Консултации с адвокат

  • 72 336
  • 1 341
  •   1
Отговори
# 285
  • Враца
  • Мнения: 2 190
Няма да уведомят адвоката на ищеца, но е възможно адвокатът на ищеца да отиде да направи справка по делото за да се информира има ли връчване и ако да- кога изтича срокът за отговор.

# 286
  • Мнения: 4 710
Добър вечер.Получих някаква сума от ЧСИ.Като позвъних ми обясниха бегло,че са удържани суми от някъде си(без много подробности).Длъжникът хидил при тях и заявил,че ще заплати 10% от общата сума и по 10% от остатъка в продължение на 8 месеца,НО е подал молба адвоката ми да си намали хонорара.Това явно стопира процедурата.Обяснете ми моля, тази молба има ли срок за отговор и какво става ако адвоката не желае да го намали?Благодаря.

# 287
  • Враца
  • Мнения: 2 190
Доколкото разбирам имате адвокат, който Ви представлява по изпълнителното дело.
Най-разумно ще е да поговорите с него и да Ви консултира конкретно за Вашия казус. Това е част от задълженията му по изпълнителното дело, все пак. Grinning

Ще Ви отговоря накратко.
ЧСИ ще отговори бързо на молбата.
Възможностите са две: Или да намали хонарара, или да откаже намаляване /ако хонорарът е минималния съгласно Наредбата за минималните адвокатски хонорари/. В този случай длъжникът може да обжалва решението на ЧСИ. Обжалването е по съдебен ред.
Самото обжалане не спира автоматично изпълнението, но ако ищецът /в случай това е длъжникът/ направи искане за спиране, съдът може да спре изпълнението.

# 288
  • Мнения: 4 710
Благодаря ви много.Имам адвокат, но с месеци нямам или връзка с него или аз го информирам за развръзките по делата.

# 289
  • Мнения: 13
Здравейте, имам 2 въпроса
- разведох се преди повече от месец, бракът е сключен в София, разводът в Елин Пелин, има решение в сайта на съда, но нямам призовка за оригинално решение. Мой ангажимент ли е да си набавя или да чакам ли призовка?
- имам държавна такса за смяна на фамилно име, към бюджета ли се пуска платежно нареждане?
- възможно ли е след време да се споразумеем за друг режим на лични отношения, каква е процедурата?

Благодаря и успешен ден!

# 290
  • Враца
  • Мнения: 2 190
Здравейте, имам 2 въпроса
- разведох се преди повече от месец, бракът е сключен в София, разводът в Елин Пелин, има решение в сайта на съда, но нямам призовка за оригинално решение. Мой ангажимент ли е да си набавя или да чакам ли призовка?
- имам държавна такса за смяна на фамилно име, към бюджета ли се пуска платежно нареждане?
- възможно ли е след време да се споразумеем за друг режим на лични отношения, каква е процедурата?

Благодаря и успешен ден!

По взаимно съгласие ли е разводът или по исков ред?

# 291
  • Мнения: 498
Извинявам се за офтопика, но следя темата и видях коментарите за чси. Вярно ли е, че чси може да опрости задължения или поне да намали дължимата сума, постановена с решение на съда?

# 292
  • Враца
  • Мнения: 2 190
Не е вярно!
Може да намали АДВОКАТСКИЯ ХОНОРАР, който е платен от взискателя по ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ДЕЛО, и  то САМО ако има основание за това!

# 293
  • Мнения: 13
Здравейте, имам 2 въпроса
- разведох се преди повече от месец, бракът е сключен в София, разводът в Елин Пелин, има решение в сайта на съда, но нямам призовка за оригинално решение. Мой ангажимент ли е да си набавя или да чакам ли призовка?
- имам държавна такса за смяна на фамилно име, към бюджета ли се пуска платежно нареждане?
- възможно ли е след време да се споразумеем за друг режим на лични отношения, каква е процедурата?

Благодаря и успешен ден!

По взаимно съгласие ли е разводът или по исков ред?


По взамно съгласие.

