българси пощи и ми казаха,че ще ми ги доставят
в пощата. Добре че, бях видяла прочела за какво са тези декларации преди това.
След като им казах, че искам да ги взема оттук изпратиха човек да ги търси.

След това се разписах на две места и платих 4,80 такса и това беше.

# 20
  • Sliven
  • Мнения: 249
Значи като пристигне ще пиша ...
Пратката (робот за 309 долара), поръчан на 12.11 пристигна на 19.11 с куриер на спиди до адреса без да платя допълнително и стотинка! Супер доволна съм!

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 15 511
Да се допитам и аз...
Ще поръчвам стока, която е на стойност, примерно, 30.40 лв. и е с безплатна доставка. Има код за намаление, с който ще сваля още от цената, т.е. ще падне под 30 лв., като крайна сума.
Според вас, ще бъде ли спряна на митницата? Знам, че е много трудно да се каже, но първо, че стойността на пратката надвишава само с някакви си стотинки допустимия праг, и второ – реалната цена, която ще съм заплатила, ще е значително под 30 лв.
Как стоеше въпросът с кодовете за намаление, по последна информация?

# 22
  • Мнения: 1 795
Blаck Cat, ако е код за процентно намаление признават отстъпката. Ако е някаква форма на store/rewards кредит, използвани бонус точки и тн. го смятат за виртуални пари и гледат цената преди отстъпката. Това ми е казано от служители на митницата. Не съм сигурна как стоеше въпросът с  ваучерите и кодовете с отстъпка определена сума.

# 23
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Здравейте, имам питане относно поръчка. До сега не бях поръчвала стоки, по скъпи от 15 долара, но на 11.11 си поръчахме прахосмукачка на сума 309 $. Поръчах чрез една група и съвета там беше да поръчам с доставка от Чехия. Сега виждам по проследяващия номер, че е тръгнала по DHL от Германия. Та, въпросът е някой дали е получавал нещо на подобна цена от европейски склад и минава ли през митница?
Предполагам, че е от AliExpress. Продавачите са наясно защо избираш Чехия, а не Китай, но ще ти я изпратят от тази европейска държава, от която им е най-изгодно. Без проблеми ще мине митница.
Доставка от страна  членка на ЕЮ не подлежи на обмитяване.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 15 511
Blаck Cat, ако е код за процентно намаление признават отстъпката. Ако е някаква форма на store/rewards кредит, използвани бонус точки и тн. го смятат за виртуални пари и гледат цената преди отстъпката. Това ми е казано от служители на митницата. Не съм сигурна как стоеше въпросът с  ваучерите и кодовете с отстъпка определена сума.

Би трябвало да е точно код, да; все още не съм го пробвала, обаче.
А пък и редовната цена е толкова малко над 30 лв. Не знам...
Аз неотдавна получих пакет от САЩ, за около 32 лв., директно в пощата. Явно не са догледали или не им се е занимавало.
Мерси за информацията! bouquet

# 25
  • Мнения: 2 337
Blаck Cat, ако е код за процентно намаление признават отстъпката. Ако е някаква форма на store/rewards кредит, използвани бонус точки и тн. го смятат за виртуални пари и гледат цената преди отстъпката. Това ми е казано от служители на митницата. Не съм сигурна как стоеше въпросът с  ваучерите и кодовете с отстъпка определена сума.

Би трябвало да е точно код, да; все още не съм го пробвала, обаче.
А пък и редовната цена е толкова малко над 30 лв. Не знам...
Аз неотдавна получих пакет от САЩ, за около 32 лв., директно в пощата. Явно не са догледали или не им се е занимавало.
Мерси за информацията! bouquet
Ти не смятай така, че може да се получи голяма разлика като приложат тяхният курс на валутите
https://customs.bg/wps/portal/agency/home/info-business/bank-inf … ms-exchange-rates
Те митничарите са със собствено мнение за всичко Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 26
  • Мнения: 3 118
Здравейте, записвам се в темата. Полезна е с всичките изключения и казуси.
Последно освобождавах пратка преди няколко месеца и за нея чаках около 3 седмици БГ пощи да я доставят.
Гледам, че явно са ускорили процедурата.

# 27
  • Мнения: 80
Здравейте! Спешни въпросчета  : Трябва ли да ходя в банката за платежното нареждане, след като плащането минава през картата? Мога ли да си разпечатам платежното, ако имам интернет банкиране? Тъй като превода е бил преди 2 месеца, не мога да видя плащането на тази сума, дава само 10 операции назад. Може ли някой да ми каже какво да направя в случая с по- малко разкарване по институции. За пръв път ми е, който има опит да каже.

# 28
  • In transit
  • Мнения: 11 703
В онлайн банкирането там където виждате, че дава само 10 операции назад, трябва да има падащо меню, където да изберете други опции. Ако не, някъде трябва да може да зададете от дата до дата и ще видите извлечението.

# 29
  • Мнения: 80
Вече успях да стигна до превода, извадих си банковото бордеро по ел . път, но да питам, преди да отида до пощата. Достатъчно ли е банковото бордеро , тъй като е без подпис и печат, ще ми го приемат ли така? И още нещо - Тази такса 12 лв  за да упълномощя пощата да ме представлява еднократно ли важи или и за бъдещи пратки?

Общи условия

Активация на акаунт