Идеи за по-екологично домакинство

  • 26 260
  • 284
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 19 289
Имам въпрос: Къде /в кой нонтейнер/ хвърляте кутиите от прясно мляко/наурален сок и миете ли ги преди това? Понеже по тези кутии отвън е картон, вътре има нещо като фолио и найлон, капачката е пластмаса, а миенето на такава кутя изисква първо да се среже, иначе би било ад.
Зависи коя фирма ви обслужва.
Ако имате сини кофи, в тях се хвърля.
Мисля, че на самата кофа имаше картинка.

Ако сте само с жълти кофи, тогава в жълтата.

# 256
  • Мнения: 1 100
Здравейте! Понеже съм нова в разделното събиране, да ви попитам пластмасовите отпадъци мият ли се? Като бутилки от олио, кофички от кисело мляко? Мерси!

# 257
  • София
  • Мнения: 1 253
Аз лично ги мия и много мазни хартии не хвърлям разделно.

# 258
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 793
Здравейте! Понеже съм нова в разделното събиране, да ви попитам пластмасовите отпадъци мият ли се? Като бутилки от олио, кофички от кисело мляко? Мерси!
Веднъж влязох в кореспонденция с една жена от фирмата за разделно събиране, използвах случая да попитам, каза ми, че опаковките не трябва да цапат другите опаковки. Т.е. ако могат да се затворят така, че да не цапат, няма проблем.
Кофички от кисело мляко ги мия, бутилките от боза ги плакна, а капачките им ги събирам за кампанията за кувьози. Периодично от групата правят събиране на капачки, иначе има пунктове в магазини и кафета, има списък.
https://www.facebook.com/events/2155727184510729/
Също така, бутилките е добре да се смачкат, да им излезе въздуха, за да не заемат място в контейнера.

# 259
  • Мнения: 984
Това беше една от темите, която следях и четях с голям интерес, жалко, че така е замряла! Сега я препрочетох и мисля да приложа някои нови неща, които до сега не съм. Ако някой има нови идеи да сподели. Blush

# 260
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 793
Това беше една от темите, която следях и четях с голям интерес, жалко, че така е замряла! Сега я препрочетох и мисля да приложа някои нови неща, които до сега не съм. Ако някой има нови идеи да сподели. Blush
Ами сигурно се изчерпахме откъм идеи. Ако имайте нови, давайте ги. Thinking

# 261
  • Мнения: 836
Наистина с времето темата замря, но мисля, че все по-често срещаме нововъведения, които позволяват да намалим отпадъците си.

Намирам за страхотно и че все повече търговци откликват на желанието на клиентите да се намали пластмасата.

Магазинчето, в което няколко пъти седмично ходя за фреш, се съгласи след много молби да използвам стъклената си бутилка. И сега съм още по-редовен клиент. И той щастлив, и аз щастлива.

Друга промяна, която забелязах е при ebag. Торбичките от найлонови станаха хартиени. Аз съм техен клиент от началото и след всяка поръчка оставях обратна връзка за торбички. И все пак те направиха тази промяна.

И последно - харесвам продуктите на Сапунената работилница и често взимам сапуни от тях. Вече може да бъдат поръчани в обща хартиена опаковка, а не всеки сапун да е пакетиран в целофан.

А това вече ще е последно: може и да съм го писала и да се повтарям, но преминах изцяло на използването на твърд шампоан, което намали пластмасата в банята почти до минимум.

Ще се радвам темата да се възроди и всички да можем да си дадем нови идеи Simple Smile

# 262
  • Мнения: 19 289
Моля те сподели какъв твърд шампоан ползваш?
В ДМ имаше преди два вида сапун-шампоани, но ги махнаха от асортимента.
Поръчвах един път от Зоя, беше ужасен.
Сега купих от Сапунената работилница, но и от него косата става на клечки.
Техни продукти има в Кауфланд и е много удобно. В хартиени опаковки са сапуните, ако помня правилно.

# 263
  • Мнения: 836
Много харесвах този на ДМ, но изчезна. Писах им и казаха, че повече няма да се предлага. Аз харесвам този на Сапунената работилница, може би просто пасна на моята коса.

# 264
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Аз с твърдите шампоани така и не се разбрах. Следя за марки, които имат биоразградими шишенца. Вече започват по-масово да ги има. Препарати купувам наливни когато мога; Кафето ме научиха и само в моя чаша; Торбичките за плодове и зеленчуци са ми памучни; Използвам само деграленови торбички за отпадъци; Сортирам каквото мога максимално; Децата събират за училище капчки и вече пластмасови шишета, които колкото и рядко да са - ги има понякога. Не си купуват минерална вода в бутилчици - всяка си има нейна.

# 265
  • Мнения: 984
Някой назад беше споменал за зарядно за телефон, което се зарежда със слънчева енергия. Може ли малко по-подробна информация и от къде може да се закупи? Както и за презаредимите батерии? Simple Smile

# 266
  • Мнения: 6 992
Презаредими батерии купуваме от ИКЕА. За зарядно не знам.

# 267
  • Мнения: 836
И аз наскоро накупих батерии и зарядно от Икеа. Имаше разни намаления около Коледа и цената бе прилична. Все още съм на първото зареждане на батериите, а и взех от по-слабите.

За подобно зарядно и аз не знам.

# 268
  • Мнения: 984
Благодаря много, току-що прегледах батериите в Икея, не ми се видяха скъпи, но  понеже не разбирам много,не ми стана ясно каква е разликата между различните видове. Но предполагам, че на място може да се попита и някой от служителите ще обясни.
А някой от вас има ли соларна лампа (такава, която се зарежда със слънчева енергия), която ползва като нощна лампа в спалнята?
Днес попаднах и на ето тази книга https://www.ozone.bg/product/zhivot-s-nulev-otpadak-v-balgariya/ и мисля да си я закупя. Дано да има вътре полезни и нови неща. Ако някой я има, моля да сподели.
Въобще страшно се заинтересувах за такива еко-трикчета.

# 269
  • Мнения: 53
Здравейте! Понеже съм нова в разделното събиране, да ви попитам пластмасовите отпадъци мият ли се? Като бутилки от олио, кофички от кисело мляко? Мерси!

И аз си задавах този въпрос и попаднах на доста полезна статия как и къде да си изхвърлям боклуците. Не знаех, че плащаме за разделно събиране...
https://www.saromatnavanilia.com/2019/10/09/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-% … 0%BA%D0%BB%D1%83/

Общи условия

Активация на акаунт