# 294
  • Враца
  • Мнения: 2 190
При развод по взаимно съгл. решението е необжалваемо. Тъй като няма срокове, които трябва да се спазват, съдът вероятно няма да Ви го изпрати. Даже делото може да е вече архивирано. Проверете в деловодството.
Отидете на място за решението. Във Вашия случай трябва да пуснете молба за издаване на заверен препис от решението с клеймо "Влязло в сила" /точно това напишете в молбата/. Изчакайте няколко дни и отидете да си вземете решението /молбата трябва да мине през съдията за разрешение/.  Ще има и такса - 2 лева за първата стр. и по 1 лев за всяка следваща.
Относно втория Ви въпрос- попитайте в деловодството коя е сметката, по която трябва да преведете сумата. Всеки районен съд си има няколко сметки за различни цели, дори всички съдилища работят с различни банки. Ще В икажат по коя сметка се превежда ДТ. След като преведете сумата напишете и депозирайте една молба до съда, в която трябва да пише, че с нея  прилагате платежно нареждане за платена такса /и да приложите въпросното платежно нареждане към молбата/.
По отношение на третия въпрос- ако с бащата на децата се разбирате, можете да гледате децата както Ви харесва, без да спазвате написания в решението режим. Ако няма разбирателство и в някакъв момент искате промяна, се подава нов иск до съда.

# 295
  • Мнения: 13
При развод по взаимно съгл. решението е необжалваемо. Тъй като няма срокове, които трябва да се спазват, съдът вероятно няма да Ви го изпрати. Даже делото може да е вече архивирано. Проверете в деловодството.
Отидете на място за решението. Във Вашия случай трябва да пуснете молба за издаване на заверен препис от решението с клеймо "Влязло в сила" /точно това напишете в молбата/. Изчакайте няколко дни и отидете да си вземете решението /молбата трябва да мине през съдията за разрешение/.  Ще има и такса - 2 лева за първата стр. и по 1 лев за всяка следваща.
Относно втория Ви въпрос- попитайте в деловодството коя е сметката, по която трябва да преведете сумата. Всеки районен съд си има няколко сметки за различни цели, дори всички съдилища работят с различни банки. Ще В икажат по коя сметка се превежда ДТ. След като преведете сумата напишете и депозирайте една молба до съда, в която трябва да пише, че с нея  прилагате платежно нареждане за платена такса /и да приложите въпросното платежно нареждане към молбата/.
По отношение на третия въпрос- ако с бащата на децата се разбирате, можете да гледате децата както Ви харесва, без да спазвате написания в решението режим. Ако няма разбирателство и в някакъв момент искате промяна, се подава нов иск до съда.

Много Ви благодаря за изчерпателния отговор!

Успешен ден 🍀

# 296
  • Мнения: 328
Здравейте интересуваме следният казус.При развод и присъдени права на майката над детето може ли майката да го изведе от страната без разрешението на бащата,защото се консултирах с адвокат който твърди че това е така ако майката докаже адрес и доказателство че работи в чужбина

# 297
  • Враца
  • Мнения: 2 190
Само на основание присъдени родителски права никой от двамата родители не може да изведе детето извън страната.
Съгласие за извеждане в чужбина трябва да има нотариално заверено от родителя, който в момента не придружава детето /или от двамата/ и да се покаже на границата пред властите. Това е задължително, независимо дали родителите на детето са заедно, разделени или разведени.
Ако единият от двамата родители не е съгласен детето му да излиза от страната другият родител може да заведе дело пред съда, като целта е съдът да разреши вместо другия родител детето да пътува.
Имайте предвид, че почти същите правила важат и за вадене на паспорт на детето. Във всички случаи когато се води такова дело се иска от съда да разреши и издаване на паспорт на детето вместо другия родител, тъй като принципно разрешение, но без документ, би било безсмислено.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 18:17 от Трън в Очите

# 298
  • Мнения: 328
Детето има вече има паспорт.Значи съдът може да реши дали детето може да изследване от страната с майката ,която притежава родителските права дори и бащата да не е съгласен.Ако бащата не е съгласен и оспорва пред съда какво става

# 299
  • Враца
  • Мнения: 2 190
Детето може да има паспорт, но когато той изтече не можете да извадите нов. Това е моментът, в който Ви трябва или съгласието на бащата, или заместващото съгласие на съда.
Ако заведете такова дело бащата ще е ответник. Като страна по делото и като родител, заедно с Вас, има правото да има становище, което се различава от Вашето. Съдът решава какъв е най-добрият интерес на детето.
Ако докажете, че за детето е полезно и необходимо да пътува- съдът ще разреши пътуване в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт