„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 31 778
  • 921
  •   1
Отговори
# 810
  • Sredets/Burgas
  • Мнения: 1 441
Нали няма нищо случайно...
Тъкмо отворих да видя какво ново в Лидл тази седмица и хоп:
https://www.lidl.bg/bg/p/tvoeto-svezho-nachalo-napravi-si-blyask … ma-kasetka/p33773
Сгъваема щайга (касетка) за пазаруване Simple Smile

# 811
  • Мнения: 188
Нали няма нищо случайно...
Тъкмо отворих да видя какво ново в Лидл тази седмица и хоп:
https://www.lidl.bg/bg/p/tvoeto-svezho-nachalo-napravi-si-blyask … ma-kasetka/p33773
Сгъваема щайга (касетка) за пазаруване Simple Smile

Студентите ще си носим бурканите в такава щайга вече! Grinning (just kidding, ,разбира се)

# 812
  • София
  • Мнения: 1 573
Аз бях затрупана с торбички, но от както пазарувам с платнена рязко намаляха, даже са на изчезване. Ползвам ги за боклука да събирам и изхвърлям разделно и си вървят бързо.

# 813
  • Мнения: 1 414
И у нас почти винати е пълно с найлонови торбички,най-вече за боклук.Наскоро останахме без обаче и се видях в чудо,къде да хвърлям боклука.Наложи се да купувам торбички от магазина,само за боклука.Иначе за пазаруване си имам за многократна употреба.

# 814
  • Мнения: 149
Включвам се и аз със скромен принос към разделното събиране на боклук. Имаме голяма кофа за общ боклук, хартиен плик за стъкло и друг за хартия и пластмасови отпадъци. Наблягам на това, че всичко което трябва да бъди изплакнато е изплакнато. Не ми е трудоемко, напротив, чувствам че правя нещо за града си, за природата. Но всички съседи ме гледат все едно съм луда като започна да дрънкам с празните бурканчета и да ги хвърлям едно по едно в контейнера за стъкло. На пазар от години ходим с платнени торби, пера ги и като се раздърпат купувам нови. За торбичките за общия боклук купувам от ДМ, тези които са рециклирани.

# 815
  • Мнения: 2 082
Специално си купувам торби за разделно събиране на боклуците, защото контейнерите вкъщи в шкафа под мивката го налагат. Удобно и лесно е.

# 816
  • SF
  • Мнения: 20 771
На мен ми е много трудно да събирам хартия и пластмаса в такива пликове, защото обикновено са доста по-широки от отворите на контейнерите.

# 817
  • Мнения: 63
За пазаруване използвам платнени торбички или слагам нещата в дамската ми чанта, защото всичките ми чанти са доста големи. Найлоновите пликчета ги ползвам за боклук. Това, което се опитвам да огранича са покупки от магазини, предлагащи готова храна, защото понякога взимаме готови салати, а те всичките се слагат в пластмасови кутии за еднократна употреба. Ако кутийките не са много зацапани ги мия и ги използвам за слагане на разни джунджурии в тях.

# 818
  • Мнения: 11 870
В кухнята имам нещо като ниша между стената и един шкаф, там слагам пластмасови бутилки и веднъж седмично синът ми ги изхвърля. Стъклени буркани почти не хвърлям, майка ми прави различни зимнини, дори не ми стигат. В хартиени подаръчни торбички събирам хартия и пак синът ми я изхвърля(контейнерите за разделно събиране са малко по-далече от общия.
От две години покрай една приятелка имам интересно хоби-събирам стъкла от плажа. Дори членувам в група sea glass hunter. Ако стъклата са с остри ръбове, хвърлям ги в коша за боклук, но ако са красиви, изгладени си ги къбирам и понякога майсторя разни неща. Не е много еко, защото ползвам лепило, но все пак, не се търкалят по плажа.

# 819
  • Мнения: 1 781
Това, което се опитвам да огранича са покупки от магазини, предлагащи готова храна, защото понякога взимаме готови салати, а те всичките се слагат в пластмасови кутии за еднократна употреба.
Аз обмислям да си нося кутии от вкъщи и да настоявам да слагат в тях.

# 820
  • Мнения: 13 101
Готовата пакетирана салата една порция ме съмнява, че ще тръгнат да ви пресипват във вашата кутия.
Безмислено е - има една кутия, която вместо във вашия боклук ще отиде в техния боклук, но я има.

Ако са насипни никой няма да ви откаже и не се налага чак да настоявате, подавате си вашта, сипват ви - постоянно съм виждала да го правят.

# 821
  • Мнения: 1 781
Ако са насипни никой няма да ви откаже и не се налага чак да настоявате, подавате си вашта, сипват ви - постоянно съм виждала да го правят.
Отказаха ми в голям супермаркет (не в Бг), защото не им се занимава ръчно да зануляват кантара. Та се наложи да настоявам и да говоря с мениджъра им, за да разреши....
Е, не съм се карала. Simple Smile

# 822
  • Мнения: 11 870
Аз съм присъствала на отказ на клиент, но беше отдавна. Аргументът беше, че домашната кутия може да крие опасности, при което после да има проблеми фирмата за храна.
Но наистина, това беше преди години, спомних си, защото ми е идвало да нося мои кутии, но съм се сещала за тази случка. Може и изолирано да е било.

# 823
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е, и аз да работех в заведение за обществено хранене, щях да откажа категорично да пресипвам в някакви собствени кутии. Отвъд  плота не трябва да влизат никакви чужди съдове.

# 824
  • София
  • Мнения: 13 243
Никога не ми се е случвало да ми откажат да ми сипят храна или кафе в мои съдове.
Не става дума да се пресипва от вече опакована салата разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт