Цветя в селската градина

  • 7 723
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 157
Здравейте,

Никога не съм се занимавала с цветя и затова имам нужда от помощ.
Искам да посадя в двора на селската ни къща цветя- градински, които не се нуждаят от особени грижи.

С две думи ми трябва съвет за следното:
1. Имам парче земя на село- рохкава и прекопана.
2.Какви семена за цветя да купя, които мога да посадя сега? А може би трябва да са луковици?
3. Искам да посадя цветя и те сами да си цъфтят всяка пролет, а не само веднъж.
4. Трябва ли да купя и отделно някаква тор или само пръстта им е достатъчна?
5. Ако засадя някакви семена сега, трябва ли да полагам за тях някакви специални грижи, за да поникнат напролет?
6. Колко и какви семена трябва да купя? Кои са най-непретенциозните цветя?

Благодаря!

# 1
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
Не знам точно как се е грижила за цветята,но на село в градинката на баба(лека и пръст) имаше през почти всички сезони цъфнали цветя-кокичета,лалета,зюмбюли,нарциси,рози,гербери,кученца-тези си спомням аз.Със сигурност съм я виждала да ги полива и прекопава,но не знам дали им е слагала допълнително тор.За зюмбюлите съм сигурна, че ако им боднеш луковичките сега пролетта ще цъфнат,понеже и аз имам от тях и една позната ми каза, че ги слага есента и ги оставя цяла зима и на пролет цъфтят.Моите ги бях забравила в саксията и март цъфнаха , че даже по 2 от луковичка.Сега пак съм ги оставила така пък на пролет ще видя какво ще излезе...

# 2
  • Мнения: 157
Не знам точно как се е грижила за цветята,но на село в градинката на баба(лека и пръст) имаше през почти всички сезони цъфнали цветя-кокичета,лалета,зюмбюли,нарциси,рози,гербери,кученца-тези си спомням аз.Със сигурност съм я виждала да ги полива и прекопава,но не знам дали им е слагала допълнително тор.За зюмбюлите съм сигурна, че ако им боднеш луковичките сега пролетта ще цъфнат,понеже и аз имам от тях и една позната ми каза, че ги слага есента и ги оставя цяла зима и на пролет цъфтят.Моите ги бях забравила в саксията и март цъфнаха , че даже по 2 от луковичка.Сега пак съм ги оставила така пък на пролет ще видя какво ще излезе...

Точно това искам да разбера и аз- как моята градинка да стане като на баба. Simple Smile

# 3
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
Значи си намираш една баба и я питаш Simple Smile При свекърите съседът им се занимава с цветя(май е пенсиониран агроном), мога да го попитам,ама като знам колко е сладкодумен и как само си търси повод за раздумка ще трябва да се заредя с огромно търпение да го изслушам.Но пък цветята му са много хубави и доста разнообразни.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Здравецът вирее навсякъде, грижи не изисква и е вечно зелен.

Хризантеми за есента и те не изискват кой знае колко грижи.
Хортензии за лятото. Също гергини.
Също различни цветове далии, есента се вадят, че мръзнат.
Рози - и те се зазимяват. Аз само ги режа и оцеляват.
Шибой, невен и кученца се саморазсяват със семена и трябва да се контролират, респ. скубят.
 Тагетесът също не изисква грижи, но го ядат охлюви и е едногодишен.
Всякакви луковици ги сей в едно тарелки като мрежа, иначе трудно се вадят...

Можеш да съчетаеш цъфтящи с листни-декоративни, но зависи дали е слънчево или сенчесто.

От торене според мен няма нужда.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 19:34 от asyalein

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Първият ми опит със семена беше плачевен. Изникнаха само най-непретенциозните. Едногодишните обикновено се сеят пролетта. Някои семена (по-едрите обикновено) се покриват с 3-4 см пръст, има и такива, които е достатъчно да се притиснат във влажна пръст, защото покълват само ако им е светло. Като петуниите.

Доколкото разбирам, искаш многогодишни. Тях най-добре си ги купи като готов разсад или растения от някой градински център.Като добиеш опит, ще се пробваш и със семена. И съвсем в началото можеш, разбира се, но се иска повече четене - кое как, кога се сади, какво да очакваш от него, кога цъфти, сее ли се само, кога и дали се режат прецъфтелите цветове, на сухо ли обича или на влага, иска ли тор или не и т.н.
 Невенът, кученцата, двугодишната маргаритка и туртата например се сеят обилно и сами, имаш ли ги веднъж, трудно ще ги изгубиш.

Общо взето не са много цветята, които цъфтят цяло лято и са многогдишни. Едногодишните цъфтят повече. Тях също можеш да ги купиш готови, или разсад. Има и двугодишни - сееш едната година, цъфтят другата.

По-големия проблем е поливането. Ако ходиш само почивните дни, цветята ще страдат или ще загинат. Сухоустойчиви са ирисите, салвията, лавандулата. Розите също.

Луковичните многогодишни се садят сега - лалета, нарциси, минзухари, кокичета,лилиуми, зюмюли. След цъфтежа листата се оставят да изсъхнат, това значи, че луковицата е изхранена, и чак тогава се махат.
Лалетата е добре да се вадят, защото новите модерни сортове се разпадат, или изобщо спират да излизат, ако не се вадят. Старите бабини лалета си се размножават без да се вадят.

