Регистрация на МПС нов внос

  • 23 385
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 518
Това беше и моят план, но се оказа, че ще се забавим поне до 10,30 в автокъщата. Та най-вероятно към 12-13 ще сме пред КАТ с репатрака. И много ме притеснява дали ще успеем да минем. Дано няма хора в тоя студ.
Моята кола влезе на територията на КАТ към 2:15 и в 5 беше готова. Казаха ми, че следобяд се задействали, но вие си преценявате.

# 16
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Всичко с регистрацията в КАТ минах ОК. Сега остана данъчното. Имам бланки, които трябва да попълня. ММ е с ТЕЛК и купи колата на свое име. Трябва ли да подавам и аз декларация в данъчното, защото имам брак или само той? newsm78

# 17
  • Мнения: 4 518
Всичко с регистрацията в КАТ минах ОК. Сега остана данъчното. Имам бланки, които трябва да попълня. ММ е с ТЕЛК и купи колата на свое име. Трябва ли да подавам и аз декларация в данъчното, защото имам брак или само той? newsm78
Доколко знам вече не е нужно да се подава нищо, системата им е свързана. Преди няколко месец си купих кола, не съм ходила да заявявам каквото и да е, но имам вече данък за плащане.

# 18
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Всичко с регистрацията в КАТ минах ОК. Сега остана данъчното. Имам бланки, които трябва да попълня. ММ е с ТЕЛК и купи колата на свое име. Трябва ли да подавам и аз декларация в данъчното, защото имам брак или само той? newsm78
Доколко знам вече не е нужно да се подава нищо, системата им е свързана. Преди няколко месец си купих кола, не съм ходила да заявявам каквото и да е, но имам вече данък за плащане.
Къде да проверя дали имаме данък?

# 19
  • Мнения: 4 518
Всичко с регистрацията в КАТ минах ОК. Сега остана данъчното. Имам бланки, които трябва да попълня. ММ е с ТЕЛК и купи колата на свое име. Трябва ли да подавам и аз декларация в данъчното, защото имам брак или само той? newsm78
Доколко знам вече не е нужно да се подава нищо, системата им е свързана. Преди няколко месец си купих кола, не съм ходила да заявявам каквото и да е, но имам вече данък за плащане.
Къде да проверя дали имаме данък?

Май в НАП. Мъжът ми отиде да плаща негови данъци и са му казали, че и аз имам (беше буквално месец след като купихме колата).

# 20
  • Мнения: 1 970
Във всяко поделение на данъчните може да проверите, вече са свързани, стига да е на територията на София и самата Вие да живеете по лична карта тук.
Съвет - използвайте ходенето там за да си извадите четирицифрен код - там ПИН ли го водеха, за да си проверявате дължимите данъци в сайта на общината, пак оттам можете да ги плащате с карта, системата работи перфектно и изобщо не се занимавате с висене по опашки с пенсионерите. Става с молба по образец и лична карта. Може да пробвате да вземете и за мъжа си, ако случите на служител, с копие на неговата ЛК, принципно става само лично, но аз например извадих и на жена ми и на фирма....
Не зная дали вече  с данъците на колите е като с апартаментите - да делят данъка на двамата данъчнозадължени собственици, ако е придобита по време на брака, при нас не е така, а купихме кола лятото - данъка е само на собственика по талон, поне при мен е така, сега вече не знам как е, може да са променили нещо и да го делят...
И да, не се е налагало да се пуска декларация след покупката - след месец в сайта вече фигурираше данъчното задължение, надлежно сметнато от датата на придобиване на собствеността.

# 21
  • Мнения: 4 518
И при нас данъка за колата е само на мен.

# 22
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Благодаря!

# 23
  • Мнения: 13
Във всяко поделение на данъчните може да проверите, вече са свързани, стига да е на територията на София и самата Вие да живеете по лична карта тук.
Съвет - използвайте ходенето там за да си извадите четирицифрен код - там ПИН ли го водеха, за да си проверявате дължимите данъци в сайта на общината, пак оттам можете да ги плащате с карта, системата работи перфектно и изобщо не се занимавате с висене по опашки с пенсионерите. Става с молба по образец и лична карта. Може да пробвате да вземете и за мъжа си, ако случите на служител, с копие на неговата ЛК, принципно става само лично, но аз например извадих и на жена ми и на фирма....
Не зная дали вече  с данъците на колите е като с апартаментите - да делят данъка на двамата данъчнозадължени собственици, ако е придобита по време на брака, при нас не е така, а купихме кола лятото - данъка е само на собственика по талон, поне при мен е така, сега вече не знам как е, може да са променили нещо и да го делят...
И да, не се е налагало да се пуска декларация след покупката - след месец в сайта вече фигурираше данъчното задължение, надлежно сметнато от датата на придобиване на собствеността.
Кода който се вади от НАП се нарича ПИК- Персонален идентификационен код. Когато попълните формуляр за него запишете и e-mail. Така всяка година ще  получавате писмо за дължимите данъци. Аз така направих и още в началото на януари получавам писмо с дължимото. Много удобна услуга. Към НОИ,  както и към здравна каса също се издават такива кодове. Всички те са безплатни и повярвайте ми ви спестяват  много време и нерви по опашките! С  тях можете да правите справки и да подавате разни документи, деклараци и т.н... Например Декларация 1, Декларация 7 и там какви други номера бяха... Успех!

# 24
  • Мнения: 2 687
повдигам стара тема, но имам същите като Непокорна въпроси с молба ако има актуално инфо по тях, някакви промени?

дотук разбрах:
в автокъщата плащаш и взимаш договор + фактура
после в КАТ за екотакса, ГО и регистрация и номера
после анекс към ГО с номерата

трябва ли да се гледа за по-особени клаузи в този договор

доколко е разумно да се ползва човека на автокъщата за тази услуга? и на мен ми се вижда притеснително да му оставиш всичко в ръцете на момчето, което ще върши работата, макар че явно има утъпкана пътека? в това пълномощно се пише, че го упълномощаваш да ползва автомобила и документите? и личната ти карта в него ли остава?

кога се ходи за каско, който иска каско? дали няма каско в будките при ГО?

данъците излизат ли в е-банкиране, на който има?

# 25
  • Мнения: 2 875
после в КАТ за екотакса, ГО и регистрация и номера
ГО се сключва със застраховател, не с КАТ. Екотакса се плаща на фирма за рециклиране имаща договор с държавата за това и те ти дават документ за това. В София имат будка пред КАТ, в други градове може да е различно. Трябва да им попълниш и една декларация за вноса, която е добре да си подготвила предварително, че не с много отзивчиви. Всичко това може да се свърши предварително без колата за да не губите време по опашки там.

Тия дето регистрират колите с пълномощно повечето са невероятни боклуци и аз не бих им дал личните си данни. Иначе ако автокъщата е нормална не би трябвало да стане проблем. Вие си преценявате дали 3-4 часа чакане по опашки си заслужава парите които ви искат за "услугата".
За договора гледайте за клауза какво става ако колата не може да бъде регистрирана в КАТ, тоест окаже се крадена, бракувана, с отрязан катализатор или нещо подобно. И евентуално дават ли някаква гаранция от автокъщта. Изключително силно желателно е да сте я прегледали в сервиз преди покупката.

# 26
  • Мнения: 46 488
А при регистрация на кола нов внос, може ли да е на името на двама собственици (не са съпруг и съпруга)? От автокъщата ни казват, че имало някакво ново постановление, което не го разрешава. Не успях да намеря такова нещо, така ли е наистина?

# 27
  • Мнения: 2 875
Аз до колкото знам в КАТ не може, независимо нов внос или не. От преди няколко години ми е информацията.
Дори вече да е позволено по закон, в КАТ най-вероятно ще те гледат като извънземно и ще ти кажат, че "компютъра не дава да го напишат така". Та ако ти е важно - говори с адвокат. Но при двама собственици всичко ще трябва да се прави и от двамата или с пълномощно - прегледи, застраховки, завеждане на щети по каско и т.н.

# 28
  • Мнения: 46 488
За тези неща ще се направи пълномощно.

Решиха на единия да го пишат, не им се разправя, просто ми беше странно и реших, че нещо са ги подвели.
Благодаря!

# 29
  • Мнения: 2 875
Ако ги е страх да не се измамят един друг в бъдеще, могат да сключат договор помежду си, където да опишат съответните проценти съсобственост и да го заверят нотариално. Но в системата на КАТ трябва да се води на едно лице, физическо или юридическо.

Последна редакция: пт, 09 дек 2022, 15:00 от bboiko

Общи условия

Активация на акаунт