НОИ - обезщетение за безработица

  • 17 660
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

Не знам дали въпроса ми трябва да  бъде в тази група, но не можах да намеря подходяща.
Знае ли някой, колко време след като се откажеш от това да получаваш обезщетение можеш пак да се възползваш от него.
Преди около година и половина останах без работа и се наложи да се възползвам от такова обезщетение, но не
за целия период от шест месеца тъй като си намерих нова работа на третия месец. От тогава исминаха
15 месеца(година и три месеца) и искам да знам дали мога да го продължа за още три месеца.
Също така, ще отпуснат ли обезщетение ако съм напуснал по собствено желание или трябва да съм бил уволнен, съкратен или освободен по чл. 71 за да мога пак да се възползвам?

Някои казват че трябва да минат три години от момента в който се откаже човек,  други пък две, а не мога и да
намеря инфомация никъде.

# 1
  • Мнения: 6 166
Щом напускаш нямаш право.

# 2
  • Мнения: 132
Хората които са ти казвали че трябва да чакаш 3или2 години са имали предвит че ако сега си се възползвал от обещетението, право на такова имаш чак след 3(не след 2) след 3г. А за прекъсванията нз как стоят нещата.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Щом напускаш нямаш право.
Това не е вярно.

# 4
  • Мнения: 3 715
Ще имаш право на минималното обезщетение от 9.20 на работен ден за остатъка от тези 6 месеца.

# 5
  • пловдив
  • Мнения: 1 088
Момичета, искам да попитам след втората година на майчинство, дали може да се запишеш в бюрото по труда като безработен и каква би била сумата.
Работата ми е доста натоварена и незнам дали ще успея да се върна след второто майчинство. Затова питам за всеки случай, ако ми се наложи да напусна какви са възможностите. Благодаря предварително!

# 6
  • Мнения: 3 715
Момичета, искам да попитам след втората година на майчинство, дали може да се запишеш в бюрото по труда като безработен и каква би била сумата.
Работата ми е доста натоварена и незнам дали ще успея да се върна след второто майчинство. Затова питам за всеки случай, ако ми се наложи да напусна какви са възможностите. Благодаря предварително!
Ако напуснеш ще получаваш 4 месеца минималното обезщетение (9.20лв на работен ден или около 200 лв месечно).

# 7
  • пловдив
  • Мнения: 1 088
Благодаря много за бързия отговор! 🙂

# 8
  • София
  • Мнения: 399
Единственият текст, който намирам по темата на автора е т.12 от "Парични обезщетения за безработица по КСО" в сайта на НОИ: Изплащането на обезщетението за безработица се възобновява от деня на отпадане на основанието за спиране за оставащия към датата на спиране период. . В какви срокове обаче след отпадане на основанието за спиране, не намерих!

# 9
  • Мнения: 5
Здравей те! Искам да попитам някой пускал ли е нови документи след като има решение от ной. В моя случай, подадох документи в Нои за паричното обезщетение след като съм работила в чужбина, документи те са згрешени в тях съм попълнили че причината за прекратяване на договора ми е по взаимно съгласие. Което не е така! В момента от нои ми казват, че единственото което мога направя е да подам нови документи, да се изпратят до Великобритания и ако потвърдят че причината за прекратяване на договора е същата ще ми отпуснат за месеците които ми се полагат по трудов стаж. Моля ви ако някой може да ми даде савет какво да направя. Не съм сигурна дали не ме баламосват. Благодаря предварително 😥

# 10
  • Мнения: 6 166
Оправи си правописа. Това мога да те посъветвам, а за НОЙ - каквото са ти казали, това правиш. Ако е по взаимно съгласие обезщетение не ти дължат. Ако работодателят ти в Англия може да потвърди, че са съкратили длъжността ти, тогава подавай повторно и ще си променят становището от НОЙ, но при напускане от твоя страна (т.нар. взаимно съгласие) НОЙ няма да те обезщети.

# 11
  • Мнения: 54 059
Кой е НОЙ?
Като правите забележки за правопис, първо погледнете своя.

Минималното обезщетение е 9 лв./ден, не е 9.20.

# 12
  • Мнения: 1 391
Здравейте,
Имам въпрос дано тук ми помогнете с отговора
Освободена съм по чл.331 ал.1.имам право на обезщетение 4 месеца по 9лв на ден. Очаквам към средата на март да започна нова работа, та въпроса ми е Ако сега се регистрирам с право на обезщетение,  ако евентуално от новата работа ме освободят по друг член,а  вече имам право на обезщетение. Ще продължа и правото на обезщетение с освобождаване по чл 331 Или ще се гледа.по какъв чл.ме е освободил новия работодател да кажем с право на по голяма сума и срок?
Ох дано ме разбрахте.
Благодаря Ви!

# 13
  • Мнения: 54 059
Ако се регистрираш сега, имаш право само на минималното.
И после трябва да чакаш 3 години за нова регистрация, ако те съкратят по подходящ член за пълна борса.
Т.е. не си изстрелвай патроните, пази си правото на пълна борса.

# 14
  • пловдив
  • Мнения: 1 088
Здравейте, включвам се отново с въпрос.
В момента съм в платен отпуск след   
две години майчинство. Отпуската ми е общо три месеца(платената). Има вариант да напусна или да ме съкратят след това, тъй като съм по заместване и титуляра се завръща.
В този случай мога ли да се запиша в Бт и какво би било обезщетението и за какъв период?
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт