Августинчето във вкъщи само сърди се и мръщи.

  • 39 499
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
 

НА МОЕТО БЕБЕ

Ти си тук, мое мъничко щастие,

моя нова, безмерна любов,

вдишвам твоето нежно ухание,

а домът ми е пъстър и нов.

Всяка мъничка дрешка обичам,

всяка сънена твоя усмивка,

всяко къпане и преобличане,

всеки поглед ме прави щастлива.

Ти си тук, тези мънички пръстчета

стискат нощем ръката на мама

и навярно във твоите сънища

пак съм с теб, моя радост голяма.

Тази обич е толкова нежна,

аз за теб днес съм целият свят,

ти за мен си мечти и надежди,

още малки, но бързо растат.

Аз за тебе съм скут и утеха,

топла гръд и любимият глас,

ти си ритъмът нов на сърцето,

ти си моето утрешно аз.

Автор: Яна Вълчева




Първата Нова година за нашите Августинчета...
ПЪРВИЯТ ВЕЛИКДЕН...
Първите зъбки...
Първото пюренце...
Първите стъпки...
Първата думичка...
Първото лято заедно...
Първите мидички на плажа...
Първият рожден ден...
Едно прекрасно ново начало...
 
https://www.youtube.com/watch?v=jsCCnpcGEWI

 


БИБЛИОТЕКА:


За захранването:

РЕЦЕПТИ ЗА ДОМАШНИ ПЮРЕТА И КАШИ СЪС СЪВЕТИ

Схеми на захранване със съвети

ЗАХРАНВАНЕ, ВОДЕНО ОТ БЕБЕТО - БЛОГ ЗА БЛИЗНАЦИТЕ

БЛОГ НА ЗАХРАНВАЩИТЕ МАЙКИ

Схема за захранване: захранване, водено от бебето:

Захранване - препоръки

И нашият рецептурник: в акаунта ни във Flickr.

Игри и свободно време:

Игри за бебето

СТИМУЛИРАНЕ НА ПОТЕНЦИАЛА НА БЕБЕТО 4-6 МЕСЕЦ

ЗА ПРИВЪРЗАНОТО РОДИТЕЛСТВО - Що е то? Блогът на Бу

Първи стъпки...

ЗА ПРОХОЖДАНЕТО И ПЪРВИТЕ ОБУВКИ


Бебешки приложения:
Tinybeans - бебешки дневник
Baby Log - подробен лог за всичко случващо се с интегрирана таблица на растежа


Кърмене:

БИБЛИОТЕКА - всичко за КЪРМЕНЕТО
Кърмене след секцио
ЛаЛечеЛига консултанти

КЪРМЕНЕ И ДИЕТИ[/size]


КЪРМЕНЕ ПО ВРЕМЕ НА НАСТИНКА И ГРИП

ХРАНЕНЕ С АДАПТИРАНО МЛЯКО

Как да изберем шише за хранене
Хранене с шише



Бебеносене:

Кенгуру майчина грижа – лечебната прегръдка
Кенгуру и правилно носене на бебе
Носене на бебето в слинг и ергономична раница

Бебешката количка - цяла наука за второ висше


Бебешки носилки, кошове за кола и други приспособления

ADAC TEST*
*проверете дали столчето, което сте избрали отговаря на всички изисквания за безопасност







25.07
VELLA   бебе Тома, 3700гр., 52см

27.07
Devoi4eto    бебе Анна, 3200гр., 50 см.
Kati4ka Бебе Мария

29.07.

ЯННА Бебе Дамян, 2700 гр., 46см 29.07.16г. (Термин 25.08.)

30.07
Kalei  момче ,4210гр., 52см

31.07
Аnsy81 бебе Анна Мария, 4100гр, 53см.

02.08
Mrtrans бебе Лазар, 3010гр.,50см
Кadrova4kata бебе Николай, 3200гр., 49см
temesta Бебе Никол, 2900гр. 44 см
Mi6elini Бебе Христиан, 4.370кг, 54см нормално раждане
03.08

HAPPY MАMMY бебе Валентин, 3150  гр., 50 см.

tweetyto_bs бебе Виктор, 3100гр, 50см

mimoce  бебе Еми

Viktoriq_k92 бебе Даниел 3,400гр., 52 см

Mega77 бебе Йордан 3,670, 51 см (термин 23.08.2016)

04.08.
nimfi4ka Бебе - 2800 гр., 47 см.

05.08.
katrinkoleva Бебе Дария, Плевен, секцио

06.08
Hippie   Момче 3350гр., 50 см

07.08.
Shaw7y Момиче, 50 см, 3200 гр.

08.08.
martusha Бебе Деа 2840 грама, 50 см., София


09.08.

someday Бебе Мартин, 3100 гр., 48 см, нормално раждане
Нощно Ухание   Бебе Ния, 2.900 кг., 46 см

10.08.
neji_s бебе Мария, 52 см, 3480 кг-секцио

15.08.

laliza бебе Теодор, 4200 гр., 52 см.

17.08.
Schweppes Бебе Даниела

20.08
Nadya_95 Бебе Дея, 4000 гр., 54 см

21.08.

stassie. Бебе Мартин  2580кг, 46см, гр.Плевен (термин - 26.09)

22.08.

kalpazanka  бебе Явор, 3.280 кг, 49 см.


tan4eto1  бебе Георги, 2.900 кг, 49 см.

23.08
Mmariaa Бебе Виктория, 3, 600кг, 50 см

25.08.
amellli момче
26.08
Lovermim Бебе Даная, 3.200гр.,51см

29.08. -
Allistra Бебе Виола, 3.500 гр., 50 см, естествено раждане


 




Скрит текст:


*Miele* - Първа бременност - София - 24г.  stork-boy



 




Lubovche___ - 34г.
Kasmetliyka - Втора бременност - Варна - 36г.
Mariana_75 - Трета бременност
Astarte1 -  stork-boy




Петя Рангелова - Първа бременност - Благоевград - 20г.
GAL4 - Първа бременност - Стара Загора - 29г.
PiSeTo87 -Втора бременност -Англия -28г




Kalei - Трета бременност - София - 31г.  stork-boy
Galqrda - Първа бременност - София - 31г.


 
VELLA - Трета бременност - Пловдив - 37г.




Estellita - Първа бременност - Пловдив - 27г.




ELLE` - Първа бременност - 27г.  stork-boy
-=Деси=- - Втора бременност - София - 39г.
Vili_t0 - София - 26г.  stork-boy
HAPPY MAMMY(Любомира) - Втора бременност - София - 29г.  
Elena Dimitrova_407432- Първа бременност - 25г.
Plam**



Бог е любов - Стара Загора - 17г.
Elito_9090 - Втора бременност - София - 25г.  stork-girl





Puhche_84- Първа бременност - София - 31г.
Ая Ая - едно момиче- Варна - 25г  stork-boy
Malkoto_slynce - Първа бременност - Шумен - 27г.
Danika1 - Първа бременност - София - 29г.
Mishonka22 - Първа бременност - Хасково - 20г.
Veni_4 - Втора бременност - Гоце Делчев - 40г.   stork-boy




Irene_kara - Втора бременност - София - 35г.  stork-girl
Nadeto_ntn - Втора бременност - София - 30г.
Koral - Трета бременност - 40г.  stork-girl




Ansy81 - Първа бременност - Варна - 34г.   stork-girl
Queen bee - Първа бременност - София - 30г.
Sibelitka - Първа бременност - Пловдив - 24г.
Kati4ka- Втора бременност - Берковица - 29г.
Viktoriq_ardenska - Първа бременност - Смолян - 24г. stork-boy
Thedenitsa - Първа бременност - София - 28  stork-girl
Magnolka_881 - първа бременност - София - 28г. stork-girl




Juli_mir - Втора бременност - Варна - 32г.




Мъфинка - Първа бременност - 24г.
Mrtrans - Хасково - 33г.




Nadya_95 - Враца - 20г.





Didka277 - Първа бременност - София - 23г.
Kiwi_ - Първа бременност - София - 29г.




Kadrova4kata - Втора бременност - Велико Търново - 29г.   stork-boy




HrisAni -  stork-girl
Svedi - Първа бременност - Варна - 31г.
Sisko851 - Варна - 31г.
Tofi_fi - Втора бременност - Русе - 29г.  stork-girl
Stеfa - 32г. -  stork-boy




Sili - pili - Втора бременност - София - 31г.
Emili_D- Втора бременност - Варна - 28г.
MilaMu - Първа бременност - 35г. -  stork-boy
Mova1994 - Първа бременност - 21г.



 
Plamsk - Първа бременност - Варна - 32г.  
Marinelka777 - Втора бременност - Велико Търново - 30г.




The_empress - Трета бременност - Смоян - 30г.




Steliqnova04




Daritt   -  Втора бременност - Бургас
Mega77 - Първа бременност - София- 34г.
Lovermim(Милена) - Втора бременност - Габрово - 35г.
Flowertot - Втора бременност - Пловдив - 32г.  stork-boy




Allistra - Първа бременност - Бургас/Чехия - 31г.
Hris_v - Втора бременност - Добрич - 27г.  stork-boy
Katya0517 - Велико Търново - 27г.  stork-girl



Tonika Ilevi  stork-girl




Blondy904 - Първа бременност - Видин - 25г.
Bibiti Bobiti - Първа бременност - София - 38г.  stork-boy



 
Rosimix - Първа бременност - София - 30г.
~Перличка~ - Втора бременност - Плевен - 23г. - Близнаци
Cocomishelle - Първа бременност - Пловдив - 24г.
Lunataaa - Първа бременност - 35г.
Iveto_sr -
Kitamotoka - Втора бременност - Перник - 26г.




*Nor4ella* - Втора бременност - София - 36г.
Discover - Втора бременност - София -  stork-girl
Gigka - Втора бременност - София - 37г.  stork-boy
Happy333 - Първа бременност - София - 21г




Златина Пламенова - Първа бременност - София -29г.










Sylver*Rain - Първа бременност - Лондон - 32г.




XRISpi - Втора бременност - Испания - 32г.






Старите теми
13

12

11]http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=965106;topicrefid=20] 11
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=961099;topicrefid=3
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=955664;viewResults
1 2 3 4 5 6 7 8 9


Последна редакция: чт, 08 ное 2018, 07:35 от Анонимен

# 1
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Благодаря за новата тема Simple Smile

# 2
  • Мнения: 894
И аз благодаря!

# 3
  • Мнения: 581
Скок и аз в новата тема.

Янна, честита дъщеря, вече знаеш какво те чака, дано изненадите са само приятни. Да сте здрави и баткото да помага или поне да не буди бебето.

Наши приятели имат 2ро, като разликата между 2те е 2 год. Баткото "помага" като крещи пред стаята на бебето докато спи.

При нас нищо ново. Боян вечер ляга в 23 часа, а сутрин като го питам ,наспа ли се?" казва "още" т.е. иска да спи. Будя го сутрин дори да ви изглежда странно. Опитвам да влезем в по-нормален график.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 449
Благодаря за темата :*

# 5
  • Мнения: X
Линуша, никак не ми изглежда странно, че го будиш. Когато сме си вкъщи с Дея, тя може да спи до 10-11 ч. и се измества и следобедния сън и вечер заспива чак към 12-1. Затова поне към 8 и нещо, 9, я будя, та да може на обяд да легне поне в 13ч и вечерта да заспи в нормално време.
Поръчах овлажнител за въздух. Няма причини да кашля и да е със сополи, дробовез дихателни пътища, нос, всичко е чисто. Слагах ѝ и антибиотични капки за нос, инхалации и какво ли вече не и пак от време на време се чува странно дишане и има сополи. Единствено остана причина да е сухия въздух вкъщи, вече пускам конвекторната печка и усещам, че и на мен ми дразни на гърлото от нея.

# 6
  • Мнения: 208
И аз да оплача, че и моята щерка е много крива, а беше толкова спокойно бебе, но откакто направи две, големи инати, след сън винаги се събужда с рев, не иска в седалката на колата, абе винаги е против всичко.Почвам да се отчайвам вече,не знам до кога така?

# 7
  • Мнения: X
Докто навършат 18, в най-добрия случай. 😁
Дея също е сърдита доста често, гледам да търся причината, а ако няма причина не ѝ обръщам внимание и ѝ минава.
Да се похваля, от вчера си имаме овлажнител за въздух. Дея много му се радва, след седмица ще споделя дали има ефект от него.

# 8
  • Мнения: 1 837
Наскоро някой се оплака, че е преустановено махането на памперса.. ами и при нас също. Както казвале за пиш, дори когато е с памперс,изведнъж спря и започна да се напикава, без значение дали е със или без. Уж чаках да започне за голямата нужда да казва и д аго махна напълно, а то каква стана..  по-зле от преди. А като го питам казва кое къде се прави и тн. 😕

# 9
  • Мнения: 2 173
Ние се предадохме с памперса. Откачам, момичета, няма толкова труден Дамян. Той е емоционален хаос. От пубертет ли, от новото бебе, не знам. Уж не го пуснах на ясла, за да не ми носи вируси, а на третия ден от както сме се прибрали той цъфна с розеола...4 дни с температура, като някои вечери с над 39. Ние сме зомбита с баща му.

# 10
  • Мнения: 581
Аз казах, че с памперса зациклихме. Не иска да си каже да пишото и така. А може и още някой да е споделил подобен проблем.

Янна, сигурно не ви е лесно, но дано всичко се случва по правилния начин. Имам пресни наблюдения, че децата и с по-голяма разлика между тях пак си търсят тяхното въпреки, че уж разбират.
Бяхме на гости на роднини с преспиване. Те имат момиченце на 5 год. Много си играха с Боян, но по време на обедния сън на Боян си играхме двете. Когато той се събуди тя все намираше с какво да го забаламоса, за да продължим да си играем. После пък Боян прояви ревност и не ми даваше да я държа за ръка. Въобще видимо и двете деца страдаха. А момиченцето е много грижовно и по принцип си играе с Боян. Имаше голяма драма, която не трая през цялото време, но си мисля, че и при братя/сестри се получава тази ревност. Сигурно и у Дамян ще се прояви по един или друг начин такова отношение. Все пак вече няма да е номер 1.

