Консултации с адвокат

  • 72 163
  • 1 341
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 77
Здравейте! Отново ще задам въпрос относно моя близка, която няма профил тук. Със бащата на първото дете са разведени от миналата година. Той има право да го вижда 1-ва и 3-та седмица (стандартните условия). Тя вече има нов съпруг, който е устроен в чужбина и от скоро вече имат общо дете.
Бащата на 1-вото детенце доброволно няма да даде съгласие синът му да напуска страната. Жената обаче има голямо желание да опита да заведе дело, за да заживеят в чужбина, където условията за всички ще са много по-добри. Въпросът е - колко голям е шансът едно такова дело да успее? И изобщо има ли такъв? На какво евентуално може да се разчита и кое би било от полза в такава ситуация? Благодаря предварително!

# 46
  • Мнения: 10
Здравейте, опитах се да открия моят въпрос в темите, но не успях. Извинявам се, ако е задаван.
С бащата на детето ми нямаме брак. Разделихме се скоро, но имаме спор.
Детето е при мен и той идва да го вижда когато пожелае и остава колкото той прецени. Но иска да го взима на разходка или в апартамента в който живее, за да може да го вижда майка му ( тъй като незнайно защо тя не иска да общува с мен!). Аз отказвам и искам техните срещи да са само в мое присъствие.
Детето е на 10 месеца ( не кърмя).Но през времето на съвместното ни съжителство не е сменял памперс, правил мляко и т.н. Нямам притеснения, че няма са се справи, но просто мисля, че все пак е бебе и не искам да го оставям. Като порасне разбира се ще може да се виждат когато и колкото пожелае.
Въпроса ми е : имам ли законово право да отказвам той да взима детето за няколко часа без аз да съм с него и ако да, до каква възраст?
Благодаря предварително!

# 47
  • Мнения: 157
Ако лице Х подаде молба за развод и родителски права и ако не решат да се разведат по взаимно съгласие,а да искат да е по вина може ли  ако лицето Х има свидетели,другият У ще знае ли имената на хората и има ли право и той да си избира хора за свидетели?

# 48
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 310
Здравейте, въпроса ми е следния.
Може ли ЧСИ да борави(да пусне за публична продан, или да направи запор) на наследствен имот, където има няколко собственици и единия от тях живее там?

# 49
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Здравейте, въпроса ми е следния.
Може ли ЧСИ да борави(да пусне за публична продан, или да направи запор) на наследствен имот, където има няколко собственици и единия от тях живее там?
Въпросът ви не е за тази тема, и все пак отговорът е - да, може да наложи възбрана на частта на длъжника и да насрочи публична продан.

# 50
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте! Отново ще задам въпрос относно моя близка, която няма профил тук. Със бащата на първото дете са разведени от миналата година. Той има право да го вижда 1-ва и 3-та седмица (стандартните условия). Тя вече има нов съпруг, който е устроен в чужбина и от скоро вече имат общо дете.
Бащата на 1-вото детенце доброволно няма да даде съгласие синът му да напуска страната. Жената обаче има голямо желание да опита да заведе дело, за да заживеят в чужбина, където условията за всички ще са много по-добри. Въпросът е - колко голям е шансът едно такова дело да успее? И изобщо има ли такъв? На какво евентуално може да се разчита и кое би било от полза в такава ситуация? Благодаря предварително!
Да, би могла Вашата близка да води такова дело. Водещ при преценката е интереса на детето, в която посока когегата, който я представлява ще й даде насоки за събиране на доказателства.

# 51
  • Мнения: 157
В момента водя дело за заместващо съгласие за извеждане на детето извън страната,защото бащата не е съгласен и имам 100% шанс да го спечеля.Бащата обаче казва,че щял да води контрадело.Може ли.В това дело се гледат интересите на детето.И в случая бащата не е съгласен.

# 52
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
В момента водя дело за заместващо съгласие за извеждане на детето извън страната,защото бащата не е съгласен и имам 100% шанс да го спечеля.Бащата обаче казва,че щял да води контрадело.Може ли.В това дело се гледат интересите на детето.И в случая бащата не е съгласен.
Няма такова нещо като "контра дело"!

# 53
  • Мнения: 157
Бащата на дъщеря ми е получил призовката и сега ми твърди,че е издал  такава декларация за извеждане на детето извън страната.Аз до момента не съм видяла такава изпратена от негова страна.Казах му да ми я изпрати щом я има.Каза,че ще я донесе на 27ми април.Мисълта ми е възможно ли е издаване на декларация със задна дата?Или,когато съм пуснала делото да е решил да прави такава?Какво да правя в 2-та случая.От делото няма да се отказвам,няма да го оттегля.Но детето ми го пита по Вайбър ще даде ли-каза не.На мен не.И сега изведнъж-о небеса имало такава,само,че не е в мен.И не ми я праща,както му казах като има да я прати.Откъде се взе,че има,като аз нямам????И къде си я държи в джоба си.Делото няма да си го оттеглям,защото мисля,че е по-добре да има узаконена декларация,а не напр да му скимне да оттегли ако е издал такава.Или са само манипулации.А и сме женени,развод нямаме,нито род.права и няма това право да отказва,както той направи.

Последна редакция: чт, 04 апр 2019, 14:21 от charlie

# 54
  • Мнения: 788
Здравейте! Мъжът ми има дете от бившата му без да са имали брак. Детето живее при нея, а той го взима всеки уикенд. Живеем в Англия. Обаче сега тя му е блокирала номера и не му дава детето. До момента не са се съдили, той плаща редовно издръжка каквато двамата са се разбрали. Може ли да я съди в България за това, че доброволно не му позволява да вижда детето? Всички замесени са с българско гражданство, живущи във Великобритания.
И другия ми въпрос е може ли майката да се върне да живее в България с детето без съгласието на бащата?

# 55
  • Мнения: 69
Здравейте отново. Ще помоля за съвет, защото съм много объркана. На 15.10 с бащата на децата ми сключихме съдебно решение за издръжка по 130лв на дете и виждане 1 и 3 уикенд и 14 дни ваканцията. От тогава не е плащал издръжка, дадохме го на ДСИ и на 17.03 пратено писмо за запор на заплатата към работодателя. Открита е наследствена част от имот, който е вилна зона и доста наследници и няма продаване. Прати ми 65лв като каза, че всеки понеделник ще плаща по толкова, но не прати повече, а тел му е изключен. Излезнал е ТД на 510лв и адвоката ми обясни, че има промяна в закона и не могат да запорират заплата щом е минималната. Заради договора обаче и имота, не мога да получа и издръжка от общината. А натрупаната издръжка до момента е 2600лв. Моля ви, кажете ми какво да правя? Има ли надежда д аполучавам някаква издръжка или е загубена кауза и този човек няма да понесе никаква отговорност.

# 56
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Здравейте отново. Ще помоля за съвет, защото съм много объркана. На 15.10 с бащата на децата ми сключихме съдебно решение за издръжка по 130лв на дете и виждане 1 и 3 уикенд и 14 дни ваканцията. От тогава не е плащал издръжка, дадохме го на ДСИ и на 17.03 пратено писмо за запор на заплатата към работодателя. Открита е наследствена част от имот, който е вилна зона и доста наследници и няма продаване. Прати ми 65лв като каза, че всеки понеделник ще плаща по толкова, но не прати повече, а тел му е изключен. Излезнал е ТД на 510лв и адвоката ми обясни, че има промяна в закона и не могат да запорират заплата щом е минималната. Заради договора обаче и имота, не мога да получа и издръжка от общината. А натрупаната издръжка до момента е 2600лв. Моля ви, кажете ми какво да правя? Има ли надежда д аполучавам някаква издръжка или е загубена кауза и този човек няма да понесе никаква отговорност.

Несеквестируемостта не се отнася за задължения за издръжка. По отношение на това няма изменения в закона.

ГПК
Чл. 446.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2017 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чиито размери са над минималната работна заплата, може да се удържа само:
1. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата - една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа;
2. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на минималната работна заплата - една втора част, ако е без деца, и една трета част, ако е с деца, които издържа;
3. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата - горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа.
(2) (Нова - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Ограниченията по ал. 1 не се отнасят до задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло, а удръжките по ал. 1 за другите задължения на осъдения и за задължения за издръжка за минало време се правят върху остатъка от всичките му доходи.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Върху вземания за издръжка не се допуска принудително изпълнение. Върху стипендии се допуска принудително изпълнение само за задължения за издръжка.

# 57
  • Мнения: 69
Здравейте отново. Ще помоля за съвет, защото съм много объркана. На 15.10 с бащата на децата ми сключихме съдебно решение за издръжка по 130лв на дете и виждане 1 и 3 уикенд и 14 дни ваканцията. От тогава не е плащал издръжка, дадохме го на ДСИ и на 17.03 пратено писмо за запор на заплатата към работодателя. Открита е наследствена част от имот, който е вилна зона и доста наследници и няма продаване. Прати ми 65лв като каза, че всеки понеделник ще плаща по толкова, но не прати повече, а тел му е изключен. Излезнал е ТД на 510лв и адвоката ми обясни, че има промяна в закона и не могат да запорират заплата щом е минималната. Заради договора обаче и имота, не мога да получа и издръжка от общината. А натрупаната издръжка до момента е 2600лв. Моля ви, кажете ми какво да правя? Има ли надежда д аполучавам някаква издръжка или е загубена кауза и този човек няма да понесе никаква отговорност.

Несеквестируемостта не се отнася за задължения за издръжка. По отношение на това няма изменения в закона.

ГПК
Чл. 446.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2017 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чиито размери са над минималната работна заплата, може да се удържа само:
1. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата - една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа;
2. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на минималната работна заплата - една втора част, ако е без деца, и една трета част, ако е с деца, които издържа;
3. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата - горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа.
(2) (Нова - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Ограниченията по ал. 1 не се отнасят до задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло, а удръжките по ал. 1 за другите задължения на осъдения и за задължения за издръжка за минало време се правят върху остатъка от всичките му доходи.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Върху вземания за издръжка не се допуска принудително изпълнение. Върху стипендии се допуска принудително изпълнение само за задължения за издръжка.
Благодаря, утре ще звънна на адвоката да видим. Защо ме обърква така този човек... Не знам.

# 58
  • Мнения: 30
Здравейте, искам да попитам редно ли е да се изплаща месечната детска издръжка на 6 месеца - т.е. два пъти в годината? Това го е решил само "плащащия" родител, без съгласието на другия. Какво се случва с натрупаните лихви ?

# 59
  • Мнения: 498
Здравейте!
Ще помоля и аз за консултация.
С БНД имаме споразумение за режим на свиждане - 2 уикенда в месеца, 15 дни през лятото и през година за празниците да е при него. Тъй като той е в чужбина, не го спазва и го взима, когато си е тук. Аз не съм правила досега проблеми, дори когато детето отказваше да ходи на гости в града, в който баща му живее, аз му казвах, че трябва да иде, че ще е хубаво и т.н. само да не преча на връзката им и детето да се чувства добре. БНД обаче не признава добрата ми воля, даже напротив - използва всеки удобен момент да се заяжда с мен, заплашва че ще спре издръжката, че няма да поднови ежегодната декларация за пътуване в чужбина, че ще настрои детето срещу мен, че ще го вземе при себе си и т.н.
Лятото ще си бъде в БГ и иска детето да е с него през цялото време, което ще е повече от уговорените 15 дни в споразумението. Имам два въпроса:
1. Ако съм в лятна отпуска, точно когато той е в БГ, според споразумението мога да му откажа да го вземе. Правилно ли разбирам? Трябва ли по някакъв начин с документи да доказвам, че съм в отпуска?
2. Ако детето откаже да тръгне с него и аз го подкрепя в този му отказ, какво може да направи той? Какви ще са последиците, ако реши да извика полиция? Ще вземат ли под внимание нежеланието на детето да тръгне с него, без значение, че е по време на определения му режим за свиждане?

Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт