Мартенски бебета 2019г. - Тема 2

  • 18 170
  • 583
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 523
Благодаря ви много да отговорите. Значи днес давам месото. Зеленчуците, който съм давала са от село. Месото също е домашно. Ще се опитам поне до годинка да е домашно или готови пюрета с продукти който нямаме. Утре ще започна да прибирам някой неща във фризера,  а плодови да правя в бурканчета.

# 46
  • Мнения: 549
В началото като започнах с картофа увеличавах количеството. Така 5 дни. Тя сама пожела още на третия да изяде и замени хранене. След това със следващите 3 зеленчуха - първи ден примерно 60-70 гр и после дохранване с мляко. Втори ден замествах хранене. След това направо от първия ден я пробвах дали иска или не. В Първия месец смесвах с мляко, за да й е познат вкуса. След това с вода. Съотношението на зеленчуците като ги смесвам винаги е в полза на зеленчука, който харесва. В началото й готвех на всяко ядене, но така или иначе винаги готвех в повече. Сега взимам определено количество зеленчуци, приготвях ги на пара, пасирам и замразявам в едни големи форми за лед. 4 бр форми правят едно нейно хранене. Така сутрин преди разходка решавам какъв микс ще й направя и ги вадя. До обяд са се размразили, топля и поднасям. Оставям за готвене за момента само картоф, батата, жълтък и естествено суровото авокадо. Кашите, защото се казва, че се качва много от тях два дни каша, два дни тиква. Така вече съм въвела: амарант, киноа, елда, ориз. До края на месеца ще въведа и останалите. Ако въвеждам нов зеленчук през това време гледам да е на втория ден на новата каша. Не въвеждам в един и същи ден две нови храни. Общо взето с малко мъка понякога, но си изяжда яденето. Рядко се случва или да започнем с мляко (за да я успокоя, ако е много гладна) или да се дохранваме. В повечето случай си яде всичко. Така има две заместени хранения. Тя е леко злояда, за това съм репила сладките плодове да са последни.
За месето зная, че се давам 6 месец. Има храни, които всеки си преценя кога да си даде на детето - спрямо самото дете и коремчето му. Други зная, че се дават в определен момент, заради някои недоразвити органи. В началото им се дават пюрета, защото не могат да дъвчат (естесвено) и защото жлъчката им няма да може да се справи с едри храни. Също така значя, че черния им дроб се доразвива по-късно. За това са ми казвали и съм чела, че месеото е при навършени  месеца. Аз лично не смятам, че е фатално, ако детето качва малко. Все пак моето е пример за това. Ако е здраво, щасливо и не реве, че е гладно - ок. А и нали уж от кашите трябва да качват. Всяко дете се развива различно. А и нали след 4-5 месец почват да наддват по-малко. Имат и повече изразходване на енергия. Дано съм била полезна, а не отекчителна.
Пак казвам това е , което аз правя. Всеки сам си преценя. А четейки от форуми разбирам, че всеки педиатър си шета на собствения акъл и на това, което е свикнал. До сега почти не съм винадяла едно и също мнение на лекари.

# 47
  • Мнения: 287
Ехеее супер изчерпателна Grinning . Само остана да качиш снимка с формичките за лед Joy Ти всъщност   ползваш инфо от няколко места, до колкото разбирам?

# 48
  • Мнения: 549
Преди да започна захранването четох доста. Подбрах от всички места това, което ми хареса и мислех, че ще ми свърши работа. За сега при нас действа. Така имам време за хубава разходка. Не да бързам, за да готвя. Кашите естествено й ги готвя за деня. Така и аз имам повече време за нея или дори за отдих Simple Smile

# 49
  • Мнения: 151
Въпрос:При положение,че съм дала 4 дни морков(1ви зеленчук) и сме стигнали до 10 лъжици,утре искам да дам тиква-към моркова ли да я добавя или самостоятелно?Иска ми се самостоятелно,но отначало ли трябва да започна с 4-5 лъжици?

