Градинарство - моето хоби 23

  • 30 918
  • 774
  •   1
Отговори
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Новата ни есенна тема започвам със снимката на dara888 - прекрасни есенни астри. Много непретенциозно растение, понася суша , цъфти и на полусянка. Всяка година туфата става все по-голяма Единственият недостатък е, че чакаш целия сезон, за да се зарадваш на пъстрото облаче едва сега.



Старата тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1110116

# 1
  • Мнения: 5 265
Благодаря за темичка, Ljuboznatelna!
Харесах си зелените хризантеми - някакви идеи откъде разсад?

# 2
  • Мнения: 14 001
Благодаря, Любознателна! Не знаех, че това е астри. За мен си е "онова лилавкото". Joy Още един плюс има - лесно се разсажда. Пролетта отскубнах едно коренче, боднах го и сега си имам две туфички.

# 3
  • Мнения: 14 715
Записвам се и аз.
Нямам нови снимки.
Такива астрички има в парка и май ще си крадна едно клонче. 😃 Поне са ниски,за разлика от моите хризантеми,които станаха по над метър,а и още не са цъфнали. Миналата година помня,че точно цъфнаха и падна снега,та им натежа и легнаха до долу. 🙄

# 4
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 684


Една мандавила. Огромни цветове.

# 5
  • Вила Великула
  • Мнения: 1 945
Благодаря за новата тема. Ние започваме работа по двора. Другата седмица с едно бобче ще прекопаят и изравнят. На пролет ще правим поливна система и райграс.
Сега продължавам с поредните луковици, защото досега съм насадила над 300, но явно нещо ги яде.

# 6
  • Мнения: 317
Anyyyone, хризантемите имат различен срок на цъфтеж - от средата на август до ноември. И аз търся ранно цъфтящи сортове, защото след октомври цъфтеж не ми върши работа. Падат слани и край на цъфтежа. В Сърбия, където си купих топките хризантеми , хората се оказаха малък разсадник. Имали са ранни сортове, но бяха разпродадени. Дадоха ми визитка, за да може следващата година да си купя от ранните.
От лилавите астри имам много. Хубави са на бордюр, който кучулина тази есен си хареса и си ги подложи на меко легло. Бързо се разпространяват. Малко коренче ти е достатъчно следващата есен да го разделиш поне на 2-3 туфи. Извади си пролетта.

# 7
  • Мнения: 14 715
Благодаря,Милита. 🤗
Не знаех,че има различни сортове,но мога и да им дам шанс тогава на по-ранните. 😃

# 8
  • Мнения: 151
Астрите могат ли да се садят сега с идеята на цъфнат пролетта и издържат ли на пек? В саксии гледат ли се?
 
Новата ни есенна тема започвам със снимката на dara888 - прекрасни есенни астри. Много непретенциозно растение, понася суша , цъфти и на полусянка. Всяка година туфата става все по-голяма Единственият недостатък е, че чакаш целия сезон, за да се зарадваш на пъстрото облаче едва сега.



Старата тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1110116

# 9
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Не мисля, че си заслужава. Трябва да им създадеш специални условия - и като температура, и като осветеност, и като подхранване (защото в градинските центрове постоянно торят и стимулират).
Много обичат пек, цъфтят повече. В саксия ще е рехава и издължена.

Есента цветята се съживяват, много им се радвам! Не прецъфтяват за един ден, както в горещите летни дни и нощи. На втората снимка акцента е върху котетата на покрива. Чуха, че нещо тропам, и веднага застанаха на наблюдателницата Simple Smile



# 10
  • Мнения: 1 404
Здравейте!

Чудни красоти показвате.

От няколко дни се замислям и аз да си направя цветен кът в градината. Имаме едни места около пътеката към къщата, които мислех да бетонираме, ама взех да се отказвам май май. Досега гледах разни идеи в интернет, харесах си някои. Проблема е, че мястото за цветята е изцяло сенчесто. Ето и набързо скроен чертеж, местата за цветята и тревата са в зелено.



Иска ми се да сложа почвопокривни цветя, многогодишни и по- скоро нискостеблени. Както и някаква тревна смеска. Представям си мястото с трева, с няколко къта с цветя.

Имам няколко гърненца и видях идея, с насято цвете в него, все едно се излива. Доколкото разбрах се казва Аубриета. Имам и стара китара, от нея също ще пусна някакво подобно цвете. Мисля си също за виолетки и разни сукуленти.
Ама въпросът е сега ли да ги сея навън, да ги сея в саксийки вътре и напролет да пресаждам навън или да изчакам и да сея направо напролет в земята?

Някакви идеи за цветя за сянка?

Знам, че сега се садят луковиците за пролетни цветя, дали зюмбюлите и лалетата ще виреят на сянка?

# 11
  • Мнения: 317
YellowCat , многогодишните астри са различни - алпийски,  новобелгийски,  новоанглийски,  ниски и високи. В зависимост от вида си цъфтят по различно време - от юни до октомври. 
mimeto98, в интернет ще намериш много информация за цветя на сянката. Хости с различни оцветявания,  хойхери,  хортензии макрофила са сенчести.

# 12
  • Мнения: 151
Благодаря ви!

# 13
  • Мнения: 6 842
Аз много харесвам хоста, обикновената е с много хубав аромат на крем. Тя не става на слънце, но за сянка се е утепала.
Лалета и зюмбюли на сянка не виреят добре.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Привет и от мен в новата тема. Благодаря, Любознателна Flowers Hibiscus
Най-сетне и при нас капна малко дъждец, да посъживи наоколо. Всичко така е зажадняло, та поема без остатък влагата.

Любознателна, видях скъсаните нарове. Все се чудя кога им е времето за бране. Нещо не можем да го уцелим. Някъде четох, че може да останат дори до ноември, но се чудя няма ли някакъв външен признак на зрялост? Или пък се берат по-зелени и след това се оставят да доузреят при определени условия Thinking Като гледам купешките какви са червени вътре, а нашите семенца все едни белезникави....

Общи условия

Активация на акаунт