Селска къща – поглед към малките детайли (продължение)

  • 53 118
  • 758
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 15 619
С бетонен пояс се укрепва къщата горе. Да не би да има цепнатини?  Ако са поизгнили гредите и трябва да се отвори цялата, може би наистина е належащ бетонния пояс? Питайте някого, на когото вярвате - да види на място и да каже какво е необходимо...
П.П. Минахме през това и от опит пиша.

Последна редакция: вт, 28 яну 2020, 20:36 от luna

# 331
  • Мнения: 4 196
Да кажа и аз какво то знам за покривите, пък питащата ще проучва хубаво за нейния конкретен случай.
Първи случай - На работа обявихме обществена поръчка за ремонт на покрив на една работилница.
Започна ремонта от стабилна/сериозна фирма и след разпокриването се установи, че стените са нам-си-какви и без укрепване с бетонни колонки и няма да издържат новия покрив, който ще е с метални греди (старите бяха от някакъв специален карпатски дъб/бук, дълги, прави, здрави). Направиха такъв бетонен пояс и всичко с покрива чисто технологично заспа. Имаше проблеми документални защо не е станало ясно, че трябва такъв пояс преди разпокриването, още при огледа, но фирмата отговориха, че не можело да стане ясно от оглед и копване тук-там по стената.
Втори случай - Пенсионирана колежка се връща да живее на село и решава да прави ремонт на наследствената си къща. Обяснява на сестра си за въпросния пояс, ама сестрата не желае такава инвестиция, пък и при тях гредите ще са дървени, а не метални. Правят ремонта на покрива и след месец установяват нацепвания по стените, които налагат цялостен ремонта на къщата.
Трети случай - Съседите на село си оставиха старите греди, смениха само тук-таме някоя тачка, сложиха OSB плоскости и чер наелон и смениха керемидите.

# 332
  • Мнения: X
Някой правил ли е само баня-тоалетна на стара къща, която е с външна тоалетна? Каква сума излиза? И каква септична яма правихте?
Ние бяхме с външна тоалетна. Имаме голяма септична яма, към нея са свързани мивките и изтичащата вода от банята. Достроена е преди нз си колко години въпросната " баня ". Миналата година я преправихме като сложихме мивка и тоалетна в банята. Свързват се в една обща тръба и отиват в ямата.
Около 3000 лв ни излезе. Банята ни е много мъничка -може би 150 на 150.

# 333
  • Мнения: 367
Още един въпрос. Трябва да правим ремонт на покрива на къщата. Смятах, че ще минем с подмяна тук-там на някоя греда,, слагане на изолация и пренареждане на керемидите. Обаче майсторите казаха, че не можело така - трябвало да отворят покрива и да направят в основата му бетонен пояс по цялото протежение на къщата. Ще дойде доста по-скъпо и ще отнеме време. При вас как ремонтирате покривите и какво точно им правите?

И при нас този въпрос стои. Изчетох къде какво пише за гредореда- предимства и недостатъци. ММ не е опитен в строителните дейности.Обсъждаме ремонта на наша наследствена къща. Консултирахме се с архитект и  строителна бригада. Можело и така и иначе. Ще сваляме втория етаж на къщата. Две от стаите са с дюшеме, другите две са тавански без дюшеме и с неправилна форма, необитаеми. Ако е имало течове, са отстранявани навреме, цигли са сменяни , когато е било необходимо. Сега оценявам колко добър стопанин е бил дядо ми и ще е срам и позор ние, уж учени хора, не се справим. Той беше самоук строител, но съм сигурна ,че сам е избирал материала за гредите, защото съм го чувала. ММ иска да налеем плоча  да махнем гредореда. Не ми се иска да оставим, къщата на стени и да разпердушиним всичко. Къщата е здрава, няма напукани стени, нищо компрометирано няма. Пояс може би трябва да се направи. Новият  покрив ще е с друга форма. Знам, че всеки случай е различен, но повечето къщи строени през 70-те са с гредоред и има живот в тях. Ние сме на по 50 г. Децата ни са пораснали и не са при нас. Някакси ми се иска да решим въпросите с къщата с по- малко средства за следващите 20- 30 г, ако ще сме живи толкова. Не строим семейна къща за поколения напред. При всички положения се налагат компромиси. В къща в малък град да се наливат много пари, хич не ми се вижда инвестиция. Това не ни е основно жилище, но в някакъв момент може да стане. То и в момента има малка вътрешна баня с тоалетна, сондаж, овошки....ММ е перфекционист и иска идеални неща. "Да направим нещата както трябва" казва. A аз искам работещ вариант, не идеален. Финанси можем да осигурим, но ми се струва по- разумно да помогнем на децата с техните жилища, отколкото  всичко да вложим в тази къща. Това не е проектът на живота ни. Познавам хора, които направиха перфектни къщи, с много усилия , много  пари, много нерви, но не живеят основно в тях. Това не е опция за мен. Не е оправдано. Та това се върти в главата ми напоследък и го споделям тук.Не знам дали искам съвет. По- скоро,ако някой е сменял покрив и е оставил гредореда, дали е имал/нямал  проблеми след това, нека сподели.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 10:27 от DebelaMara

# 334
  • DE
  • Мнения: 9 068
Щом къщата е обитаема аз не бих правила кардинални промени. Твърде скъпо и трудоемко е да се пилеят време и пари за нещо използваемо. Имаме къща не село, наследствена на която покрива се ремонтира когато възникне нужда, каратаван е. И ние сме около 50те и сме си говорили, че ако отидем да живеем на село ще направим само козметични подобрения, примерно лека изолация на таваните, да речем с някаква вата или от онези стериопорени плоскости(наши близки сложиха такива и изолират добре).
Понеже цял живот правим ремонти на апартаментите които обитаваме, вече се чувстваме поостарели за такива начинания, та затова сме решили, само леки козметични промени, никакви колосални проекти. Живота е твърде кратък да се занимаваме с излишни ядове.
Освен това е важна перспективата, децата ни към момента са в чужбина с почти нулев шанс да се върнат да живеят в страната, за кого да правим промените, никой няма да го оцени, достатъчно е това което ще им оставим като наследство.

