Мартенчета 2017-тема 7

  • 31 558
  • 120
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 855






Последна редакция: ср, 13 дек 2017, 10:20 от WhiteWabbit

# 1
  • Мнения: 119
Лелееееее, Зайка - майка направо си страхотна!

# 2
  • Мнения: 6 559
Даа, нашата гордост Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 1 825
Нова тема Stuck Out Tongue Winking Eye благодарим

Миналия месец сложихме ваксина за менингит и мястото още е подуто и синьо. Егати ваксината. Още една доза трябва да сложим. Ужас, какво пак ще ми преживее детето. Беше вдигнал 39 температура.

# 4
  • Германия
  • Мнения: 3 443

Миналия месец сложихме ваксина за менингит и мястото още е подуто и синьо. Егати ваксината. Още една доза трябва да сложим. Ужас, какво пак ще ми преживее детето. Беше вдигнал 39 температура.

Ох, миличкият! На нас никога не ни се е подували мястото. Да не са го боцнали лошо, че така да посинее?

Мерси за новата тема!! Flowers Bouquet

# 5
  • Мнения: 402
Зайче, както винаги, страхотна тема! Благодаря💐!

# 6
  • София
  • Мнения: 855
H/I, задължителна ли е там менингококовата ваксина? Приемат ли в ясла без? А лл какво каза за синьото? Сигурно не е поставена добре и там на мястото още се резорбция, знам ли. Аз бих подала сигнал за странична реакция към лекарство/ваксина. В България е в т. Нар. Жълта бланка, всеки лекар/фармацевт знае как се попълва/изпраща , сигурна съм че и в Гърция има. Това няма да му оправи по-бързо крачето, но повече случаи на рапортувани странични реакции променят листовките или налагат ограничения за употреба на лекарството после. Казвам го само информативно, надявам се скоро да се разнесе.

# 7
  • Мнения: 1 825
Не е задължителна, но педи настоя да е сложим. Имало случаи на разболели бебета. Консултирахме се и с друг педиатър - каза, че ако искаме може, ако не - не. Но ако се разболеел какво сме щяли да правим. При така зададен въпрос се замислихме и е сложихме.
Мм каза, че лошо е поставена, в момента на боцкане си дръпна крачето и било влезнало въздух.
Лл нали е в къщи Simple Smile,  каза че нищо му нямало, ще мине. Избледняло е доста, но има едно топче.
С тези ваксини

# 8
  • София
  • Мнения: 1 176
Зайче, мерси за темата.

1ДКК от Нова година ще бъде с нов адрес близо до м-н Джъмбо на бул. България. Чудесно е за мен и може да е удобно за други, понеже в момента само от мястото на клиниката не съм доволна.

# 9
  • Мнения: 1 800
Прекрасна тема, благодаря!

# 10
  • Мнения: 296
Коледна темичка. Благодаря , зайче. Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 1 412
Хайде и аз в новата тема! Simple Smile Страшна си Зайче, Евала! ❤

# 12
  • Мнения: 6 559


1ДКК от Нова година ще бъде с нов адрес близо до м-н Джъмбо на бул. България. Чудесно е за мен и може да е удобно за други, понеже в момента само от мястото на клиниката не съм доволна.


И за нас е много удобно. Там на частни прегледи ли можеше да се ходи? Тази, която е до зоопарка ли е или се бъркам?

# 13
  • Мнения: 1 825
WhiteWabbit, благодаря за съвета, не знаех, че може да се подава сигнал за странични реакции при ваксина. Трябва да се интересувам и тук как стоят нещата.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 176


1ДКК от Нова година ще бъде с нов адрес близо до м-н Джъмбо на бул. България. Чудесно е за мен и може да е удобно за други, понеже в момента само от мястото на клиниката не съм доволна.


И за нас е много удобно. Там на частни прегледи ли можеше да се ходи? Тази, която е до зоопарка ли е или се бъркам?

Да, същата. Simple Smile

# 15
  • София
  • Мнения: 2 348
Зайче, благодаря за темата!

 H/I, потърси, ако искаш местната такава агенция. Аз тук съм подавала сигнал. Системата беше нова и още не знаеха как точно да работят с нея. Но се свързаха с мен да обсъдим дали е действителен сигнала. Не го приеха по тази причина - още нямаха яснота как да работят.
 http://www.bda.bg/bg/%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8F% … D0%B8%D1%86%D0%B0

# 16
  • Мнения: 6 559
every me, супер, вече има къде да отида за спешен преглед наблизо (дано не се налага де!)

# 17
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Ето ни и нас тук.
Зайко благодаря за темата.
Прекрасна е Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 855
H/I, това е в лекарствената регулация не само в Европа но и по света. Също, ако не дай боже се случи друга реакция, пак е хубаво да се съобщава, тъй като това наистина води до преразглеждане и промяна на листовката. Периодично се събират (на  3, 6, 12 месеца) лекарствените реакции, оценяват се от екип от лекари и фармацевти, и се подават-всеки един- до Европейската агенция по лекарствата. Аз това работя.  Също, ако има медицинска документация- данни от прегледи, рентгенови снимки, лаборатории, всичко, което подкрепя случая- се сканира и се изпраща на нативния език (в случай български) за подкрепа на случая- те си имат сертифицирани преводачи и  си превеждат информацията.  Колкото повече сигнали- толкова по-бърза промяна. От компанията-производител могат да се свържат с вас по имейл за допълнителни въпроси  или да попитат дали се е възстановил пациента. Има добра и работеща регулация на лекарствата.
Линкът на скреч е актуален Simple Smile Попълва се и сигналът пристига в ИАЛ (изпълнителна агенция полекарствата). Пак казвам, ако недай боже някой режи да репорт-ва случай винаги може да се обръщате към мен и да питате.

Стига толкова за лекарства. Аз да попитам, тъй и тъй скокнах до тук-  дребен напоследък е фен на ръфането на корички хляб, по-къси от палеца ми, може би една или започва втора, не всеки ден. В такива дни не давам кус-куси , други теста , но все пак, да попитам- колко хляб  според вас може да изяде едно бебе? Половината пада по стола, но все пак успява да преглътне някакво количество. Другото, което унищожава е бисквити. Ако не съм давала хляб, давам бисквита. Ползва я за чесане. Ако се е напълнил вече с тесто давам дебел морков за чесане.

# 19
  • Мнения: 1 269
Благодаря за темичката. В последно време ми е трудно да ви следя. Душичката ми взима тока. Пълзи, изправя се и пищи. Пълен ужас. При нас е весело!

# 20
  • Мнения: 6 559
Зайче, зависи от детето колко попада в стомаха. Когато е начинаещо в храненето по този начин са миниатюрни количества (трошички). Като свикне, започва да хапва все повече. То се вижда кога дъвче и кога само чеше Wink Със сигурност, когато му даваш каша поглъща в пъти повече.

Аля, всички сме така вече Hug

# 21
  • Мнения: 786
Зайче, благодаря за темичката!
Веднъж и на баткото му беше станало твърдо и зачервено мястото на убождане и то защото си мръдна крачето докато иглата беше още вътре, но правих два дни компреси с риванол и мина.

# 22
  • София
  • Мнения: 326
И аз благодаря за темата!

# 23
  • София
  • Мнения: 2 348
На мен  новата версия не ми работи на компютъра, а не мога да превключа на старата и за това не пиша. През телефон не ми е удобно.

 Зайче, аз давам без ограничение хляб, но тя едва не яде по много, макар да унищожава цялата филия.

# 24
  • Мнения: 786
Момичета, някой ако е преминал през  проблем, като моя и е намерил решение , моля да сподели! Налагаше се да пия АБ, благодарение на който се сдобих най-вероятно с гъбички. Нямам течение, но имам парене и сърбеж. В аптеката ми дадоха 1 таблетка микомакс 150мг,но днес трети ден след като я изпих, дискомфорта е все още на лице. Аз исках да си взема свещички полижинакс, но в упътването пише, да не се използва по време на кърмене. Ще съм благодарна, ако някой, сподели за свещички съвместими с кърменето и вършещи работа.

# 25
  • Мнения: 119
Вагинален крем гиназол, слагаш го, след това минават 5 дни, слагаш втора доза, минават още 5 и след това си купуваш гинофлор по една таблетка слагаш 10 дни. Второто се държи на вратата на хладилника, то не е лекарство, но благоприятства вагиналната флора. Докато кърмиш, нищо не може да приемаш през устата. Аз не съм лекар, но знам, че това би помогнало. След като родих и аз разбрах какво са гъбички, за съжаление сглупих да пия втори път антибиотик и след като се бях оправила, отново ми разказаха играта. Принципно е хубаво да си отидеш на лекар, но аз съм почти 100 процента сигурна, че след като кажеш, че кърмиш, ще ти кажат гиназол. 

# 26
  • Мнения: 119
Но! Забравих да напиша, като отидеш в аптеката им кажи, че си приемала друг препарат преди това и дали ще е проблем да ползваш сега друг, дали трябва да мине време и т.н.

# 27
  • Мнения: 119
Междувременно спри сладкото и увеличи киселото мляко и като цяло киселите храни.. 🤗

# 28
  • София
  • Мнения: 2 348
По-добре да си поискаш микробиология с антибиограма. Може да са гъби, но и те си имат разновидности и се лекуват с различни неща.

Микомакс е съвместим с кърмене.
 Полижинакс също е съвместим с кърмене.
 Може да видиш и за вагинални пробиотици.

 Обаче на мен форума продължава да не ми работи на компютъра, а администраторите не ми отговарят. Вие имате ли проблем на настолните компютри?

# 29
  • Мнения: 6 559
И аз щях да кажа, че знам със сигурност, че полижинакс се дава на бременни, значи и при кърмене може.
На мен пък вече не ми работи старата версияна лаптопа и на телефона, само на пс-то Sad

# 30
  • Германия
  • Мнения: 3 443
Аз съм със старата версия на лаптопа и за сега всичко работи нормално

# 31
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
На мен ми изписаха гинозал. От началото на Б си влача кандидата Sad поне на оонтролата в 6м след раждането беше намаляла.
И кисело мляко и туршия ям, но сладкото с това кърмене ми е страшен проблем. Мга да живея на вафли. Sad

# 32
  • Мнения: 6 559
При мен на лаптопа и телефона го няма линка за преминаване към старата версия Sad
И аз мога да живея на шоколад и тестени, оффф, но пък поне си стоя на едни килограми - с два по-малко от преди да забременея.

# 33
  • София
  • Мнения: 855
Хм, и аз днес забелязах че дори нямам опция за връщане към старата версия, много тъпо. Това съвсем би ме отказало от форума.  Явно са решили да натиснат нещата админите. А защо не отговарят не знам...
Полижинакс е съвместим с кърменето, за Микомакс не знам. Доста неща, които са прилагат локално долу са окей. За тези, които се приемат през устата трябва да се внимава и само след консултация с лекар. Гиназолът мисля че можеше да се слага. Пак е след преценка от лекар, но мисля чв казваха че може.

На мен ми говорете за сладко. И въобще, за въглехидрати- аз съм картофено чудовище. Тестено-не толкова, но картофиии... В Италия ми беше много зле, толкова тесто не бях яла в живота си... много хляб и паста бухат, дори и салатите и плодовете им не ми помогнаха там на стомаха. Но пък ядях и свалях а тук се надувам като слон-балон от няма и нищо. Но картоф не бях близвала там месеци наред, липсваха си ми Grinning

# 34
  • Мнения: 1 825
Като сте заговорили за ядене, от както  съм родила само с нездравословни неща се тъпча. От стреса и напрежението ли, но все гледам нещо на бързо да хапна. Има едни пилешки "кордон блу"и "шницели" от Лидъл - мога само това да ям. Много са ми вкусни. Печа ги, с кетчуп и пържени картофи мммм чудо. Преди, въобще внимание не обръщах на такива полуготови храни. Леща, фасул, нахут също много ядях, сега нещо им се мръщя. Дали не ми се е променил вкуса или е временно явление се чудя!?

# 35
  • Мнения: 402
И аз налитам на следко и тестяно, а това не е никак добре. Стоя на кг , на които забременях. След раждането бях посвалила нещо, и изведнъж с това кърмене, като налетях на сладкото... А аз още от предното охранване с кърменето имам едни +7 кг , които трябва да сваля... Надявам се , напролет , като спра да кърмя, да си направя едно прочистване , после един режим на храненеи дано постигна някакъв резултат.

# 36
  • Мнения: 342
Ох, говорете ми... Не само, че не отслабвам, ами и качих някое килце след раждането. Ям все набързо, на крак, вече и скришно, защото бебка иска всичко да яде, направо е страшно положението. Всеки ден ям сладко, тестено. Знам, че трябва да направя нещо, но просто не виждам как. Нито имам време да въртя манджи, нито мога да спазвам диети...

# 37
  • Мнения: 6 559
...бебка иска всичко да яде, направо е страшно положението...
Леле, Тиама, малко ти завиждам за това Laughing

# 38
  • Мнения: 342
Електра, не е за завиждане - ядем в кухнята на крак, все едно сме наказани Simple Smile Преди не обръщаше внимание на нашата храна, а сега види ли хляб най-вече, стой та гледай, ама не може все тесто да яде. Та очаквай Кайо да се отприщи и той скоро Simple Smile))) Ще спрем скоро всички с шоколадите...

# 39
  • Мнения: 6 559
Той посяга към това, което ям аз, но дам ли му, започва да прави едни кисели физиономии и да ръмжи, все едно лимони  му давам Joy

# 40
  • Мнения: 402
Tiama,все едно аз съм го писала! Моята девайка друго може и да не пожелае да яде , но хляб или маслини като види и пощурява. Сега , за маслините сигурно ще ме нахокате, купуваме уж от най- едрите и безсолни и ги слагам в стъклен буркан с вода, уж да се дообезсолят. Интересното е , че ги яде до костилка и нея я изважда. Свекърва ми изпадна в ужас , като ни видя тези дни , че и даваме да яде маслини.

# 41
  • Мнения: 1 269
Радвам ви се с хапващите бебета.
И моята сладурка иска от нашите чинии. Виси до баща си и го побутва и прояде кебапчета. Е намачкани, но пък са си солени. Иначе и моите пюрета си хапва.
Направих грешка тия дни да й давам бисквитки на вън. Като я сложа в количката и започва да пищи. Само бисквитка помага. Плюс това сутрин давах плод. Сега не ги иска, а търси попарата със сирене. Grinning
Качила е килца. Вижда ми се доста тежичка и се отказвам от носенето. Кръста не боли всяка сутрин.

# 42
  • София
  • Мнения: 855
Elektra, ако мислиш че ще му помогне на Кайо, дай да се примолим на мамите да направят видео от ядящи мадами, току виж му дошла музата. Grin  Дребен май ще се размине без видео с мадами, нещо започна да хапвА тук-там...а аз ям стабилно само заради кърменето. иначе душата иска салати и киви, но устата казва ооо 40 мъфина ли изкара днес, чудна, чуууудна си...Laughing

# 43
  • Мнения: 6 559
Хахаха, и аз така с душата и устата Joy
Не знам дали ще му помогнат ядящите мадами, не пречи да опитаме Laughing

# 44
  • Мнения: 786
Момичета, не ми остава ред да ви благодаря за отговорите. Благодаря! За Микомакс, си го пише в листовката, че може. Но както и да е, засега съм добре. Май Микомакс-а си е свършил работата и неразположението се оказа от цикъла(който се завърна с гръм и трясък). 9мес бременност и още 9мес след това,  се надявах, че нещата този път ще са по-розови, но уви положението е трагично. След първото раждане, цикъла ми стана мнооого болезнен, а след второто и обилен. Не знам какво ще правя! Дано е така, само като за първи път и другия месец се нормализират нещата.
Електра, разбирам те и те съжалявам, за НЕядящото дете. Баткото в началото беше така и до една година всичко трябваше да е гладко пюрирано. А номер две, само да види батко си да яде нещо и започва да крещи и мляска докато не му се даде нещо Grinning

# 45
  • Мнения: 6 559
Муслето, много кофти с такъв мц Confused
Аз пък се моля да дойде изобщо такъв, каква ирония Crazy
Кайо яде сам и дъвче. Въпросът е, че не харесва никакви зеленчуци и месо, а от каквото харесва хапва съвсем малки количества. Не го насилвам, за да не намрази храната и чакам да му дойде апетита Laughing

# 46
  • Мнения: 786
Да, няма смисъл да го насилваш. Все ще дойде време в което ще започне да проявява интерес към повече храни. Още ли не иска пюрета и каши? Ако е така, не се отказвай, от време на време му предлагай, много пъти ще им се сменят вкусовите предпочитания. Например баткото до 1 година не искаше и да опита храна, която не е идеално пюрирана, и изведнъж прояде храна на едри парчета. Както и попарата беше храната от която се потрисаше и изведнъж до 2 годишна възраст му стана любимата закуска. Така, че бебешка му работа, иди ги разбери Wink
А за цикъла, ако и др месец е такъв, съм решила да ходя да се информирам и да намирам начин да го спирам, ако няма сериозни последствия де, все пак съм на 37г. Иначе е страшно дори след секциото нямах такива обилни лохии. През живота си не съм използвала нощни превръзки,а сега за два дни съм използвала 2такива пакета. Днес дори се сетих, че от бебчо остана Вит К на капки в хладилника и надигнах шишенцето, дано се спре малко. А към 1 през нощта, беб се буди за ядене и след 20мин дърпане, кърма изобщо не слезе, че мм прави ам- отдавам го на мц Thinking И тази сутрин със страх го сложих на гърдата, но слава Богу - кърма имаше.

# 47
  • Мнения: 119
От цикъла е, на мен като ми дойде 4-5 дни е доста различно положението..

# 48
  • София
  • Мнения: 855
musleto, аз имах първи цикъл още през април и чак сега последните 2 месеца се нормализират нещата. Преди това и аз ползвах от дебелите нощни дълги превръзки, че имах и 2 останали за родилки   и те влязоха в употреба. Освен това ми беше и продължителен- 8 дена. Преди да родя- 4-5 дена. Преди да ми дойде 2-3 дена и първите 2-3 дена от цикъла кърменето е мъка. В момента ми е 3ти ден и би трябвало да се връща кърмата но засега е много зле положението, за първи път се буди от глад, въпреки  че нощем спи до мен и е постоянно на гърда. Не знам как да реагирам, докато направя ам и е буден и ококорен и после заспиването е мисия невъзможна, ние сме се хванали за главата. То не бяха периоди, не беше чудо. Сега да си призная, с това Хашимото и тея борби за кърмене много съжалих че отдадох толкова време и енергия да се боря. Можеше да се съхраня и да съм по-спокойна сега. Съжалявам, това наистина е , което мисля. И да, мисля за детето, то има нужда от една съхранила се майка, не от изцедена полу-откачалка. Крепи ме само мисълта че той се успокоява със сукане, но да ви кажа честно, когато всичко това приключи, ще въздъхна с невероятно облекчение. Приятно ми е като суче, но когато процесът на кърмене е нормален, а не той да се мята като риба на сухо в ръцете ми, да чакам ХХ минути да ми потече кърма, той да ме ухапе , кърмата да секне и така 2хиляди пъти дневно. Това не е нормално и е китайско мъчение. Надявам се да избутаме още 1-2 месеца, но ако продължава да намалява така, може и да не стане.

# 49
  • Мнения: 1 825
WhiteWabbit, , аз заради това мятане и реване на гърдите се отказах от кърменето още на втория месец. Не издържах, и си дадох сметка, че по- добре да имам сито дете, отколкото гладно, ревящо и аз да съм изнервена.
Онзи ден на плуването,  като видях една кърмеща мама и ми стана едно носталгично. Но какво да се прави, минало-заминало вече.

# 50
  • Мнения: 786
Зайче Hug аз на твое място не бих издържала и щях да се предам отдавна. За нощното правене на ам, най-бързо става, като си приготвиш топла вода в термос и сухото мляко в шишето и като се събуди само сипваш водата от термоса в шишето и готово. Така не се разсънват. HugHugHug Зайче, кърменето не трябва да е на всяка цена, а пък и вече не са толкова малки, че да е чак толкова важно. Не те агитирам, но това което разказваш е смазващо. Аз баткото на 9мес го отбих и двамата бяхме доволни и спокойни. Беше се научил да му дадем шишето с млякото в ръце и като си го изпие го засилваше в някой ъгъл на кошарата и заспиваше. А преди това по 1 час го разнасях на ръце(гърда) из стаята и той не заспиваше, защото беше лаком и не се задоволяваше с по-малко. А така напълни коремчето и беше спокоен.

Последна редакция: пт, 22 дек 2017, 01:25 от musleto

# 51
  • Мнения: 342
WhiteWabbit, , аз заради това мятане и реване на гърдите се отказах от кърменето още на втория месец. Не издържах, и си дадох сметка, че по- добре да имам сито дете, отколкото гладно, ревящо и аз да съм изнервена.
Онзи ден на плуването,  като видях една кърмеща мама и ми стана едно носталгично. Но какво да се прави, минало-заминало вече.

H/I, това все едно аз съм го писала... Голяма мъка ми беше, защото преди да родя бях убедена, че ще кърмя, само 1 шише имах. Едва устисках 2 месеца, грам кърма нямах, цедих, мъчих я и нея и все гладна беше, плачеше, не спеше... Като минахме на АМ, и двете се успокоихме. Много ми се искаше да се бяха случили по друг начин нещата, но...

Зайче, ти си абсолютен герой за мен, искрено ти се възхищавам колко си упорита. Всичко това ще ти се върне стократно в прекрасни емоции с бебчо, бъди сигурна!

# 52
  • Мнения: 6 559
Муслето, при положение, че сам яде плодове на резенчета, хляб, бисквити, мъфини, банички, палачинки и кюфтенца от зеленчуци, не виждам смисъл да се връщам на пюрета и каши. От горе изброените всичко яде с кеф (просто много малки количества, затова го наричам злоядко), освен зеленчуците. Не съм пробвала да му правя кюфтенца от кайма, но не съм ходила до някоя месарница да ми смелят месо, за да е безсолна каймата. Та може така да му хареса. Само дето в квартала не знам къде има такова чудо, а Красно село ми е много далече в този студ.
За кърменето, аз също бях решила да не е на всяка цена.

# 53
  • Мнения: 786
Електра, имах предвид зеленчуци и Месо  на пюре. Или на супичка!? Или по-гъста супа или да му натрошаваш сухар/хляб вътре. Аз в застройката слагам жълтък и КМ (второто по 1к.л и само така съм давала, а и на едни солени мъфини от царевично брашно). Но ако не искаш КМ, може и жълтъка да го разбъркваш с няколко капки лимон или оцет. А за пюрето може да го правиш много гъсто, като картофено за гарнитура.

# 54
  • Мнения: 6 559
Разбрах какво имаш предвид, но какъв е смисълът? На него просто не му харесва вкуса на зеленчуците, а не формата, в които му ги предлагам. Другите неща ги яде, само ако има зеленчук вътре се мръщи. По-точно го мята на земята. Насила НЕ храня, ако това е идеята да му правя пюрета и да бутам насила в устата. Супа съм пробвала да давам, потресе се. Течните храни засега няма как да ги давам, понеже го захранвам по звб(яде сам, а още не може да яде с лъжица) и случаите, в които му давам аз, са по-скоро изключение. Обикновено правя за него и за мен храна и сядаме двамата да се храним или тримата ако мм си е вкъщи. Идеята ми не е да се наям и аз, а да гледа как се храня и да го прави и той. Като няма зеленчук или месо, работи.
Иначе всичко е опитвал вече. Дори прясно мляко му дадох по невнимание, в палачинки. Казах си, от тук само белтък не е ял и хайдеее. Изобщо не включих, че се правят с прясно мляко Simple Smile А на него толкова му хареса, че ръмжа докато ядеше Laughing Все по-често му давам от нашата храна, стига да е безсолно.

Последна редакция: пт, 22 дек 2017, 11:54 от Elektra.13

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 6 561
Аз редувам както дойде: ако нашата храна е подходяща, давам от нея, ако не- отварям пюре. Но и Марти, като Кайо, яде в малки количества каквото и да е и после си дояжда с кърма. Този месец е качил 100гр/ 1см. Явно ще върви като кака си фино гадже Simple Smile
Радвам се, че обича плодове и не пропуска ден без порция пресен плод.
Палачинките и при нас си минаха по реда.

# 56
  • Германия
  • Мнения: 3 443
На мен ми се случва от време на време да храня с лъжичка и Ария си отваря устата и яде с удоволствие. Но гледам това да са примерно КМ с плодово пюре, ориз, който тя сама не може да си сложи в устата, разни крем супи като съм на гости на приятелки и не искам да ги обидя...

# 57
  • София
  • Мнения: 1 176
Весели празници, момичета!
Да сме здрави, дечицата да растат усмихнати и прегръщани, да бъдем добри и в крайна сметка да сме благодарни за щастието да сме майки!
Наздраве! :*

# 58
  • Мнения: 6 559
Честита Коледа! Много ми хареса пожеланието на every me, затова се присъединявам и само ще добавя, че наистина съм страшно благодарна, че тази Коледа у дома има детски смях, елха заради него, под нея подарък Heart Eyes

# 59
  • Мнения: 1 825
Честита Коледа! Здравето, късмета и щастието никога да не напускат семействата ви!
Паричката от нашата питка се падна на Константин Simple Smile
Дано винаги има късмет в живота, от цялото си сърце му го желая!

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 6 561
Весела Коледа, момичета! Бъдете здрави и щастливи!

# 61
  • София
  • Мнения: 1 412
Честита Коледа и от мен! Бъдете здрави, щастливи и много обичани! Simple Smile

Паричката при нас, както винаги се падна на главния готвач - майка ми... през последните 5 години все на нея се пада. От късметите на Коледната баница на мен ми се падна: "Плюй си на петите и далече беш, че очаква те годеж!"... Така сме се смяли с мъжа ми! 😂

# 62
  • Мнения: 6 559
Хихи, Ниа Laughing Никога не ми се е падала паричката, тази година обаче аз я намерих. Не виждам защо на фона на 300 и няколкото лв от догодина за майчинство Joy

# 63
  • Мнения: 786
Момичета, Честита Коледа! Желая ви здраве и много радостни моменти с новите членове на семейството!

# 64
  • Мнения: 119
Майчинството ще е 420 от другата година, 😉

# 65
  • Мнения: 342
Само 380 ще е, за жалост. Така беше заложено в проектобюджета и мисля, че така го приеха.

# 66
  • София
  • Мнения: 326
380 лева приеха... като имате в предвид че около 50% от майките взимат по-високо майчинство през втората година значи наистина ще има по-богати майки така JoyJoy

# 67
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Безумие ... И после имайте деца...
Ни ДГ има, ни ясла ... Та двете години майчинство са си направо бонус. А после?

# 68
  • Мнения: 1 269
Честита Коледа и весело посрещане на новата 2018 г!
 Дано донесе на всички мами и дечица тук  радост и спокойствие!
На мен ми се падна здраве и работа, ама хич не ми се връща. А и беболина пищи като ме няма, та ще е истинско приключение.
Бъдете много здрави и щастливи!

# 69
# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 561
Момичета, привет!
В случай че не съм ви честитила нг, да се поправя. Да сте здрави вие, дечицата ви и близките ви!

Сега и да попитам. Какво закусват децата ви? Обяда и следобедната закуска ги измислям, но сутрин... Марти не иска попара и кус кус. Мазах филийка с жълтък и сирене, но и нея не хареса.

Иначе се обзаведе с памперс дерматит, но уж вече овладяхме положението.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 412
Селесте, аз въведох кисело мляко този месец и е на почит с натрошени бисквити (купувам такива на Hipp) и банан. Мммм.. чак и аз си хапвам отвреме навреме. Simple Smile Също и кашата с елда много я харесват. Пюре от авокадо и банан също може, но при нас то вече премина към следобедните закуски и спрях да давам и сутрин.

# 72
  • Германия
  • Мнения: 3 443

Сега и да попитам. Какво закусват децата ви? Обяда и следобедната закуска ги измислям, но сутрин... Марти не иска попара и кус кус. Мазах филийка с жълтък и сирене, но и нея не хареса.


Бъркани яйца със сирене правя понякога, харесва се. Филия с кашкавал? Или филия само с масло или топено сирене/Филаделфия... палачинки с банан или със сирене. Това са май нещата, които съм предлагала последните няколко седмици

# 73
  • Мнения: 292
Аз редувам овесени ядки с плодове или сирене, ръжени по същия начин, попара и каша. Скоро ще въвеждам и кисело мляко. В тази връзка, какъв процент кисело мляко давате и каква марка?

# 74
  • София
  • Мнения: 1 176
Скоро ще въвеждам и кисело мляко. В тази връзка, какъв процент кисело мляко давате и каква марка?
В началото купувах на Хармоника 3,6. Сега си яде това, което купувам и за нас - Домлян 2,9.

# 75
  • Мнения: 292
А като количество?

# 76
  • Бургас
  • Мнения: 6 561
Благодаря, момичета!
Кисело мляко си близва от няколко дни и с бисквити ми беше идеята за закуска тези дни. Плодовете съм ги оставила за следобедна закуска или между другото.

Аз купувам 3.6% на Боженци и давам от него. Имам и домашно, но ми се върти нещо от каката, че е по-добре с купешко да започна. А може и да съм в пълна грешка.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 412
Аз в началото в 3-4 супени лъжици домашно кисело мляко сложих малко банан и много го харесаха.
А вече си им давам от това което ние си ядем - 2% на Боженци.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 176
Първите дни давах по 1 с.л кисело мляко. Сега слагам по 2-3 зависи с какво го комбинирам.
Давате ли всеки ден кисело мляко?

# 79
  • Мнения: 1 825
Аз всеки ден давам кисело мляко на закуска. 2-3 лъжици с една обикновена бисквита, половин банан и една лъжица овесени ядки.
Чудя се дали да редувам закуската с попара и кус кус или са си карам с киселото мляко.

# 80
  • Мнения: 296
Как слагаш овесените ядки?

# 81
  • Мнения: 6 559
И аз пробвах кисело мялко с овесени ядки, банан и бисквита, но не му хареса изобщо. Харесва му поотделно да яде всико това - само КМ, само банан или само бисквита. Овесените ядки ги ползвам да му правя бисквити, пак с банан. И гледам да давам различни закуски да не му омръзне едно и също. И аз давам КМ каквото ядем вкъщи.Може и айрян да се прави.

# 82
  • Мнения: 1 825
Как слагаш овесените ядки?
Накисвам ги в топла вода за около 10 минути да омекнат, не ги пасирам.

# 83
  • Мнения: 6 559
Аз съм взела фини овесени ядки и ги слагам направо, без накисване.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 509
А какви бисквити давате, освен на Хип? Аз нещо пак закъснявам със захранването като ви чета.

# 85
  • Мнения: 1 825
Давам обикновени "закуска". И за чесане на венците са идеални.

# 86
  • Мнения: 6 559
Аз му правя, но не стават хрупкави като тези от магазина. Все пак са вкусни и ги яде.

# 87
  • Мнения: 296
А какви бисквити давате, освен на Хип? Аз нещо пак закъснявам със захранването като ви чета.
Освен Хип му давам Бебивита бисквитки.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 6 561
На каката давах едни cicibebe /някакви турски, в повечето детски магазини ги има/, както и на рlasmon.

# 89
  • София
  • Мнения: 1 412
И аз бях взела cicibebe за тях наскоро, но нещо бях прегладняла за сладко същата вечер... и ги изхрупах целия пакет. Animal Pig 😁 Нищо, хубави бяха все пак, ще купя на девойките пак. 😃

# 90
  • Мнения: 6 559
Хихи, Ния Laughing
На нас пък ни изгоря фурната, край за момента с бисквитите и всякакви печива Cry

# 91
  • София
  • Мнения: 326
Аз давам био йогурд на Milbona от Лидл 100мл с плодово пюре 60 мл. Бисквити давам отделно Kiddylicious - те са оризови с банан или боровинка, сега съм купила и на Хип първите бисквити. Ще купя и на Holla бисквити от спелта. Следобедната закуска е каша с плодово пюре. И ние изоставаме с захранването мисля - ако има парченца, трохички жълтък, цели оризчета в пюрето - прави гримаси че повръща Simple Smile) иначе отделно си хапва бисквити, парчета банан, мандарина, люспички баница. Понеже не иска попара, а ценното в нея е сиренето заради калция - затова педи ми каза йогурд или извара с плодове да давам. Има и готови пюрета с тях-пак му харесват.

# 92
  • Германия
  • Мнения: 3 443
Ария отказва да яде пюрета. До скоро ако съм давал, е отваряла уста с известен апетит, но от 10 дена някъде като се опитвам да й давам плодови пюрета със или без кисело мляко, след 2-3 лъжички не отваря повече уста. За сметка на това каквото й сложа да яде сама си го изяжда.

Опитвам се да я уча да яде сама с лъжица, но за сега нямаме особен усех. Разбира се, има време, не я карам насила..

# 93
  • Мнения: 6 559
Кайо само за КМ отваря уста... ама и от това, което му давам да яде сам, яде много малко. Вече се чудя аз ли не готвя вкусно, какво ли... Thinking

# 94
  • Мнения: 402
Електра, както знаеш и моята мома до скоро не ядеше хич. Не , че сега много яде , но откакто поръчах от кухнята да опитам се случва да изяде и почти цялата порция. Нещо, което до сега не ми се беше случвало. Преди нова опитах да поръчвам друга кухня , готвих, пробвах и ЗВБ, но нямах успех. А е съвсем възможно и да са я отпуснали зъбите и затова  сега да яде.
Да попитам по темата със зъбити, на всички мъници ли до сега излизат прави зъбчетата? Аз от няколко дни забелязвам, че единия долен резец расте направо по диагонал на венеца. Мъжа ми ме успокоява , че не довиждам. Не е от недоглеждане , днес пак наблюдавах , крив е и това е ! Вярно, че са млечни зъби, но нямам никаква идея сега прави ли се нещо? Трябва ли да се консултирам с ортодонт? Или чак , когато започнат да растат постоянните ? Вие как смятате?

# 95
  • Германия
  • Мнения: 3 443
Според мен е рано да предприемаш каквото и да е, нищо не може да се направи сега. Даже не знам дали при млечни зъби се прави друго освен пломби примерно.

От друга страна, ако познаваш зъболекар/ортодонт можеш да се консултираш по телефона примерно?

# 96
  • Мнения: 402
Тео , и аз като теб уж разсъждавам , но се зачудих. Ще се консултирам и с двама специалисти , за сега зъбчето е пробило само венеца и ми се иска да го изчакам съвсем да израсте и тогава да звъня. А през това време да чуя и вашите мнения по въпроса. Странното е , че този зъб сигурно от 3 седмици седи в това си положение пробил венеца , излязъл колкото да се забелязва , но не и да расте , както останалите . За това започнах да се чудя, дали пък това напреко излизане , не му пречи на растежа?

# 97
  • София
  • Мнения: 326
При нас само двата долни са израсли много с разстояние между тях и единия малко настрани. Аз мислех че за млечните нищо не се прави, а за редовните със сигурност ще се абонираме за ортодонт - добре че моята е тук и още работи. А мм е с разстояние между зъбите и затова не вярвам бебо да се отърве без шини.

# 98
  • Мнения: 119
Хее и баща ми е с разстояние, но аз нямам, въпреки че съм взела неговите зъби, тъй че не е сигурно.

# 99
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Зъбките се наместват Simple Smile като излязат и другите Simple Smile

# 100
  • Мнения: 402
Синеочко, то добре се наместват , ама то си расте направо по диагонал . Или ти имаше предвид за разстоянието при Пепита ? За разстоянието и аз зная , че се намества (свива), като израстат останалите .

