Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 151
  • 722
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 8 932
По повод адресите. Ако детето е прието в ДГ, когато отиват родителите да го запишат коя лична карта искат? Или искат и на 2мата (и на бащата и на майката)?
Мм съвсем наскоро се регистрира в София и си смени личната карта, та ме е страх да няма там някакви проблеми. Аз съм си 30 години в един квартал/София
Искат на единия от двамата, в чиято ЛК е вписан попълнения в системата адрес. Може и с бележка за настоящ адрес. Всичко зависи от това какъв адрес сте попълнили в графата - адрес на семейството.

# 331
  • Sofia
  • Мнения: 5 895
По повод адресите. Ако детето е прието в ДГ, когато отиват родителите да го запишат коя лична карта искат? Или искат и на 2мата (и на бащата и на майката)?
Искат и двете лични карти, за да докажете самоличността си и това, че сте родителите на детето.

Иначе се гледа само адресът, който сте въвели в системата (този, с който кандидатствате и носи точки).

# 332
  • Мнения: 2 405
Мен ме притеснява фактът, че аз и мм сме на различни адреси по лична карта. Той поне се регистрира на новия адрес, а аз по лична карта съм си на стария. Разлика в кварталите няма, един и същ квартал, блок до блок.
Обмислях да сменям и моя адрес, но се колебая.. Все някой ден трябва да го направя, но се чудех дали да е сега преди кандидатстването.

Пп:Brin, благодаря сърдечно за ясните и изчерпателни отговори Flowers Hibiscus

# 333
  • София
  • Мнения: 8 932
Мен ме притеснява фактът, че аз и мм сме на различни адреси по лична карта. Той поне се регистрира на новия адрес, а аз по лична карта съм си на стария. Разлика в кварталите няма, един и същ квартал, блок до блок.
Обмислях да сменям и моя адрес, но се колебая.. Все някой ден трябва да го направя, но се чудех дали да е сега преди кандидатстването.

Пп:Brin, благодаря сърдечно за ясните и изчерпателни отговори Flowers Hibiscus
Няма никакъв проблем да сте на различни адреси по ЛК.

# 334
  • София
  • Мнения: 1 299
И аз, както може би всичко се интересувам от критерия за уседналост. Кога ще стане ясно дали ще важи за майското  кандидатстване и класиране или чак от септември.
Наясно съм, че по наредба вече е променено, но според мен, ще им трябва време да си оправят и нагласят системата до май месец  спрямо новите критерии.

И още един въпрос. Уседналост ще важи и за ясла и за градина, нали?

Имам и следният казус. В момента аз иММ се водим по на настоящ адрес кв. Бъкстон, община Красно село. Купихме апартамент и ще сменяме жилището си, което е 300 метра от сегашния ни адрес, но новия адрес се води кв. Бъкстон, община Витоша. Това разделяне на квартала реално ни прецаква ужасно. За сега няма и двамата да сменяме адреса си, но поне единя родил ще трябва. В едната община да трупаме точки за градина, в другата за училище.

Само имайте предвид, че за училище трупа уседналост не родителят, а детето. Така че преценете правилно адресната регистрация на детето.
По принцип детето се води на адреса на майката. Аз имам различен настоящ и постоянен адрес. За настоящия адрес имах повече уседналост, а и училището повече ми харесваше за този район. И така ни приеха с настоящ.

# 335
  • София
  • Мнения: 1 268
И аз, както може би всичко се интересувам от критерия за уседналост. Кога ще стане ясно дали ще важи за майското  кандидатстване и класиране или чак от септември.
Наясно съм, че по наредба вече е променено, но според мен, ще им трябва време да си оправят и нагласят системата до май месец  спрямо новите критерии.

И още един въпрос. Уседналост ще важи и за ясла и за градина, нали?

Имам и следният казус. В момента аз иММ се водим по на настоящ адрес кв. Бъкстон, община Красно село. Купихме апартамент и ще сменяме жилището си, което е 300 метра от сегашния ни адрес, но новия адрес се води кв. Бъкстон, община Витоша. Това разделяне на квартала реално ни прецаква ужасно. За сега няма и двамата да сменяме адреса си, но поне единя родил ще трябва. В едната община да трупаме точки за градина, в другата за училище.

Само имайте предвид, че за училище трупа уседналост не родителят, а детето. Така че преценете правилно адресната регистрация на детето.
По принцип детето се води на адреса на майката. Аз имам различен настоящ и постоянен адрес. За настоящия адрес имах повече уседналост, а и училището повече ми харесваше за този район. И така ни приеха с настоящ.

Благодаря! Иназ така мислех, пе с е гледа адреса на майката за училище!

# 336
  • София
  • Мнения: 8 932



Благодаря! Иназ така мислех, пе с е гледа адреса на майката за училище!
Не, не се гледа адресът на майката за училище - гледа се на детето. Взема се удостоверение за адрес на детето. В него пише и откога детето се води на този адрес, заради уседналостта. По принцип децата се водят на адреса на майката, но много хора са си сменяли адресите без изрично да заявят нов и за детето, което е донякъде грешка и  на тези в общината.

# 337
  • Мнения: 1
Здравейте, момчето ми е на 7м. Ще кандидатства за прием в яслена група. Но аз имам малко странен въпрос свързан с промените в имунизационния календар. В старият има 3 приема на Симфлорикс а в новият 2. Педийтъра ми препоръча да не правим трети прием, но се замислих дали това няма да е проблем тъй като детето е родено през 2019. Ще се радмам ако някой има инфо по темата.

# 338
  • Мнения: 16 871
Искам да си сверя часовника, май не съм много за тук, но питам:
Има ли право работодателят да ми откаже неплатен отпуск, при положение,  че детето ми посещава СДЯ? защото в наредбата не е споменато (аз не намерих, дали този отпуск важи, когато детето посещава СДЯ)

# 339
  • Sofia
  • Мнения: 5 895
Ако става въпрос за неплатения отпуск за отглеждане на дете, не мисля, че може да ти откаже - все пак този отпуск е за деца до 8г.

Но все пак питай в "майчинството счетоводно" - там са по-запознати.

# 340
  • Мнения: 4 246
Не може да ти го откаже, само уведоми 2 седмици по-рано (10 работни дни). Няма никакво значение ,че детето ходи на ясла. Детето не е на пълна държавна издръжка. Имаш право на 11 месеца, 6 твои и 5 от мъжа ти, като ще трябва да подпишеш декларация, че мъжът ти не е ползвал.Ако е ползвал е необходимо да донесе документ от неговата фирма за какъв период е излизал в неплатен отпуск за гледане на дете до 8 г.

# 341
  • Мнения: 313



Благодаря! Иназ така мислех, пе с е гледа адреса на майката за училище!
Не, не се гледа адресът на майката за училище - гледа се на детето. Взема се удостоверение за адрес на детето. В него пише и откога детето се води на този адрес, заради уседналостта. По принцип децата се водят на адреса на майката, но много хора са си сменяли адресите без изрично да заявят нов и за детето, което е донякъде грешка и  на тези в общината.
Аз съм с постоянен адрес в един район от над 30 г. и с насроящ в друг от април 2018. Сменяйки през април, издадоха удостоверение за настоящ и на мене, и на детето, родено 2017. Но то няма за постоянен в първия район.
С кой адрес бих имала повече шанс, ако решим да кандидатстваме за I градинска напролет и за предучилищна, като му дойде времето? Трябва ли да вадя и за постоянен адрес на детето и с каква дата (би било) - от момента на раждането му ли, след като към тази дата аз съм живяла там и все още ми е постоянен, или от момента на ваденето на удостоверението? Благодаря!

# 342
  • Sofia
  • Мнения: 5 895
Аз съм с постоянен адрес в един район от над 30 г. и с насроящ в друг от април 2018. Сменяйки през април, издадоха удостоверение за настоящ и на мене, и на детето, родено 2017. Но то няма за постоянен в първия район.
С кой адрес бих имала повече шанс, ако решим да кандидатстваме за I градинска напролет и за предучилищна, като му дойде времето? Трябва ли да вадя и за постоянен адрес на детето и с каква дата (би било) - от момента на раждането му ли, след като към тази дата аз съм живяла там и все още ми е постоянен, или от момента на ваденето на удостоверението? Благодаря!
На този етап за прием в ДГ или в ПГУ се кандидатства с адрес на родител, а не с адрес на детето.
На удостоверението (независимо кога го извадите) пише от коя дата родителят е регистриран на съответния адрес.
Адресът с по-голяма уседналост дава повече точки. Но във вашия случай и настоящият ще носи същите точки, защото не е променян повече от две години преди подаване на заявлението.

Но да изчакаме 16-ти март и да видим какви ще са окончателните критерии и точки.

# 343
  • Мнения: 16 871
Благодаря!

# 344
  • Мнения: 416
Знаете ли за уседналост за прием в училище кой адрес на детето се взима предвид-постоянен или настоящ? И когато се издава акт за раждане, адресът вписан в него постоянен ли се води?

Общи условия

Активация на акаунт