Професия учител - 7

  • 33 942
  • 754
  •   1
Отговори
# 30
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Щом  си правоспособна, не може да те назначи от безсрочен на срочен. Едва ли ще си позволи, това е грубо нарушение. Ако все пак има нещо, потърси защита от синдиката.

# 31
  • Мнения: 151
А, как става да минеш от прогимназиален на начален? Трябва ли конкретна допълнителна специализация?
Зависи по какво преподаваш предполагам. Аз съм и в начален, и в прогимназиален етап. Завършила съм филология и в дипломата ми пише учител. Т.е. мога да работя и в гимназия. Колегата по физическо също влиза в двата етапа, би трябвало и при него да е така. Може би и по ИИ и рисуване да е така. Колежка, която преподава математика и ИТ, влиза в начален етап за часове по Компютърно моделиране (но може да е взела някаква допълнителна квалификация).

# 32
  • Майничка
  • Мнения: 12 563
Щом  си правоспособна, не може да те назначи от безсрочен на срочен. Едва ли ще си позволи, това е грубо нарушение. Ако все пак има нещо, потърси защита от синдиката.
+1  Peace

YellowCat, аз също съм с филология (ЧЕ), но не мога да преподавам в начална степен, т.е., мога, ама само ако не се намери някой с НУП и език. Не че съм залетяла, де. Wink

# 33
  • Мнения: 1 463
Аз съм с учителска правоспособност по предмет, който се изучава в горен курс, но за да започна в начален си доучих. Няма иначе друг начин. Ако, разбира се, искате да преподавате само на деца 1-4 клас.

# 34
  • Мнения: 1 722
[video][/video]
Здравейте, преди 2 месеца започнах работа в ДГ по заместване по майчинство. Но в договора не пише колко ми е изпитателния срок, попитах и тях, но не ми отговарят.

# 35
  • Мнения: 2 486
В договор за заместване не знам да има изпитателен срок. Изпитателния срок е във връзка с чл. 67, т.е. постоянен договор.
Договорът за заместване е до завръщане на титуляра.

# 36
  • Мнения: 1 722
В договор за заместване не знам да има изпитателен срок. Изпитателния срок е във връзка с чл. 67, т.е. постоянен договор.
Договорът за заместване е до завръщане на титуляра.
А при евентуално забременяване на по-късен етап имат ли право да ме уволнят, както става със срочния договор. В такъв смисъл имам ли същите права като тези на постоянен договор?

# 37
  • Мнения: 2 486
Да, имат право. В момента, в който се върне титулярът, твоят договор се прекратява, дори да си в болнични или бременна.

# 38
  • Мнения: 98
Така, да попитав и аз, по-рано писах, че имам Спец. Туризъм-бакалавър и втора -стопанско управление- магистър.Има вариант да запиша квалификация за учител, като втория семестър може учител по. Та питам може ли  само квалификация учител или е за предпочитане учител по.. В случая незнам коя от двете дисциплини евентуално да избера?

# 39
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Така, да попитав и аз, по-рано писах, че имам Спец. Туризъм-бакалавър и втора -стопанско управление- магистър.Има вариант да запиша квалификация за учител, като втория семестър може учител по. Та питам може ли  само квалификация учител или е за предпочитане учител по.. В случая незнам коя от двете дисциплини евентуално да избера?
Аз вече отговорих, няма "учител по" в твоя случай, има само учител. Учител по математика, БЕЛ, чужд език и т.н. Учител по туризъм няма, явяваш се на методика по география, но не си учител по география, а придобиваш квалификация учител към диплома номер еди си коя, т.е, твоята диплома по туризъм. За икономиката записваш отново втори семестър, с методика по икономика. Първият  семестър важи и за двете специалности.

Последна редакция: чт, 31 окт 2019, 20:20 от Джемма

# 40
  • Варна
  • Мнения: 210
Аз съм завършила туризъм бакалавър и магистър в икономически университет, после курс по педагогика. Квалификацията ми е учител по икономически дисциплини, като туристическите спадали към икономическите и в момента преподавам в гимназия по туризъм по икономическите дисциплини и предмети по туризъм имам. За протокола - кандидатствала съм по обяви за учител по география и "не съм отговаряла на изискванията".

# 41
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, география не може да се преподава, естествено. На мен в ДИКПО Варна ми казаха, че трябва отделно за туризма правоспособност, тъй като са две отделни дипломи, от различни университети. В свидетелството пише към диплома еди си коя, съответно не важи за другата. А и спецификата на методиката по география е различна от тази по икономика. Туризъм по принцип се явяват на география, не на икономика, и в Търново е така. Вероятно зависи и от директора, как ще я приеме, но моята катедра е основно с предмети по туризъм, отколкото с икономически, и затова исках и по двете да имам правоспособност, и на двете пише ссмо учител, не учител по...Моята специалност не е точно туризъм, а хотелиерство и ресторантьорство.

Последна редакция: чт, 31 окт 2019, 20:19 от Джемма

# 42
  • Мнения: 648
Здравейте ! Искам да попитам , ако си за пръв път учител , първа година и всичко е ново  не трябва ли на такъв млад учител да се назначи старши учител? Как стоят нещата ? Мен ме наеха на работа и ми казаха-“ прави си разпределения “???? Моля?? Аз изобщо не бях наясно . Дадоха ми един огромен куп с разпределения , които трябваше да ксерокопирам и да започна да пиша дати, дати , дати! Плюс това попълвах дневник и се чувствах като ученичка , която преписва от останалите! Голямо лутане и психически тормоз , че си нов , млад и никой не те харесва и не желае да ти помогне! Единствено децата ми даваха кураж ..Sad ! Та така се случи , че забременях и сега съм по майчинство ! Не съм на работа във в същото училище и ще трябва да търся другаде . Това означава ли , че пак ще ме хвърлят в нищото?

# 43
  • Майничка
  • Мнения: 12 563
Би следвало да имаш наставник, да, но дори да нямаш, "закачи" се за някоя приятелски настроена колежка и "кради" занаят. Пък и сега вече ще имаш някакъв опит, чети нормативните уредби, ослушвай се по специализираните форуми, питай.
Мен в началото точно ме хвърлиха в нищото, двете колежки се бяха разчекнали да покриват 2,5 норматива в 5 степени, бяха и с малки, боледуващи деца, та ги разбирах напълно. Обаче бях на 40+, с голям опит в работа с хора и четене на документация, та зорът ми беше за кратко.

# 44
  • Мнения: 151
Би трябвало на имаш наставник, но не знам доколко е задължително. На мен се оказа, че са забравили да ми назначат такъв и ми дадоха едва, като дойде новият директор. Старият се усети, че нямам при една проверка и се биеше в гърдите, че вършел тая работа за без пари. Иначе колежките ми винаги са били много отзивчиви. Въведоха ме, обяснявали са ми, давали са ми материали, държаха ме в течение какво се изисква от мен и никога не са ми отказвали помощ. Единственият проблем, който съм имала е, че пиша отсъствия, а на някои от тях това не им се нрави и ме тормозят психически по този въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт