Трудова борса и обезщетения - 3

  • 26 757
  • 754
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 54 061
Няма да се отписваш. И нищо не трябва да връщаш.
Ще се отпишеш, когато си намериш работа, дори да не получаваш обезщетение.

# 466
  • Мнения: 42
Момичета, аз много се извинявам че пак ще питам, но не мога да си намеря предишните отговори.
Разбрах, че на борса имам право, ако ме съкратят или напускането е по време на пробния период.
На 18.01 прекратихме трудов договор по взаимно съгласие с предишния ми работодател.
Започвам работа и съм на 6 месечен пробен период. Трябва ли да ме съкращават или мога да напусна през този период и да отида на борсата?

Пак се извинявам, но всичко ми се обърка. Благодаря предварително за вниманието.

# 467
  • Мнения: 54 061
Трябва да те съкратят в пробния период, за да имаш право на пълна борса.

# 468
  • Мнения: 42
Трябва да те съкратят в пробния период, за да имаш право на пълна борса.

DeVa, много благодаря за бързата реакция. В договора не е вписано по кой член съм назначена, не знам дали трябва, но пише че срокът за предизвестие се определя на 30 дни и е в полза и двете страни, съгласно КТ.
Тоест, дори да не се справям с работата, аз трябва да ходя на тази работа 30 дена, правилно съм разбрала? И не мога да напусна сама, а трябва да ме освободят?

# 469
  • Мнения: 54 061
Ти не трябва да напускаш, така че не те интересува предизвестив за теб.
Те могат без предизвестие в изпитателния срок да те освободят. Има си член за несправяне с работата.

# 470
  • Мнения: 42
DeVa Благодаря ти! Хубава и спокойна вечер ти пожелавам!

# 471
  • Мнения: 541
След изтичане на срока на платената борса и след като все още не съм си намерила работа, от БТ могат ли да ми предложат работа, която не е свързана с образованието и търсенето ми?
И защо ме задължават да продължа да ходя да се подписвам?

# 472
  • Мнения: 12
Здравейте! Изобщо нищо не ми е ясно с тази трудова борса.. малко помощ ще ми дойде добре. Ако прекратя взаимоотношения с работодателя по чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ - с изтичане на уговорения срок - имам ли право на борса? И какво гледат, за да ти калкулират сумата, която трябва да получиш? Аз нямам 3 години общо стаж. Работя от 2018 октомври до сега, при различни работодатели, като имам едно прекъсване от 2 месеца и после от 1 месец.

# 473
  • Мнения: 4 406
След изтичане на срока на платената борса и след като все още не съм си намерила работа, от БТ могат ли да ми предложат работа, която не е свързана с образованието и търсенето ми?
И защо ме задължават да продължа да ходя да се подписвам?

Могат, слушала съм и такива работи. И да ти предложат може да откажеш. До 3 пъти май можеше. На мен за 3 години нищо не са ми предлагали, даже не са ми се обаждали.
Ако не искаш да се разписваш, просто се отпиши!

# 474
  • София
  • Мнения: 8
Здравейте,  при изтичане на обезщетението за безработица и отписване от БТ, трябва ли да се подават документи в НОИ и носи ли се трудовата книжка за оформяне там. От БТ са казали, че информацията вече се подава автоматично, но не е станало ясно, нужно ли е да се отиде все пак до НОИ.

# 475
  • Мнения: 541
След изтичане на срока на платената борса и след като все още не съм си намерила работа, от БТ могат ли да ми предложат работа, която не е свързана с образованието и търсенето ми?
И защо ме задължават да продължа да ходя да се подписвам?

Могат, слушала съм и такива работи. И да ти предложат може да откажеш. До 3 пъти май можеше. На мен за 3 години нищо не са ми предлагали, даже не са ми се обаждали.
Ако не искаш да се разписваш, просто се отпиши!
За 8 месеца нищо не ми предложиха и само ме разкарваха всеки месец за един подпис. И като навърших 30 вече трябвало да ходя през месец, щото вече не съм била младеж. WTF!? Като, че ли преди това са ми предлагали нещо по програмата за младежка заетост.
А и като се замисля, и да откажа, то вече няма какво да губя...обезщетението съм ги го взела. Е, остава ми едно, ама надали ще се засилят да ме търсят.

# 476
  • Мнения: 4 406
Симона, да не се цитираме до безкрайност!
Като търсиш нещо, просто минаващ и им гледаш свободните позиции! Влизаш и питаш, мотаят те с едно писмо!
Миналата година ми предложиха курс за помощник готвач,  8 лв. на ден + пътните. Аз си казах, защо пък не, имаше и други курсове - продавач, шивач ... Но аз бях отишла и ми го казаха.
А, тук се спомена, че като сме на борсата, без обещетение, имаме право да посещаваме ЛЛ без такса. Трябва да си извадим документ от БТ.
Аз съм се отписала от октомври.

# 477
  • Мнения: 54 061
Да, освободен си от потребителска такса, но само ако си регистриран в БТ. Без значение дали получаваш обезщетение. Ако се отпишеш, губиш тази привилегия.

# 478
  • Мнения: 541
То голяма привилегия, че ти спестяват 3 лв.
Споко... Аз си проверявам винаги в БТ, тъй че...

# 479
  • Мнения: 54 061
Давай ги тогава. Има хора, за които са важни.

Общи условия

Активация на акаунт