Университети във Франция

  • 32 203
  • 237
  •   1
Отговори
# 135
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Elan,
В Париж ли наехте общежитие? Може ли малко повече информация.
Има Икеа на La Madeleine, в центъра на Париж.
За банките задължително посетете 2-3, за да сравните условията, взима се предварително час за среща по телефона. Обадете се в клона, който е най-близко до адреса ви.
Ние имаме сметка в Сосиете Женерал и в Crédit Agricole Brie Picardie.
Всичко е много индивидуално, но на мен 2-рата повече ми допада, заради личния банков съветник. Със съветника може да се уговарят специални условия ( или извънредни ситуации) и е много важно да ви допадне за общуване.

Последна редакция: нд, 25 авг 2019, 15:05 от Hello♥J

# 136
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Общежитието е на Порт д'Итали от страната н а Кремлин. Не споделям за него защото успяхме с помощ от познат и не искам да подвеждам никого. Кандидатствахме в над 20 и получихме откази от повечето. В началото на август от едно, за което кандидатствахме през май получихме писмо, че евентуално могат да разгледат документите ни.
В Икеата на Мадлените нямаше почти нищо от по евтините неща в каталога им. Ходихме в едно градче на юг, не го помня как се казва. От там купихме неща, но най-много от л'еклерк и ушан. Ушан в Кремлин е огромен, а в л'еклерк ходихме в сент уан.
Ще ходи утре в Сосиете и после в СА. И с двете училището има договор. Аз лично предпочитам да нямам вземане даване със служители. Предпочитам всичко да става онлайн. По мои наблюдения дъщеря ми също, но ще и подам тази информация и тя да си реши.
За картата за транспорта -побързайте, направи я онлайн,като е нужен френски тел номер. Тя е дала на колега защото няма още, защото няма сметка и са и казали след 10 раб. Дни. Направи си и карта за велиб и днес ги е ползвала. Тежичко било, но ще свикне. Не е карала колело от 5-6 години.

# 137
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Да, мерси.
Аз събирам информация за една приятелка, на коята синът ще кандидатства от януари, за следващата уч. година. Понеже нищичко не знам за общежитията в Париж.
В Maison du monde има много хубави неща като мебели, естествено когато има намаления.

# 138
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
За Крус е много трудно да се вредиш,по-лесно е за магистратура и пак си трябва страшен късмет,частните Хелло ако можете да му сте гарант най-добре.Иначе,както е казала Елан, си е адски адски трудно и винаги ще предпочетат някой с гарант,а кандидати обикновено не липсват.Имае навремето като учех варианти с банка гарант,но дали и как работи все още - не знам.

# 139
  • Русе
  • Мнения: 2 153
За гарант - Визал. Става за 5 мин. онлайн до 800евро. Бяха ни изпратили от една асоциация, в която беше в листа на чакащите, да подадем документи в друго тяхно общежитие за разглеждане, ако искаме и т.к. имейла беше циркулярен видяхме на колко човека са го изпратили. След 80-тия спрях да ги броя, а бяхме подали през май.
Колега на дъщеря ми французин с двама гаранти си намери квартира в 11-ти за 800евро без ток и вода - 13м2.
Имайте предвид и че имате право на КАФ- помощи за жилище. Различни за различните видове настаняване и съответно наеми.
За Крус трябва да имаш френска банкова сметка за да можеш изобщо да подадеш досие.

# 140
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Елан,за КРУС и сметката навремето не беше така.Аз нямах все още френска,но си подадох.
Колегата бива,щом е искал Париж,това са цените.Ток на частно почти никога не влиза в наема,плаща се отделно.Водата е странно,сигурно става въпрос за топлата вода и отоплението.
С това Визал става ли иначе?Предполагам в КРУС се приема,но на частно?

# 141
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ние сме с Визал. В частните квартири, някои собственици на го приемат, други - да.
За Крус и сметката е сигурно - не можеш да валидираш досие без сметка. Получихме имейл, че не може. А като нямаши адрес няма как да имаш сметка.
Щерката се обади току що, че си е записала час в Сосиете за утре, а в Агрикол са я приели веднага и са и обяснили за младежка сметка. Служителката и е казала че щом ще ходи в Сосиете сигурно ще си направи там, защото условията им били по-добри.
Казала, че с май ще има проблем с договора за наем и искала някакъв друг документ, но нещо не се разбрали. Може би трябва адресна регистрация от общината? Казах и да пита в общежитието или утре в другата банка ще види какво ще стане.
П.П. ходила до посолството, някакъв мъж още на вратата типично по български я питал какво иска и и казал да се обърне към френските власти, че това не касае България и не я пуснал дори да влезе. А тя попитала дали може някой да и обясни дали и трябва адресна регистрация и за здравното осигуряване и изобщо за здравеопазването ккак стоят нещата. После звъннала на някакъв тел за въпроси и дамата на тел. И обяснила че няма нужда да ходи защото няма да и помогнат и не знаят, но тя подробно и обяснила нещата.

Който не е тръгнал още за Франция, извадете си от общината акт за раждане, издават три езични и няма нужда да се превеждат. Трябват за подаване на документи за КАФ.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 23:23 от bubanka

# 142
  • Мнения: 1
Здравейте, може ли да ми обясните каква е процедурата за създаване на френски номер? Има ли възможност за закупуване на ваучер без обвързване с договор, какви мобилни оператори бихте препоръчали и какви са условията им. Възможно ли е да си направиш номер без да имаш сметка е банка, коя банка бихте препоръчали, къде мога да видя условията й, кои са необходимите документи, трябва ли да бъдат оригинални/ преведени, каква е самата процедура.
Относно тези декларации в НАП- задължителни ли са, какво е точното им наименование и какви документи се прилагат?
Благодаря!

# 143
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Започна кандидат-студентската кампания за 2020 година. Parcursup е отворен. Напомням за всички интересуващи се, не че който има намерение да кандидатства не знае.
Напомням и че има такава тема, в която можете да се "срещнете" със съратници и съмишленици и да си помагате.
Късмет на децата желая. 

# 144
  • Брюксел / София
  • Мнения: 2 488
Дъщеря ми най-вероятно ще кандидатства във Франция догодина, но ме интересува може ли още сега да си направи акаунт в паркур, за да разгледа и да се ориентира кое как?

# 145
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Бат,би трябвало да може,но проверете дали профилът е уникален - да не може да се запише пак,защото иначе ще й се изяде преумуществото на сега завършваща.

# 146
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Упражнението е безмислено. Т.к. може спокойно да разглежда и без профил. В профила трябва да си попълва документите,всичко друго се вижда и иначе. Това първо и второ всяка година има някакви промени.

# 147
  • София
  • Мнения: 1 042
Здравейте и от мен. Айде дойде момента и на нашето кандидатстване Simple Smile . Девойката вече си попълни част от нещата в Паркура. Чакаме да свърши грипната ваканция, че да вземе академичната справка.

Двата най- желани университета са в Париж, а след това Страсбург.

# 148
  • Русе
  • Мнения: 2 153
В началото на приема пожелавам на всички КЪСМЕТ и да се похвалите тук с прием в най-предпочитаните университети. Надявам се никой не се е уплашил толкова, че да се откаже.
Госпожицата завърши първи курс вчера и сега чакам само мейл кога да платим таксата за втори курс и съответно да се запише. Интересното в университета и че за втори курс трябва да избарат сами групите си, а няма да останат в същите или да ги разпределят административно. От това зависи и с кого ще работят в екип по проектите за 2-ри курс. Много интересно решение. Иначе завършиха втори семестър он-лайн, като за оценки записаха тези от първи или ако имат от втори средно аритметично. Ще започнат втори курс с он-лайн лекции през юни, а ще довършат траво пратик и курсовия филм през есента октомври, ноември, когато започнат присъствено.
От финансова гледна точка евала на Макрон, дадоха на бедните студенти доста добри помощи, за да изкарат тегавия период на заключване.

# 149
  • Мнения: 1 499
elan, поздравления за края на първи курс! Надявам се всичко да е все така успешно за вас и занапред.
И при моя син  / в Люксембург/онлайн обучението тече с пълна сила - не мога да не им призная светкавичната реакция на университета - буквално от петък до понеделник се организираха за виртуалното обучение и си продължиха във виртуални стаи по програмата отпреди / с едно изключение /, но и този преподавател намери начин и не ги остави сами да си четат лекциите му, а им пусна свои интерпретации и възможност за писмени въпроси и отговори. Вече започнаха и т.нар. междинни изпити - по някаква система отворена книга или чрез специална форма на изследователски домашни задачи. Отделно си текат и семинарни упражнения и курсови задачи - библиотеката им работи също онлайн - заявяват книги по студентски номер и в специално помещение  , в някакви индивидуални пликове си я намират после. Всяка седмица ректорът им пише писмо с текуща информация за университетски програми , свързани с ко-вируса, университетски живот и условия в резиденциите им. Деканите , също си комуникират с децата, имат тренинги от психолози и арттерапевти онлайн - безплатни. консултират ги дори за начини на вземане на изпити, на подготовка за тях и т.н. Това всичко е запазено от преди, но сега е онлайн.
Силно впечатлена съм от безплатните маски, които им пращат по пощата или раздават по 50 на човек на специални пунктове. Апартаментите в общежитията са снабдени с дезинфектанти и почистващи препарати, от университета ги чистят буквално всеки ден , а децата , отговарят за личните си стаи и санитарни помещения, инструктирани са. Имат още инструкции за онлайн консултации с тамошни лични лекари, ако се наложи . Застрахователната му компания/AXA/, подари на всичките си клиенти някаква ковид-застраховка - както се казва дано не ни потрябва този подарък:yum:Yum Иначе, синът ми работи от началото на учебната година почасово като рисърч асистънт в университета и е здравно и пенсионно /дори/ осигурен там. Като работещ, няма право на подкрепа от университета.
Подпомагат от ден първи /буквално три дена след обявяване на ИП/ социално-слаби студенти / а то там всички чуждестранни почти са такива, защото Люкс е с най-висока мин. заплата в ЕС/.с парични средства, разсрочване на вноски по наем, купони за пазаруване.
Моят син се прибра там на 20 02 и остана, бяхме доста притеснени в началото - пращахме колет с лекарства и маски, но се оказа ненужно безпокойството ни - хората си минаха пика сравнително бързо. Сега ще изследват цялото си население / по желание /.
Като второкурсник му предстоеше обмен по Еразъм, но ги отлагат засега - поне до септември са онлайн, всички се надяваме да е само до тогава.
Желая кураж и търпение на студенти, кандидат- студенти и родители:smiley:Smiley

Общи условия

Активация на акаунт