Фолиева киселина

  • 7 042
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Ще те посъветвам да си смениш лекарката.
Като за начало започни да пиеш фолиева киселина и отиди на гинеколог, макар и без направление. Ще си платиш прегледа и ще зададеш всички въпроси, които имаш.

# 16
  • Мнения: 3
Благодаря за съвета. Мисля, че това е най-правилното😊

# 17
  • Мнения: 6 545
Аболютно ...как така до 3 месец ...аз отидох на частно на Аг да ми потвърди след тестовете бях в 6 г.с .тогава и също си пиех фолиева още преди да разбера че съм бременна

# 18
  • Мнения: 3
Още в петък отивам на гинеколог, а фолиева киселина приемам считано от днес

# 19
  • Мнения: 20
Момичета, от 2 дни пия фолиева киселина и имам адско главоболие, нормално ли е?

# 20
  • Мнения: 1 041
Едва ли е от нея. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 4 839
Момичета, отскоро започнах да пия витамините на Прегнакеър преди забременяване, в които има фолиева киселина. Оттук обаче разбрах, че най-добре да се пие метафолиева. Мога ли допълнително да си взема от нея и да продължавам с витамините? Ако да, каква доза да бъде?

# 22
  • София
  • Мнения: 7 430
Министерството на здравеопазването препоръчва на жените, които планират да имат бебе, да приемат хранителна добавка, съдържаща 400mcg фолиева киселина от момента, от който започват да правят опити за забременяване до дванайстата седмица от бременността.

Ако при теб има проблем с усвояването на тази форма (правят се изследвания за тромбофилия), трябва да приемаш САМО метилирана форма вместо синтетична, дневната доза е същата, освен ако нямаш установен дефицит. Дефицит се установява също с изследване - изследват се и Б9 и Б12, и двата витамина не трябва да са в дефицит преди бременност.

# 23
  • Мнения: 4 839
Министерството на здравеопазването препоръчва на жените, които планират да имат бебе, да приемат хранителна добавка, съдържаща 400mcg фолиева киселина от момента, от който започват да правят опити за забременяване до дванайстата седмица от бременността.

Ако при теб има проблем с усвояването на тази форма (правят се изследвания за тромбофилия), трябва да приемаш САМО метилирана форма вместо синтетична, дневната доза е същата, освен ако нямаш установен дефицит. Дефицит се установява също с изследване - изследват се и Б9 и Б12, и двата витамина не трябва да са в дефицит преди бременност.

Благодаря много за отговора.
За съжаление живея в чужбина и няма как да си самоназнача изследвания, планираме лятото да се прибираме в България и тогава мисля да пусна всякакви изследвания. Дотогава обаче искам да продължаваме с опитите за бебе. Четох за тромбофилията и понеже имам един спонтанен аборт вече, исках да започна да пия метафолиева за всеки случай, понеже за момента не мога да се изследвам за тромбофилията. Май четох някъде, че фолиевата не се натрупва в организма, затова мислех да почна да я пия заедно с витамините. Това може ли да е опасно? Или е най-добре да си взема от всички витамини поотделно, вместо комбинираните?

# 24
  • София
  • Мнения: 7 430
Ако имаш мутация синтетичната ФК не се усвоява и се натрупва на рецепторите на клетките, с това пречи на усвояването и на бионалични форми.

Съветът ми е да си намериш комбинирани витамини с метилирани Б9 и Б12 - има много онлайн, потърси. Когато се върнеш можеш да направиш изследвания и да прецениш как да продължиш.

# 25
  • Мнения: 4 839
Ако имаш мутация синтетичната ФК не се усвоява и се натрупва на рецепторите на клетките, с това пречи на усвояването и на бионалични форми.

Съветът ми е да си намериш комбинирани витамини с метилирани Б9 и Б12 - има много онлайн, потърси. Когато се върнеш можеш да направиш изследвания и да прецениш как да продължиш.

Благодаря много! Сега вече ми стана ясно. Ще потърся тогава от тези.

# 26
  • Мнения: 26
Здравейте,
Искам да попитам нещо свързано с нивото на фолиевата киселина в кръвта...
Днес си правих тест за определяне на нивото ѝ в кръвта, с цел да разбера дали я усвоявам достатъчно добре.
Нивото е 9, при редертни стойности от 3,2 до 20... Според вас как да тълкувам този показател и достатъчно висок ли е за да покрие нуждите на плода?
В 6седмица съм, пия прегнакеър и отделно съм с епилепсия, а според информация в интернет фолиевата киселина не се успоява на 100% от организма при прием на антиконвулсанти. С храната също гледам да я подбирам богата на фолиева киселина доколкото мога. Утре ще звънна на лекар, но бих се радвала да споделите мнение.

# 27
  • София
  • Мнения: 7 430
9 е доста ниска стойност, потърси си метилирана форма, може да се усвоява по-добре при теб. Провери и нивото на Б12.

# 28
  • Мнения: 26
Лекарите смятат, че е достатъчно високо нивото ѝ... Може би от време на време да взимам и метилирана? При нея пък проблема е, че не е много препоръчителна при употреба на лекарства за епилепсия...

# 29
  • Мнения: 341
Здравейте,

Пия фолиева киселина от няколко месеца заради опити за забременяване. Опасно ли е предозирането с фолиева киселина? Пия от няколко месеца Неофолик Мета, отделно имам и в едни други комбинирани добавки фолиева к-на и съвсем случайно с други излседвания реших да си пусна и изследвания за фолиева киселина (понеже имам приятелки, които имат проблем с усвояването) и резултатът се оказа доста висок- 128 при горна 38  Scream  В лабораторията ме предупредиха няколко пъти, че резултатът няма да е реален щом приемам фолиева к-на. Идеята преди забременяване е да се поддържа в норма, т.е да не е прекалено ниска или да е над нормата? Притесних се от този висок резултат, мисля да я спра за известно време, дайте мнения моля Frowning1   Благодаря Flowers Cherry Blossom

Общи условия

Активация на акаунт