Гестационен диабет - тема 2

  • 59 537
  • 771
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 7 645
Здравейте,
Тези от вас, които са или са слагали Левемир, искам да попитам какви дози сте слагали?
Аз имам драма само със сутришната захар, която без инсулин ми варира 5.6-6.2 след ставане.
Почнах да слагам 6 единици Левемир в крака около 22ч. Минаха 5 дни без никаква промяна в стойността на кз сутринта.
Вдигнаха ми дозата на 9 единици и пак абсолютно същото... - никаква промяна, кз пак 5.8...

Това нормално ли е? Да кажем 6 ми е било малко, ама като се вдигне, не трябва ли да даде дори малко отражение?
9 голяма доза ли е?

Тя моята кз не е чак в небесата, че да не се помръдне дори малко...

Иначе през деня стойностите с режим са ми супер.

# 436
  • Мнения: 940
Аз започнах с 4 ед. и стигнах до 12, защото се задържаше добре няколко дни, след което пак тръгваше нагоре. Не ми се е случвало да си стои една и съща. На мен ми казаха, че е нормално да е така с напредване на бременността, както и че е нужно време за напасване на стойностине.

# 437
  • София
  • Мнения: 7 645
Тоест сега като слагам 9 е нужно да ги слагам някакво време преди да се заключи , че не ми действа ли?
Аз хем не трябва да свалям много и пак не става, много е странно Sad

# 438
  • Мнения: 940
Тоест сега като слагам 9 е нужно да ги слагам някакво време преди да се заключи , че не ми действа ли?
Аз хем не трябва да свалям много и пак не става, много е странно Sad
На този въпрос може да ти отговори лекар. Аз казвам как е било при мен.

# 439
  • София
  • Мнения: 1 676
Здравейте, миналия месец по инициатива на ендокринолог правих натоварване с глюкоза, от което се очакваше да се докаже ГД, при коментар на резултата по телефона ми каза: "добре са резултатите". Аз реших, че нямам ГД и преустанових диетата (от която ми се бяха появили кетони в урината, сега вече ги нямам).
Резултати:
Скрит текст:
OGTT
Glucose   4.66 mmol/l   3.5   6.1   
Glucose after 60 min   5.45 mmol/l   3.5   11.1   
Glucose after 120 min   5.29 mmol/l   3.5   7.8
Днес получих мнение от АГ, че задължително е трябвало да ми пуснат и инсулин (аз исках, но ми казаха, че така или иначе ще е висок заради бременността и няма смисъл да се пуска), важно било да се види колко всъщност е висок и как нараства; според днешното мнение кръвната захар ми била прекалено ниска, което било индикация, че произвеждам много инсулин, което е признак на инсулинова резистентност.
Ядосах се! Сега ще мина отново на диета, по-олекотен вариант заради тези кетони, не искам пак да ми се появяват, но защо лекарите масово недоглеждат някакви неща? Какво й пречеше на тази просто да ми предпише и изследването с инсулина? Ясно, че ако толкова исках можех просто да си го платя, но заради коментара й останах с впечатление, че няма защо да се излседва, а реално явно има... Знаете ли дали Начев или друг ендокринолог пуска и инсулин към ОГТТ при бременност?

# 440
  • Мнения: 952
Начев казва, че не се следи инсулин по време на бременност,  има физиологична инсулинова резистентност. Резултатите ти са супер. Но ако искаш му звънни,  ще ти вдигне и ще т обясни.

# 441
  • София
  • Мнения: 1 676
Shanti, мнението ти малко ме успокоява.
Въпреки, че аз пак не знам имам ли инсулинова резистентност или не и трябва ли да правя нещо...

# 442
  • Мнения: 952
Звънни му, винаги вдига и отговаря обстойно, ще си кажеш резултатите и ще ги разтълкува +359 88 417 8114

# 443
  • Мнения: 89
Здравейте, случайно някой от вас да е имал проблем с глюкомер? От известно време, да кажем седмица, кръвната ми захар беше прекалено ниска спрямо същите хранения като съм засичала преди. Примерно основно ядене, ако по принцип ми е 7, сега ми излизаше 6.2 или 5.6 час след храненето. Заподозрях дали има някакъв проблем с глюкомера и си направих две обождания през около минута време - тотално различни резултати. Обадих се в сервиза им, не можаха да ми отговорят кой от резултатите е верен, казаха само, че се чакало около половин час, преди второ обождане. Пробвах и така - още по-огромна разлика. В крайна сметка ми казаха да сверя
с лаборатория, което и ще направя утре, но дори да излязат близки резултатите, как да съм сигурна дали меря правилно, не мога всеки ден да ходя в лаборатория. Някой имал ли е подобен проблем?

# 444
  • Мнения: 36
Скрит текст:
Здравейте, случайно някой от вас да е имал проблем с глюкомер? От известно време, да кажем седмица, кръвната ми захар беше прекалено ниска спрямо същите хранения като съм засичала преди. Примерно основно ядене, ако по принцип ми е 7, сега ми излизаше 6.2 или 5.6 час след храненето. Заподозрях дали има някакъв проблем с глюкомера и си направих две обождания през около минута време - тотално различни резултати. Обадих се в сервиза им, не можаха да ми отговорят кой от резултатите е верен, казаха само, че се чакало около половин час, преди второ обождане. Пробвах и така - още по-огромна разлика. В крайна сметка ми казаха да сверя
с лаборатория, което и ще направя утре, но дори да излязат близки резултатите, как да съм сигурна дали меря правилно, не мога всеки ден да ходя в лаборатория. Някой имал ли е подобен проблем?
Днес правих обременяване с глюкоза. По препоръка на доктора направих засичане със същата капка кръв. На 60мин от лабораторията ми вадят резултат 7,75, а според моя глюкомер - 9,4..... второто засичане 7,45 срещу 9,1!
И аз съм изумена от резултата- та това е 1,65 разлика, та се чудя дали няма грешка и от двете страни.... ако тази разлика е вярна, то аз съм непрекъснато със КЗ под норма!?  Докторът ми беше казал още,че и сверяването ще се отнася до текущата кутия с ленти.... за следващите ленти разликата може да е друга...та и аз съм в питанка какво да правя.....
ПС... звъннах в сервиза и аз. От там ми обясниха че трябва да деля резултата на 1.2 за да ги изравня с лабораторните, тъй като там бил друг метод за определяне... плазмена кръв и т.н..... Та аз се обърках още повече какви стойности трябва да гоня при мерене с глюкомера... трябва ли всеки резултат да деля или не... Утре съм на лекар, та и там ще питам

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 15:47 от ivets*hm

# 445
  • Мнения: 275
Моят глюкомер съм го тествала в лаборатория,  но след като ми вземат венозно кръв, веднага си боцкам пръста и меря, веднъж ми показа отклонение +0,4, другия път отклонението беше -0,4, тези машинки не са точни и имат някакви допустими отклонения.Утре пак ще го тествам.
Ivets*hm, доста сериозна разлика има, каква марка ти е глюкомера и лентичките ти в обща кутия ли са или са опаковани една по една отделно?

# 446
  • Мнения: 36
lunichkaaa ... в предния си пост добавих и разговора си току що със сервиза. На мен ми взимаха (втория и третия път от пръста) та си засичах все от пръста и си мислех, че е едно и също (чела съм че все пак има разлика венозна с капилярна). С глюкомера  се "познаваме" от две седмици та и аз още мн не съм наясно. На bionime, лентите са пак техни, в шишенце (не са опаковани по единично)

# 447
  • Мнения: 1 091
Здравейте!
Бременна съм едва в 4 г.с и понеже съм без щитовидна жлеза, веднага отидох на ендокринолог. ТСХ е добре, но ми обясниха, че състоянието ми предразполага към ГД. А през последните 1 седмици съм качила 2кг, което не знам как се получи.Препоръчаха ми диета, и след 1м изследвания.
Въпроса ми е, какво точно трябва да избягвам и какво ми е забранено? Диетата по някакъв начин отразява ли се на бебето след това?

# 448
  • Мнения: 89
@sweet dreams
Мога да ти кажа моята диета, но лично аз си я определих точно със следене с глюкомера, в което сега се съмнявам.
Никакво сладко, по малко може хляб, картофи, ориз и плодове, най-добре на всяко ядене основно да е салата - зеле, зелена салата, чушки и основното ядене да е съвсем малко.
Общо взето ям по половин порция от обичайното си ядене, но ми отне около 2 седмици да видя как хем да не съм твърде гладна, хем да не вдигам над нормите захарта. Сутрешното ядене поне при мен е най-малко, например 1 зелена ябълка или 1 айран.  Правя пет ядения за деня, две от които - малки - само плод или малко кисело мляко.
Само че при всеки е индивидуално и е хубаво да видиш коя храна как ти влияе. Що се отнася до бебето ме успокоиха, че въпреки че аз съм гладна и отслабвам, то си е добре.

Глюкомерът утре ще го сверя с лаборатория, но от опита вкъщи три различни боцвания
- 7.4, 8.7 и 9.3 (по едно и също време). Съвсем се шашнах, защото не бях вдигала над 7.5 от месец едва ли не.
Аз съм с Code free и като ми излезе резултата от лабораторията ако е много различен от този на глюкомера мисля да ида до сервиза им да ми го сверят/поправят/сменят, не знам точно как се процедира.
Въпросното измерване е с нови току що отворени лентички.

# 449
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Наистина диетата трябва да е индивидуална за всеки, съобразена с редица фактори. Едно универсално правило, което на мен ми казаха - в никакъв случай плод с първото хранене за деня.

Общи условия

Активация на акаунт