(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 36 068
  • 770
  •   1
Отговори
# 660
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
аз сея направо.
само веднъж правих разсад - за няма месец се изравниха разсада и директни посетите.

# 661
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Едва вчера смогнах да направя лехата за зимния чесън .Духна южен вятър , та размрази земята. Искам  да му сменя мястото тая година  и ми е малко сенчесто.  Много хора които са насели зимния чесън не е никнал. Страшна суша е при нас . Няма ли да измръзне непоникналия , няма сняг и  няма какво да топли земята .Тръбите на външната ми чешма замръзват  чак долу в земята , това никога не се е случвало до сега . Земята замръзва дълбоко  защото няма сняг??  Май няма да има чесън тая година , та мисля да му сложа  отгоре един найлон . Не трябваше ли да никне и да е поне на 3 листенца  че февруари  трябва да се пръска срещу мухата поне у  Златията .
 
Аз мисля днес да набода скилидките  и да го полея с топла вода и направо после да го полея със зелева чорба та да не се излюпят изобщо чесновите мухи. Да му метна  в тунелче найлона  че  няма сняг и скилидките ще измръзнат .
Какво мислите  по тоя въпрос??  Правилно ли разсъждавам?

# 662
  • Мнения: 1 348
Рорик, само не го поливай със зелева чорба. Това може да убие чесъна.

# 663
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
И аз това се замислих , вярно че зелевата чорба ми е идеална , не толкова кисела, солена   ама все пак трябва да изчакам да  никне и тогава. Благодаря за съвета .

# 664
  • Перник
  • Мнения: 4 859
Аз садих чесън есента (не помня точно кога, може би през ноември). Поникна, има си листенца. Не е измръзнал, въпреки че няма сняг, а температурите падат до -10.

# 665
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Може би е закътано  и планинско  . При нас жестоко пили северняка . Вече един комшия ми каза за възможност за измръзване, случвало му се е . . На други  са поникнали ама са започнали да жълтеят и боледуват . Набучках го , оставих да му валне малко дъждец нощес да не влача водата  да го поливам . .  Като видя че застудява ще му метна  тунелче и така .
Всичко иска мисъл и грижи .

# 666
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тази година смятам да правя пауза с градината, освен ако не намеря нещо наблизо и дългосрочно. Градът нямал парцели.
Ще сея около къщата, каквото и колкото стане.

Смятам да сложа домати, добре се развиваха в саксии, мини патладжана, боб и разни подправки.
Чудя се къде да сложа мини краставицата: в саксия не порастна добре. В едната градина е пек, пясък, сухо, в другата почвата е добра, но сянка 🤨

И за пореден път китайското зеле не стана. Кога и как се сее? Моето пораства 15-20см. Остава така и сега цъфти.

# 667
  • София/Варна
  • Мнения: 1 406
Моите краставици не са на много слънчево и стават. Оределено на сухо няма да станат, така че пробвай на сенчестото място.

# 668
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Благодаря. Има едно място, където расте коприва, ерго има азот, там ще ги сложа.

# 669
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
И моите краставици виреят по-добре на сянка. По земята, без конструкция.

# 670
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Здравейте,
Включвам се да ви следя. Тази година отново се захванах с градинарство, след две години почивка.

Не изчетох всички теми назад, дано не е споделяно, но ще сложа малко полезна информация тук за добрата съвместимост на растенията и за подредбата им височинно в общи лехи. Ще ми бъде полезно, ако някой има повече опит в съчетаването на зеленчуците в градината, да сподели дали работят подобни комбинации. Simple Smile

http://gradinka.zaedno.net/sites/gradinka.zaedno.net/files/pictu … tia-Matrix-A3.pdf

# 671
  • София
  • Мнения: 107
Ще правя повдигната леха и изникна въпросът от къде да взема хубава пръст (в София съм, градинската почва е много глинеста, това е и причината за повдигната леха и качествена пръст в нея).
Та, ако наскоро сте купували пръст и сте доволни, моля препоръчайте. Ще ми трябват 1 -1.5 кубика.

Също така, да споделя за едни мини доматчета (tom berry, с размер на касис са), които безуспешно издирвах миналата година. Вече ги има и в България, семената са пакетирани флориан, продават ги различни сайтове. Има червени и жълти. Харесах ги заради късия вегетационен период (65 дни), ще станат акцент в салатата значително преди да узрее класическия домат.

# 672
  • София
  • Мнения: 12 202
. В едната градина е пек, пясък, сухо, в другата почвата е добра, но сянка 🤨


Здравей, както и pipi29 е писала защо не опиташ с повдигнати лехи и насипване на хубава пръст в тях за градинката на слънце? Имам приятелка, която успешно по този начин се справи с глинестата почва и корените в нейната планинска градина и е много доволна от резултата. Събира всякакъв компост, реди досипва и хубава пръст ако има и сади във въпросната повдигната градина.

# 673
  • София
  • Мнения: 107
Компостерът ми е пълен, разбърквам често, но си отнема едни 7-8 месеца докато стане за ползване. В началото ми отнемаше над година, после му хванах цаката (смесването на зелена и кафява материя), добавям и мая, което значително ускори процеса, но компоста не ми е достатъчен.
През годините добавях компоста към градинската почва (тип глина), добавях и пясък, и перлит, но ефектът бързо се губи и до края на сезона почвата ми пак се "сбива". Затова от тази година минавам само на повдигнати лехи, с купешка почва. Ама откъде...

# 674
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Дойде ми на ум и се усмихнах , да ти сложа 2 чувала чернозем от Златията? Flowers Tomato
Да се постопли да я пресея ,  има и пилешки тор в нея. Мисля че ще го спазаря през седмицата  когато има място за 15-тина лева за шофера ?..
Малко ще е тежичко , ама требе да го чакаш на автогарата. За 3 часа максимум е у Софето .

Общи условия

Активация на акаунт