Най-добре покажи картинки, за да получиш конкретна информация. Пишеш "многогодишни цветя" , или "едногодишни", или както намериш за добре, и показваш. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 317
Няма цветя, които да не искат грижи. Като се започне от пролетта с няколко пъти плевене, разсаждане на поникналите от семена, прекопаване около многогодишните. Лятото постоянно поливане. От поливането пак тръгват плевели и естествено плевене , разрохване на пръстта. Задължително подхранване поне с листна тор, пръскане с препарати за болести и инсекти.
Няма растение, което да не иска грижи - било то цветя, зеленчуци, овошки.

# 7
  • Мнения: 157
Благодаря за съветите!

Утре ще отида до някой градински център. Кои цветя са в категория "непретенциозни" и може да ги насадя още тоя уикенд на двора?
Описаните здравец, невен, кученца, маргаритка и турта като семена ли да ги купя и есента ли да ги засадя?
Гледах някакви луковици на божур, на промоция в Лидъл.
Направо съм много объркана.
Имам една единствена роза на двора и я отрязах вече, дано порасне напролет.

# 8
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Тя ще порасне, но сега не беше време да я режеш. Още малко да се застуди. Иначе пак тръгва да изкарва листа, става студено, и крехките клончета умират. Роза се реже есента чак като опадат листата, а най-добре пролетта, преди да се разлисти.

На пакетчетата на семената е указано кое кога се сее.  Но не препоръчвам да е направо в земята, защото от една страна семената ги отмъкват мравки, от друга - задушават плевели. А и не знаеш как изглеждат покълнали, и може да ги оскубиш. Сее се в купена пръст, за да си сигурна, че е излязло цветето, а не някакъв плевел. Като пусне същински листа се пикира - тоест премества се всяко в отделна малка саксийка. И като поотрасне, се сади навън.

Най-добре потърси някаква специализирана литература. Книга, или онлайн. Няма как да сдъвчем цялата информация и да я поднесем тук. Като натрупаш малко знания, питай което не ти е ясно.

# 9
  • Мнения: 4 343
Благодаря за съветите!

Утре ще отида до някой градински център. Кои цветя са в категория "непретенциозни" и може да ги насадя още тоя уикенд на двора?

Чак от трети опит за розариум открих ,че проблема не е нито в мен ,нито в розите ,а в това което купувам като посадъчен материал.
Оказа се че  едва около 20% от растенията купени на корен оцеляват и от тях по-малко от 3% наистина се оказват накрая това ,което е пишело на опаковката( сорт,цвят…)
Накрая открих, че най-икономично е покупка на избраното в контейнер. Имам си и предпочитан доставчик:
Скрит текст:
https://oakplants.eu/
Изпитан е. Много са коректни. Винаги получавам силни здрави растения в идеално състояние и то по куриер от другия край на страната. Последно два сорта Ремонтантни малини (не се пръскат и се косят до корен всяка есен ,а на другата година израстват и дават много едри малини от юли до края на октомври без почивка)
Отдавна дебна и за целогодишни ягоди ,но за сега без успех.
Моят розариум е с капково напояване. Много е удобно. Ограден е от бордюр от гръцки карамфил и вечнозелени ниски храсти. Така има вид във всеки сезон.
Същите драми съм имала и при покупка на  комплекти луковици, а не на индивидуални. Накрая излизат най-често обикновени червени и жълти лалета ,а е трябвало да са разнообразни шарени.

# 10
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
Да не те отчайвам, но наистина по-добре от разсадник.
Аз съм също начинаеща градинарка Yum досега от семена НИЩО не ми излезе.
Тази година от практикер си купих на промоция луковички, миналата събота ги насях,дано прокарат и не измръзнат.
Взех си лалета, зюмбюли, ириси  и още нещо, но не помня какво Simple Smile
При нас почвата е отваратителна - цялата е с камъни и почти нищо не се хваща, а ако се хване, расте хилаво.
Дотук успешно виреят розмарин, здравец, тагетис, а и рози, но за тях се грижи моят мъж.
Имаме и някакви карамфилчета и нещо като големи детелини, които цъфтят, също едно ниско пълзящо растение с цикламени цветове. От баба си взех едни високи, жълти цветя, които са като плевел. Миналото лято бяха 5-6 коренчета, тази бяха над 30 Simple Smile

# 11
  • Мнения: 4 343
за слънце:                                                                     за сянка:                     
-перуника                                                                  -хоста
-летни хризантеми                                                 -здравец
-рози                                                                           -хортензии
-клематис(катерливо)
-теменужки
-тагетис
-парички,незабравки
-петунии
-хризантеми
-богородички

# 12
  • Мнения: 317
mamamari, нещо си се объркала, че ако окосиш ремонтантните малини ще имаш плод през юни. Ремонтантните малини дават плодове през юни на стари стебла, т.е. двугодишни. На едногодишните стебла раждат септември/октомври. Имам такива малини повече от 10 години и резитбата е много важна, ако искаш ранни малини.

# 13
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Може би зависи и от климата. Аз миналата година оставих и по някое старо стебло, за да имам малинки през юни. Другите започват да дават някъде в края на юли.  Обаче съм ги насадила на лошо място, и тази година заради дъждовете се порадвах на по-едрички. Иначе са дребосъци, защото им е сухо.

# 14
  • Мнения: 157
Момичета, купих от пазара и посадих луковички зюмбюл, минзухар и лалета. Само това засега. Доста почетох в интернет, разпитвах и в магазина за цветя, но така и не можах да се разбера кои са следващите цветя, които мога да посадя само със семена. Луковиците излизат доста скъпо, а аз имам голямо парче земя за засаждане и така ще трябва да налея цялата си заплата в луковици. Затова моля ви, посъветвайте ме какво семена да купя, за да ги посадя в края на зимата, примерно през февруари.

Общи условия

Активация на акаунт