Наде, ще чакам да кажеш за овлажнителя отзиви.

Лека вечер от мен.

# 11
  • Мнения: X
Мина почти седмица откакто ползваме овлажнителя, та да докладвам. Определено въздуха в стаята се усеша по-добър, сутрин като станем не усещам сухота в гърлото. Дея вече не кашля и няма сополи, разбира се, това може да няма нищо общо с уреда.
От три дни заспива без биберона  в яслата и вкъщи. Обаче вечер е много трудно и се изкушавам, за сега се въздържам да ѝ я дам. Като я сложа да спи и се започва "Дай биби, биби, биби, биби", аз се правя, че не разбирам какво иска и че не знам какво е " биби" и започва ужасен рев. Чак към 23:30-00:00 ч. се примирява и заспива. Надявам се скоро да я забрави и да започне да заспива по-рано.

# 12
  • Мнения: 581
Наде, стисни зъби, щом заспива без биба макар и със зор скоро ще се примири. Боян с палеца така беше. Голяма борба да заспи без да го смуче, но в един момент като се случи и лека по лека зачестиха и така докато не се отказа. Е аз му помогнах като услужливо го мазах с горчива течност.

# 13
  • Мнения: 1 837
Момичета, какво давате на децата при първи симптоми на запушен нос? Сутринта се събуди с леко запушено носле, ако го оставя съм почти сигурна, че до утре ще потече стабилно, а тъкмо свикна в яслата, не ми се иска да прекъсваме точно сега

# 14
  • Мнения: X
Мони, чести промивки с физиологичен разтвор. Аз пълня една спринцовка от 5 мл, слагам Дея да легне на една страна и изстисквам спринцовката в едната ноздра и после още 5 мл за другата. После дърпам с аспиратора.
Аз започнах да давам на Дея Марсианци сироп сутрин, в комбинация с овлажнителя за въздух не е имала проблеми с носа вече две седмици.
Тя сигурно е единственото дете, което отива с нетърпение на ясла. Снощи и казвам да ляга, че днес е на градина и тя започна да плаче, че иска да ходи на градина.
Вчера сутринта и се бяха залепили очите от гурели, но иначе няма други проблеми, та приемам, че е било нещо еднократно.

# 15
  • Мнения: 1 837
И аз мисля, че е от въздуха в стаята.
При нас като питам уж иска да ходи, да играе, да пеят песни, а като наближим яслата не иска да влиза, а да се прибира вкъщи. Само баща му като го кара няма проблеми с ходенето

# 16
  • Мнения: X
В нейната група има три нови деца, които плачат всяка сутрин, а моята хубостница влиза с усмивка, понякога пак тича натам.
Ние с баща ѝ си направихме еднакви татуировки на китките и Дея всяка вечер плаче да ѝ рисувам и на нея същата. 😉

# 17
  • Мнения: 894
Моника, аз давам шуслерови номер 3 и 4 за носа и смея да твърдя, че има добър ефект. 3 пъти на ден, да има 15 мин.преди и след храна отстояние (като за хомеопатия). Освен това  ги давам лесно, защото хапчетата са мекички (и сладки) и той ги схрусква та и си иска още 'апчита Simple Smile Иначе пръскам Стеримар, а също и Инфлуназал (пак спрей, хомеопатичен).

# 18
  • Мнения: 1 837
Стеримара и физ.разтвор нямат ефект при нас, соли не ми е варянт като е цял ден на ясла,освен ако не ги давам следобед. Може да пробвам с инфлуназал. Мерси Simple Smile Взех наскоро и сребърна вода, защото имаше наскоро нещо като задна хрема, но като цяло ефект не съм видяла, дойато давах. Може да й дам  втори шанс Simple Smile

# 19
  • Мнения: X
Аникка, като написа 'апчита се сетих, че докато давах на Дея Дентокинд и Имунокинд тя им казваше "амчета".
Мони, вие вече отоплявате ли се с нещо, може нещо да му дразни. Иначе може да пробваш някоя инхалация с физ. разтвор да му направиш, ако имате инхалатор, та да му овлажниш лигавицата.

# 20
  • Мнения: 1 837
Не, още не се отопляваме вкъщи, а през по-голямата част от деня гледам да е отворено да се проветрява.
Нямам инхалатор, винаги съм се чудела дали да не пробвам ефекта, ама въобще не са евтини. Да не стане така, че само да си седи

# 21
  • Мнения: X
Ами, то е доста по-добре само да си седи инхалатора и да не се ползва. За мен е доста полезна покупка. "Свещенния" овлажнител, които си взехме работи на същия принцип като инхалатора, който имаме. Чрез някакви си инфранещо си превръща водата във финна студена пара.
Обаче вие имате плюс, че сте близо до морето и въздуха ви е доста по-чист и здравословен.
За нещастие доста инхалацик се е налагало да правя на Дея, дори с Вентолин. Определено болестите се лекуват по-лесно и не слиза нищо към дробовете.

# 22
  • Мнения: 1 837
Имаме море, но имаме и нефтозавод наблизо, така че не сме с чак толкова чист въздух 😵
Може да се огледам за някоя оферта около черния петък. Вашият какъв е?

# 23
  • Мнения: X
Нашия го взехме от Лидл. Инфрачервен е, т.е. безшумен. Това е:
https://www.lidl.de/de/sanitas-inhalator-sih46/p236763

# 24
  • Мнения: 894
Ясен също е на ясла и като се разсополеви, давам от солите сутрин и вечер. Те от педиатърката са ми изписани, тя си пада по хопеопатията и солите, казва че може да се взимат дъъълго време при нужда. Иначе по-тежка артилерия се наложи да ползвам през юни, когато беше 2 седмици болен, след това пу-пу нямаме спиране от яслата, да не дърпам дявола за опашката (чукам под масата на дърво и какво още 😂). Аз инхалация не си представям как ще му направя, то не седи мирно...

# 25
  • Мнения: X
Дея, горкаъа, след толкова боледувания свикна с инхалатора и обича да ѝ правя инхалации. Когато ѝ ги правя без накрайници и маски, раздава едни целувки с език на инхалатора, че свят да ти се завие. 😁

# 26
  • Мнения: 2 173
Този инхалатор е бая евтин. Ние за Дамян купувахме по нощите, че ми беше направил ларингит с лаеща кашлица и дадохме нещо като 130-140лв на microlife.
Определено си заслужава да има човек такова нещо вкъщи. Даже онзи ден варих едни яйца, забравих ги на котлона и те се изпекоха, чак съдът, в който го варих се беше нагънал, цялата кухня в пушек, смърдя 3 дни, а ММ влиза и отваря кухнята и като се надишал на пушеци, боля го глава, гърди, корем, ви му се свят. Седна и си направи две три инхалации и се посъвзе, че беше тръгнал на лекар чак.
А, Дамян можеш да го кротнеш да се инхалира само с youtube и пепа прасе.

Вашите хубостници имат ли страхове? Ние даже куршум ляхме (прабабата все с уроки и куршуми се занимава, не че им вярвам). Та, дадохме й една дрешка да си троши главата, ходила при някаква баба, ляла му куршум, много бил уплашен, много урочасан... Всъщност той се стресна от едно фойерверки, които му показах през прозореца, хем бяха далече. През нощта се събуди в истерия, наакан, треперещ...вече месец повтаря "нама сташно" и сочи към прозореца, не иска да заспива сам, постоянно ни търси. Една позната ме посъветва да го водя на психолог... чак толкова Sad ?

# 27
  • Мнения: 1 837
Една седмица не искаше да се къпе, защото в банята имаше вълк, сега не иска да пишка на гърнето в тоалетната, защото има паяк 😄 слава богу ги превъзмогна, не знам какво му се е видяло толкова страшно.
Янна, как е бебенце. Можеш ли да сравниш как е било в началото с баткото и как е сега Simple Smile

# 28
  • Мнения: X
Янна, едва ли е за психолог. По-ското децата в този период са много сензитивни (каква хубава българска дума 😁).
Дея не я е страх от нищо. Гледам да не я плаша с неща като "баба Меца, Торбалан" и т.н.
Сега се прибирам от детски рожден ден с аниматори. На Дея ѝ харесаха само песните и танците, малка е още за такива мероприятия май.

# 29
  • Мнения: 2 173
И ние не му пълним главата с Торбалан и чудовища, но ето на, уплашило се детето.

Мони, бебенце папка, ака, спи и ... има колики, същата е като брат си. Да ви кажа като се роди Дамян и съм се занимавала с него съм си мислела, че съм ангажирана майка, а съм била един лентяй с много свободно време. Покрай малката се присетих за безсънните нощи, постоянното пране, оригване по половин час, постоянното висене на гърда, всичко. Просто в комплект имам и двегодишно в пубертета и на всичкото отгоре уплашено.  Малко е трудно, например сутрин и двамата будни и двамата гладни, тичаш правиш закуска на баткото с една ръка, другата държиш бебето. После сядате на масата, пускаш "деску" и почваш да кърмиш, а със свободния крак даваш да яде на другото. Обикаляш 30 мин къщата с бебето на рамо, че иначе много повръща, мяташ го в кошарата, обличаш баткото, навираш бебето в слинга и хуквате навън, за да вземете кухнята. Зъбите ще си ги миеш утре, вчера си ял, а като е вързана косата не си личи, че не е ресана скоро. След това се прибираш, миете ръце, преобличаш, разтоварваш слинга, кърмене и обяд по същата схема, слагане да спи на баткото и борба с бебето да спи и то, за да ядеш нещо и да припаднеш за един час. Като спестявам, че преди кърмене се дават един куп неща против колики, цедя мляко, капя капки, сменям памперси (и на двамата) и това цялото е на фона на постоянна тръшня и "не, няма" на Дамян.

Ще оцелеем.

# 30
  • Мнения: 1 837
Доата интересно и забавно звучи 😄 разбира се само ти си знаеш какво ти е, важното е, че се справяш, а съм сигурна, че времето ще мине много бързо и докато се усетиш вече ще си играят двамата, а ти ще си пиеш кафе (може и вино) на спокойствие

# 31
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Дайте съвет как да накарам Мария да яде. Яде домати едни курабии рядко сирене, парче пица и мляко кисело и прясно. Таа е вече 4 месец. Не е отслабнала, жизнена си е. Чудя се дори от къде сили да тича по цял ден. Ядеше всичко и от веднъж като каза НЕ и край. Дори не иска да опитва. Вече се шашкам сериозно

# 32
  • Мнения: X
Янна, ежедневието ви изглежда доста забавно. 💖
Neji_s, Дея от скоро прояде домати и краставици. Вкъщи рядко вечеря, но още си пие мляко вечер и през нощта. Аз и нарязвам домати, краставици на ленти, кашкавал на ленти, сирене и подобни и тя сама си избира какво да яде. Другия вариянт е да я оставя да се храни сама с лъжицата, може сама и почти не се цапа вече.
Вечер не я карам да яде, ако няма желание. В яслата си яде всичко, първо на нея сервират, че се е сърдила иначе. 😁

# 33
  • Мнения: 894
Дайте съвет как да накарам Мария да яде. Яде домати едни курабии рядко сирене, парче пица и мляко кисело и прясно. Таа е вече 4 месец. Не е отслабнала, жизнена си е. Чудя се дори от къде сили да тича по цял ден. Ядеше всичко и от веднъж като каза НЕ и край. Дори не иска да опитва. Вече се шашкам сериозно
Споделяла съм ви че при нас е подобен проблемът но още от ранна пролет се почна. Няколко месеца му правех кутия с храна за яслата с 5те неща на кръст дето яде (детски център е по-скоро, частен, в държавна абсурд такива 'лигавщини'). Докато не взехме решение, че стига вече се е цепил от колектива. Спрях кутиите постепенно и в рамките на 2 седмици без да го насилват хич  прояде всичко там - супи, манджи, десерти,  като е имало дни да не яде нищо или почти нищо. Храни се изцяло сам и с апетит там. А у дома е все същото - пица, макаронки, яйце, картофи, плодове и още 2-3 зеленчука. Тва леща, боб и сие да му предложа! 'Нискам' и става и си заминава. Но не се терзая вече, защото през деня яде добре и разнообразно там манджесто, нито имам волята да не му предлагам любимите му неща. През уикендите често закусва добре, обядва малко и не вечеря хич, само айрян, но не е защото няма храна предложена, а просто не я иска, та...
 Та в заключение какво се оказва - че кучето скача според тоягата или щом номерът минава, ще става моята. Та Нежи или си непреклонна в смяната на менюто или даваш каквото яде и няма да продължи вечно. Което по-малко нерви ти прави. Аз добре си спомням сестра ми  като малка как ядеше 2 неща на кръст, предимно хляб и краставица, ама стана човек ☺

# 34
  • Мнения: 1 837
Момичета, наскоро коментирахме инхалаторите. Има ли някоя от вас, която би обяснила всичко за тях. Решила съм да взема, има малкия една „задна” хрема, която не се повлиява от нищо, в инхалатора ми е надеждата. Насочила съм се към Омрон С803,четох положителни мнения доста 🤔Въпросите ми са главно кога се правят инхалации, по колко време, колко физ.разтвор да използвам и тн. Принципно бих се обърнала към личната,но за сега (а и надявам се скоро) да нямам път към нея. Благодаря ви предварително Simple Smile

# 35
  • Мнения: X
Аз правя на Дея през 3-4 часа със 2мл физиологичен разтвор. Като продължителност около 7-10 минути, като често слагам повече физ. разтвор и спирам на десетата минута.
Хубаво е да се правят и два-три дни след отшумяване на симптомите.
Аз ги правя примерно сутрин като стане, като преди това и чистя хубаво носа, преди да си легне на обяд, след като стане следобяд и вечер преди да си легне. Може да се правят и по-често, зависи какво му е на детето.
Понеже моят инхалатор е инфрачервен, т.е. подвижен, в началото го правех без маска или накрайник по препоръка на педиатъра, но забелязах, че с маската има по-голям ефект.
Не прави инсталации с нищо друго освен физ. р-р, освен ако лекар не ти е предписал някакво лекарство. Никакви лайки, масла и т.н, те съдържат дребни частици, които с инхалации та навлизат директно в дробовете. Не е хубаво да се правят инхалации с физ. р-р от стъклени ампули, защото някое дребно стъкълце може да попадне във разтвора и от там в дробовете.
Аз ползвам голяма банка и взимам разтвор със спринцовка и игла. Попринцип една банка трябва да се ползва до 48 часа и след това да се изхвърли, защото вече не е стерилна, но аз си я ползвам доста време.
Друго не се сещам, надявам се да съм била полезна. 😊

# 36
  • Мнения: 1 837
Имам в момента, ако се сещаш, Насо либеро физ.разтвор. пак е в ампули, но пластмасови, мисля, че е удачен. Имам почти цяла опаковка от тези. Една ампула е 5мл. Какво ще рече инфрачервен. Този, на който се спрях аз мисля, че се води компресорен.
Иначе без предписание от лекар не бих сложила нищо различно от физ.разтвор

# 37
  • Мнения: X
И с тези ампули няма проблем. Тъкмо една ампула ще ти е за две инхалации. Инфрачервения използва ултразвукови вибрации за да превърне разтвора във "финна мъгла" 😁 Безшумен е и е на батерии.
Тук са изброени предимствата и недостатъците на различните видове инхалатори:
https://europharma.bg/blog/statii/kak-da-izberem-pravilnia-inhalator

# 38
  • Мнения: 269
Хайде и аз тук! Хич не помня, че сме имали тема Kissing Face Не се ли изнесохме всички във Фейсбук в даден момент?

# 39
  • Мнения: X
Хайде и аз тук! Хич не помня, че сме имали тема Kissing Face Не се ли изнесохме всички във Фейсбук в даден момент?
Здравей Тиквичка, доста се преместиха във фб, някои останаха тук, а някои пишат и на двете места. На мен ми е доста по-удобно да пиша тук.

# 40
  • Мнения: 1 837
Значи като чета разликата между инфрачервен и компресорен е май в това, че компррсорния е по-шумен. Реално не знам колко шумен може да бъде един инхалатор. Истината е, че не ми се дават повече от 100лв, а този го гледах на цена около 80в момента 🤔 още повече, че не знам и какъв ефект ще има при нас

# 41
  • Мнения: X
Доста познати имат инхалатори Омрон и са доволни. Ние нашия го взехме, когато Дея беше на 4 месеца и се "разболя" заради първите зъби, тогава беше на промоция за 85 или 95 лв и ни го препоръча педиатъра.
В събота се събуди със сополи и кашлица. До вчера я лекувах с инхалации, сироп и капки и вече е ок и днес си беше и на градина, като сутринта и преди малко пак и направих инхалация.  Понякога от инхалациите кашлят повече, защото втечнения секрет излиза.

# 42
  • Мнения: 1 837
Да, точно гледам, че на Онрон, който и да е модел само +коментари. Сигурно питах вече, ама пак да питам вашият от Лидл ли каза, че е ?
При нас интересното е, че носа го чувам, че хърка, не изтича нищо от него, но няма и кашлица.. а все си мисля, че от т.нар. задна хрема има задължително и кашлица..

# 43
  • Мнения: 894
Мони, не е задължително кашлица да има, казвам го от личен опит - преди 3 години ме гепи едно такова чудо, че и бая седмици ме държа, над 2 месеца. Допреди това не бях чувала за задна хрема... Отделно от темата за инхалаторите, ако има много упорит сопол, преден, заден, все тая, аз мен е хубаво да се вземе секрет за посявка, излиза с антибиограма (антибиотични капки за конкретна бактерия, тежка артилерия за мен, но се налага понякога)

# 44
  • Мнения: 1 837
Ами ние от една седмица сме така. Мисля все пак тези дни да мина през лекарката да видим и тя какво ще каже, въпреки, че не ми се бута сред бацилите в болницата май ще се наложи, че ми е доста напрегнато. Още повече че слагах капки, пръсках спрейове, дърпах с помпички и ефекта е нулев. Само за два дни от тази седмица беше текнал някакъв секрет, който впоследствие спря, но носовото говорене и хъркането останаха

# 45
  • Мнения: 581
По темата с инхалаторите. Нашият е на филипс. Купих го под тревога когато беше на 6 месеца. Ами ползвала съм го и аз с физ разтвор и с лекарства когато са били предписани. Шумничък е. Чудя се все да го ползвам ли или не, защото пък според някой лекари се вдишвали зарази.
Боян започна ясла и ходи 3 дни и сега е в къщи със сополи. И аз не държа да го водя на лекар, но то иначе как ще удостовериш, че е бил болен, а не е отсъствал по семейни причини. Още не мога да им схвана правилата и до колко са стриктни. Иначе при Боян сополите по 10 дни се влачат.

# 46
  • Мнения: 1 837
Ами при нас е вече 2 седмици със запушен нос. Но не тече, по-скорое задна хрема, ходи си на ясла, не са правили проблем. Тези дни обаче започна отврме на време да поизлиза по малко секрет, а не искам да ходи така, не искам и да го спирам честно казано. Вариант ми е да го спра цяла седмица „поради семейни причини”, но се надявам да не е зле носа и да си отиде, че наистина не ми се ходи до личната да не стане по-зле. Иначв чакам изследвания от нос секрет да видим да не би да има нещо..

# 47
  • Мнения: X
И Дея не беше на ясла последните два дни, другата седмица май също няма да ходи. Докторката ѝ знае, че прави чести ларингити и фарингити, та само пращам баща ѝ да вземе бележка.
Преди инхалация трябва да се провери хубаво, така няма как да се вдишат мръсни частици.

# 48
  • Мнения: X
Здравейте момичета, с какво занимавате дребните в това лошо време?
Дея тази седмица не е на ясла, аз съм ужасно болна, а тя е само със леки сополи.
Снощи, както си играеше с една гривна с мъниста, изведнъж мънистата се разпиляха по пода, обаче нали знам, че тя дребни неща не слага в устата си и не обърнах внимание. Както готвех и идва при мен и на казва "Мами нос" и аз си помислих, че има някой сопол, изтрих и носа и си продължих. Тя пак "Мами нос", като и огледах хубаво носа щях да получа инфаркт. И в двете ноздри си беше напъхала по едно мъниста. Баща ѝ се разтрепера и отиде да се облича направо, а аз, в пълно "самообладание" някак си успях да извадя мънистата, като през цялото време мислех колко бързо можем да стигнем до спешното. За щастие не се наложи да ходим никъде, но след като ги извадих старателно ѝ огледах ноздрите със светкавицата на телефона, да не би да се е завряло още някое мънисто някъде по-навътре. И днес няколко пъти проверявах, няма, но още си ме държи адреналина от снощи. И в интернет четох през нощта, какво трябва да се прави при такива ситуации. Трябва да се затисне свободната ноздра и да се духне в устата на детето, това снощи изобщо не ми хрумна. Та така, имайте едно наум и вие.

# 49
  • Мнения: 581
При Боян хремата си е още на лице и вече ми идва в повече. Той също не слага дребни предмети в устата уж, но случката с Дея ще ме държи на щтрек и мен.
Относно заниманията той вече се позаиграва сам за моя радост, но си търси и компания. Играе с колички много. Напоследък това е новата мания мъкне колички в леглото ако ще спи или ако ще сяда на гърненце спешно търчи из апартамрнта за 5, 6 колички или колкото може да носи. Играе също с конструктори, имаме едни дървени, цветни елементи с различни геометрични форми и редим фигурки с тях, рисуваме патета и котета (кара ме аз да ги рисувам),  имаме също един дървен сортер на който подрежда плочките по местата им (представлява плочки с изрязана геомерична форма), едно музикално килимче харесва също. Много обича обаче и да помога когато мия чинии ги нарежда по стелажа, снощи разточвах тесто и правихме гризини и той ми "помогна" като го накълца накъдето свари, "бъка" (бърка) салатата, задължително отваря вратата на микровълновата и въобще е много ентусиазиран да прави всичко онова, което не искам. Днес сам си издуха носа и си впръска от спрея за нос. Като цяло гледам да излизаме макар и за по-малко навън. И това е при нас. Ако споделите интересна идея за занимания мога да си взаимствам нещо от вас.

# 50
  • Мнения: 1 837
Охх ужас, аз като малка си бях напъхала фъстък в носа, брат ми копче от дистанционно. Явно вдички деца минават през това. Нашия не се е сетил, но за сметка на това наскоро в памперса намерих няма да повярвате какво... болт. Просто се потресох. Къде, кога и как.. не знам. Въороса е, че цъфна в памперса. От тогава често се лигави като слага разни играчки в устата, не знам защо го прави. Като кажа ги изплюва. Надяван се да нямаме още някоя така изненада.
И ние бяхме в къщи тази седмица. Вече и той се заиграва сам за по-дълго. Играе си с една кола и рдни човечета. Реди ги по колата, слага ги да ядат, да спят, говори им. Някак си изведнъж игрите станаха като за „по-големи”

# 51
  • Мнения: X
Аз ѝ прибрах всички дребни играчки. 😁
Принтирам ѝ разни неща, с които да прави апликации, много обича да лепи. Напоследък е на вълна рисуване върху ръцете си с флумастер, едвам се чисти после това чудо. Има ли лесно изтриваеми?
Прави се на майка, направила съм ѝ малки чаршаф, възглавница и одеало и слага играчки в една пазарска количка и ги вози. Вчера кара и баща ѝ да ги вози, я тя се разхождаше до него и си размахваше ръцете.
Мислите ли вече за подаръци за Коледа. Аз съм огледала едни дървени 3д пъзели от Лидл и мисля да ѝ взема и трите. 😁
Това правихме вчера:

# 52
  • Мнения: 2 173
На мен ми е толкова гузно, че не мога да е занимавам с него като хората. Покрай бебето, грижите ми за Дамян са сведени до това да го опазя цял и наяден, докато баща му се прибере. Като гледам Дея как лепи, рисува и т.н, той ми е направо изостанал Sad . Но, говори, всичко повтаря, разсъждава вече, прави много яки асоциации и помни дълго хора и събития. Имаме нов проблем обаче, не се знае защо не иска да ака. Вече не пишка в памперса, по цяла нощ стиска, обаче за 10 дена е акал 4 пъти. Мислех си, че има запек, обаче два пъти му слагам свещички, ака и установявам, че акото не е запечено, а той явно се стиска. Страшна драма е, реве на гърнето, трепери, пищи - ще кажеш, че адски го боли, а всъщност няма индикации да го боли. Не знам. Другото, което ми прави е да пикае на гърнето през 5 минути "пак пиши". Изплаших се да не би да е настинал, да няма нещо на бъбреците, сега в понеделник или вторник ще му пусна една урина за всеки случай, но като заспи не се буди да пишка, памперсът сутринта е сух и сега цяла сутрин не е ходил... започвам да си мисля, че е на нервна почва или нарочно. Абе, Дамянски му работи - ангажиращ тип. И понеже си стоим вкъщи следобед основно, той се занимава сам, тероризира кучето, гледа детско, бръмчи с колички - все малумни неща, но като няма как да му обърна повече внимание - това е. Гузно ми е.

# 53
  • Мнения: X
Аз също не обръщам достатъчно внимание на Дея и това ми тежи много. Особено, когато ме сложат от 16:30 на работа през делничните дни. Тогава сутрин я оправям за градина, водим я и аз вкъщи се чудя какво да свърша докато стане време да ходя на работа. Вечер като се прибера в 22ч. тя вече е приготвена за сън и си е в леглото, та гледам много да не я закачам, да не я разсъня. И като се съберат няколко такива дни и ми става много мъчно, особено като гледам как другите родители вечер пазаруват с децата им и т.н. Следващата седмица ще ми бъде такава.
Обаче седя на тази работа, защото като се наложи мога да я гледам без да ползвам болнични, тъй като баба ѝ свърша в 16:30 и поема поста,а пък когато ми се наложи все пак да ползвам болничен не ми мрънкат.
Понякога се чуствам като много провалена майка, тя може да върши доста работи, но те си ѝ идват отвътре, аз не съм я учила. Това, което зависи от мен не съм го направила - все още си е с памперс, гърне изобщо не ползва, още си е с бибероната, по цяла нощ пие мляко... И тези мисли ме изнервят и често се карам на Дея и после съжелявам и се чуствам още по-зле. Сложно е да си родител.

# 54
  • Мнения: 894
Ох, недейте така! Нормално е, и аз го правя - да се укорявам и да не се чувствам супермама. Колкото можем, правим за децата си и самият факт, че си даваме сметка за някакви "липси", означава, че са ни отворени очите и като родители компенсираме и ще компенсираме, когато може с повече време заедно или повече целенасочени игри. Гледам във фейсбук има супермайки, в една група за монтесори занимания, децата им не ходят на ясла или градина, домовете им са чисти и подредени, а за децата си подготвят безспирни занимания, които изпълняват заедно - принтирали, изрязали, построили от нищо нещо, има снимки и клипчета на двегодишни дечица, които могат и правят много неща - лепят, подреждат, сортират, рисуват тематично всякакви чудесии, режат и пр.  Ясен у дома също си играе сам предимно, пее си, играе много с колички, влакчета, говори си, разбутва. Редим по някой пъзел, крепост, четем книжка, гъделичкаме се всеки ден, но то е помежду домакинстването ми след работа. В яслата си имат задачи, развиват фината моторика например, а у дома е свободна програма.  Но не умее неща като Дея на снимката, което мисля че е нормално за момче на тази възраст - няма нито търпението, нито интереса. Когато са в група в детската, ги прави, но там гледат едно от друго и действат в групата.
Янна, на приятелка детето имаше такъв проблем като беше на около 3, доколкото помня май след еднократен запек го беше заболяло и след това много дълго време се бяха видяли в чудо - стискаше с дни до последно, как ли не го залъгваха да се отпусне. Не помня повече, ще я питам и ще ти пиша.
Иначе едно лесно занимание мога да препоръчам- да нижат макарони на връзка за обувка (с оглед на последния споделен опит от Надето, то да не са дребнички макаронки, ако няма постоянно да го гледате) А това  е във фейсбук групата Монтесори, появяват се добри и лесни за изпълнение идеи за занимания. https://www.facebook.com/groups/AtHomewithMontessori/

# 55
  • Мнения: 581
Спокойно мили мами, за нас обикновените майки са измислили яслата. Там също получават време за игра и занимания подходящи за тях. Според мен, ако децата имат късмет и попаднат на добър персонал за тях всъщност не е толкова лошо там. Аз много преживявах тръгването на ясла, то и адаптацията не е минала още, но поне като видях едната сестра някак се успокоих и си давам сметка, че страховете ми са свързани с потенциално лошо отношение към децата. Иначе при нас яслата още не е потръгнала и  не одобрявам особено това рязко разделяне, но системата за момента е тази.

Относно проблемите с тоалетната, ние пък не можем да се преборим с пишото, но това е положението. И по повод споделеното от Янна ще кажа, че детето една приятелка в детската градина започнало да се напишва и тъй цял месец мъки. Завела го на лекар и му изписали капки на д-р Бах рескю. С тях проблема изчезнал. Тя чак не може да повярва, че това е помогнало.

Свекърва ми имат 2 Йоркита и много го отнасят от Боян. Скубе ги, удряги, рита ги, направо съм изумена как неспирно ги тормози. Ревност ли е? какво е? Нормално ли е изобщо?

# 56
  • Мнения: 1 837
Момичета, гледам, че в лидл ще пускат термо бельо и шушлякови гащеризони. Кой вариант мислите, че е по-добре за студена зима 😄 миналата година подобен гащеризон сме обличали няколко пъти само, защото нямаше много сняг,а честно казано ми е повече за сняг. Но все пак бяхме още и с количка с чувал към нея, а сега сме вече без. От друга страна термо бельо не съм ползвала никога и си нямам на идея как седят нещата,а ми се иска все пак да бъда подготвена и да имам нещо под ръка

# 57
  • Мнения: X
И аз им се чудя. Тези шушляковите ги водят за ски, но би трябвало и за града да са ок. Аз повече към тях клоня, все пак са непромокаеми и като се съблекат, клина/панталона отдолу ще е чист и сух. Докато с термобельото ще се мокри точно клина/панталона и няма да са удобни за водене на градина например.
При нас вече има 20+ см сняг и нещо подобно ще ни свърши идеална работа.

# 58
  • Мнения: 1 837
Да, за сняг ще е супер. Ами в крайна сметка май ще взема и двете пък са видим каква зима ще има Simple Smile

# 59
  • Мнения: 581
Точно и аз за зимни дрехи си мислех днес като заваля. Драмата ми е, трябва да е добре облечен докато стигнем яслата и лесно съблечен когато влиза вътре. Смятам, че с гащеризон върху дрешките ще е лесно постижимо. С чорапогащник някак си не си представям да събувам и обувам дрешки.
Днес Боян остана за обяд. Надявам се, че вече му се вижда края на готвенето. То е ясно, че пак ще готвя, но поне няма да мисля за 4 хранения.

# 60
  • Мнения: 1 837
На нас яслата ни е буквално на 2мин пеша, така, че не ме трвеожи пътя до там. По-скоро ни е за разходките, от които не можем да се лишим Simple Smile

# 61
  • Мнения: 581
Да, така е всеки си има различна причина. Аз също държа на разходките, но нашите май ще са до и от яслата основно. Тя е на около 10 15 мин, но с Боян сигурно ще е по-дълго така, че го намирам като плюс, защото те в това време май не ги извеждат, а аз съм от тези, който не намират студеното време за пречка при подходящо облекло разбира се.

Днес Боян се ентусиазира и се обу и чакаше в коридора преди баща си и дори имаше време да му мине ентусиазма. Сега осмислих на практика съвета на психоложката за бърза и категорична раздяла.

# 62
  • Мнения: X
Мони, успя ли да се доредиш за ски панталон/термобельо?
Аз още им се чудя. 😁
Дея днес си е вкъщи, че има сополи и кашля малко, та вече я започнах на инхалации.

# 63
  • Мнения: 1 837
Взех термо бельо Simple Smile А ски комплект се оказа, че имам от миналата зима и още му става Simple Smile така, че се реши дилемата ми 😄

# 64
  • Мнения: 894
Аз го обличам с клин/анцуг или дебел чорапогащник, по които остава в яслата, а отгоре такъв панталон, ъъъ как се казва, грейка, долнище от Лидл от миналата година, става му още, има подплата, не е само шушляк. Съответно му го обличат, като излизат навън в яслата, всеки ден ги изкарват да играят преди обяда. Или вместо такъв панталон +яке, му слагам един лидълски космонавт пак от миналата зима. И двете дрешки са добри попаднения, не мисля нито за локви, мокро, сняг, вятър. И ботушките са ни лидълски, февруари ги купихме, още му стават, те му бяха и големички миналата зима, лесно се обуват и държат топло. Та в тоя ред на мисли, момчето си е още на 22ри номер зациклил, ама пък и баща му не е с голям крак, та нормално. Сега е на фаза голяма плямпане, повтаряне на всичко, върти едни интонации и театралничи. И ни побърква с неспане и много енергия. Не знам дали е нормално и има ли и други. За пример - онази нощ заспа в 1, събуди се в 6 с рев, кошмар ли имаше, последните 2 зъба  ли растат, и повече не заспа. Дивя и щуря до 14 и 30, поспа 2 часа и вечерта чак в 12 си легна. Ще откачим вече, и ние искаме сън! Какво ли не пробваме...

# 65
  • Мнения: 1 837
Ехх супер, в нашата ясла не ги изкарват. Мисля, че чак пролетта/лятото.

# 66
  • Мнения: 894
Ехх супер, в нашата ясла не ги изкарват. Мисля, че чак пролетта/лятото.
Щото е частен център. Ама като стане на 3 и влезе, надявам се, в градината до нас няма да е така...

# 67
  • Мнения: X
Дея до скоро имаше проблеми със спането. Сега като я събудя към 7-8 сутринта, после си ляга на време и на обяд и вечер. Тя вече си спи сама в стаята и цяла седмица не се е будила през нощта.
Дея носи 25-26ти номер и крака ѝ е и широк та гледам и обувките да са широки. Но тя си е едра - 15 кг/96 см.
В нашата ясла лятото ги изкарваха само на терасата, сега есента ги извеждаха няколко пъти и са си играли с падналите листа.

# 68
  • Мнения: 1 837
При нас лятото ги изкарват вече като са по-големи повечето. Сега е невъзможно да се вкарат в ред 20деца, повечето под 2год 😄 Иначе градината, в която искаме да сме догодина ги изкарват всеки ден, като е топло дори по 2 пъти

# 69
  • Мнения: 581
Аника, чудесно е, че ги извеждат. Аз намирам за добра практика. В нашата ясла не знам да ги извеждат за съжаление. За това пък ние компенсираме с разходка до и от градината. Днес за пръв път от доста време се зарадвах на почивните дни. Като започна ясла и усетих разликата между делничен и почивен ден.

# 70
  • Мнения: 581
Честита нова година момичета! Да сте здрави, да имате прилични доходи и в къщи нещата да вървят гладко!

Моето момче тръгна на ясла, аз на работа и естествено е вечно в къщи. От месец и половина е на ясла, но ако е ходил половин месец .... Хрема, кашлица, вчера след цели 2 дни ясла е с трмпература. Сетих се за овлажнителя на Надето и силно ме изнтригува какъв точно е.

Наде, това само овлажнител за въздух ли е или има и възможност да разпръсква масла? Сега Дея по-добре ли е? Боян не е тежко болен, в смисъл до антибиотик не се е стигало за сега, но пък не спират сополите и го мъчат и от тях кашля. Мен разболя и то така както не съм боледува поне 10 години. Започнах да давам прополис, но от няколко дена и още не мога да кажа резултат, но силно ми препочаха.

Иначе изкарахме нова година в къщи. Боян като се впечатли от фойерверките и като се започна "още бум бум, ощеее" легна си към 2 през ноща както си му е реда на нова година 😁.  При вас мили мами как са нещата?

# 71
  • Мнения: 205
С нов профил съм, но ще ме познаете. 😁
Овлажнителя, който взехме работи само с вода, но има и такива, при които могат да се ползват и масла.
Скоро не сме го ползвали, че малката откри, че ако го разглоби може да го ползва за басейн на малките си играчки, а няма къде да го вдигна, така, че да не го пипа.
На новогодишната заря беше много впечатлена. Мислеше, че някой има "бъртдей" и през цялото време пееше "апи бъртдей ту ююююю". Явно я свързва с рожден ден. 😀
Скоро не е ходила на ясла, все е сополива и кашляща. Предната седмица по антибиотик, че сливиците и бяха ОГРОМНИ. По моя инициатива и давах и Ериус, за всеки случай.
Имаме напредък с гърнето. Вкъщи седи без памперс, слагам го само за спане и за излизане. Има гафове, но поне откри за какво се ползва гърнето.
Побърква ме със съня си. Заспива много късно - чак към 1-2 през нощта. Ако случайно пък е легнала по-рано (към 21ч например) се буди след 2 часа и пак е на линия до 1часа.
Иначе облажнителя е бюджетен, италиански някакъв.
Ааа, щях да забравя: Честита Нова година! Пожелавам на всички нас и нашите мъници много здраве! Всичко друго и само можем да го постигнем! :*

# 72
  • Мнения: 208
Пуснахте ли заявления за прием в детска градина, аз имах пуснато от преди 2 месеца но от яслата казаха че ще изтрият всички стари заявления и трябва да пуснем нови, като вляза в сайта пише че системата все още не е отворена за регистрация.Вие имате ли някаква информация.

# 73
  • Мнения: 894
Пуснахте ли заявления за прием в детска градина, аз имах пуснато от преди 2 месеца но от яслата казаха че ще изтрият всички стари заявления и трябва да пуснем нови, като вляза в сайта пише че системата все още не е отворена за регистрация.Вие имате ли някаква информация.
Не е ли през февруари или март отварянето на системата, рано е още.

За много години, момичета, здрави и весели да са ни августинчетата през 2019!!

# 74
  • Мнения: 581
За яслите във Варна промениха правилата и вече се регистрираш всяка година. За градините не знам все още как е. И там се кандидаства за текущата година доколкото знам и има определени периоди.

# 75
  • Мнения: 205
Здравейте момичета. Отново е болна. Засега само сополи и лека кашлица от тях.
Вчера се опитваше да ми говори нещо с биберони в уста и се ядосах и го "счупихме" с ножицата. Заспа по-късно, но ми писна вече, голяма е за него.
С папперса имаме напредък. През деня не слагам, пишка си в гърнето, даже следобедния сън го кара без инциденти. Но акането в гърнето не се получава. Всяка вечер виси по един час на него, уж да ака и нищо. Като ѝ измия дупето и сложа памперс да спи тогава ака, всяка вечер едно и също.
Мони, видях, че и при вас има подобен проблем. Надявам се скоро да се научат.
Иначе изкара цели 4 дни на ясла, в четвъртък вече я прибрах със сополи.
Да ви подсетя, че имаме право на данъчно облекчение от 20 лв като родители, не е много, но е нещо. 😁

# 76
  • Мнения: 1 837
Да, сега пак правим опити, но не се получава с голямата работа и това е 😣
Ние бяхме 3 дни на ясла, една седмица беше болен и то го изкара доста тежко грипа, тази седмица вкъщи почивка. В понеделник не ми се мисли какви уговорки и какъв рев ще бъде 😔
Не знам за памперса, ама още пие вечер мляко, на неговото легло и дума не става да спи, храни се сам когато си поиска. Малко взимат да ме изнервят тези бебешки навици вече 😀

# 77
  • Мнения: 205
Тя си спи в нейното легло, обаче откакто е без биба и аз заспивам в нейното легло, че приспиването е ужас. Иначе с бабата си заспиваше сама. Още си пие по 2 кофички кисело мляко на нощ, та нощния памперс сигурно ще го махне на 5.
Днес имаше три успешни опита на гърнето и два на пода. 😁 Успя и да ака на гърнето, което е напредък, но след като я изкъпах и ѝ сложих памперс го омраза порядъчно и него.
Аз се чудя дали да я пращам на ясла другата седмица. При нас уж няма грипна епидемия, но си ме е страх май.

# 78
  • Мнения: 1 837
Ние сме на адаптиран мляко 😃 киселото само го яде, от скоро иска да пие прясно студено мляко в чашка за кафе 😃 гледам да не е повече от веднъж на ден, че не одобрявам много млякото от кутия. Трябва да видя дали няма да иска кокосови, бадемово или нещо такова, различно от краве. Иначе въпреки млякото вечер сутрин се буди със сух памперс, но през деня не казва като му се пишка

# 79
  • Мнения: 205
Оооо, и тя не казва. Аз я подсещам от време на време. Като легнем на обяд ме лъже, че и се прави нещо и иска "на гърнето", вчера седем пъти ме разиграва така. Иначе нощния ѝ памперс често е прелял, знам, че е време да го спира това мляко, но тя си го търси, ако няма в шишето се буди и става ужас. 😁
Прясно мляко не обича, такива ядкови  не съм и давала, може би е време и аз да опитам.

# 80
  • Мнения: 1 837
Бадемово бяхме пробвали, хареса го, но след това така и не съм вьимала. Иначе освен това и доста обича да си хапва ядки, сурови, печени.. Всякакви. Така, че гледам да давам от време на време. На фона на цялата му злоядост как харесва ядки не знам 😃

# 81
  • Мнения: 205
Аз от ядките съм давала само орехи, страх ме е да не се задави с тях, но е голяма вече, трябва да ѝ дам.
Пета вечер заспива без биби, сега отне само 20 минути. 😁

# 82
  • София
  • Мнения: 669
Момичета, аз минавам да ви споделя, че чакаме бебе №2. Още съм в началото, 8 г.с., миналата седмица получих кръвоизлив и бях в болница, но се оказа, че всичко е наред, тъй като съм с двурога матка и образно казано, едната част е бременна, другата не и стават разни аномалии понякога. При първата бременност нямах никакви такива проблеми, но този път явно се надцених и не намалих темпото, та резултатът е, че в следващите месеци ще работя само от дивана, носа си нямам намерение да покажа навън. Стискайте палци всичко да е наред! Simple Smile

# 83
  • Мнения: 205
Честито Шаути!
Пожелавам ти лека бременност и едно момченце на финала, за разнообразие.
И ние работим по въпроса за второ бебе вече няколко месеца.