# 335
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Добре, а в къщи в които не се живее постоянно, няма ли мишки и плъхове, съсели?
Първото лято тук , беше борба с вредителите, спалнята ни е над едната маза ( половината къща е над две мази), вечер полудявахме от звукът на мишки, които църкат, или гризкат. Котките и те не знаеха на кой свят са. Сложихме лепкави капани и изловихме де що има, мишок, малки плъхчета, бебета съдели. Задната част на къщата нямаше сачак и всякакви животинки можеха да си влизат в подпоривното пространство. Кой знае колко семейства съсели, подскачаха , цвъркаха и гризгаха. После мъжа ми пусна котки на тавана, после ги почерпихме и като замлъкнаха, сложихме сачак и двойна обшивка на улуците.
Преди седмица мъжа ми оправя прегризаната тръба от водата на душа, в другата маза и хвана злосторника - тлъст плъх.
Лятото котките ми носят "подаръци", сега като спят вкъщи, гледам при кокошките пак има нежелани обитатели.
А лятото по всички дървета, плевни се чуват съдели. Селско - горска идилия.

# 336
  • Мнения: 5 262
прави се бетонен пояс. особено ако покривате с керемиди, тежат и с повече и по-дебели греди
ние избрахме по-лека конструкция без керемиди със специален материал нямаме бетонен пояс, но бих сложила ако имахме повече пари

# 337
  • София
  • Мнения: 38 199
Мен доста ме беше страх от гризачи и насекоми. Но засега имаме само хищници - котки, богомолки, гекони....
Моето куче пък гони котките, да не досаждат много.

# 338
  • Мнения: X
Още един въпрос. Трябва да правим ремонт на покрива на къщата. Смятах, че ще минем с подмяна тук-там на някоя греда,, слагане на изолация и пренареждане на керемидите. Обаче майсторите казаха, че не можело така - трябвало да отворят покрива и да направят в основата му бетонен пояс по цялото протежение на къщата. Ще дойде доста по-скъпо и ще отнеме време. При вас как ремонтирате покривите и какво точно им правите?

По- скоро,ако някой е сменял покрив и е оставил гредореда, дали е имал/нямал  проблеми след това, нека сподели.
Да, на нашата къща е сменен 2008 година покрива. Не е правен бетонен пояс, къщата е гредоред, 29та година. Нямаме проблеми.

# 339
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Радвайте се, че нямате бялки, които обръщат покрива с краката нагоре. Тогава обаче няма гризачи. В природата няма случайни неща.
Освен горе изброените "домашни любимци", на нашата  улица има сърни, елени, лисици, в края на улицата, където започва гората, има следи от глигани. Кокошките съм скрила в дворче под един орех, заради ястребите. Вечер има сови, лятото светулки... И бонус - много голи охлюви 😒

# 340
  • Мнения: 314
И както стана дума за покриви- да попитам и аз. Някой от вас правил ли е покрив с тикли? Колко ви излезе? Казаха ни едни цени от порядъка на 35-40 хил. лв за къща 100кв.м. и не знам това реална цена ли е или не.

# 341
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Какво е тикли?
100кв.м е покрива, или къщата. Защото покрива, заради наклоните винаги идва повече като квадратура от къщата.
Нашата е 100кв.м и най - скъпата оферта, включваща смяна на греди, дървена обшивка, изолация и цигли - около 15 хил.лв
Миналата година се бях засилила да го правим това лято, обаче, за сега покрива ни е пушка. Другото е, че едно време всичкият дървен материал по къщите е бил дъб, а сега слагат чам, я изсъхнал, я не.
Една позната си прави покрива и махна уникален дъбов материал и го подари на мъжа ми, седи в плевнята . Това дърво може да изкара още сто години.

# 342
  • София
  • Мнения: 38 199
Май са плоски камъни. Ама най-скъпите са 20 лв/кв.

# 343
  • DE
  • Мнения: 9 068
Да, тиклите са каменните плочи за покрив, на покрива става тежък и май не са останали много майстори с нужните умения. Иначе е много красив.

# 344
  • София
  • Мнения: 437
bobito0785 с какво лакирахте дюшемето? Мъжа ми ще започне пролетта да стяга първият етаж на къщата на родителите си (от нулата започва). Там ще се преместят родителите му, а ние засега ще им гостуваме на втория етаж, а някой ден ще се преместим за постоянно. Събирам всякакви идеи за не много скъпоструващи ремонтни дейности и мебелировка Simple Smile
Първата промяна на втория етаж ще бъде отварянето на голям прозорец с изглед към Рила.
За съжаление двора е малък, съсъдния парцел се продава, но доста скъпо и засега не успявам да убедя мъжа ми.

Общи условия

Активация на акаунт