Имало едно време в Чукурова | ВВ, Кьосем и други исторически сериали №16

  • 22 283
  • 735
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 28 007
Привет! Hug
Докато чакате Чукурова, 6-те серии на "Възходът на Османската империя", рус. суб.

https://turkru.tv/rassvet-osmanskoi-imperii/?order=asc

Благодаря за българския превод на Чукурова! Flowers Bouquet

# 721
  • Мнения: 3 634
Спокойна неделя! Animal Bee

Лучия, благодаря за превода на „Възходът...“, ще го гледам при първа възможност.

„Имало едно време в Чукурова“, 52 еп., рус. суб. и озвучаване:

https://vk.com/birzamanlarcukur?w=wall-82230597_152132

Едва след като гледах 51 еп. с бг. суб., разбрах, че Мюжгян е казала много ясно на Йълмаз:
не е трябвало да отива на срещата със Зюлейха; трябвало е да и каже, че той няма какво да говори с нея.
Това е гледната точка и право на Мюжгян, а ако Йълмаз иска да не пропуска всеки повик на Зюлейха за среща с него, то това е въпрос, който засяга само него, той трябва да го реши и да освободи Мюжгян от себе си. Мюжгян се върна в конака и постъпи правилно. Не са необходими изкуствени условия, каквото би било преместването им; защо Мюжгян трябва да бяга от Зюлейха? Тя иска да види при предишните и създадени от самия Йълмаз условия, какво след раждането и преживяното в болницата е променено в Йълмаз като отношение към нея, детето им и, от друга страна - към Зюлейха. С връщането в „нашия дом“ – нали такъв го направи Йълмаз, Мюжгян даде шанс на Йълмаз. За съжаление, ги завари отново заедно. Заради горния разговор с Мюжгян, Йълмаз сега категорично е трябвало да откаже на Зюлейха да влиза в дома им и е трябвало да търси друго решение. Още по-малко трябваше да тръгне след Зюлейха и да и иска извинение, защото самата Зюлейха не трябваше да помисля да влиза в тяхната къща и да се крие зад плачещото от глад дете. Зюлейха видя в болницата състоянието на Мюжгян и я чу какво и говори. Още по-назад във времето знаем, че Мюжгян от началото на бременността каза, че не иска дете без любов. Така, както аз виждам нещата, тя вече няма на какво да се надява: Йълмаз не я обича, лъже я от самото начало, защото той винаги е обичал само Зюлейха, и Мюжгян трябва да търси друго решение, ако продължава да смята, че не иска детето и да расте в семейство като нейното. За Мюжгян стана удар това, че Аднан се оказа син на Йълмаз. Но понеже той не знае това, постоянният удар за Мюжгян и този, който не се променя с времето, си остава този, че Йълмаз не я обича и е с нея заради детето. Всъщност, колко правилно разбира тя Йълмаз. Това е, което Мюжгян осъзна с още по-голяма сила след като научи истината за Аднан и тази истина беше само „капак“, за да разбере колко безнадеждно е да очаква нещо от Йълмаз, особено когато предстои той разбере и бащинството си на Аднан. Без съмнение, децата имат нужда от бащи, но от бащи, които обичат техните майки. Бащите могат да продължат да обичат децата си и не непременно като живеят в семейство с майката. Това в много случаи, какъвто е и техният, е по-добре за детето. Интересно ми е какво е решила Мюжгян. И дали ще може да го изпълни, защото Демир, от когото зависи очевидно нейното решение, е в опасност, а лелята я води в друга посока.
Йълмаз е зле с нервите, той трябва да се лекува.

Юзум фактически спаси Аднан, когато каза, че той е в огъня.
Така Сание, заради която Юзум се оказа на това място, и Шермин, които помогнаха Аднан да се спаси, в някаква степен намалиха вината си от историята със змията.

Фадик сега ще изпълнява ролята на Зюлейха от началото:
ще живее в стаята на Азизе, ще се грижи за нея и ще я пази.
Спомням си как веднъж пред Зюлейха я нарече “дъртачка“ и не знам какво да очаквам от Фадик.
Азизе, също както и на Зюлейха, вече и намери мъж.