# 84
  • Мнения: 1 837
Браво момичета, честито Шаути, дано всичко да е наред, стискам палци!
Наде, успех и на вас!
Много ме радват такива новини Simple Smile
Ние мисля да изчакаме още година, година и нещо и тогава да пробваме за второ Simple Smile Но.. Божа работа, каквото такова Simple Smile

# 85
  • София
  • Мнения: 669
Благодаря ви, момичета! Hug

То и аз не се чувствах готова за забременяване - много работа, малко дете, обаче, честно казано, направо се успокоих като стана, тъй като не зная дали планово щях да се реша скоро на тази стъпка. Simple Smile Сега се чувствам прекрасно!

# 86
  • Мнения: 581
Честото Шаути, май за 2рото човек се чувства още по неподготвен. Защото вече веднъж си минал от там и знаеш какво те чака. Една позната казваше "живея под стрес, че трябва да имам 2ро дете" то никой не те задължава, но ..... .
Наде успех с 2рото и дано не чакате дълго.

Аз също искам 2ро, но си мисля да изчакаме още малко. Таткото обаче сякаш иска да изчакаме още много Laughing Да се успокоял малкия, да се кротнел и т.н. а аз си мисля, че подходящ момент няма да дойде и като гледам как боледува в яслата се чудя как бихме я карали, ако продължава така. Отделно не ми се бременее и дебелее иначе пък искам да си имаме още едно бебе Grinning.

Боян е много инатлив на моменти. Уж е добричък, а като се заинати реве, тръшка, тропка с краче и ме удря ли удря и големи разправии настъпват. В яслата обаче казват, че е примерен ученик и дори жил готов да махнем памперса ... Казвал за пишото, ама в къщи не казва. Ама че ситуация. Луда работа. И сега пак е болен след почти 2 седмици на ясла. Рекордно дълго за нас. Мен ме разболя колега, аз Боян и така. И най-интересното, че взех мерки още докато се прокрадна съмнение, а на Боян вече беше отишло в" петите" (така казва майка ми).

Радвам се че пишете чат пат и разбираме кой как е

# 87
  • София
  • Мнения: 669
Линуша, благодаря! Hug

За бременеенето - нали знаеш, че бременност с бременност не си приличат. Може пък втората да мине "като по вода". Аз през първата качих 12-13 кг, които си оставих в болницата, общо-взето имах само корем. Много бързо след раждането си бях в стандартната форма от 50-53 кг, а самата бременност беше лека. Сега ще видим втората, че с това лежане, което ми предписаха, ще сведа движението до минимум. Макар че пак си мисля, че няма да напълнея (или поне се надявам, хаха), защото аз по принцип не съм от най-активните физически - работя от вкъщи, не спортувам (пролетта ходих на йога и плуване и беше прекрасно, но после спрях), ям си нормално... това си ми е естественото състояние. Иначе пак не повръщам (така беше и с бебе №1), само нещо не ми се ядат риба и пилешко.

Дъщеря ни иначе много сладко реагира на това, че ще става кака. Научихме я да ми показва корема и да казва "бебе" Grinning. Тя продължава да си е типичен лъв иначе - изявен характер, който ми е любопитно дали ще запази. Баща си го прави на луд, защото той думата "не" не познава, когато сме само двете (което е рядко), ме слуша, но когато сме тримата, си прави номерата. Установихме, че когато е с бабите и дядовците, тях също ги слуша и все едно не е същото дете. Та таткото е проблемът Grinning.

# 88
  • Мнения: 581
Моята първа бременност с малки изключения беше доста добре. Ако има 2ра ще видим как ще е.
Боян също е по-непослушен когато сме 3мата, но поотделно нещата вървят по-добре. Забелязах, че е много примерен и когато види баба/леля и т.н. отдавам го на това, че не ги вижда всеки ден и му е интересно.
Иначе хем е душичка, хем е инатлив. Много помагат предварителните уговорки къде отиваме и как очаквам да се държи. И честичко си поплаква от инат, гледаме да не отстъпваме. На моменти спирам дори да обръщам внимание и си върша мои неща докато той си плаче. Мисля, че ще ми липсва малко тази безрезервана любов когато порасне. Сега като иска нещо и "мамо, Боби слуша" не може без мама и тати.

# 89
  • Мнения: 2 173
Стаси, страхотна новина! Пожелавам ти лекичка до финала. Кога ти е терминът? На мен втората бременност ми беше по-тежка, два пъти някакви мистериозни кръвоизливи, един стомашно-чревен вирус в болница и т.н, но в крайна сметка всичко мина и замина. Почивай си до колкото е възможно, не вдигай Елена, не се преуморявай. Simple Smile Разликата между двете ще е супер, тъкмо каката ще е станала по-самостоятелна и ще помага. Дамян откача по сестра си, но я има за кукла "дам носи!" и протяга ръце да я гушка. Гали я , целува я, хока я, че плаче, суети се около нея. Цирк.

Иначе да ви се похваля Дамян е без биба (кучето я изяде една нощ), нямаше никакви драми, просто я намерихме в леглото изядена и той се примири на секундата, че няма биба. Махнахме памперса, само нощем спеше с такъв, за всеки случай, тази нощ беше по гащи. Сам ходи на гърне, пишка, ака (все още с рев), после хвърля гърнете в тоалетната, чисти го с тоалетна хартия, мие пода с парцал... понякога прави страшни свинщини, но трябва да го оставям, за да се научи. Много говори, разказва в градината какво правят. Изреченията са му "Жоко пука булона с качето пука булона!" и така около 100 пъти. Много повтаря, като папагал е, чак зацикля. Опитва се да се храни сам, яде кюфтета. Но, както си спеше сам в стая, така от 3-4 месеца спи с нас... и преди съм ви разказвала, беше се уплашил от фейерверки, тъкмо го преодоля за кратко и на Нова Година хайде пак страшен ПУК и Дамян е между нас на спалнята. Ходи на градина в Широка лъка (да не се повтарям, че не четох назад какво съм писала), там има 10 деца. Ходи без проблем, не реве, играе с децата (те са на различна възраст, нещо като сборна група) и всички са по-големи от него. Успя да ми донесе грип вкъщи и понеже кърмя сестра му, не взех мерки, разболях се, вдигнах 41 градуса и се наложи да ме приемат в болница. Слава Богу отървах се, даже успях да спася и кърменето до някъде. Абе, купон.

Поздрави от нас. Simple Smile

# 90
  • Мнения: 2 173
Сега гледам на Надя юзернеймът й се е превърнал в Анонимен? Защо? Надееееее?

# 91
  • Мнения: 1 837
Янна, там ли живеете в момента😯 Ако е така ви завиждам благородно 😌 Би ли споделила колко време общо ви отне махането на памперса, ние още не можем да се преборим 😪 Имам чувството, че вече изтървах единия момент, в който почти го бяхме махнали и сега ще ми е още по-сложно. Сяда на гърнето да пишка, имаме по цял ден сух памперс, но дори да го съблека не казва сам, трябва аз да го сложа.

П.с. Надя е тук, но е с друго име 😃

# 92
  • Мнения: 205
Тук съм Янче, не бой се. 😁
Звучи много интересно това с детската градина на Дамян. Като са на различна възраст взимат пример едно от друго, учат се по-бързо. Искам и при нас така, ама...
Лятото ще минава първа група. Официално започва септември първата група, но ги местят още края на юни от яслата.
Без биба е от Коледа някъде. Един ден просто ми писна, срязах я на 4 (бибата де) и ѝ казах, че няма повече биба. В яслата още от лятото си заспиваше без биба, та реших, че и вкъщи е възможно. Първите дни беше ужас.  Ужасен ужас. 😁 Заспиваше в 1-2 през нощта, будеше се постоянно, Абе нали казах, ужас. 😁
Все още се сеща за нея от време на време. Обаче, откакто в махнах, не заспива сама като преди. Трябва да я гушкам, да си пеем, 18 пъти да ме излъже, че ѝ се пишка и така...
Памперс през деня не слагам вече, случват се инциденти от време на време. В яслата също е без памперс.
Вечер, като ѝ го сложа и започва с цирковете "на гърнето, на гърнето оооо оооо оооо" и така поне един час. Буди се и през нощта да пишка на гърнето, но си го прави и в памперса, докато спи, че още си пие по много мляко вечер. Две кофички кисело мляко пие поне, не знам него как ще го спираме, пак ще е приключение.
В групата вчера са завели дете с въшки. Добре, че леличките бързо са видяли и са звъннали да го вземат. Снощи баба ѝ я е оглеждала да не би и тя да има, после и баща ѝ е гледал. Като се прибрах от работа и аз гледах, че косата ѝ вече е много дълга, да не говорим за моята, и хване ли въшки ще се видим във чудо.
Дея всяка вечер ни вдига блузите с баща ѝ и ни оглежда пъповете. 😁 След обстоен преглед констатира "Няма бебе, тати няма бебе, мама няма бебе, Дея няма бебе" 😁
Братовчед ѝ чака сестричка и тя иска и тя бебе. 😁
Скоро не съм влизала във фликр, качвали ли сте нещо?

# 93
  • Мнения: 1 837
Аз отново нямам регистрация за там 😃

# 94
  • София
  • Мнения: 669
Янче, мерси за хубавите думи! Heart

Голяма забава е при вас! При нас няма такива вълнения, в домашна обстановка сме, навестяват ни бабите по-често, че сега се водя предимно на легло и се възползвам от ситуацията да спестя готвенето и чистенето, хаха (извън шегата: наистина ми е притеснено и гледам да се пазя повече).

За сега яслата не ни е опция, че се притеснявам да не е често болна, което е неизбежно, пък аз бременна. Ще видим за по-нататък. Имаме едни семейни приятели, които ни оставят детенцето си от време на време и става голяма забава вкъщи. То е на 1 годинка и нещо и е пълна противоположност на нашето - изключително кротко и спокойно същество, докато нашето е хала Grinning.

# 95
  • Мнения: 894
Честито и от мен и леко бременеене!
И Ясен на заспиване изпива 1 поне кисело мляко под формата на айрян. Иначе през деня го карам да пие от чаша, ма той толкова и пие вода де. Та съм се психясала на тема как ще му се развалят зъбите и искам да разкарам този обичай ама трудно. На тема памперс сме мнооого зле и назад, не си казва хич. оставям го без памперс защото иска и като не напишка тича да съм го преобличала.Чакам да се стопли и го махам! Иначе обича да ходи на ясла, през януари една ужасна хрема влачихме цял месец и нещо с какво ли не я борихме. Сега се надявам да се класираме за градина, в частна ясла е и не му носи точка това, имаме 2 градини в квартала, дано влезе. Бърбори много, разказва, наскоро ми каза за първи път 'мами, обичам те' и беше яко. Прави си и майтапчета, например 'мамо, ти си джуджеее, тате, ти си джуджеее' и се залива от смях, от къде му е хрумнало не знам. Наскоро овладя ново истерично пищене нещо като не му изнася, често нещата се случват на принципа на сделката - давам да гледа клипче, за да го облека за минута-две сутрин за ясла или  ми давам да си играе с водата, за да му изчеткам добре зъбите и пр. Баща си го прави на луд, дотолкова, че докато бях в болница мъжът ми не го водил на ясла,  ами извикал бабата да го гледа, щото детето не искало да се облича и подобни щуротии. Ама това да са ми кахърите 😁 Много се радвам като пишете и споделяте!

# 96
  • Мнения: 1 837
При нас е чудо с говоренето. Вече дори като спи не мълчи, защото бълнува често 😃 Вярно е, че има голяма доза ирония, защото както исках да започне да говори и тн сега на моменти е способен да изкара извън равновесие, защото просто не се спира 😃 особено като започне да повтаря едно нещо по 100пъти. Най-забавно ми е обаче, когато сме навън на разходка и се пее песен, например зайченцето бяло, така, че всички по улицата да чуят таланта 😃
Аникка, успокои ме доста с памперса, мислех, че сме най-зле. Иначе на ясла и на него му харесва, дори като е вкъщи пита редовно за децата и разказва разни случки. Сутрин разбира се пуска по някоя сълза като го оставям, но там през деня всичко си е ок Simple Smile
Да зачекна една доста болна тема, поне за мен, вие до къде сте със зъбите? На нас ни остават  2 кътника, като последните около 8 зъба вадим винаги много зле, почти задължително с антибиотик и всички екстри. Направо в чудо съм се видяла, не знам дали е съвпадение или по-скоро всичко е навързано, но положението е зле. В тази насока приемам и всякакви съвети за подсилване на имунитет и тн, в момента след 10 дни антибиотик отново приема пробиотик и витамин Ц, иска ми се да давам и още нещо, имайки на предвид и, че е доста злояд и отказва всякакви плодове и зеленчуци.😪

# 97
  • Мнения: 205
От миналото лято е с 20 зъба, последните 4 кътника я тормозеха 6 месеца.  Новата ни мъка със зъбите е, че не ми дава да ѝ помагам при миенето. Тя си ги мие уж, но предните не ги търка особено.
Аз и давам сироп Марсианци за имунната система, от две седмици давам Инфлуцид. Когато е болна ѝ изписват Авирон, хубав е, но много цапа - зъбите, ако падне на дрехите, после и в гърнето е ужас, а сиропа е черен и не се пере.
Когато миналата година ѝ се беше скапала имунната система от мононуклеоза ѝ давах Изопринозин, но след това успя да боледува и от афтозен стоматит (заради честото даване на антибиотици), Коксаки вирус (даже ѝ бяха паднали ноктите на краката и на ръцете), та едва ли има голям ефект от него.  Имунокинд съм давала, отново без ефект.
Сега само курсове Марсианци, Инфлуцид а и мноооого плодове. До скоро обичаше само банани, но вече яде и мандарини, портокали, ябълки, круши.. Веднъж пробвах и лимон да пробутам, но не се прие. Много обича да си бели мандарините сама. Прояви интерес и към зеленчуците, но трябва да са сурови и нарязани като солети - краставици, моркови. Домати не харесва, картофите ги яде във всякакъв вид. Месо обожава. Пада си по сухите храни, не обича манджи и супи. Любима вечеря ѝ е нарязана пържола със печени картофи, нарязани краставици, сирене и кашкавал. И май само тези неща яде вкъщи. В яслата казват, че си яде всичко.
Избягвам да ѝ давам сладко и пържено. От време на време ѝ давам някое Барни и  от маймунките на Боровец, но за мое щастие не ги харесва и предпочита да си играе с тях. Купени сокове пие понякога, но харесва и домашно направени.

# 98
  • Мнения: 1 837
Ех щом пържоли яде значи знае какво да яде 😃
При нас от плодовете и зеленчуците са само краставица и банан, като банана в последно време получава само мръщене.. Не знам, може и в мен да е грешката, надявам се да започне да яде скоро. Иначе на манджичка си хапва почти всичко, в това отношение поне е ок.

# 99
  • Мнения: 1 837
Наде, гледам, че има Марсианци имунактив и имунофорте. Не знам каква е разликата между двете, ти какво си давала?

# 100
  • Мнения: 205
Марсианци ПроИмун Щит давам. С черен бъз и някакви други неща е. Имунактива е със много витамини, а имунофортето е като този, който аз давам, май има малка разлика в схемата. Иначе са много видове, има и желирани марсианци.
Тя сама прояви желание да яде новите неща, като по-малка почти нищо не искаше. Покрай едни по-голями деца започна да хрупа ябълки, мандарините пак заради тях ги прояде.

# 101
  • София
  • Мнения: 669
И нашето чудо яде много плодове. По едно време (лятото/есента) хапваше доста Барнита (естествено, наша си беше вината за това) и се бях притеснила, но ѝ омръзнаха и сега яде предимно банани, мандарини (които също сама си бели), моркови, краставици, ябълки. Мръщи се на круши обаче. Продължава да не яде белтъка на яйцата, но поне за жълтъка успяваме да се излъжем. И тя е "месарка", както казва свекървата - много обича месо под различни форми. Другата храна, към която е пристрастена, е киселото мляко. За да има мир вкъщи, трябва да има кисело мляко, банани и моркови. Иначе всичко яде почти - май няма ястие, което да е отказвала, по-скоро отделни компоненти отделя - като броколи например. С памперса сме доникъде, даже в момента не правим опити. В мига, в който го напълни, го сваля сама даже, но все още гърнето не ѝ е опция. И седалка за тоалетна чиния имаме, нея пък съвсем не я отразява.

# 102
  • Мнения: 894
Успокоявам се, че има и други с памперси. За яденето - плодове яде всеки ден, със зеленчуците е на фази. Сега всеки ден морковче. Лятото много домати, втръсна ли му какво, но от септември домат не ще. Краставица и авокадо обича. У дома манджа не ще да хапне упорито и въртя макаронки, пица и омлет. В яслата обаче яде здраво и без възражения манджи. Месо не ще, риба също не, кремвирши да (гледам да са уж чисто месо...), но аз самата сэм вегетарианец и не ми е драма, баща му си е месояд. Та така, двоен стандарт практикува нашият син у дома и в яслата.  Там и пишка на гърне, а у дома не. Днес загледах детски писоари жаба и положителни отзиви от майки, може би ще взема, 13-15лв.

# 103
  • Мнения: 2 173
Аз съм разказвала май за нашия памперс, водихме Дамян на уролог заради пишока. Така го болеше първите дни, че беше ад, за да го намажем с баща му сме се били с него, той му държи краката, аз му скачам на главата, рев истерии, зор. И ми прави впечатление, че човечето не пишка повече от два пъти на ден. А, като пишка е със страшната истерия, сълзи писъци... баща му го забеляза, че в банята пикае прав и не го боли и от там се светнахме, че памперсът го дразни и му щипе като пишка. Отне ни малко време да го убедим да пишка в гърнето, като под убеждаване имам предвид сгъване на Дамян и слагането му върху гърнето с груба сила и молби. В крайна сметка и той разбра, че точно там пишкането не боли и всеки път като му се допикаеше тичаше към гърнето с боен вик "пишиииииииии". Покрай пишкането обаче се стискал и да ака, хванал запек, от там разпрал дупето и до сега акането е със сълзи и страх. Т.е той не обича да ака и лесно го хващам, че му се ходи, защото проплаква, обикаля нервен като лъв в клетка и пуска по някое и друго пръц. Ще го израсне. Та, ако не беше пишока и Борко (бебето на нашето куче Райчо) да глътне бибата, до сега щеше да тича с памперс.

От градината за 2 месеца грубо, Дамян беше болен една седмица и мина с проспан и биозин кидс. Свекърва ми ще ми вземе коластра на аквасорс, не знам дали става за деца, но била много добра за вдигане на имунитета, за съжаление и доста скъпа. Аз обаче ще дам тия пари защото ми омръзна, за 2-3 години тук изпих 5-6 антибиотика и то крайно наложителни, включително две рентгенови снимки отнесох, имам си Хашимото, веднъж гъбясах, хванах стафилококи, дисбаланс на бактериите и бла бла, повечето неща бременна.

Дамян зеленчуци не яде. Банани, мандарини и нейно величество ябълката са на почит. Пие кефир, кисело мляко с литри, вода почти не, сокове безброй... реди пъзели, много обича и гледа филми за големи, последно откачи по Пърл Харбър, самолети, бум, пук, много беше впечатлен, не се изплаши, не е сънувал нищо...

Аз също съм изгубила паролата за фликър.... ето ви тук малко снимки.
Дамян и Рада

Рада

Дамян в градината (най-ляво).

Зелка с два зъба.


Има всички зъби Simple Smile

# 104
  • Мнения: 1 837
Мнооого е пораснал 😊😊😊 А малката е страхооотна 😍🥰

# 105
  • Мнения: 205
Прекрасни са! Heart
Ще ти изпратя и на теб паролата за фликр.
Дея е на етап отрицание. "Искаш ли това? - Не!, Искаш ли онова - не!" Не иска да я обличам - не иска да я събличам, не иска да седне на гърнето - не иска да стане от гърнето, не иска да заспива - не иска да става... Абе забавно ни е.
За тези продукти на Аква Сорс чета противоречиви мнения. Майките, които ги дават на децата си, продават и т.н. ми звучат малко фанатично. Знам ли.

# 106
  • Мнения: 1 837
В крайна сметка се спрях на Самбукус аз, съдържа черен бъз, ехинацея, коластра и прополис. В комбинация с това давам и пробиотик и витамин ц, че до вчера бяхме на антибиотик. Надявам се малко да успеем да закрепим положението.

# 107
  • Мнения: 894
Ще закрепите, Моника! Ясен само 1 път е пил през юни аб за една ангина, дано не се налага скоро пак, аз хич не съм фен на антибиотици и ги избягвам до последно, педиатърката му, слава Богу и тя не бърза с аб. Ако може да минавате без, по-добре. А при нас даването на лекарства - сироп, нурофен е ад. Устата е плътно затворена, борбата е голяма, с убеждение прокарах промивка на носа+помпичка+капки, чак сам си търси като има сополи, ама нещо в лъжичка е ад... Да не говорим че за един стрептокок се наложи 5 пъти да му взимат гърлен секрет, част от пътите неуспешни и беше чу-до на чудесата... бррр.
Я кажете вашите казват ли Р, при него си е Л или е нямо. Сигурно е нормално, но ми е интересно как се случва и при наборите. Сякаш по-малко се тръшка вече, пу пу. Не че вчера не полежа на тротоара в щастливо блаженство. Естествено се намериха поне 2 лелички да се спрат да му подадат ръка и да го взимат с тях като не слушал. 😂
Янна, Дамян е пораснал много! И много си приличат двамата, май на теб са се метнали, ако правилно помня една твоя снимка май беше качвала преди много време. Аз си го представям още бебо като го споменаваш. А Дея е страшна госпожица и каква дълга коса! Ще гледам да кача и аз във фликр нещо, ама вашите като първолаци ми се виждат направо 😀

# 108
  • Перник
  • Мнения: 1 920
С 2 ръце ЗА самбукус-а. Ние сме със зверски ларингит. Проблема е че отказва да пие лекарства. Ако е "насилствено",плюе или повръща. Ако е в сок не го иска изобщо. Правим инхалации с пулмикорт, пак реве ама там няма избор. Дано мине, че ще се гръмна вече... Мъчи се милата на мен ми е мн жал и сме ужас.

Последна редакция: чт, 21 фев 2019, 20:51 от neji_s

# 109
  • Мнения: 1 837
Аникка, нашата също опитва без антибиотик, но явно късмета ни е такъв. Първо пи заради много силно възпалено ухо, там ме е страх и знам какъв ад е болката, не бих могла да го оставя няколко дни само на капки и да чакаме да мине. Втория път беше като с усложнение от прословутия грип, уж бяхме се пребори ли с температурата, но на 5тия ден вдигна отново и минахме на антибиотик, последно пи отново заради възпалено ухо, надути сливици и пак уж беше минало и на 3-4 ден температура, която вдига 2вечери подред. Кофти е, но понякога е необходимо зло 😣
При нас Р също е Л, освен ако не е в думата крем. Там пък прави едно френско Р 😃 аз мисля, че съм била около 5 6 7 годишна и още не можех да казвам. Дори сега имам думи, на които излиза Л 😅

# 110
  • София
  • Мнения: 669
При нас Р също е Л, освен ако не е в думата крем. Там пък прави едно френско Р 😃 аз мисля, че съм била около 5 6 7 годишна и още не можех да казвам. Дори сега имам думи, на които излиза Л 😅

Мъжът ми цял живот е с френско "р", сестра му и тя (родителите им си го казват нормално) Grinning Детето по-скоро прескача "р"-то, да кажем "па̀ри" е "па̀и" Grinning

# 111
  • Мнения: 205
И Дея май го прескача "р"-то.
Тя е свикнала да пие лекарства, толкова много боледува, та вече ми носи шишетата да пие "сийопче". Давам ѝ ги със спринцовките от Панадола, така всичко пие.
Преди време се съмнявах, че има глисти, че ми се видяха някакви странни неща в акито. Пуснахме изследвания и всичко излезе чисто, но за всеки случай докторката ѝ беше предписала сироп за глисти. Та този сироп е някаква смес от масло от чесън и някакви други смрадливи неща. Ами два пъти трябваше да го пие през две седмици, пи си го, не се е оплаквала, а той е отвратителен буквално.
И нашата педиатърка изписва първо леки неща - Виброцил, Инфлуцид, Стодал и Авирон, но понякога си трябва и антибиотик.
Мони, давай му продължително пробиотик сега, че Дея така си докара афтозен стоматит от антибиотици. Месец преди да боледува от това беше със мононуклеозата, сменихме 2 антибиотика... И после беше ужас, цялата устна кухина в афти, венците възпалени, сливиците възпалени, езика беше ужасен, чак до брадичката бяха стигнали...

# 112
  • Мнения: 894
Как сте, момичета! Детето изкара една инфекциозна мононуклеоза, доскоро не я бях и чувала тая болест. Гадничка е, щото засяга черен дроб и далак. 8 дни беше с температура. Сега го пазим, така да се каже и се гледаме у дома. И аз взех и давам Самбукус.
Я кажете как върви махането на памперсите при вас. От  няколко седмици го оставям без памперс денем. Първите дни ходехме и пишкаше прав в гърнето или на канала в банята (не иска да сяда на гърнето или на тоалетната с детска седалка), уж беше като игра. Но явно се стресна от нещо, пресиран ли се почувства и почна да казва, че не му се  пишка. И така няколко пъти на ден си се напикава в дрехите, като ме уведомява през това време "Виж, мамо, пишкам. Да сменим анцуга" Не му се карам, обяснявам как преди това трябва да каже, да свалим панталона, да остане сух... Ц.   Идеи?

# 113
  • Мнения: 1 837
Ние сме в къщи вече 3 седмици, слава богу не защото е болен 😃 Самбукус давам вече 2ро шишенце, откакто го пие не е имало нищо освен лека настинка, която и аз изкарвам винаги при Смяна на сезоните. Не знам дали е помогнал и сиропа или е просто съвпадение, все пак имаме в момента и почивка от вадене на зъби😃 Останаха само 2, моля се само да не ги вадим толкова тежко както последните.
Аникка, истината е,че и аз нямам представа какво представлява тази болест. Ще вляза после да прочета нещо ☺️
Ние сме без памперс от 10тина дни, беше се подсякъл много сериозно и болеше доста, обяснявах, че го боли дупето защото не ака на гърнето. Сложихме гащите, направи белята няколко пъти там, обяснявах пак без резултат, после се накарах няколко пъти едно хубаво и чудото стана 😂 от раз сякаш започна сам да ходи на гърнето, сваля гащите и свда. Следобед спи без памперс, вечер го слагам за всеки случай, но мисля и него да махна, защото от край време се буди сутрин със сух.
Другата седмица подновяваме ходенето на ясла, надявам се без драми и болести Simple Smile

# 114
  • Мнения: 205
Здравейте! Дея кара инфекциозна мононуклеоза миналата година. Черния дроб и лимфните възли бяха увеличени, но за щастие с времето всичко се оправи. Тогава си мислехме, че лекуваме гнойна ангина, но след като се изрина от Аугментина, педиатърката се светна, че е това. Леко мина, но да, доста дълго имаше температура. След това избягвах да ѝ давам пържено и никакво сладко, заради черния дроб, да не се товари още.
Миналия месец пък се разболя от скарлатина. Първата вечер се оплака, че я боли гърлото. През нощта започна да повръща, сутринта вдигна и температура. Същия ден се изрина, с излизането на обрива температурата спадна и Дея отново си стана жизнена. За два дни и обрива изчезна, само езика ѝ беше странен.
С памперсите почти сме приключили. Слагам ѝ вечер, но тя се буди да пишка повечето пъти. Иначе я е страх да пишка в тоалетни, та сега я обучавам, че като излезем някъде и не иска да пишка. Против съм да пишка по полянки и пътечки, че какви ли не случаи съм виждала на майки и баба "изпишкващи" деца в парка, при наличието на тоалетни. Та, ако сме на по-дълга разходка ѝ слагам памперс, но тя не иска много да пишка в него и по-често се стиска.
Заради скарлатината ѝ пускахме изследвания. Всичко ѝ е добре, освен хемоглобина, който е на долната граница.  Инструктирала съм баба ѝ и баща ѝ да не ѝ дават нищо след ясла, та да вечеря вкъщи, готвя храни с високо съдържание на желязо. В петък пак ще пускаме изследвания и ще видим как е.
Новото при нея е, че започна да яде зелена салата. Преди беше абсурд даже да я опита, но вече ѝ харесва.
Все още не прави сложни изречения, но знае всички цветове, форми, числата до 13, това на български и английски и английската азбука. 😁  Като тръгнем до магазина, отива при баща си със "дай пайии", прибира си ги в джоба, харесва си нещо в магазина и си го плаща. Обаче не си взима рестото 😁
Анника, за момчета съм гледала интересни писоари, разни със жабки и други фигурки. Може да му е интересно с такъв.

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 08:56 от Dream BIG

# 115
  • Мнения: 894
Да, и аз мислех за тези писоари, ходих до Хиполенд, ама казаха че отдавна не били получавали. Може би он лайн ще поръчам. Пържено и аз не давам, сладко - от десерта в детската кухня (поръчвам тия дни дето си е у дома кухнята, която яде в яслата, защото другите неща ми отказва с неговите капризи). Нашата докторка веднага се светна, че е мононуклеоза, не направи и ангина и не се наложи никакви аб да пие (то за моното не се и пият де). Колко дни след като се излекува я пусна на ясла, помниш ли, Наде? Чудя се, защото го водихме при завеждащия детското отделение на Инфекциозна болница на преглед, той каза 2 седмици след като спре да вдига темп., а педиатърката казва и повече време да го оставя у дома. Заради падналия имунитет е идеята, но се чудя не се ли презастрахова тя.

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 10:38 от Anikka

# 116
  • Мнения: 205
Честно казано не помня колко време беше вкъщи тогава. Поне 2 седмици със сигурност. Иначе при нея започна като гнойна ангина, тя затова с Аугментина. Пък при мононуклеоза не бива да се дават пеницилинови антибиотици, за това като се изрина се разбра какво е. Отделно тогава редувах Панадол с Нурофен, а тя явно като мен е алергична към Нурофена, та имаше два различни вида обриви, ужасно беше. Иначе гледах много да я пазя, не трябва да се правят много резки движения, заради увеличените органи, никакви шоколадови и пържени храни. Но минава.
Покрай нея за какви ли не болести не разбрах. Като енциклопедия съм вече.

# 117
  • Мнения: 2 173
Ехо, мехо... Дамян беше болен, аз се тръшнах отново с висока Т и сега пия антибиотик. Този ми е ... не знам вече 3-4 за една година. Беба се бори да не стигне до антибиотик и тя, в петък ще видим лекаря какво ще каже.

Иначе той е без памперс изцяло, даже се опитва да пишка прав с едно стъпало пред тоалетната чиния, но зависи в какво настроение е. Винаги обаче се опикава от-до. В гърнето е друго, там всичко е точно и акото вече е лесно, всичко хвърля в кенефа и мие, чисти, опитва се да си бърше дупето... трудно му е, цапа се... аз да му мисля.

Април ще се върнем с малката в София да й направя ваксина, че доста изоставаме и да отида на ендокринолог, че ТСХ ми беше паднало до 0.09 и Начев почти ме наби. Неадекватно съм си проследила заболяването и сега очаква да ми скочи хормона до 40-50... цветя и рози.

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 13:47 от ЯHHA

# 118
  • Мнения: 894
Янна, защо очаква да ти скочи толкова тсх? Ти си с Хашимото и си пила по-висока доза хормон ли?

# 119
  • Мнения: 2 173
Изглежда. Трябвало да отида преди термин и да ми намали дозата, аз съм спала някъде. След раждането си спомням, че трябваше да направя контрола на третия месец - направих и беше 0.77, но в друг град и реших, че може и да не е много вярно, след седмица се прибрахме с болен Дамян, уж за ваксина на малката, успях да пусна тсх - 0.18. Реших да намаля от 50 на 25, не минах през доктора, защото нямаше време, заминахме обратно и като се тръшнах, та болници, та антибиотици, откачих. Бях спряла да пия хормона няколко дни, че от хапчета изпитвах ужас. И след като пак си дойдохме в София и пуснах тсх беше 0.09. Веднага спрях всичко и отидох на лекар. Щяло да стане страшно, така ми каза. Ще видим...дали ще оцелея и тая година. Аз откакто забременях и родих не съм човек. На някои много добре им действа, на мен пълен разгром.

# 120
  • Мнения: 894
Преувеличава според мен и не знам защо те плаши Начев. Хубаво, предозирала си се, ама едва ли ще мине от хипо в хиперфункция жлезата. Сега си на без хормон ли за известно време? То нали знаеш че покрай раждане и кърмене съвсем се бъгва и трябва време да и дадеш.  На мен преди 2 години ми я махнаха изцяло жлезата, заради карцином, детето беше на 7 месеца, може и да съм споделяла тука. Та сега държа 0.2 че и на 0.06 бях доста време по едно време, но за моята болест така трябва, че да не се възобнови карцинома, превенция един вид. 

# 121
  • София
  • Мнения: 669
Момичета, аз се включвам с неприятна новина, но тъй като ви бях споделила хубавата, се чувствам длъжна да ви кажа и лошата. Вече не съм бременна, изтекоха ми водите в 15 г.с. Преди това имах 3 кръвоизлива, малко ми се беше завишила глюкозата и общо-взето нещата не тръгнаха на добре и не успяха да бъдат спасени. Няма нужда да казвате нищо, просто ми се искаше да знаете. Simple Smile

# 122
# 123
  • Мнения: 2 173
Стаси, прегръщам те. Между Дамян и Рада имах мисед в 10г.с., един месец ходих като пияна. Heart Кураж.

# 124
  • Мнения: 581
Ех, значи, кофти късмет. Добре, че детето е много ангажиращо. Hug

Боян от както ходи на ясла редовно е в къщи. 1 седмица там, една в къщи. С памерса и пишото специално сме на наникъде " Мамо, Боби няма пиша гащите, пази памписа сих" Ама пиша. Иначе ние имаме гърненце писоар ползва си го като го пратя, стойки чупи, тръска го Grinning ама иначе пълни памперса.
Та някой ден в обозримото бъдеще ... Защото при нас нито с каре нито с обесняване става .

# 125
  • Мнения: 205
Момичетаааа, изчезнахте нещо.
Дея от вчера е на градина. Цяло лято си беше вкъщи, че ми се наложи операция и бях болничен. Отвикнала е явно, трудно е заспала на обяд, но иначе е била послушна.
От зимата не ползва памперс през деня, а от около два месеца и през нощта. До скоро си пиеше мляко преди и по време на сън, но сама се отказа от него.
Доста говори, още е объркан словореда ѝ, но почти всичко ѝ се разбира.
Как са вашите деца?

# 126
  • Перник
  • Мнения: 1 920
При нас градината е мираж... Няма такава истерия и рев, направо съм в чудо какво да я правя.

# 127
  • София
  • Мнения: 669
Ехо, здравейте и от мен Simple Smile.

Ние махнахме окончателно памперса към 2 г. и 9-10 месеца. Стана от раз. Аз и баща ѝ изобщо не бяхме опитвали, все си мислехме, че не е готова (на база на какво обаче...) и един уикенд я дадохме на баба ѝ, която просто го махна. Чак да не повярва човек, мислех, че ще е голяма драма, а то детето си е било готово и е чакало някой само да го подкани.

На градина не ходи. Аз, ако си спомняте, бях тотално против, но човек никога не бива да се зарича и призната грешка - половин грешка Simple Smile. Та... тъй като ние работим от вкъщи, сме почти постоянно залепени на лаптопите и горкото дете се побърква от скука. И решихме да се пробваме да я запишем в държавна, но до момента не е приета (с 12 точки). Сега трепетно ще следим седмичните класирания с надежда да има късмет да я изтеглят, но ако не стане, ще трябва да обмислим варианта за частна.

# 128
  • Мнения: 205
На Дея много ѝ харесва в  градината. Там е "шареното вкъщи". 😄
Мислех, че е отвикнала, тъй като от началото на юли не е ходила, но тя ме опроверга. Сутрин си влиза с усмивка, без проблеми яде и спи там, казват, че е послушна...
Аз имах проблеми с хроничен апандисит от малка. В началото на лятото болките обаче се засилиха и ме приеха за лапароскопска операция. Оказа се, че апандисита е бил най-малкия ми проблем. Десен поликистозен яйчник с листа 6/7 см и възпален апандисит. Преди операцията ме бяха пратили в АГО-то за консултация и там не видяха нищо, а ме гледаха и на коремен и на вагинален ехограф.
Обаче възстановяването ми беше много леко. Първия ден ми беше много зле от упойката, ужасно зле направо. И ми беше много мъчно за Дея. За пръв път се разделихме за седмица и се побърках в болницата.
Като започна да ме боли повече преди операцията загубих и апетит и свалих няколко килограма. Стигнах до 47кг и сега едвам ги качих до 49кг.

# 129
  • Мнения: 581
Здравейте и от мен. По наболята тема с градината Боян от 11 септември е на градина. Биват нещата, но той има трениг от яслата. С памперса ми беше много трудно да се разделим с ясленския памперс т.к. Боян в къщи си казваше, а там не искаше и лелите пък не бързаха да го махат. Накрая по мое настояване тръгна и там без и след около месец взе и на тях да казва. Сега в градината на ново трябва да започне да си казва, защото не ги познава още и не иска да казва.

Всъщност градината им дава една незаменима среда от деца. Иначе всеки родител, който е много отдаден и потопен в темата за детското развитие би могъл да занимава детето и да го научи на много неща. Просто ние родителите сме скиптично настроени към системата и учителите и го няма доверието, че на децата им е добре там. На мен например не ми харесваше в яслата, че информацията се свежда до "добре е", "всичко е наред" целият престой там е едно бяло петно за мен.

Боян иначе е доста самостоятелен, кротък като цяло та чак не смее да си поиска собствените играчки от децата когато сме на площадката. Доста инатлив, все още реве доста и то за глупости като например не е успял да си свали чорапа, но и не дава да му помогна, нито да кажа какво да направи и по подобни поводи може да си пореве час, два. Но пък работим много над това и имаме напредък и сме ги ограничили до 1, 2, 3 на ден истериите, а понякога и без тях минаваме.

И такива неща при нас.....

# 130
  • Мнения: 1 837
Линуша, напълно подкрепям мнението ти за градините, въпреки, че бях предубедена в началото. Иначе в яслата явно сме попаднали на госпожи, защото сравнитрлно често даваха повече обяснения от това дали всичко е наред.
На нас ни пррдстои тази седмица започване на градина, от ясла го спрях началото на юни, тогава боледуваше доста често и просто ни беше дошло в повече вече от болести. Това беше може би единственият недостатък, крав на боледуванрто съвпадна със сспирането от ясла и с последнив излязъл зъб, мисля, че всичко си беше навързано. Ще видим сега как ще е, надявам се една идея по-добре от мибалата зима. Надявам се и да няма големи драми и като цяло мисля, че на градината ще е много по-интересно отколкото в яслата.

# 131
  • Мнения: 894
Привет, момичета! Как са големите ни августинчета? Честит празник и бъдете здрави в това грипаво време!

# 132
  • Мнения: 205
Честит празник с малко закъснение!
Дея е добре, миналата седмица имаше сополи, но ги излекувахме. Тази седмица няма да я пускам на градина. За щастие има кой да я гледа, докато сме на работа.

# 133
  • Мнения: 894
И аз не го пускам тази седмица, изкара Варицела, ама много леко и вече трета седмица ще кара у дома, ама той е доволен реди едни влакови композиции и си измисля истории с тях 😆

# 134
  • София
  • Мнения: 669
Здравейте и от мен,

Добре е и нашата малка дама. Расте, става още по-палава, но същевременно е и много любознателна - обожава да ходи на детска градина и да пее песнички, да рецитира стихчета (доколкото може, разбира се), да танцува, да изработва неща и т.н.

Имаме обаче малък проблем с яденето - по принцип всичко почти си яде, нооо когато тя реши. Например след градина изобщо не е гладна и ние като вечеряме около 19, тя не иска. Обаче към 20.30 вече е гладна и започва едно чудене какво ѝ се яде.. и така Simple Smile. Не е нещо кой знае какво, ние като цяло не сме по режимите и не ни пречи, но да си споделя, хаха.

# 135
  • Мнения: 894
О, при нас все има проблем с не ядене/ не акане. Ако от него зависи, ще яде минимално, помагам с лъжицата и хем си се ядосвам, че го правя, хем после решавам, че ми е по-важно да се храни добре и се успокоявам, че едва ли до първи клас ще трябва да настоявам по този начин. Какво изяжда в градината не знам реално, освен плодовете там и хляб, затова закусва у дома. Въпреки това има известен напредък и вече харесва повече ястия. Клечо е, 14 кила, най-дребничък от групата, не е и висок много - 96см.

# 136
  • Мнения: 205
Имат ли си вече любими герои? Тя е залуднала по Елза и Тролчетата. Знае детските наизуст и ги разиграва, отделно с куклите играе на Елза и Анна. И почти всяка сутрин "трябва" да ходи на градина с плитка като Елза.
Взела е моя огромен апетит. Яде си всичко в градината, като я вземем ѝ давам някакъв плод, че знам, че е гладна още. Вечеряме към 20-20:30, тя понякога пропуска.
Иначе още си ляга много късно - поне към 22ч. Ако сутрин стане след 9ч после не спи следобяд.
Опитва се да е максимално самостоятелна. Облича се сама, храни се сама и постоянно мрънка, че е голяма вече и иска да направи нещо сама.
Тя е от по-едрите в групата - 102 см и 16-17 кг, но тя от раждането си е по-голяма.

# 137
  • София
  • Мнения: 669
Нашата е най-висока в групата, обаче нямам представа колко е Grinning.

Относно героите: миналата година беше на вълна "Маша и Мечока", сега редува Ана и Елза с Мини.

Иначе и тя държи да прави сама нещата - облича се, обува се, избира си дрехите за градина - и там е най-забавно, защото иска да носи точно 3-4 неща, които редуваме непрекъснато. Леля ѝ ѝ подари един страхотен мохерен пуловер за Коледа, в който всички се влюбихме, но не и тя - не го е облякла нито веднъж, категорично отказва.

За лягането: при повече късмет, към 21.30 вече спи, но не всеки ден е така. Сутрин долу-горе лесно става, будя я към 8 за градина.

Иначе продължава да е залепена за баща си, майка ми им вика сиамски близнаци. Той си я глези, тя му се качва на главата, в перфектна симбиоза са Grinning.

# 138
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Здравейте и от мен. Радвам се, че подновихте темата. Моята Мария е толкова залепена за мен, че не успяхме с градината. Имам възможност да я пазя, така че не е проблем, ще отиде направо на предучилищна от 5. С яденето е истински ад. Яде 5 неща хляб, сирене, краставици и мляко на айран по 4 кофички на ден. 20 кг е и е 108 см. А как сте с боледуването. Тя ми прави 2 пъти годишно ларингити, от които много се плаша...

# 139
  • Мнения: 205
Дея изкара много болести, вече съм писала за повечето. От есента до сега е "боледувала" три пъти по една седмица само със сополи и лека кашлица. Не знам имунната ѝ система ли закрепна, но е факт, че боледува вече по-малко и по-леко. Обаче аз съм много калпава и като ме зарази с някой вирус, съм болна по месец и стигам винаги до бронхити и гнойни ангини.
И тя си има любими дрехи и е много сложно да я убедя да облече други.

# 140
  • Мнения: 1 837
Здравейте, момичета😊
Значи не е само при нас злоядството, на градина не яде почти нищо, затова и аз правя закуска сутрин и тогава отива. Яде вкъщи 5 неща на кръст и не знам как не му омръзва да яде едно и също. 105см е висок, но е клечо, тежи около14,5.
И при нас боледуването сякаш вече е по-рядко, но почти винаги започваме с надути сливици и стигаме до бронхит или ларингит, направо вече като чуя, че кашля и лошо ми става😶
Много е инат понякога, каквото си науми си държи до край на него, не знам дали да го броя за добро или лошо качество 😃 кипи от енергия и когато сме вкъщи цял ден е истински ад😄 мисля скоро да пробваме вече някакъв спорт, но още се чудя кой е подходящ за деца на тази възраст

# 141
  • Мнения: 205
Мони, много се радвам, че и ти се включи отново! Simple Smile
Какво мислите да правите с ходенето на градина сега? Аз много се чудя дали да я пускам другата седмица.. От една страна не може все вкъщи да я държа, а и сега уж са по-строги мерките и връщат болните деца, но от друга страна си се притеснявам да я пусна...

# 142
  • София
  • Мнения: 669
И аз като теб се чудя за градината.

По принцип там, където дъщеря ми ходи, са малко деца и уж има някакъв контрол, но не знам доколко е сериозен. Вкъщи обаче ще се побърка от скука, а и ние трябва да работим, което в нейно присъствие е мнооого трудно.

Най-вероятно ще я пращаме, все пак, а с госпожите ще комуникираме относно общото състояние на децата (а и възрастните около тях).

# 143
  • Мнения: 894
И ние се чудим много. Така се случи, че трета седмица си е у дома зараде Варецела, иначе си е съвсем здрав вече, пу-пу. Опасяваме се заради пандемията, така ще се разшири кръгът, вместо да смедваме тенденцията за самоограничаване - всяко дете е контактно със семейството си е Х още хора, а децата яка се мешат и е съвсем логично да са проводник. Ще видим до неделя, ситуацията е динамична. Иначе на него му се ходи вече, липсва му...

# 144
  • Мнения: 1 837
Ние почти 2 седмици сме вкъщи, че беше болен, другата пак ще си в къщи така или иначе. След това се надявам да ходи вече, надявам се и ситуацията да не става толкова критична в Бг, както в други страни

# 145
  • Мнения: 205
Как сте мамчета? Заглавието на темата ни е много актуално към момента..

До сега не се притеснявах много от вируса, но днес обявиха, че и в нашия град има заразен и започнах да се филмирам.
Вкъщи и двамата работим, Дея я гледа който може. Аз работя в голям хипермаркет и искам-не искам ходя на работа.
Малката вече се побърква вкъщи, следобедния сън стана мираж. Сутрин става към 8 и заспива чак към 23ч. От две седмици се отказах да ѝ подреждам стаята, само качвам играчките някъде за да мога да почистя пода.
При вас как е?

# 146
  • Мнения: 581
Здравейте момичета,

И ние сме основно в къщи. Татко му замина на работа малко преди нещата да се влошат и се надяваме след 3 месеца като дойде време да се прибира да са отворени границите и да няма карантина, че много сложно ще ни е. Пък и се надявам всичко да се нормализира преди това. Аз съм в къщи с Боян той като цяло е послушен, но и той полудява обаче знае много "микроВи има". За обедния сън и при него е мираж, но ако се аз полегна и той ляга та и заспива понякога. Много е прилепен към мен аз чистя, той чисти, аз готвя и той мъкне стола и бърка яденето, заедно иска да си играем. Откри "не се сърди човече" и ме спуква. Играем до припадък или докато победи той.

Продължава да се инати, но вече се разбираме по-добре и му минават по бързо истериите. 10 - 30 мин.

# 147
  • София
  • Мнения: 669
Здравейте и от мен,

Ние тъкмо бяхме започнали да работим в офис (наехме си помещение през октомври) и тъкмо тогава детето тръгна на градина... и сега пак вкъщи.

Като цяло сме свикнали, но не ни допада това, че няма как да я занимаваме по цял ден вкъщи, работейки. А тя се забавляваше страхотно в градината, научи много нови неща, ходеше с огромно желание. Пък сега отново вкъщи да ни гледа как сме на лаптопите по цял ден.

Ние сме в София иначе, притеснявам се от вируса и гледам максимално да не излизаме.

Има ли дете в частна градина, за да сподели как се разбрахте с таксите? Иска ми се да "сверя часовника" с нашата, защото възникнаха казуси между родителите и директорката.

# 148
  • Мнения: 894
Привет! Ние не излизаме, в София сме си. Мъжът ми ходи на работа, мие се, дезинфектираме и мием всичко като се прибере - ключове, покупки  и пр. (ужасно досадно и времеемко), дрехите, с които е бил отиват за пране. Аз съм учителка и работя от нас, докато имам урок връчвам на детето таблета да си гледа, няма как иначе да се случат нещата. Иначе той добре понася у дома да седи, играчки и игри много, чат-пат гледам да му поставям творчески задачи. Струва ми се, че ужасно много порасна на акъл и се промени за тоя месец. Имаме вила до София, преди пропусквателен пункт, и в някои дни като се върне мъжът ми, се мятаме на колата и отиваме за час-два. Това си е лукс, признавам, иначе не излизаме.

В държавна градина е, но имам две познати, които имат частни - около 60 % или повече процента от таксите ще искат, пред фалит са, но се надяват да скалъпят положението, предлагат он лайн занимания. После в по-добри дни мислят да прилагат компенсаторни механизми в услугите към родителите, ако просъществуват изобщо в кризата.

# 149
  • София
  • Мнения: 669
Да, аз напълно ги разбирам, защото трябва да плащат заплати, все пак, а в нашата градина учителките са наистина чудесни и много бих се радвала да си запазят работата. Ние платихме за април малко над половината сума, но има родители, които не са ОК, защото за март сме платили цялата, а децата не ходиха след 13-и. Това е, че монетата има две страни - хем разбирам родителите, които са с намален доход, хем разбирам и градината, която трябва да оцелее. Патова ситуация малко.

# 150
  • Мнения: 894
То лошото е, че за родителите с намален доход и следващите месеци ще е трудно да плащат.
А, забравих да помрънкам - Ясен също не спи следобед и ляга 10-11, което значи, че цял ден съм "на работа", нито с книга, нито с филм мога да си позволя да разпусна. Ама да сме живи и здрави!

# 151
  • Мнения: 1 837
Линуша, ние сме в същото положение с таткото. Дано да се нормализират нещата и при нас и при него като стане време да си идва.
При нас също няма следобеден сън, но за сметка на това ставаме към 10😅 вечер лягаме към 11, не се оплаквам. Самички сме си, излизаме с кучето в квартала, ходим до магазина от време на време. Като цяло не се оплаквам, малкия е доста послушен, занимава се сам, също идва да готви и чисти с мен😄 Ние по лична карта живеем при родителите ми, та имаме опция да поседим вкъщи още малко,после мисля да идем при тях да разнообразим, но ще видим какво ще стане докато се наканим😄

# 152
  • Мнения: 581
Боян често ме разсмива с бисери сигурно и при вас е така.
В периода с гърнето на една почивка ми каза: "тук има тоалетна, ако ти се пиша да ми кажеш, чуваш ли?"

На въпрос какво най-много харесва в яслата отговори "да се лекувам в къщи"

Сега в градината казвал на сестрата "аз съм болен, кашлям обадете се на мама"/вече посвикна, но все още си предпочита с мен. Иначе като войник влиза не плаче/

Често ми казва "да работим като екип" /мои думи понеже все реве, че нещо съм пипнала преди него/

Бяхме на гости миналата година и с една мокра кърпа ходи насам натам и след малко "ауу виж колко е мръсно"

От тези деца, които търсят много внимание и като говоря с някой по телефона и започва да пее така, че не чувам нищо.

Често се къпе сам и ми казва "излизай, че тук много мокро и ще не намокриш"

Веднъж в една обществена тоалетна наскоро ме изблъска пред тоалетната с думите "аз мога сам! Не ме притеснявай" и аз "ама поне якето да свалим" и едва отвори вратата и после бам пак ми я тръшна под носа.

И тъй като скоро станах официално леля той обяснява на сестра ми защо бебета плачат "ами те бебета не могат да говорят и за това плачат"

Дано малко съм ви развеселила. Хубав ден.

# 153
  • Мнения: 205
Здравейте момчета! Честити рожденни дни на мъниците! Преди 4 години на този ден се появи най-голямата любов в живота ми! Да са живи и стави всички деца!

# 154
  • Бургас
  • Мнения: 1 908
Аз съм бабата. Помагайте, моля! Още пишкаме сутрин в кошарата

# 155
  • Мнения: 1 837
Здравейте, момичета! Децата пораснала и темата ни замря тотално. В последно време влизам, обаче често във форума, тъй като на есен ще си имаме батко живот и здраве😊 Та реших да пиша и тук някой и друг ред. Как са вашите дечица, ходят ли на градина, някой станал ли е батко/кака? И ако да как мина подготовката за другото дете, запознанството им и тн? Също ще се радвам да споделите дали вашите деца посещават някакъв спорт и ако да какъв? 😊

# 156
  • Мнения: 205
Здравей, Мони!
Честито, сигурна съм, че Симеон ще е най-добрия и грижовен батко!
Ние от много време се опитваме да направим Дея кака, но се оказах с поликистоза, махнаха ми огромна киста и към момента още не ни се получава.
Тя не се интересува особено от спорт, в градината сме я записали на танци. Любимо занимание ѝ е рисуването, но в града ни няма школи, в които приемат деца на нейната възраст.
Ходи на градина, но няма особено желание, покрай пандемията свикна да е или вкъщи или с бабите и още мрънка, че иска да сме под карантина. 😀
Ние си купихме вила близо до града ни и сега обзавеждаме дворчето да е подходящо за игри. Тъй като е на по-малко от 10 минути от града обмисляме да се преместим там за постоянно, тишината и спокойствието са несравними.

# 157
  • Мнения: 581
Моника, пожелавам всичко да е безпроблемно и лесно с бебето. Аз също имам бебе Славена на 8 месеца вече. Септемвриче е тя. Обаче не съм така активна в никоя група. Тази Августинската тогава някак много ми помогна да премина през много емоции, които изживях с 1вото дете. Пораснах някак...

Иначе ние сега сме в един период от началото на април постоянно някой е болен, оздравява или повтаря. В чудо съм се видяла. Днес Боян вдигна температура, а до миналата неделя го лекувах и уж вече беше добре. Миналата седмица водих децата на лекар понеделник, вторник, четвъртък и петък. Бях сама с тях 4 месеца докато татко им беше на работа. Уж държа, не се предавам, но то просто силиците ми свършват. Отделно Боян макар да е страхотно умно и разумно дете, много ми посяга. Удря ме с много яд и колкото сила има. Хем чувствителен, хем инатлив, запъне ли се може с часове да се караме. Много труден характер, отговаря и то много добре си структурира изреченията, чак ме засича.

Бебето прие много добре като получи тениска с мики маус и надпис грижовен батко. Това много му допада и с гордост си я носи. Докато беше малко бебето доста добре приемаш нещата, но напоследък усещам и ревност. Туко си играе с нея, пази и я, но и като го прихванат увива главата и с кърпа, стъпва върху нея, иска да я пусна точно сега и да гушна него, и не не иска да го гушкам докато тя спи. Оставяхме бебето на тати и ходихме преди двамата на кафе. Сега тати като се прибра пак мисля да го правим. Колкото мога книги прочетох за психология за деца. На психолог го водих, дневник правих как минава една наша разправия. Каза психолога добре се справяш. Та такива неща накратко.

Пожелавам на всички мами да сте здрави и ще се радвам, ако споделите и вие как сте.

Общи условия

Активация на акаунт