Какво значи "възпитание на дете"?

  • 16 262
  • 354
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма нужда чак от Под игото, достатъчна е съвременна художествена литература за деца, която е от български автори. И при общуване да се използва нормален български език. Проблем е "второто ниво" - разбирането на идиоми на български, защото това е част от културата, има цели изрази, с които и децата в България имат проблем, защото не са ги чували, това е бедност на езика.

# 346
  • Мнения: X
Няма нужда чак от Под игото, достатъчна е съвременна художествена литература за деца, която е от български автори. И при общуване да се използва нормален български език. Проблем е "второто ниво" - разбирането на идиоми на български, защото това е част от културата, има цели изрази, с които и децата в България имат проблем, защото не са ги чували, това е бедност на езика.

У нас е пълно с детски книги на български.

Но като чета дадената книга се налага да спирам на всяко изречение и да преведа думите примерно. Помня книгата "Божана" я почвахме не знам колко пъти и не стигаме до края.

Опитвах 2 лета за кратко да я уча да чете на БЕ и се справя лесно, но бързо губи интерес и си подхваща книгите си на френски и английски.

Принципно тукашен бг логопед не препоръчва за българчета в чужбина да се учат да четат на БЕ преди да са усвоили четенето на езика на доминантната среда и да са над 8-9 годишни. Затова и ние започнахме на 9.

# 347
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, точно така е.
Подхожда се по целесъобразност - по-важно е детето да усвои езика на държавата, в която живее, защото е в тази образователна система. За българския когато реши, все някога ще го поиска, но вече на друг акъл.

# 348
  • Мнения: X
Сигурно е проблем и че не сте често в България. Ако детето си идва 2-3 пъти в годината и има приятели българчета, сигурно ще е друго.

# 349
  • Мнения: X
Да, точно така е.
Подхожда се по целесъобразност - по-важно е детето да усвои езика на държавата, в която живее, защото е в тази образователна система. За българския когато реши, все някога ще го поиска, но вече на друг акъл.
Да, точно това бяха съветите и не настоявам. Когато тогава.


Сигурно е проблем и че не сте често в България. Ако детето си идва 2-3 пъти в годината и има приятели българчета, сигурно ще е друго.
Може. Не знам дали ще е така.
Просто ми е интересна темата и разсъждавам по нея.

# 350
  • Мнения: 301
Здравейте. Имам дете на 4г. при мен и баща си (в къщи) се държи добре. Но когато сме се събрали с роднини или приятели започва много да се нервира, да отговаря, да става чувствителен. Как да реагирам? Обяснявам му, но май няма ефект. Период ли е или нещо проблем психически?

# 351
  • Мнения: 30 802
На четири какво очакваш? И децата на принцеса Кейт се разтапят при публични събития, затова си имат бавачка да ги отведе, като се разсмърдят. Особено ако възрастните закачат детето.

Сега се сетих за още едно предимство да си говориш на децата на 2 езика. Децата не чуват, ако 10 пъти кажеш "обуй си обувките". Но по някаква магия веднага реагират на "Put on your shoes!" - имат два режима на слушане и пробвам на какви честоти приемат. Защото на всички е ясно, че от един момент нататък детето може да изключва и да чува златните и благи думи на мама просто като дразнещ шум.

# 352
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма как да знаем защо теагира така. Виж какво в поведението на околните може да го провокира. Може да го "нападат" с "о, кочлко си пораснал..." Или да иска да се заяви пред чуждите хора. Каквото и да се напише тук е като хвърляне на боб.

# 353
  • Мнения: 1 762
Много интересно е да се наблюдава как структурира изречения дете на български с основен АЕ.
 Граматиката, конструкцията на изречението, окончанията ...всичко е различно. И иска доста работа.

Защото ако не се избистрят тези неща, то винаги се говори като циганетата с развален език. Това се наблюдава и при българчета учили и недоучили чуждия език от случайни филмчета или от родители незпонзващи добре езика.
Племенникът ми е двуезичен. На почти 5 е. Живеят в Германия, снаха ми е немкиня. Брат ми му говори само на български от бебе. Говори изключително правилно, по нашите площадки като съм с него по нищо не му личи, че българският не му е основен език.
Не знам като порасне как ще е.

# 354
  • София
  • Мнения: 38 214
Моят син даже на 9 реагира тежко на непознати компании. Особено като е самО дете. Храната помага понякога.

Общи условия

Активация на акаунт