Условие при ипотечен кредит

  • 3 186
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,
Предстои ни теглене на ипотечен кредит, цената на имота е 30000лв, но понеже ни трябват и пари за ремонт ни трябва сумата от 45000 лв. Банката ни я оцени на 60000лв и съответно така ще получим толкова колкото са ни нужни т.е. 45000лв,но въпроса ми е:Какво правим при положение, че банката превежда цялата сума на купувача. Какво се прави в такъв момент, за да го няма варианта купувача да не ни върне разликата. Доста ме притеснява това и то при положение, чв веднага след сделката купувача иска да заминава в чужбина.
На някой случвало ли му се е и как се постъпва?

# 1
  • Мнения: 136
Да, нашият ипотечен беше по същия начин, макар с други врътки. Банковият ви консултант ще отпусне сумата за имота на продавача - 30 Хил. по негова банкова сметка, а остатъкът ще получите Вие на Ваша сметка. Тези условия, обаче, задължително коментирайте с банката и заложете в договора с нея.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 129
И ние ще включим сума за ремонт и обзавеждане към кредита, но няма да се плащат на продавача, не съм чувала такава практика. Единствената разлика е, че ипотеката ви ще е договорна, а това е малко по-скъпо като нотариални такси от законовата. Но предвид че сумата не е голяма, и разликата ви ще е малка.

# 3
  • Мнения: 2 721
Превеждат на продавача само сумата за имота, останалите пари във ваша сметка. Все пак кредитния ви консултант ще е запознат с това. И ние ще теглим в близкото бъдеще и ни обясниха това.

# 4
  • София
  • Мнения: 261
Превеждат на продавача само сумата за имота, останалите пари във ваша сметка. Все пак кредитния ви консултант ще е запознат с това. И ние ще теглим в близкото бъдеще и ни обясниха това.

Всичко това се отразява в Договора за кредит. Там ще бъдат записани 2 суми - едната за сделката на покупко-продажбата на имота, а другата за ремонт. Сделката по ипотеката, ще бъде върху двете суми, защото двете суми формират целия кредит, който трябва да бъде защитен от първа по ред ипотека в полза на банката. Така тя защитава своя материален интерес. Все пак трбява да съобразите, че кредитът (двете суми общо) трябва да е около 85% от пазарната оценка на имота. Някои банки биха отпуснали и до 90%, а с някои хватки и до 100%.

# 5
  • Мнения: 8 603
не подписвайте договор, в който пише, че цялата сума се изпраща на Продавача  и след това той ви връща суми,,, Тия въпроси, според мен, трябва да си уредите с банката, нейна е работата да ви защити и вас. Има и кредити за ремонт, обмислете дори вариант 2 отделни кредита (покупка/ремонт)  дали ви е изгодно.
Какво ще пише в Нотариалния акт - 45000 ли? Тогава ще платите и по високи такси по прехвърлянето, има калкулатори за таксите в интернет.

# 6
  • Мнения: 32
Предоговаряне на ипотечен кредит (с цел по нисък лихвен %).. Извинявам се предварително ако е тотално извън темата...
Здравейте,ще имам нужда от малко помощ,дано все още някой да проверява темата.Ситуацията е следната при нас- Ипотечен кредит за 174месеца(14г и половина) ГПР 7% *това беше актуалното и най доброто към датата на подписване на кредита =07.08.2014г.
Кредита е на името на свекървата,ние си го обслужваме ,но тогава нас не ни одобриха.Кредита е към Фибанк.Плащаме си ,не сме закъснявали ,не сме имали проблеми... просто напоследък чувам от доста хора ,че предоговарят и имат успех,Вземат им 1% от оставащото за изплащане за обработка на документите ( не е проблем да се разделим с 200лв примерно ,ако ни се смъкнат годините)Искам да ви помоля да ми обясните къде трябва да ида и какво предварително да съм направила?т,к кредита не  е на мое име и предварително трябва да знам ,ако трябва да се иди за оферта в друга банка,какво представлява тази "молба в свободен текст" трябва да проуча и подготвя всичко ,за да може да иде свекървата и да го подаде.Благодаря и силно се надявам ,че някой ще ми помогне

# 7
  • Мнения: 4
Здравейте, според мен трябва да се консултирате с лицензиран кредитен консултант, който да ви помогне. Аз лично се доверявам на  Arena Consult. Дамата се лазва Мария Йорданова и е професионалист в това, което прави. Знае продуктите на всички банки и общете условия. Аз лично и имам голямо доверие и е помогнала на много мои приятели. Ако ви интересува мога да ви дам нейни координати. Само по телефона може да ви консултира как да постъпите. Услугите са безплатни. Успех!