Зюлейха е възмутена, че Демир оцени живота на Аднан за 10 жълтици.
А забрави, че Шермин изпрати Демир на смърт.
Зюлейха реагира само на това, което я засяга.
Нарочиха Демир за егоист, но егоистите са други, Зюлейха е първа сред тях.
А тя самата, с какво нейно, лично нейно,  ще заплати на Шермин спасяването на Аднан?
Бил делил Демир децата...
„Ще те унищожа, ако още веднъж кажеш, че Аднан не ми е роден син...Той е моето всичко, моята душа!“
Демир и даде да разбере, че от нея ще се откаже, но не и от детето.
Това, което се случва в 51 еп., не е за първи път. Зюлейха използва детето, за да решава различни ситуации: да спаси живота на Йълмаз, да раздели обратно Аднан от Демир, за да го върне на Йълмаз...Сега се възмущава от „цената“, която Демир дава за Аднан и то на кого: на Шермин, която и съдейства да убие второто си дете, а първото директно заедно с майката искаше да изпрати на оня свят; Зюлейха е наясно с всичко, което Шермин прави срещу Демир, срещу Яман, където тя отглежда децата си, срещу Сабахеттин, който уж и е приятел. Но сега всичко е изтрито, защото Шермин спаси Нейния син. Зюлейха нарече Шермин своя сестра и то пред всички, пред Демир, който седи на два метра от нея. Ако това не е егоизъм! Така Зюлейха издигна Шермин по-високо от Демир и сега остава само да видим какво още ще и причини сестрата Шермин. Защото тя някога беше сестра и на Демир, но това не и попречи да пожелае смъртта му. След като изпи горчивата чаша на приятелството с Гюлтен, да видим сега какво питие ще и предложи сестринството с Шермин.
Шермин сега е в много добра позиция и Бехидже може и на нея да направи намек за Аднан. Ако само малко „захапе“ темата, Шермин ще направи всичко, за да разбере истината, за която тя има много, но пръснати факти, които сега може да събере в едно и да налучка истината. С алчността си Шермин може да поиска да продаде тази важна информация на Йълмаз, например. И тогава ще е интересно, ако двете дами имат различно виждане какво да се прави с информацията за Аднан.
Докато Зюлейха, от една страна, се опитва да убеди Демир, че Аднан не е негов син, да го отдели, да накара Демир да се откаже от него, от друга, чрез реакциите на Демир, това, което и казва и прави с децата, Зюлейха непрекъснато получава потвърждение за искреността на неговото бащинство. Затова кое от двете ще играе роля нататък и особено в някакъв критичен момент, още не знаем.
Истината за Аднан вече знаят, освен тримата от началото, още четирима, като цяло – седем души, а разширяването на кръга стана известно на Хюнкяр и тя предприе действия. 

https://twitter.com/i/status/1220413824370708488

Сега вече Зюлейха ще има проблем не само с искрената обич на Демир към Аднан;
но и с чувствата на Йълмаз към неговия кръвен син Керем Али.
Зюлейха показа, че приема неговия син.
Но какво ще каже Йълмаз за другия свой син - нейния, особено когато разбере как е станал син на Демир?
Както и поръча Хюнкяр, Зюлейха мисли за бъдещето. Задава си въпроса дали Керем Али и Аднан ще знаят, че са братя? Засега се опита да ги направи поне млечни братя, но връщането на Мюжгян не позволи стъпка в посока на символичното побратимяване, което би предхождало разбирането на цялата истина.
Много се радвам, че Мюжгян я изпъди. Зюлейха няма срам, въобще не се вълнува от чувствата на другите хора, важни са тя и Йълмаз. Чакам реакцията на Йълмаз, когато стигне и до него истината, която вече тръгна на път и тогава ще видим отново Зюлейха.
   
„Сине мой...Керем Али...Живот мой!“


 
Потупването по рамото...
Дори и когато губи, Демир предизвиква симпатия, докато Йълмаз и когато печели, събужда само съжаление.
И това е така, защото всичко, което прави Йълмаз, е защото съществува Демир.

Предимството на Демир е да обича без колебание Зюлейха и да не дели децата. Ако той се откаже от едно от тези неща, които в момента не му носят нищо добро, а напротив, но могат да бъдат решаващи в един много кратък и неочакван момент, Демир ще изгуби това свое предимство и така ще изгуби всичко. Трябва да продължи да чака своя миг, каквото и да му коства това. 

След освобождаването на Четин Фекели даде ключовете от колата, за да останат двамата с Гюлтен. Това много напомни майсторът на Йълмаз, който им даде една вече ремонтирана кола за същото със Зюлейха. На този етап аналогията между двете двойки вече е пълна: взаимна, чиста, безкрайна любов. Има ли право Гюлтен на нея, след като съзнателно тя беше основна причина Зюлейха и Йълмаз да не се съберат, Йълмаз да не разбере истината в онзи начален момент при излизането му на свобода, а Гюлтен пази може би единственото автентично свидетелство от ръката на Зюлейха за начина и на мислене, когато е взимала най-важното решение в живота си? Ще видим как са мислили създателите на сериала. Според мен, ако има справедливост, Гюлтен няма право на това щастие. Ще видим какъв ще е краят на приятелството и наистина за всички ли е приятелство това, което свързва Зюлейха – Гюлтен – Четин – Йълмаз.

# 722
# 723
  • Мнения: 28 007
Привет! Hug

Фрагман 1 за еп. 53

https://www.instagram.com/p/B7yx8lXKxdI/

и по - лесно за стопиране

https://instagram.fsof9-1.fna.fbcdn.net/v/t50.2886-16/83510827_4 … 1a3ad983e5b5d0326

Тигаса, това, което си постнала - може би е озет. А, сменила си го. Дублирах те, съжалявам.
Аз сега ще гледам еп. 52.

Хюнкар май пак си изигра картите. Бехидже мисли, че има работа с Шермин. Шантажът ѝ е толкова плосък, че веднага се спихна.

Последна редакция: нд, 26 яну 2020, 21:06 от LU4IQ

# 724
  • Мнения: 5 411
А Фекели защо се просна на земята. Какво чу?

# 725
  • Мнения: 2 503
Здравейте! 🤗

Благодаря ви за споделеното! 💐

Интересен фрагман. За Демир не се знае дали е оцелял, поне така показват на фрагмана. Мисля си, че ще се спаси, но как ли? 🧐

Хюнкяр може би разкрива истината за Аднан пред Фекели... не знам какво друго би довело до състоянието му.

Зюлейха, Йълмаз и Аднан- перфектната картинка, особено за Мюжгян. Чудя се кой ще подпали повече, ако ги види- Демир ли, Мюжгян ли... 😀 Как пък все такива засечки.
Зюлейха отново оплаква съдбата си. Simple Smile

# 726
  • Мнения: 28 007
Фрагманът с рус. суб.

https://vk.com/cukurova_mavi?w=wall-135783830_54340

На Жюлиде ли са първите думи "чукуровци знаят тези, които се занимават с работи, непосилни за тях..."

Ира, Демир не може да ги види, виси в колата над пропастта. Grinning Сигурно още не са започнали да го търсят. Кой и как ще го спаси, идея нямам, но ще ми е интересна реакцията на Зюлейха, когато научи, че е бил в смъртна опасност.

# 727
  • Мнения: 3 246
Здравейте Flowers Hibiscus,
Благодаря за коментарите и за фрагмана! Flowers Cherry Blossom Аааа, не...не давам нещо да се случи на чичо Фекели!
Моята гледна точка относно ситуацията е доста по-различна:
Мюжгян може да не иска дете без любов и тогава трябваше да направи аборт или да замине за Америка. Мюжгян сама реши да запази детето и да се върне в Чукурова с пълното съзнание, че Йълмаз не я обича. Тя прие това и за нея стана важно единствено Йълмаз да е до нея и да е до детето. Йълмаз е до нея и до детето. Това, че Йълмаз не би се държал човешки със Зюлейха и не би искал да се помогне на детето му - т.е. отказвайки среща за един разговор и отпращайки Зюлейха, при условие, че тя иска да помогне на Керем Али (едно недоносено дете, което до съвсем скоро време береше душа и беше между живота и смъртта), който е плакал от глад с часове - не би означавало, че той не обича вече Зюлейха и не би доказало нищо. И това, Мюжгян като интелигентна жена би трябвало да го знае. Йълмаз и Зюлейха, ако искаха да се отдадат на грях, то те щяха да направят така, че да нито да ги хванат, нито да ги видят, а щяха съответно да се разминават по алеята като непознати и Зюлейха нямаше и да припарва до малкия конак. Мюжгян трябва да гледа обективно на нещата и да анализира причините за срещите им, а не съществуването на самите такива. Нейното поведение е самодеструктивно и Бехидже ясно й каза. И двете срещи между Йълмаз и Зюлейха, които предизвикаха толкова емоции не бяха любовни и Мюжгян много добре вижда и знае това, но се инати, защото загуби предимството си, узнавайки за Аднан. Нейният проблем е и самото съществуване на Зюлейха и близостта на Йълмаз с нея - това, че тя се разхожда в двора; това, че гледа през прозореца; това, че стои на терасата. Ами, тогава, защо Мюжгян се връща в малкия конак, когато тя самата е наясно, че няма сили да понесе ситуацията и ще изпада в истерии, защото ще вижда Зюлейха, а и Йълмаз също ще я вижда, ще я засича по алеята, а Мюжгян ще го хока, че нарочно се били уговорили. Мюжгян се върна в малкия конак не за да изпитва Йълмаз - тя може да го изпита и от Фекелиеви - а за да се доказва...но не осъзна собствената си лабилност. Мюжгян изпусна нервите си, емоционално се срина и крещеше пред детето си, което е знак, че не е добре.  Започна да си създава "филми" как Йълмаз излиза, за да види Зюлейха по алеите на конаците или как той нарочно я е накарал да иде до болницата. Тази, която трябва да се лекува е Мюжгян. Тя реши да носи сама една доста тежка тайна. Аз съм съгласна с Бехидже. Няма смисъл от изблиците на Мюжгян - тя или трябва да се справи с ревността си, да анализира нормално обстановката  и да приеме реалността такава, каквато е, или да поиска развод и да поеме всички последици от това. Съдебна битка би имало, защото надали Йълмаз би искал да обича сина си от разстояние. А и в онези времена и регион (както казвам вече неведнъж), детето се е давало на бащата по принцип, а Мюжгян няма никакви пари, нито къща дори и трябва да издържа детето от заплатата си. Лекар е и някой трябва да й отглежда детето, докато тя работи и е на повикване като специалист, когато си намери работа, ако реши да напусне Чукурова.
Йълмаз няма да даде сина си. Това чу и Зюлейха, която поиска развод от Демир и той й каза да си тръгва, но че Аднан ще остане при него. Така че, такива думи може да чуе и Мюжгян. Казва се, че бащите могат  да обичат децата си и не непременно като живеят в семейство с майката, но това може да се отнесе и към Зюлейха и Демир, защото и там любовта не е взаимна. Както децата имат нужда от бащи, които да обичат майките, така имат нужда и от майки, които да обичат бащите. Керем Али ще живее в обстановка подобна на тази, в която ще живеят Аднан и Лейля. С  тази разлика, че Демир е много по-стабилен емоционално от Мюжгян и е приел определен курс на поведение. Това трябва да направи и Мюжгян, подобно на Демир. И в двете семейства единият родител не обича другия.
И тук ми е странно, че в единият случай се защитава идеята за примирение от страна на Зюлейха и отдаване на брака й, както и съгласие с Демир по отношение на борбата му за любовта на Зюлейха (а не примиряването му с това, че Зюлейха обича Йълмаз, никога няма да обикне него и искането на развод от негова страна); а в другият случай се защитава идеята за нечестност и невъзможност на примирението на Йълмаз и отдаването му на брака и съответно несъгласие с това Мюжгян да се бори за любовта на Йълмаз, а съгласие с това тя да му поиска развод и да отнеме детето му. В единият случай Демир биваше съжаляван, че ще загуби децата си при едно евентуално бягство и Зюлейха биваше упреквана, че лишава Демир от децата му, въпреки, че не го обича; а сега виждам, че радушно се защитава идеята Мюжгян да лиши Йълмаз от сина му. Демир не може без децата си, но Йълмаз - може Simple Smile. Демир трябва да е до децата си, а Йълмаз може и от далече да се грижи за сина си Simple Smile. Въпреки, че в Яман майката не обича бащата, се приема, че те ще живеят най-добре с двамата си родители, а при Аккая се приема, че детето ще е най-добре без баща си. Много странни оценки се дават. За Йълмаз и 100 тояги са малко.
Предполагам, че Йълмаз ще бъде обруган, ако реши да се бори за сина си или да го задържи, ако Мюжгян е решила да си тръгне, но се приемаше за нормално Демир да задържи сина си при опитите за бягство на Зюлейха, който син макар и законен не е негов биологично.
Не мисля, че Йълмаз не е наред с нервите, дори напротив...има доста голямо търпение. Много малко мъже биха търпяли да ги наказват с отказ да докоснат детето си с дни и седмици. Мюжгян има право да се сърди на Йълмаз, но не и да го наказва чрез сина му и да не му позволява да държи детето си. Нека я видя сега Мюжгян, когато види Аднан пак в ръцете на Йълмаз, дали ще го гони от Керем Али?! Simple Smile Харесвам Мюжгян, но тя трябва да се промени и да престане с драмите. Да се стегне и да вземе решение, което да следва.
Не мисля, че Зюлейха е постъпила неправилно, като се опита да помогне на едно дете, което беше на косъм от смъртта и целия този рев и глад биха му навредили. Зюлейха постъпи като майка и не мисля, че е имала някакви лоши намерение и точно в този момен е мислела за Мюжгян и някакво символично побратимяване на децата чрез кърмата. Аз лично като майка се чудя на Мюжгян, която позволи на ревността да замъгли трезвата й преценка и на лекар и майка. Детето й от рев и глад можеше да получи много големи здравословни проблеми. Това дете не е родено в термин, не е проплакало при раждане, можеше да умре и все още е в опасност и тя много добре би трябвало да знае, че грижата за него трябва да продължава доста дълго време и е различна от тази към износените деца. Мюжгян закъсня след болницата, да, тя не беше виновна за това, но закъсня да нахрани детето си и то с часове. Това е факт. Тогава, вече осъзнавайки последиците от ситуацията и съществуващите рискове - какво е можело да се случи на детето и какво може да направи един паникьосан Йълмаз, който е баща за първи път и то на дете с проблем при раждането, Мюжгян трябваше да даде приоритет на положението на детето и на нуждите му, както и да оцени жеста от страна на Зюлейха. Мюжгян забрави, че самата тя тръгна да помага на Аднан и самата тя се засегна от грешната мисъл на Зюлейха и от думите й. Както Зюлейха забрави фрустрирането си от Мюжгян, така и Мюжгян забрави как тя е имала съвсем искрени притеснения към здравето на Аднан ...такива сега са и на Зюлейха към Керем Али. Тук аз напълно разбирам и Зюлейха и Йълмаз.
В случая не става въпрос за Мюжгян и чувствата й, нито какво е угодно на нея, а за здравето на едно недоносено дете. Зюлейха от Гюлтен научи, че Керем Али плаче вече от цял час.
Мюжгян би ли се почувствала горда от Йълмаз, ако той беше изгонил Зюлейха, а Керем Али беше получил кръвоизлив или херния от напъванет от продължителен рев?! Щеше ли да е някакво доказателство за липса на любов, ако Йълмаз беше изгонил Зюлейха само и само да не ги видят заедно, а детето му да се влоши и пак да стоят по болници и да се молят за здравето му?! Не мисля. Лично за мен, изгонването на Зюлейха от Мюжгян беше една голяма глупост, която показва не много добри приоритети за Мюжгян като майка.
Не мисля, че Гюлтен няма право на щастие, защото най-ценното за една жена в онези времена й беше отнето със сила и тя изживя една голяма трагедия и гавра. Това е един товар и белег, който тя ще носи до края на живота си. Самата намеса на Четин при годежа й с Рустем беше знак, че пътят й е открит. Така се надявам. Лично за мен, тя трябва да намери щастието си.
Демир-Йълмаз: всичко, което прави Йълмаз, е защото съществува Демир, но и всичко, което правеше Демир е защото съществува Йълмаз. Ситуацията е двустранна и има причинно-следствена връзка.
Simple Smile
П.П. Май на Жулиде са тези думи в началото, но не съм сигурна. После следват думи на Бехидже...това за тайните. И си мисля, че тя някак си накара Хюнкяр да каже на Фекели истината за Аднан. Така може би й гарантира своето мълчание и това на Мюжгян, а и цели разочарованието още повече от страна на Фекели към действията на Хюнкяр. Фекели ще пострада може би от тази тайна. Ако Фекели умре от тази тайна, ще е много тъжно и тежко. Не ми се ще! Демир не го мисля, той ще оцелее, иначе няма сериал Simple Smile.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 00:10 от dana78

# 728
  • Мнения: 3 634
Много весел фрагман.

По-добре е Демир да виси над пропастта; докато не е паднал, все още има някакъв шанс.
Ако беше намерил и застрелял Йълмаз, нямаше да има опасност за живота му, щеше да е на сигурно в затвора.

