Сума за младоженци

  • 8 703
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 168
Продължавам да ви чета и да събирам мнения. И аз смятам, че сумата трябва да покрива минимум кувертите + допълнителните разходи направени по украса, DJ, торта, алкохолни напитки закупени допълнително....Освен това, мисля, че е редно да добавя и някаква подаръчна сума над тази, която покрива кувертите.
Относно кумовете, вероятно финансовите ангажиментите са по-сериозни от тези на обичайния гост.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 4 021
няма как гостите да отговарят финансово за украса и др. глезотии, там всяка двойка си преценя каква сума ще изръси за сватбения си ден, никой не очаква да си покрие всички разходи по сватбата с пари от гостите, подаръците са по-скоро символични, а не да си платиш куверта, всеки има различен стандарт, който прави луксозни сватби, се е за негова сметка, за мен по 100 лева на човек е напълно ОК за приятелска сватба, при по-големи възможости и желание - макс. 200,  по-големи суми - само на супер близки роднини

# 17
  • Мнения: 892
Зависи от организацията на сватбата според мен.
Ако ме накарат да пътувам до друг град и да си плащам нощувка, че и дрес код и хиляда условия, повече от 100 лв.няма да видят.
Има приказно организирани сватби, но които се чувстваш специален независимо колко си им близък на двойката, с какви ли не глезотийки, нощувки в красиви комплекси.Там е срамота да не напълниш плика.

# 18
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Lea_Lea, ако тръгнеш да смяташ и допълнителните разходи никъде няма да му излезе края Grinning Етикета повелява само куверта + нещо отгоре. 100лв на човек е напълно достатъчно според мен. Ние по толкова даваме без значение дали ходим на самата сватба или не. Само кумовете ни като се жениха отделихме повече, защото са ни супер близки.

# 19
  • Мнения: 3 714
Came lita не мисля,че е редно да се разсъждава по този начин.Какво означава да Ви “накарат”?В крайна сметка Вие решавате дали да отидете или не,и дали може да си го позволите.Преди месец бяхме на сватба и трябваше да гледам колко сме похарчили за тоалети,гримове и т.н ли?И да кажем “ооо ма много разходи,дай ще дадем само 100 лв”.Това за мен не е редно.Тоалетите на мен и мъжа ми плюс грим и прическа ни излязоха 600 лв.Това по никакъв начин не е повлияло на сумата за младоженците-плик получиха,отделно подарък и вечерна заря от нас.

# 20
  • Мнения: 1 168
...плик получиха,отделно подарък и вечерна заря от нас.

Идеята с подаръка не е лоша....може би е редно да се прибави към сумата нещо символично, с което младоженците да си спомнят за самата сватба и за присъствалите на нея.

Тоалетите на мен и мъжа ми плюс грим и прическа ни излязоха 600 лв.

Тази фраза обаче, много ме обезпокои. Не съм сигурна, че мога да заделя подобна сума за тоалети и прическа.
Simple Smile


# 21
  • Мнения: 3 714
...плик получиха,отделно подарък и вечерна заря от нас.

Идеята с подаръка не е лоша....може би е редно да се прибави към сумата нещо символично, с което младоженците да си спомнят за самата сватба и за присъствалите на нея.

Тоалетите на мен и мъжа ми плюс грим и прическа ни излязоха 600 лв.

Тази фраза обаче, много ме обезпокои. Не съм сигурна, че мога да заделя подобна сума за тоалети и прическа.
Simple Smile



Подаръка беше реално символичен-голям албум (за 500снимки),в който наредих техни снимки от началото на връзката им до деня на сватбата (около 60-70),а останалото вече те ще си го запълнят.
В никакъв случай не трябва да се обезпокояваш от сумата,която аз съм дала.Вие може и за 200 да се издокарате.

# 22
  • Мнения: 1 851
Came lita не мисля,че е редно да се разсъждава по този начин.Какво означава да Ви “накарат”?В крайна сметка Вие решавате дали да отидете или не,и дали може да си го позволите.Преди месец бяхме на сватба и трябваше да гледам колко сме похарчили за тоалети,гримове и т.н ли?И да кажем “ооо ма много разходи,дай ще дадем само 100 лв”.Това за мен не е редно.Тоалетите на мен и мъжа ми плюс грим и прическа ни излязоха 600 лв.Това по никакъв начин не е повлияло на сумата за младоженците-плик получиха,отделно подарък и вечерна заря от нас.