# 8
  • Мнения: 32
Ще се радвам да ми дадете координати на дамата. Просто съм страшно объркана и не ориентирана... Ако можете да ми кажете при вас как се случиха нещата също ще ми е от голяма полза

# 9
  • Мнения: 8 603
Предоговаряне на ипотечен кредит (с цел по нисък лихвен %).. Извинявам се предварително ако е тотално извън темата...
Здравейте,ще имам нужда от малко помощ,дано все още някой да проверява темата.Ситуацията е следната при нас- Ипотечен кредит за 174месеца(14г и половина) ГПР 7% *това беше актуалното и най доброто към датата на подписване на кредита =07.08.2014г.
Кредита е на името на свекървата,ние си го обслужваме ,но тогава нас не ни одобриха.Кредита е към Фибанк.Плащаме си ,не сме закъснявали ,не сме имали проблеми... просто напоследък чувам от доста хора ,че предоговарят и имат успех,Вземат им 1% от оставащото за изплащане за обработка на документите ( не е проблем да се разделим с 200лв примерно ,ако ни се смъкнат годините)Искам да ви помоля да ми обясните къде трябва да ида и какво предварително да съм направила?т,к кредита не  е на мое име и предварително трябва да знам ,ако трябва да се иди за оферта в друга банка,какво представлява тази "молба в свободен текст" трябва да проуча и подготвя всичко ,за да може да иде свекървата и да го подаде.Благодаря и силно се надявам ,че някой ще ми помогне
Според мен трябва да го предоговорите (или рефинансирате).  При равни други условия, месечната ви вноска ще спадне, ако намалите от 7% на 3%. А може да изберете същата вноска, пък да намалите годините. Не мислете за тия 200 лева, банката си е взела голяма част от полагаещото и се и ви е оставила на доизживяване.  За да ви се помогне с изчисления, трябда да знаем каква е сумата, при големи суми може да е изгодно едно, при по-малки друго. Има и нещо друго, към края на кредита главницата потръгва по-бързо надолу, защото  плащате все по-малко лихва на бахката. Ако рефинансирате, това означава да изтеглиет нов кредит да изплатите стария ( в същата или др банка) - новият ви договор ще има повече нови клаузи - от една страна добре, защото вече банките са по-ограничени да си правят каквото искат с клиентите, както преди 7г. От друга страна и новите договори съдържат всякакви клаузи в защита на банката - да си вземе парите и др за сметка на клиента. Наистина е трудно да се прецени кое е най-доброто. И при нов договор започвате отначало, банката ще взима най-много в сравнение целия период и постепенно ще намалява.
В интернет има калкулатори, правете сметки. Пример остава ви да платите 20000 лева, слагайте тази сума в калкулатора и гледайте за различни периоди и сравнявайте размера на вноските. Сравнявайте цялата лихва, която плащате на банката. Пример 20000 лв при 3% при 7год - каква месечна вноска дава? ПОвече от вашата в момента или по-малка?

# 10
  • Мнения: 32
Благодаря ви, за бързите отговори! Преди да се обадя на дамата за консултация реших да попитам първо в централата на банката как точно стоят нещата. Та се оказа че 36м сме били на фиксиран лихвен %-6.89,след това е на база текущ слп% +3=в момента кредита ни на база на тази година е с слп 0.2233%+3=
 3.22% и автоматично се съкращава с 2 г. Ще го изплатим 2026г.дори и да предоговаряме най ниския процент е 2.9%,който могат да ми предложат (разбира се има такса, която в нашия случай излиза 270лв за разглеждане на документи) и към момента не си заслужава. Така че за сега ще мирувам и периодично ще проверявам какъв е %,
 Благодаря ви отново Simple Smile

# 11
  • Мнения: 8 603
нещата са се подредили добре.  А не ви ли притеснява това, че кредитът е на името на свекървата ви. Не знам жилището на чие име е, но при  потенциално влошаване на отношенията, развод, неплатежоспособност - как ще докажете, че сте плащала и вие за това жилище.

# 12
  • Мнения: 32
Да пази Господ, гаранция никога няма,но не се притеснявам. Свекървата веднага помогнаха (аз бях на 4часов трудов договор, а моя мъж беше в нова фирма на 6 месечен изпитателен срок) за всяка банка се воддехме рискови потребители. Заема си покриваме ние, но цялото търчане по банки, нотариус и после за партиди на ток и вода те го правиха. Апартамента е на нейно име, т к и смия кредит е на нейно име а свекъра е съдлъжник. Живот и здраве като го изплати ще видим какъв начин по безболезнена има за да се прехвърли на наше име...

# 13
  • Мнения: 8 603
ами вас никъде ви няма, свекървата  и свекъра си купили жилище, а вие го плащате също, но сигурно на ръка и няма как да докажете, че и вие сте вложили нещо. Имате ли поне брак? Мъжът ви има ли братя и сестри, които също могат в един момент да извадят претенции.
На думи е едно, по документи е друго. Две мои приятелки се скараха заради некоректно набутване на поръчителя.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 129
Дано са свестни хора без задни мисли, защото си се поставила в ужасна позиция.

Общи условия

Активация на акаунт