# 50
  • Враца
  • Мнения: 1 418
Лелее 10 лъжици за 4 дни, не е ли малко. Аз след около 10 дни заместих хранене, но всеки сам си решава де. Според мен няма значение дали тиквата или моркова ще се дадат първо. Ако искаш да опознава вкуса тогава ги дай поотделно, аз давам всичко мешано. Но това си е мое мнение и опит. Никой да не се засяга. Hug

Аз да се похваля с първото ни зъбче, 3 дни преди да направи 6 месеца. Heart Eyes
Днес ходихме да напазаруваме продукти и украса за тортата. Каката казва, че тя ще духа свещичките, защото Зори е още малка и не може Joy

# 51
  • Мнения: 499
Aninka, можеш първо самостоятелно тиквата няколко лажици и след това морков, или направо смесвай. Както прецениш Wink според мен не е малко, захранването трябва да е плавно и поствпенно. Успех!

# 52
  • Мнения: 176
И аз започнах захранване преди 5 дни (на 5+++), въведох домашна тиква. Започнахме с количество от 2 лъжички и +2 допълнително всеки нов ден. Сега ще изчакам 2 дни да видя има ли някаква реакция и продължавам с морков, тиквички, картоф. Поотделно за да се запознае с нови вкусове, но ако нещо не и допадне ще го смесвам, а по-късно може да пробвам пак отделно.
На каква възраст вече може да има 1 заместено хранене?

Последна редакция: пт, 13 сеп 2019, 17:45 от Bibito

# 53
  • Мнения: 287
Аз давах картоф 1ви ден: 2 лъжички; 2ри ден: 4 лъжички; 3ти ден: спрях да броя...около 10 лъжички; след 1 седмица й дадох колкото малко бурканче, даже и се изака хубавко докато го яде Grin Сгъстявах по малко всеки ден. И така от консистенция на боза до пухкаво пюренце Grinning Пасирам го с водата, в която е вряло, но после я кърмя, защото пюрето не е толкова хранително

# 54
  • Мнения: 151
А след картофа пак ли наново ще даваш лъжичките?

# 55
  • Мнения: 287
Няма как 1 седмица да въвеждам нов зеленчук, защото много бавно ще се случат нещата.. Предната сряда започнах захранването на 5++, утре ще й дам морков (намерих от една баба, с пръстта ми ги донесла, че и 2лв/кг Grinning ). Другата седмица сме на преглед и ще й слагат ваксина. Докито каза в седмицата на ваксината да не вкарвам нов зеленчук, ако има реакция да се знае от кое е. Повечето казват на 2-3 дни нов зеленчук. Аз ще й ги давам еднокомпонентни пюрета да им опознае вкуса. Ако нещо не хареса ще смесвам вече

# 56
  • Мнения: 151
И аз така започнах и така реших да процедирам.Сега сме на 2ри зеленчук - тиква (който,бай дъ уей, е плодов зеленчук де 😁).Колко дни според вас е нормално да се даде преди да се пристъпи към следващия..?Мисля също така след като изредя всички,тогава да заместя храненето,какво мислите по въпроса?

# 57
  • Мнения: 499
Води се по бебчо. Ако му харесва, можеш да заместиш бързо. При някои бебета заместването става след 2-3м. При нас първите 3-4 дни беше ужас, едва 2 лажици, след това изведнъж започна да му харесва, и заместихме за една седмица.

# 58
  • Мнения: 151
Много му харесва,като спра да давам изпада в бурен рев,но не мога да му дам 125гр изведнъж..а и как да заместя хранене след като не съм въвела всичко?

Последна редакция: сб, 14 сеп 2019, 00:27 от aninka

# 59
  • Враца
  • Мнения: 1 418
Ами не е нужно да въведеш всичко и тогава да заместиш хранене.
Това е захранването на голямото ми дете, малката сега я захранвам с нещо ново за 2 дни. Днес давам половин бурканче, утре другата половина и готово. С малката действам доста по бързо.

Общи условия

Активация на акаунт