Dove Men+Care в подкрепа на бащинството

  • 61 171
  • 775
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Самите бащи не желаят, беше споменато и по-нагоре - от срам, ще им се смеят останалите татковци. Мъжът ми когато взима отпуск за гледане на дете, го гледат много странно останалите мъже.

# 16
  • Мнения: 287
Липсва информация за този отпуск и много от мъжете няма идея че имат право на това. Друга причина естествено е работодателя- с малък натиск от страна на шефа и отпуска се свежда до 3-4 дни...

# 17
  • София
  • Мнения: 22 887
Нашият татко си използва 15-дни, реално като работни дни се падаха доста по-малко, защото през този период се падаше Великден. До колкото знам за този период не се плаща заплатата на 100 %, за това и едни наши познати си взе обикновен платен отпуск.
Тъжно е да чуеш, че в толкова фирми се правят на интересни и не искат да пускат служителите си.

# 18
  • Мнения: 14 715
И аз мисля,че няма достатъчно информация,а и мъжете не искат да се възползват.

# 19
  • Мнения: 2 361
Или поради недостатъчна информираност ,че съществува такава възможност,или защото работодателят не им позволява,нищо ,че им се полага по закон.

# 20
  • Мнения: X
Миналата година брат ми стана татко и си взе 5 дена отпуск, но нямаше кой да го замества и не си взе целия отпуск. Плюс че новия член на семейството се оказа доста ревлив и докарва известен стрес в таткото, който каза, че като работи си почива.

# 21
  • София
  • Мнения: 869
Според мен голяма част от бащите не ползват отпуск по бащинство поради незнание.

# 22
  • Мнения: 908
Заради липса на информация и заради некоректни работодатели.

# 23
  • Мнения: 1 811
Защото в нашата страна все още се смята, че грижите и отглеждането на  децата са основно грижа на майката. С повече информираност и толерантност от страна на работодателите е време това да се промени!

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 6 617
Споделете защо според вас голям процент от бащите у нас не ползват полагащото им се по закон право да използват платен отпуск по бащинство.
за съжаление, родната картинка е далеч от западноевропейската... Масово е схващането, че  възпитанието и отглеждането на децата само и единствено задължение на майката...
Радва ме фактът, че все по-често виждам бащи, които разхождат невръстните си деца Simple Smile ...Когато синът ми беше бебе, като видеха таткото с количката (още по-зле - със слинга) и едва ли не го гледаха като полезно изкопаемо Smile
При нас отпускът по бащинство не може да се ползва, не и когато майката може да се грижи за детето, но професионалната ни сфера е такава (все пак сами сме си я избирали)  Simple Smile Татковците нямат право и на 15 дни отпуск при раждане - полагат им се между 3 и 7.

# 25
  • Враца
  • Мнения: 2 574
Хората не знаят, работодателя не споделя, няма нагледни примери около себе си и не е популярна тази практика у нас.

# 26
  • Перник
  • Мнения: 2 265
Нямам представа защо бащите не го ползват, след като им се полага по закон. Без значение дали работодателят е ОК със ситуацията, няма как да го принуди да не го ползва. Мъжът ми ползва и при двете ни деца, особено в началото след прибиране от болницата беше голям плюс за всички ни.

# 27
  • Мнения: 3 481
Според мен повечето двойки не са запознати и затова не го използват. Твърде вероятно е и поради фактът, че мъжете са с по-високи заплати, и да се притесняват отсъствието им да не повлияе на работата.

# 28
  • София
  • Мнения: 663
Странно ми е, че този отпуск не се ползва. Според мен причините може да са от 1. незнание, 2. получава парично обезщетение с определен размер – 90% от средното дневно брутно възнаграждение, 3. За самоосигуряващите се лица е необходимо да имат внесени осигурителни вноски за „Общо заболяване и майчинство“ за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане.

# 29
  • Мнения: 1 705
Лично аз смятам, че болшинството от младите бащи дори не подозират за възможността да използват такъв тип отпуск. А работодателят услужливо си премълчава,

Общи условия

Активация на акаунт