След депозитите накъде? - 2 тема

  • 37 048
  • 245
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 6 536
Благодаря.Flowers Hibiscus
Май през НАП ставало, има някаква декларация-образец на сайта им и после по служебен ред уведомяват НОИ.
Не съм сигурна за момента, но последно така е било.
Ще проверявам и аз скоро как точно стоят нещата.

# 226
  • Мнения: 350
Благодаря.Flowers Hibiscus
Май през НАП ставало, има някаква декларация-образец на сайта им и после по служебен ред уведомяват НОИ.
Не съм сигурна за момента, но последно така е било.
Ще проверявам и аз скоро как точно стоят нещата.
Да, така е - ходи се на място в НАП, в регионалната. Примерно за "Младост" е на кръговото на Цариградско. Става бързо, при мен нямаше хора и стана буквално за 5 мин., но не знам после какво става, нямам никакви други известия.

# 227
  • Мнения: 268
Здравейте, Може ли втората пенсия да се получа  наведнъж при пенсиониране ,ако си в фонд.При НОИ май не става това.Благодаря!

# 228
  • Мнения: 3 604
Здравейте, Може ли втората пенсия да се получа  наведнъж при пенсиониране ,ако си в фонд.При НОИ май не става това.Благодаря!
Цъ!

# 229
  • София
  • Мнения: 261
Здравейте, Може ли втората пенсия да се получа  наведнъж при пенсиониране ,ако си в фонд.При НОИ май не става това.Благодаря!
Цъ!

На въпроса няма верен отговор. В момента тече обсъждането в промените на КСО (Кодекса за социално осигуряване), които промени най-сетне ще отговорят на въпроса, как ще се получават парите от втория стълб на нашата пенсионна система - на части към пенсията ли; на куп ли ще се изплатят, ако са твърде малко, ще бъде ли доживотно пращането от УПФ (Универсалните пенсионни фондове) или ще бъде до изчерпване на парите в индивидуалната партида на пенсионера; в момента на пенсионирането всички ли дялове от фонда ще се превърнат в пари, или само част от дяловете ще превръщаме в пари за месечната ни пенсия...

Може и да не Ви се вярва, но това още не е ясно, за съжаление.

# 230
  • Мнения: 3 604
Просто няма  да има пари.

# 231
  • София
  • Мнения: 4 192
Каквото и да се реши, след първата криза, ще гръмне един фонд и ще кажат нямаме пари, защото имаме лоши инвестиции. Оттам ще се гътнат и другите фондове и ще измислят нещо ново за събиране на пари. Дотогава ще плащаме с нашите ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ осигуровки заплатките на служителите на такива фондове

# 232
  • Мнения: 268
Да ли може с ПИК ,издаден от НАП да се извърши  прехвърляне от фонд към НОИ. да се спести разкарване до офис на НАП.

# 233
  • Мнения: 54 056
Не може. Само на място става. Давали някаква бележчица. Simple Smile ММ така каза. Аз не съм ходила още.

# 234
  • София
  • Мнения: 261
Да ли може с ПИК ,издаден от НАП да се извърши  прехвърляне от фонд към НОИ. да се спести разкарване до офис на НАП.

Първо да поясня, че вноските към втория стълб не са задължителни от 01.01.2016 година. Но не можем да се откажем въобще от тях. Имаме избора тези 5% от трудовото ни възнаграждение да ги пренасочим към НОИ или към първия стълб на Пенсионната система.

Второ, по сега действащата регулация, добре е младите хора да НЕ прехвърлят индивидуалните си партиди към ДОО (НОИ), защото все пак натрупаните партиди по втория стълб се наследяват, преди да сме станали пенсионери. Прехвърлянето може да се направи 5 години преди пенсиониране и то след пресмятане в кой от случаите ще се получи по-голяма пенсия тогава - само от НОИ или от НОИ и УПФ (Универсален пенсионен фонд). Освен това младите хора могат да преживеят много промени до тогава - в България е честа практика да се променят в движение законите. И това което сега изглежда добро, в бъдеще да не е ОК.

Така че задръжте си партидите, а като останат 5 години до пенсия, тогава му мислете.

И да не пропусна най-важното. Дори и да е несъвършена нашата пенсионна система, тя все пак е тристълбова по дизайн. В България от близо 4 млн. осигурявани само малко под 200 000 имат и трети стълб. Той е доброволен и затова е тази пропорция. Това означава, че по наш собствен избор се обричаме на мизерстване, ако разчитаме на държавната пенсия. Затова всеки според възможностите си и ценностната си система, трябва от сега да помисли за тези години и да създаде свой пенсионен фонд, който ще му осигури достоен живот в бъдеще.

Хубав weekend!

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 12:35 от mariangeorgiev

# 235
  • Мнения: 54 056
Да, това е добър съвет за младите.
Не бързайте да се прехвърляте.

# 236
  • София
  • Мнения: 4 192


 Затова всеки според възможностите си и ценностната си система, трябва от сега да помисли за тези години и да създаде свой пенсионен фонд, който ще му осигури достоен живот в бъдеще.

Хубав weekend!
Или казано по друг начин изобшо да не разчитаме на пенсионната система и вместо да влагаме свободни пари в доброволни фондове да потърсим по-сигурни начини за защита и възвращаемост на средствата ни. И не, не давам акъл да се купуват акции или кутийки в Студентски град. Всеки има глава на раменете да прецени. Просто разгледайте възможността, че нито държавата, нито доброволните фондове са добри стопани на вашите средства, които отлагате за консумиране във времето.

# 237
  • Мнения: 350
Това, че пенсиите във втория стълб се наследяват е вярно, но в известен смисъл се наследяват и онези в първия - това са т.нар. вдовишки пенсии. Т.е. когато единият съпруг почине, другият получава (не съм сигурна за точното число) 25% от пенсията на починалия. Това, предвид факта, че мъжете по правило живеят по-малко и получават по-големи пенсии е силно в полза на това мъжете да се осигуряват в НОИ, защото половинките им ще получават още много дълго това "наследство". За жените пък е още по-важно да са в НОИ, защото предвид това, че живеем с около 10г. повече и пенсията в НОИ е доживотна, със сигурност държавната пенсия на този по-дълъг период ще е по-голяма от "частната".

# 238
  • Мнения: 54 056
Това е отдавна въведено.
Някои хора нарочно сключват брак, с тази цел.

# 239
  • Мнения: 2 014
Освен това пенсиите от НОИ всяка година от 1 юли ги увеличават с няколко процента. Дори на родителите ми вече са много хубави пенсиите. Тази година ще е с 6,7 %.
А от частния фонд едва ли ще индексират пенсиите. Аз още съм в частния, в последния възможен момент ще преместя. Срокът ми е до април, 2021. Ако условието беше да се дадат накуп в момента на пенсиониране, щях да ги използвам за екскурзии.

Общи условия

Активация на акаунт