КГБ = Клуб на Готините Баби - 193.

  • 47 604
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 082
Добро утро! Янче вземам си от кафето и по задачки!

# 16
  • София
  • Мнения: 16 005
Добро утро и не  се преуморявайте с много готвене днес!
И аз като Дидимити изпивам кафето и тръгвам из града докато е слънчево.
Имам молба към всички пишещи и само четящи тук  - моля ви не ме включвайте в разни сълзливи коледни клипчета и картини, изпратени по Месинджър. Една от само четящите в темата ме събуди в 5.59 ч. сутринта. Работещ човек съм и си ценя почивните дни. Месинджъра е включен денонощно заради връзка с дъщеря ми. Скачам в ужас - какво е станало с Мрънч, а то някакво мече с подарък ми се хили насреща.И заради тази простотия 2 души трябваше да се събудят и притеснят. Не е първия случай, редовно се прави по т.н. светли празници.
Аз, от своя страна ще поровя в настройките и ще огранича подобни съмнително приятелски случки за в бъдеще.
Извинявам се, ако съм засегнала някого. Споделих с г-жата и на стената и. Но нека се знае от всички.

# 17
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 727
Добро утро!

# 18
  • Мнения: 1 563
Здравейте мили дружки!
Не мога да ви изчета,голямо оживление!
Жабче,толкова много ме зарадва с новата ,празнична тема!Благодаря ти !♥♥♥

Да благодарим на Бог ,че сме живи и здрави и можем да шетаме,да посрещаме и събираме децата си ,да ги радваме с нашите вкуснотийки!
Дойде си  и сина , и съм щастлива ,че всички са около мен.Вчера привечер както беше по план ,нагласихме се и всички излезнахме на разходка из нашият красив център Всичко толкова украсено ,светло,празнично,улиците кипят от народ. В Капана-малката главна ,там пък  са  коледните къщички ,където предлагат греяно червено вино,разни мезенца печени и какво ли не.Дядо Коледа ,Снежанка ,елхички ,музика ,концерт имаше на една сцена. Много ,много празнично.Пихме по едно малиново греяно вино,разходихме се ,заредихме се с празнична емоция и се прибрахме към 19 часа. Вечеряхме ,весело ни беше. Сега пием кафе и аз продължавам с приготовленията за довечера. питката следобед ще я замеся .С мая я правя ,не обичам питка със сода.
Пожелавам ви една топлина и уют домовете ви! Преди всичко да сме живи и здрави ние и семействата ни!
Спорна ви работа на всички!
Прегръщам ви !

 

# 19
  • София
  • Мнения: 2 672
Добра среща, приятели!

Тази вечер по стара традиция се събираме около огнището, в очакване на Рождество Христово. Желая ви светла Коледа, пълна с чудеса! Нека от здраве да не се отървете, нека Бог ви пази от беди и злини, Слънце да огрява дните ви, хаир да видите, чедата ви да пребъдат! Да бъде! Амин!

Какво са ни завещали предците ни:

Най-големият празник от зимната коледна обредност е Бъдни вечер, Божич, Коледа, Кадена вечер.

В бъдновечерския огън се слага дебело дърво, което трябва да гори цяла нощ и не бива да угасва.
При този обред, Огънят е свързан със Слънцето — вид слънчева магия.
По адет на бъдновечерската трапеза трябва да са представени нечетен брой ястия. Задължително да има тиква, царевица, жито, круши, сливи, сарми, пълнени чушки, баница, вино и ракия. Домакинята приготвя обреден хляб, наричан боговица, вечерник, коледник, изпъспрен със символи - кошара, дом, житни класове, слънце... След нареждането на трапезата най-старият в къщата прекадява трапезата, разчупва боговицата и раздава на всички членове от семейство. В питата има късмети за здраве.
Третият важен елемент от обичая е коледуването - коледуват деца и възрастни, но само мъже. Коледуването е мъжки обичай. Малките коледарчета през деня обикалят къщите като носят коледарки - тояги и торбички. Даряват ги с орехи, сланина и специално подготвени кравайчета.
Възрастните са организирани на групи по десет човека, като всяка си има водач Станеник, четник. Той е опитен и знае всички благословии - поне 80 на брой. Облечени празнично коледарите обикалят къщите пеят песни и благославят всички членове на семейството. В песните се хвали домакинът на къщата, на момата в семейството се пеят песни за хубостта й, момъкът пък възхваляват силата мъжка.

По "Българска етнография", Николай Колев и "Българска народна митология", Иваничка Георгиева


Със здраве!


# 20
  • Мнения: 894
Здравейте!На бъдни вечер да си пожелаем,да са пълни домовете ни с уют,топлина и разбирателство!Да се радваме на здраве,благополучие,радостни новини и хубави моменти!❤❤❤

# 21
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 727

# 22
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 291

 Ами аз, понеже съм сама, да съм жива и здрава да помагам при нужда!  А за всички:

                 

# 23
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 291

 Ей, как пък днес няма кандидати за кафе! newsm78 Ами то ракиено време дойде!

             

# 24
  • София
  • Мнения: 16 005
Янке, имаше кандидати сутринта. С Дидимити го отразихме.
Може би всички са заети с готвене и посрещане.
Пл. сега направи боба, Снощният ми тиквеник стана много вкусен - късмета на начинаещия.
Сега пека питката от готово тесто.
Ракиеното време ще дойде към 20- 21 ч. у нас.
Но - наздраве!

# 25
  • Мнения: 18 502
А ,дубрутру от мен.После  тиха свята нощ ,само сняг няма да се сипе.Не усещам Коледен  дух.У нас празникът е утре, днес сме се ояли двамата , правя втора тенджера с руска салата , жив и здрав да е гостът да яде и трета ще направя, тази е за другите наречена ,че грам няма от първата.Тортата нарязахме ,  и ние сме ора, утре супа ,чуЖки ,кифтета  и пържоли ,салати  и сладки дал бог.Ако се сетя още нещо и имам време и него ще стъкмя ,после като заминат изключвам хладилника и  мирясвам от шетане.До Великден , чул ме господ.С малки шетания между  това.
Яне ,да не ти е мъчно че си сама ,живей ,сега ти се пада.Толкова години съм сама по празници и нищо ми няма пък и дойде време да ме обикалят ,живот и  здраве и при теб.
А дружките шетат ли шетат като за световно и за това ги няма...

# 26
  • Мнения: 7 378

                             Привет,момичета!Весело и топло да е на всички ви у дома и то без значение дали сте сами или заобиколени от деца и внуци!
                             Аз днес го ударих на хайманосване и шопинг! Yum До нас има един страхотен магазин и от там накупих всичко за вечерта.Ястията им са страхотни и спестих много време.Отидох да си купя тиква за тиквеника и точно пред мен в Кауфланд изнесоха топли , топли баници с тиква и веднага се облажих с две.Едната я ометохме още преди да стигнем до нас! Сега направих содена питка и тя вече е по-малко от половината.И аз не обичам да правя питки със сода , но ММ поиска и кой каза за късмета на начинаещия Smiling Imp стана повече от перфектна и паричката е в мен! Понакупих и доста нещица за децата , че не обичам да купувам предварително подаръци и да крия до празника.Така,че изненади имаааа......и то за всички.
                            Сега София е приказна - без задръствания и с колкото си искаш места за паркиране.Smiling Imp Голям кеф е да се разхождаш по магазините без тълпи и опашки.Утре пак ще се поразходя и ...... да се огледам за нещо за мен , че днес не харесах нищо. Не,че от една седмица не купувам всеки ден по нещо и веднагически го подарявам.
                           Весел празник и наздравеееее!!!
                          

Последна редакция: пн, 24 дек 2018, 20:40 от Didia

# 27
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 291

 Аз пък поръчах онлайн едни микрофибарни кърпи за глава след баня!Намалени от 20 на 4 лв!!! Чак не ми се вярва да са били по 20! ама, нейсе! Та взех 4 бр - за мен, за Галена, за Анжи и за Тони! Все файда! Утре ще пробвам моята!
 Диде, чудесна е Неда! Да ви е жива и здрава!

# 28
  • СоФиЯ - ДрАгАлЕвЦи сега в Lloret de Mar (Costa Brava) - España
  • Мнения: 1 856
Здравейте , момичета!
Да ви кажа , че преди малко в тази свята вечер станах баба за 3-ти път на момченце ЮлиЯн , 3,400кг. Всичко е ок. Да са здрави и щастливи!
Весели празници на всички ви!

# 29
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 004
Жабка, честито. Да е много здрав малкия Юлиян. Много да ви радва.

Общи условия

Активация на акаунт