Тайната, която разбива семейство и т.н., за която говори Бехидже, не се ли отнася и за нейното семейство и нейния брат? Да беше произнесла тази реч и пред него преди да ги остави без пукната пара.

Това, което казва Фекели, нека го сравни с това, което той самият е причинил със своето  бездействие в далечното минало и с отмъщението на двамата с Йълмаз днес, когато целят унищожаването на Яман и изтриването им от Чукурова.
„Какво си направила, Хюнкяр? Ти си провалила и миналото и бъдещето, разрушила си всичко.“
Как може този човек, който унищожава Яман и това е тяхна семейна идеология и смисъл на живота им, да задава такива въпроси? Той не благослови ли своя син да замине някъде с жената и децата на сина на Хюнкяр, обричайки тяхното бъдеще на гибел?
С какво се различава това, което е направила Хюнкяр, от това, което искаше, но не можа да направи той?
Само по това, че той и синът му, който държи на кръвното си дете, не успяха да направят същото. Това е разликата по отношение на децата. Но иначе, двамата, баща и син, не са спирали да работят за края на Яман.
Така, че Фекели може спокойно да си припада.
Когато се съвземе, ще мълчи, защото иначе ще изгуби сина си.
Хюнкяр го е надхитрила.
Но някой ден тя ще трябва да плати.

# 729
  • Мнения: 28 007
Когато Зюлейха отиде да чука на вратата на Мюжган, тя не знаеше, че нея я няма.  С какви очи отиде след двата скандала - преди Мюжган да прокърви и после в болницата. Отиде още веднъж да издразни Мюжган, която е лекар, та Зюлейха ли ще ѝ дава съвети как да гледа детето. После разбра, че Йълмаз е сам. Защо Йълмаз беше сам?

Дана, написала си го


Цитат
Детето й от рев и глад можеше да получи много големи здравословни проблеми. Това дете не е родено в термин, не е роплакало при раждане, можеше да умре и тя много добре би трябвало да знае, че грижата за него е доста дълго време и е различна от тази към износените деца. Мюжгян закъсна, да, тя не беше виновна, но закъсня да нахрани детето си и то с часове. Факт. Тогава, вече осъзнавайки какво може да се случи на детето и какво може да направи един паникьосан Йълмаз, който е баща за първи път и то на дете с проблем при раждането,

Мюжган всичко в цитата го знае много добре и отказа да отиде в болницата, изтъкна и причините. Йълмаз, преди да я изпрати насила, помисли ли за онова, което е в цитата. Помисли ли, че детето е специално и има нужда от постоянна грижа. Каза ли - аз съм тук... да не цитирам всичко, взе слушалката от Мюжган и отговори вместо нея.
Аз отдавна се чудя и го писах няколко пъти, та ми е неудобно да пиша пак - колко пъти Йълмаз е помислил за последствията от постъпките си. Какво искаше да покаже - че е мъж, който командва жена си. Дотам. Ако Зюлейха не слухтеше край къщата да не би Керем Али да го очакваше гладна смърт.
Предвид отношението на Мюжган към Зюлейха, не би ли трябвало да помисли преди да скача и да търчи на среща след всеки звън на Зюлейха.  Йълмаз не мисли нито за детето си, нито за жената, която два пъти си тръгна и той два пъти върна.
Обстоятелствата при които бяха сключени двата брака са много различни. Йълмаз не би могъл с години да се среща с Мюжган - или трябваше да се ожени, или да се раздели с нея. Той избра да се ожени за жена към която не питаеше чувства. Харесваше я, беше му приятна нейната компания и толкова. После не бил отговорил на въпроса на Мюжган дали обича Зюлейха. Тъкмо беше намерил писмото, да беше се развел тогава, не сега да тормози Мюжган без грам неудобство. В моите очи Йълмаз изглежда нагло - Мюжган го видя да води Зюлейха в болницата, почти два месеца тя не искаше той да я докосва, не понасяше присъствието му в болницата, а той отново покани Зюлейха в дома им. Мисля, че именно затова Мюжган пожела да се върнат там - за да види доколко той има нужда от нея. Нали така ѝ каза, когато бяха пред дилемата кой да бъде спасен - детето или майката.
Мюжган видя Аднан на двора с камъка, тя не отида да наднича в дома на Зюлейха и да я притеснява. Двете ситуации са различни по същество. Зюлейха има цел - Йълмаз, има цел да разруши семейството му.  Това Йълмаз не го ли разбира, та огорчава Мюжган. Не, той не спира да повтаря - аз как се чувствам. И нито веднъж не си зададе въпроса  - защо, каква е причината, за да се чувствам така. Иска Мюжган да го приеме заедно с всички външни прояви на любовта му към Зюлейха, да си мълчи и да му се радва, за да се чувства той добре /доколкото е възможно след като Зюлейха е постоянно пред очите му/.
Отмъщението на Йълмаз се превърна в отмъщение на Зюлейха към Мюжган, която във всяко отношение е невинна.

# 730
  • Мнения: 3 246
Здравейте по късни доби Simple Smile,
По какво се различава това, което е направила Хюнкяр, от това, което искаше, но не можа да направи Фекели?
Много е странно, че дори се задава този въпрос. Хюнкяр има основна и дейна роля за запазване на тайната, че Йълмаз има син и за отнемането му от него. Хюнкяр издаде Йълмаз на полицията, за да може да се сдобие с наследник. Фекели: 1. одобрява бягство от брак, за който има информация, че е насилствен; 2. Фекели не пази тайна от Демир, че е баща; 3. Фекели няма как да пречи на Демир да си търси правата и да си вземе децата.
Фекели и Йълмаз работели за края на Яман. Но като гледам Демир пък съвсем не работи за края на Фекели-Йълмаз. Няма да изброявам колко пъти се направиха опити за убийство и на Фекели и на Йълмаз и на двамата взети заедно. Ето сега пак: "Омръзнало ти е да живееш, Йълмаз." Единствено стечението на обстоятелствата помага на Йълмаз...иначе до сега да беше погребан и унищожен многократно от Яман. И за какво да му е омръзнало да живее на Йълмаз?! За това, че законно е купил имоти и земи, които Демир е дал за продажба?! Да не би да не е платил? Платил е. Да не би да е излъгал с парите? Не е. Да не би Демир да не беше доволен от продажбата? Беше доволен. И какво като Йълмаз ги е купил. Това е законна покупка. Различава се от незаконното навлизане и унищожаване на чужда собственост с тонове и за хиляди лири, възложено от Демир. Ако не искаше Йълмаз да купува, да беше казал и дал заповед да се проучва кой купува и да се проучват и адвокатите, чии са, кои са. Грешка на Демир. Защо се сърди на Йълмаз, че чак щеше да ходи пак да го стреля.

Йълмаз как да знае, че Мюжгян ще спука гума. Как да знае, че детето няма да поиска кашата? Как да помисли за последствия, за които е невъзможно да бъдат предвидени. Нито е искал да командва жена си, нито да се налага, а искаше просто тя да спре да се държи като обсебена и да се разсее малко. От болницата тази служителка доста настояваше, макар че знае за ситуацията на Мюжгян. Явно е било важно за тях.
Керем Али го очакваше здравословен проблем поради глад, рев и надуване да плаче. Ако Зюлейха не беше решила да помогне, Йълмаз щеше да се опитва да го нахрани и да чака. Въпрос на късмет беше, че Мюжгян се върна и че детето беше добре. Имаше сумати други варианти и то лоши. Мюжгян можеше поне да е благодарна, че детето е добре, защото то можеше и да не е...Тя можеше да го завари в лошо състояние. Тогава щеше да обвинява Йълмаз, че не се е сетил да извика Зюлейха, щеше да го обвинява, че не помислил за сина си. Но, когато детето е добре много лесно е да се каже - "да не беше идвала да помага", "да не го храни". Защото можеше ситуацията да е друга...можеше Зюлейха да спаси сина й, ако тя се беше забавила още. Никой не може да знае, какво как би се случило. Никой не може да предвиди, какво ще стане. И изразът "той отново покани Зюлейха в дома им" - 1. Кога е бил първият път, че да е отново?! и 2. Йълмаз не покани Зюлейха, за да си гукат сладки приказки и да си шепнат любовни слова, а за да помогне тя на сина му, който е стоял гладен вече 4 часа, плакал е от 1 час, не е искал да пие адаптираното мляко/каша от биберона и самият Йълмаз не е могъл да се свърже с Мюжгян.
Лично за мен, поведението на Мюжгян беше неадекватно и изключително неприятно. Даже Йълмаз показа голямо търпение, друг мъж нямаше изобщо да я трае...още в болницата. Съгласна съм с Бехидже по всяка една точка в онези ситуации. Мюжгян реши да се върне в конака, защото искаше да спори и да се кара с Йълмаз, а там имаше поводи да прави това. Но тя набърква и детето им в тези неща, което е грешка.

# 731
  • Мнения: 28 007
Добро утро! Hug

Дана, написала съм "Мюжган го видя да води Зюлейха в болницата, почти два месеца тя не искаше той да я докосва, не понасяше присъствието му в болницата, а той отново покани Зюлейха в дома им." Мисля, че се разбира смисъла на думата "отново" в контекста на изречението. Но ако не, уточнявам -  отново среща със Зюлейха, след предишната, която разби Мюжган.
Да предвиди Йълмаз не означава да предвиди конкретно спукана гума, а да предвиди, че всичко може да се случи и отсъствието на Мюжган да се удължи. Знае ли Йълмаз какво да прави, ако детето внезапно вдигне висока температура. Или започне да повръща. Когато човек не е подготвен за дадена работа /а гледането на дете е сериозна и отговорна работа/, не поема с лека ръка ангажимент или преди да го поеме, обмисля дали може да се справи. Нищо нямаше да се случи с Керем Али, най - много да се обезводни.
Мюжган не е обсебена от детето си, а от страх. Без това дете, тя се превръща в абсолютно ненужна за Йълмаз. Затова толкова много настояваше да спасят бебето, а не нея. Точно обратното, което прави всеки лекар в случай като нейния. Ясно заяви, че е по - добре да умре, ако го изгуби. Три пъти повтори на Зюлейха в болницата, когато се разкрещя "моят син ще живее, няма да се радваш". Скритите мисли на Мюжган са извикани на висок глас "няма да се радваш". Радостта не се отнася пряко към смъртта на детето, а към последствията - Йълмаз ще остане сам. Каквато е целта на Зюлейха - вече писах няколко пъти. Мюжган с детето са пречка пред Зюлейха, Мюжган без детето - не. Йълмаз върна Мюжган заради детето. А сега трябва да търпи. Сам се ожени, сам поиска детето му да расте в семейство, няма право да се оплаква. Решенията са негови, имаше избор. Седна на два стола, а след падането от единия боли.
Сега Мюжган отива при Демир да се оплаче от Зюлейха. За разлика от измисленото оплакване на Зюлейха пред Йълмаз /защото той вече знае отношението на Мюжган към Зюлейха/, Мюжган ще осветли Демир за нещо, което той отдавна не вижда. Дали има намерение да каже на Демир, че знае чие дете е Аднан, за съжаление едва ли ще разберем, понеже срещата няма да се състои.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 12:28 от LU4IQ

# 732
  • София
  • Мнения: 6 287
Привет!

Пускам новата тема, но ще редактирам още малко началния пост по-късно довечера.
Изписвате тази и хоп... в новата Hug

https://www.bg-mamma.com/?topic=1174806.new#new

# 733
  • Мнения: 3 246
Привет на всички Blush,
Лучия Flowers Hibiscus ние не знаем нищо за подготовката на Йълмаз, най-вероятно е подготвен за всичко, но един родител може да бъде изненадан неприятно, въпреки подготовката. Йълмаз беше готов с адаптирано мляко/каша, в случай, че Мюжгян закъснее, но се оказа, че детето не иска да поеме бибероната. Аз също съм била изненадвана от реакции на детето си в един или друг момент, въпреки подготовката и четенето. За това вина родителят няма, въпреки желанието си, готовността си и арсенала с възможности. Мисля, че като родители, това ни е пределно ясно. Мюжгян имаше право да се ядосва, ако не беше закъснала, ако се беше върнала на време и беше заварила двамата в стаята. Тогава - да, бих я подкрепила и бих критикувала и Йълмаз и Зюлейха. Но, Мюжгян сама знае, че е закъсняла и детето й е било гладно от часове.
Не съм съгласна, че нищо не е могло да се случи с Керем Али, защото моята кръщелница от рев от глад при малко по-различни обстоятелства получи кръвоизлив и херния на яйчниците и трябваше да бъде оперирана. Спирам до тук с това, какво можеше да се случи с Керем Али и това дори са по-малко страшните възможности. Казваш- "най-много да се обезводни"...за толкова малко дете, още повече недоносено и минало през животозастрашаващ период, обезводняването може да е фатално.
Мюжгян се съгласи да се върне в Чукурова със знанието, че Йълмаз не я обича и че е с нея само, заради детето. Тя прие това и трябваше да си изработи модел на поведение. Например: 1. Когато след "гостуването" на Яман у Фекелиеви, Йълмаз поиска от нея тя да го подкрепи в отмъщението към Демир по законен път и без кръв, тя трябваше да откаже и да му припомни, защо не е заминала за Америка. 2. Или когато Йълмаз поиска от нея да се преместят в малкия конак, тя трябваше да откаже пак с това припомняне. 3. Когато разбра истината и усети, че "почвата й се изплъзва изпод краката". Мюжгян трябваше да реагира и да се изнесе от малкия конак със или без Йълмаз. Мюжгян трабва да преценява за какво има сили и за какво няма такива. Сега, Мюжгян реши да се връща в малкия конак не за друго, а защото си помисли, че Йълмаз иска да защити Зюлейха, за да е спокойна Зюлейха и реагира като малките деца - на пук поиска да се върне там. А Йълмаз искаше самата Мюжгян да е по-спокойна, защото осъзна грешката си.
Беше казано, че Мюжгян искала да се върне в малкия конак, защото не били нужни "изкуствени условия"..., а нима Мюжгян създаде "естествени условия" в малкия конак?! Ами нека се прегледат кавгите. Мюжгян търси повод да се скара с Йълмаз, да го натири и изгони, а когато той излезе от стаята, тя беше бясна че той го прави и тръгна след него. Когато той вече нямаше къде да бяга, за да преустанови напрежението, но не му се слушаха откровените глупости на Мюжгян, която го съветваше да излезе и да се срещне със Зюлейха, той излезе от конака и бе обвинен, че търси Зюлейха посред нощите и че ще виси под балкона й. Това "естествено условие" ли е? За мен, категорично, не. При втората караница, след като Мюжгян много ясно знаеше, че е закъсняла, тя измисли истории как Йълмаз нарочно я е накарал да тръгне за болницата и дори го обвини, че използва сина си за срещи със Зюлейха. Луда работа! Simple Smile Добре, че не го обвини, че й е спукал гумата...така чрез телепатия, а преди това нарочно й е спукал и резврвната такава... аз го очаквах вече в един момент и това да изтърси.  "Създаването на филми", споровете и обвиненията на база на измислени неща "естествени условия" ли са? Не са. Мюжгян вече има нужда от професионална помощ на психолог. И Мюжгян не осъзнава, че така вреди най-вече на детето си. Връщането в малкия конак лишава Керем Али от по-адекватна грижа на повече хора около него. Йълмаз преди това нямаше как да знае и предполага, че ще има недоносено бебе, но след случилото се самата Мюжгян трябваше да даде приоритет на здравето на бебето пред изблиците си на ревност и да се съгласи да се върнат при Фекели. Там, при същата ситуация, Йълмаз можеше да извика Назира да потърси майка-кърмачка от селото или да помоли един от многото охранители да се качи в една от колите им и да търси Мюжгян по пътя. Мюжян вижда, че леля й митка насам-натам и никога я няма, когато тя има нужда. Лично за мен, поведението на Мюжгян е абсолютно неприемливо и тя се е "загубила" и не може да види нещата в реален план.
Йълмаз има своите грешки, така е, но се опитва да бъде търпелив, да взема правилните решения предвид случващото се. Напълно съм съгласна с думите на Бехидже. Какво прави Мюжгян и тя самата изобщо не знае. Когато Бехидже й заговори за развод и местене в Истанбул, Мюжгян се опули с една невярваща физиономия. Ами да, след като толкова не може да трае, след като непрекъснато иска да спори и хока, защо не поиска развод от Йълмаз и не си тръгне? След като няма сили да се бори за него и да бъде адекватна в брака и с детето си, нека поиска от Йълмаз да се разделят. И като Мюжгян говори за честност, защо не му каже за сина му? Защото и тя си прави планове и избира това, което на нея й е угодно, а не истината за Йълмаз. Като е решила да е с него и да крие истината за Аднан, за да запази семейството си, то ще се стегне и ще започне да мисли не за Зюлейха, а за детето и мъжа си. Ще трябва да установи дистанция от "дразнителя" и да се преместят при Фекели. Ако Мюжгян остане в малкия конак, то тя ще продължава да си намира поводи за скандали, ще продължава да си измисля неща и истории, с които да влиза в конфликти и да крещи и спори...докато не се докара до психиатрията.
И кое да търпи Йълмаз - да го обвиняват в несъществуващи неща...че търсел Зюлейха по нощите по алеята или че нарочно се бил уговорил с нея да дойде, та за това настоявал Мюжгян да иде в болницата? Всички знаем, че това не е истина. Защо Йълмаз да търпи критика и обиди за нещо, което не е сторил? Нито една от двете срещи между Зюлейха и Йълмаз не бяха любовни и те нито са говорили за любовта си, нито са правили планове, нито са се докосвали, нито се държаха като близки в това отношение. И двамата приеха ситуацията със семействата си и се стараят някак си да се впишат в живота с половинките си.
Относно Зюлейха: не мисля, че тя нарочно иска да отдели Аднан от Демир, а точно обратното: по-скоро ми се струва, че нея я е страх, че той ги дели. Точно и за това му вдига скандали за дребни неща...сякаш да го провери. Не знам, но с такова впечатление останах. Отделно, Зюлейха сега е много чувствителна за Аднан и отношението на Демир. Всяка лека забележка от страна на Демир, която е нормална,...за Зюлейха е голям въпрос, защото тя също си "създава филми" от страх, че Аднан може да бъде отритнат. Защото тя си представя един такъв момент за по-нататък - Демир да нарича Аднан свой син, но до там...и постепенно да се отдръпва от него, като даде цялото си внимание и обич на Лейля. Така, Зюлейха нито ще може да "отнеме" Аднан от Демир, защото той няма да позволи, нито пък Аднан ще чувства бащината обича, която ще е само за Лейля. Това си представя Зюлейха и на базата на тези нейни представи и страхове, тя се нахвърля срещу Демир.
Хубав ден! Simple Smile

П.П.Част от думите на Бехидже, с които съм много съгласна:
" ...да приемем, че ти си обидена на Йълмаз...добре...но какво става с детето? Той трябва ли да страда заради това? Не трябва. Защо наказваш детето? На него му е нужен баща. Както ти се негова майка, така той е негов баща. Това дете се нуждае и от баща си. Каквото и да става между родителите, детето не трябва да плаща за това, Мюжгян. Както ти искаш да вземеш детето си на ръце и да вдъхнеш аромата му, така и той като баща иска да прегърне и целуне детето си. Това е негово право, не забравяй".
"...Ако си разлюбила Йълмаз, а явно си го разлюбила, защото така изглежда. Има много лесен изход. Ще се разведеш, ще си събереш багажа, ще вземеш детето...още е малък и съдът ще ти го даде и ще идем в Истанбул. Това ли искаш?..."
Ако Мюжгян е силна и наистина обича Йълмаз, то тя ще се бори и за любовта му и за брака си, така както Демир се бори. Винаги има надежда нещата да се обърнат, защото ситуацията е динамична. Но, ако Мюжгян няма сили и набляга на ревността и глупостите, то тя ще загуби, ще загуби и себе си и ще стане отблъскваща за всички. Тя трябва да реши. Или да се бори или да се откаже и да поиска развод. Средно положение, няма.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 15:57 от dana78

# 734
  • Мнения: 3 387
Цитат
"Създаването на филми", споровете и обвиненията на база на измислени неща "естествени условия" ли са?

Тцъ. Признаци на обсесия са.
И още нещо. Не мисля, че и Зюлейха си измисля причини за скандал подобно на Мюжгян. Ми не сме го виждали Демир да се връща от работа, защото му е домъчняло за Аднан.  има разлика между "моята принцеса" и "моя наследник". А и мисленето на Хюнкяр в края на епизода ... е смущаващо.

Общи условия

Активация на акаунт