А, ако могат да си позволят да отидат на сватбата, но да дадат 100 лв. по-добре ли е да не ходят въобще? т.е. каниш хора за да "избиеш" сватбата и да си отгоре някой лев или защото искаш да споделиш празника си с тях?
Какво значи ходенето е по желание? Да, така е, но ако ме канят на сватба на другия край на България в скъп хотел и не поемат нощувките, това означава, че само за път и нощувки ще дам 300 - 500 лв. Е, няма как това да не повлияе на сумата, отделена за младоженците, защото иначе тези пари бихме могли да им ги дадем на тях.

# 23
  • Мнения: 1 168
/quote]
Подаръка беше реално символичен-голям албум (за 500снимки),в който наредих техни снимки от началото на връзката им до деня на сватбата (около 60-70),а останалото вече те ще си го запълнят.
В никакъв случай не трябва да се обезпокояваш от сумата,която аз съм дала.Вие може и за 200 да се издокарате.
[/quote]

Идеята за албума е чудесна.
А относно облеклото.....да, това вече е въпрос на бюджет. Simple Smile Лично аз възнамерявам да се облека с налични официални дрехи, които младоженците не са виждали, а съпруга ще да го издокарам с някой от неговите безброй костюми и ризи.....Simple Smile Специална прическа няма да правя, но няма да отида и неглиже, разбира се. Един сешоар с изправяне за мен е ок.


# 24
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Ако някой те покани на зватба с скъпнхотел не е задължително да ползваш хотела, казваш на младоженците, че ще нощуваш другаде к си подбираш място според бюджета. Ако е на другия край на България ходенето до там си е личен избор, все пак те канят, а не ти опират нож в гърлото. Ако не можеш да си позволиш да идеш не ходиш. Всеки е наясно, че сватбата е финансов ангажимент, когато приемаш поканата си правиш сметката, това е.

# 25
  • Мнения: 1 851
Аз попитах ако МОЖЕШ да си позволиш всичко, но ще дадеш 100 лв. на младоженците това проблем ли е? Т.е. или даваме от 500 лв. нагоре или въобще да нямаме нахалството да ходим?

# 26
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Аз попитах ако МОЖЕШ да си позволиш всичко, но ще дадеш 100 лв. на младоженците това проблем ли е? Т.е. или даваме от 500 лв. нагоре или въобще да нямаме нахалството да ходим?

Както казах и преди според мен 100лв на човек е окей, особено ако не са ви много близки младоженците. Ако сте вие и половинката ви - 200лв, ако имате и по-голямо дете - 250 - 300лв

# 27
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Според мен - започваш от 100 лв., независимо дали си сама или с гост, даваш повече, в зависимост от това дали сте много близки. Хубав жест е да избереш красива картичка, а не просто нещо, което се продава във всяка книжарница + икона на св. Мина за новото семейство. Хубаво изкарване! Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 168
Според мен - започваш от 100 лв., независимо дали си сама или с гост, даваш повече, в зависимост от това дали сте много близки. Хубав жест е да избереш красива картичка, а не просто нещо, което се продава във всяка книжарница + икона на св. Мина за новото семейство. Хубаво изкарване! Simple Smile

Св.Мина - много полезна идея за подарък.

# 29
  • София
  • Мнения: 336
По принцип е според възможностите,но сума от сорта на 100 лв в плик е меко казано смешна.Тези пари изобщо не могат дори куверта да покрият.Поне 100 лв на човек.Името задължително на картичката или поне на плика (да се знае от кой са).Мое мнение,че за близки приятели поне сумата трябва да е 400-500 лв.
А това за горивото и нощувка дори няма да го коментирам.
В смисъл - обидно ви е гостите да си пресмятат разходите, а е "ок" младоженците да смятат как ще си "избият" кувертите, тортата и ди джея. И двете са еднакво противни.
Ако нямаш възможност - не ходиш на сватба, ако нямаш възможности - не правиш сватба Wink .

Общи условия

Активация на акаунт