Освен ароматна, сладка и вкусна, тиквата може да бъде и много полезна за нашето здраве. Оранжевият ѝ цвят се дължи на бета-каротина, който е мощен антиоксидант. В нея се съдържа голямото количество витамин D, който укрепва костната система.

Тиквата се използва в диетичното хранене заради ниската си калоричност и фибрите в структурата ѝ. Съдържащите се в нея соли на калия, магнезия, медта, фосфора, калция и желязото влияят благотворно върху кръвотворната система.



Оранжевият зеленчук стабилизира обменните процеси в стомашния сок и помага за нормализиране на състоянието на кръвоносните съдове, тъй като пектинът понижава нивото на лошия холестерол и подпомага извеждането му от организма.

Комплексът от вещества, съдържащи се в тиквата, нормализират работата на черния дроб след прекаран хепатит, а при достатъчно дълга употреба извеждат излишните течности от организма и намаляват отоците. За целта се приема по 150-200 ml прясно изцеден сок.

По една чаша сок от тиква или отвара от тиква с мед, приета вечер, се препоръчва против безсъние, а настърганата месеста част се прилага при изгаряния, екзема и възпаления на кожата. Хората, които прекарват дълго време прави, могат да облекчат болката в стъпалата като ги наложат с настъргана тиква.

Освен лечебни, тиквата има и козметични свойства. Обтриването с парченце тиква може да избави лицето ви от акне и разширени пори, както и да премахне блясъка от челото и носа.

Подхранваща маска
Размачкайте 3 с.л. варена тиква и добавете към нея един яйчен жълтък и лъжица мед. Нанесете топлата маска на лицето си, изчакайте 10-15 минути и отмийте със студена вода.

Тиквените семки
Тиквените семки съдържат белтъчини, фибри, мазнини, линоленова киселина, глутаминова киселина, аргинин. Микроелементите са представени от цинка, желязото, магнезия, фосфора и мангана. В по-малки количества присъстват калият, калцият, селенът. Витамините са А, В, В9, Е, РР.

Тиквените семки са полезни при заболявания на бъбреците и пикочните пътища. Високото съдържание на цинк ги прави отлично профилактично средство срещу простатит. Микроелементите в тях са полезни за укрепването на сърдечния мускул.



Тиквените семки имат още едно лечебно свойство – те действат слабително и диуретично, извеждат оловото и кадмия от организма, намаляват газообразуването в стомаха.

Не по-малко полезно е и маслото от тиквени семки. То съдържа витамините А, В1, В2, В9, С, Е, К, Р, РР, 53 микро- и макроелемента, мастни полиненаситени киселини, белтъчини, флавоноиди, стерини, хормоноподобни вещества и цяла гама от есенциални фосфолипиди. Освен това е богато на пектин не по-малко от ябълките.

При заболявания на бъбреците и пикочния мехур: чаена чаша тиквени семки и чаена чаша конопено семе се стриват. Към тях бавно се наливат 3 чаши гореща вода. Сместа се прецежда, подслажда се с мед и се пие в течение на деня. На следващата сутрин се прави ново “мляко”.

За същите заболявания може да се приложи отвара от тиквени семки:
1 ч.л. семки се залива с 1 ч.ч. вряла вода и се оставя да изстине. Едновременно с това лечение се прилага и компрес в областта на бъбреците: 50 g тиквено и 50 g ленено семе се стриват и се размесват с преварена вода, докато станат на каша.

Последна редакция: пн, 11 ное 2019, 17:01 от Редактор**