(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 36 054
  • 770
  •   1
Отговори
# 30
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Има детерминантен грах и индетерминантен. Вторият ражда цяло лято, а първият се оскубва и обира наведнъж. Ако се сее от детерминантния, обикновено след оскубване се насява нов, за нова реколта.
Моят манголд изникна само тук-там и сега му пуснах капково, защото обича много вода - по линията на водата напусках нови семена, няма начин да не изникнат, щом се полива.
Имам позната, която цяло лято бере манголд, поливат яко.

# 31
  • Мнения: 705
Има детерминантен грах и индетерминантен. Вторият ражда цяло лято, а първият се оскубва и обира наведнъж. Ако се сее от детерминантния, обикновено след оскубване се насява нов, за нова реколта.
Моят манголд изникна само тук-там и сега му пуснах капково, защото обича много вода - по линията на водата напусках нови семена, няма начин да не изникнат, щом се полива.
Имам позната, която цяло лято бере манголд, поливат яко.

 Моят грах е сорт телевижън, не е от много високите, върху обрачи от пръчки е

# 32
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Не знаех, че има два вида грах, на опаковката нищо не пишеше. Просто някои шушулки бяха пълни, други съвсем малки, а растението цъфтеше. Логично беше да го оставя. Някакъв стар местен сорт е.

# 33
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
има много сортове грах, а грах "байка" е като зеления боб - готви се със шушулките.
и тази година не се наканих да си поръчам, ще го пробвам догодина. Sad

# 34
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Аз не говоря за сортове, а казвам, че има детерминантни и индетерминантни. Т.е., раждащи веднъж и такива, които дават много реколти.

# 35
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
разбрах те.
миналата година търсих сорт, който зрее дружно, не не го уцелих.
след това открих "байка" и реших да споделя с останалите в темата.
Simple Smile може пък за някой да е интересно това, че цялата шушулка става за  готвене.

# 36
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Аз знам, че има един захарен грах, който се готви целия. Да не би този сорт да е такъв?
Редактирам - сега видях, че е точно такъв
https://www.mmtrbg.com/nai-sladkiyat-i-vkusen-sladak-grah-za-got … e-sugar-pea-baika

# 37
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
пише байка.
наглеждам го от миналата година. Simple Smile
https://www.mmtrbg.com/nai-sladkiyat-i-vkusen-sladak-grah-za-got … e-sugar-pea-baika

# 38
  • Мнения: 1 705
Изпуснала съм темата  Hug
И моите тиквички пожълтяват и не растат, а започнаха толкова добре. Да се надяваме, че ще се оправят. Много е горещо, малините ми направо изсъхват на стръкчетата.
Отново поникна в купчината тор тиква като миналогодишната, с огромни листа, огромно растение. Беше голяма, красива като картинка, но бяла и безвкусна вътре. Сега направо я изскубах, не ми трябват такива паразитни растения. Край нея цигулките, които си купих, изглеждат направо джуджета.
Остава ми да си посадя праз лук и може би още малко цвекло да посея, освободи ми се място от граха, но не се сещам друго какво мога да си сложа.
Вече ядем от летните ябълки храстчета, кайсиите и те скоро ще узреят.

# 39
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
При нас е кално. Изсипа се дъжд за един месец. Сега отново се готви да вали. Дали е късно за пъщарнак?
За лук за зелено никога не е късно. Той става много бързо.

# 40
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
На пащърнака му трябва време да наедрее (той е като морковите), но не пречи да се пробва. Една година от един квадрат място изкарахме две кофи. Още има във фризера.

# 41
  • Мнения: 5 952
И при нас днес е поваляло, добре е поляло, успях да изчистя тревите от ягодите и цветната градинка, или това което остана от нея след  разкопките на багера Sad
Моркови тази вечер отново нарязахме за зимата, пащърнака ми не поникна.  Сега имам около 3-4  кг тиквички, трябва да ги настържа и прибера, отделно ягоди и малини сутринта смлях за сок, а тази вече пак набрах.Направо не ми стига времето вечер.

# 42
  • Мнения: 422
Здравейте, колеги Wink
При нас валя, чак небето се отвори. Тъкмо за вадене на троскот е днес! Хванахме се с мъжът ми и поопоскахме голяма част от тревата. Лесно се вади днес. Предимно тученица е, но е превзела всичко. Карфиолът и брюкселското зеле завъдили въшки. Ръгбито вече зрее.  Пипера има завръз. Лютите чушки вече може да берем. Малини много. Сладко правих, компоти правих (единствените компоти, които се ядат в нас, при настинки зимата). Правих дори домашен сладолед от малини. И най-важното-децата ядат на корем! Така най се радвам Simple Smile Касисът за първа година ражда толкова много. Млад е още, вече има за доволно хапване. Замерваме се с краставици вече Simple Smile Тиквичките дават доста вече. Японките ги предпочитам пред корнишоните за кисели, та понаправих от тях 10-тина буркана. Червеното цвекло добре върви.
Общо взето нямам кой знае какви проблеми за сега в градината.
И в заключение-най-добре върви троскотът Joy

Спорна работа на всички!

# 43
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При нас е ужасна жега, дано да пуснат пръскачката, аз не успявам с бебето да ида. Сутрин в 6ч беше вече 23С, а там няма сянка...

Пащърнак смятам пак да сея, само 2 изникнаха, а за супер за захранване.

Какви са тези краставици японки?
Хибрид или стар сорт?

# 44
  • Мнения: 705


Пресни пресни картофи, току що извадени от градината за пюренце.

Общи условия

Активация на акаунт