# 101
  • Германия
  • Мнения: 3 443
Значи говорих и с баща ми пред малко, според него е малко вероятно да расте така накрио при положение, че има място и нищо не му пречи. Но при всички положения на млечни зъби  няма какво да се напваи, трябва да изчакаш да избият постоянните и да видиш те как ще са и дали ще имат нужда от корекция.

Аз имам леки притеснения, че френулумът на горната устна е доста дълъг, което може да причини разстояние между зъбите, но пак според баща ми трябва да изчакам докато стане някъде към 4-5 годишна и тогава да се види дали да се реже или не...бели къхъри са, знам  Embarassed

# 102
  • Мнения: 119
Боже, а мм е откачил от самото начало за този френулум или както е и даже пита педиатърката дали е голям и ако трябва той щял да го реже.. 😂 Не можел да понася жени с такива зъби. Голям проблем му е 😂 Преди два дни заяви (понеже в момента така изглежда, че ще има разстояние между зъбите), че ще избие предните два на педиатърката, ако се окаже, че ще има разстояние и е късно да де оправи.. 😂 Аз пък смятам, че това ще ѝ е невероятен чар, въпреки, че като жена знам, че нея пък ще я притеснява.. Ноо има мноого време докато разберем какво ще стане..

# 103
  • Мнения: 402
Тео , благодаря, че си се обърнала към баща ти за тревогите ми! 😘 То не се ли цепва само или се реже ? Вярно са бели кахъри , но за нас , като сега преминаващи през това ,ни се струват от основно значение 😊.Поне на мен 🤗

# 104
  • Германия
  • Мнения: 3 443
Да си призная честно, не съм голям фен на разтоянието между зъбите. Да, при някои жени е сладко, чаровно или нещо си... но ако може без него, по-добре (според мен де)

Значи френулумът на езика се цепва лесно, бързо и на практика безболезнено докато са още малки децата. Колкото са по-големи, толкова повече боли, защото ципата става по-жилава.
Обаче този на горната устна не е толкова тъничък и лесен за отстраняване като на езика, то си е май почти операция. Не помня точната причина, но има време да оправим положението

Ами сори, но всички искаме най-доброто за децата ни, и това определено включа една хубава усмивка!  bouquet

# 105
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
За кривите зъбки стсеа дума, тук четох във форума, че са плаващи и се наместват. Това не е определящо за постоянните.
Иначе аз да се оплача, моите зъби пък са прекалено големи и няма достатъчно място за мъдреците.

# 106
  • Германия
  • Мнения: 3 443
За кривите зъбки стсеа дума, тук четох във форума, че са плаващи и се наместват. Това не е определящо за постоянните.
Иначе аз да се оплача, моите зъби пък са прекалено големи и няма достатъчно място за мъдреците.

Мъдреците са много излишни, но редовно причиняват някакво неудобство или проблем. Аз моите ги извадих преди 12-13 години и не съжалявам

Твоите мъдреци изобщо поникнали ли са или заради липсата на място не са?

# 107
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Поникнали са и то много рано. В устата ми е хаос... Едни са криви, друг развален (чакам да спра кърменето и ще го вадя)... Изобщо не е за разправяне.

# 108
  • Мнения: 119
Аз извадих един мъдрец когато Бебка нямаше и 2 месеца, щях да пукна от главоболие и като цяло всичките ми зъби все едно  изтръпваха. Яко се бях ошашкала как ще стане, бях решила че операция ще ми правят, побърках го моя лекар, а той просто ме заведе при една по-възрастна дама хирург и тя за 10мин го извади. Аз не можах да повярвам, целувах я, прегръщах я, тя така и не знаеше какво е направила.. Но още на следващия ден имах нова уста, с която да се храня нормално..

# 109
  • София
  • Мнения: 2 348
Хора, при мен понеже новата версия на форума не работи, а бяха турнали някаква реклама на мястото за превключване към старата, мен ме нямаше/ И вие сте изписали сума страници, които трудно ще изчета. И нямам силна мотивация, защото ви знам клюките от фейсбук Simple Smile

 Моите момичета имат юздички на горните устни (София и на езика, но слаба работа). В началото ме болеше кърменето със София и се нагласявахме по- продължително време. А с каката нямах проблеми, но сега не може да казва Ч, Ш, Щ, ДЖ... Скоро ще я водя на логопед да видим дали е от юздичката или още може да се толерира "бебешко" говорене (на 4г е).

 А бебешкото разстояние между зъбите няма общо с това при постоянните зъби. А пък ти да видиш  Laughing на братовчедка ми разстоянието с размер на монета от един лев (мушкаше си я, за това знам Simple Smile ) се прибра след тинейджърска възраст и след 20тата година единия зъб започна леко да се качва на другия.
 Според мен това е от мъдреците, които бутат отзад.

# 110
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Точно заради мъдреците ми се развали цялата захапка и наистина съжалявам че не ги махнах оше щом избиха. Долните ми счупиха по един зъб от 2те страни - 6ти сцепен верикално. Горе един расте към бузата и е кошмарен.  Избутали са предните зъби и сега точно единия ми се завърта. Носих дълги години шини и нищо ... Чакам да спра кърменето и ще ги махна.

# 111
  • Мнения: 1 269
Синеока и аз носих шини, но полза нямаше.
На ММ му извадили един зъб и така нищо не направили едно време и сега е с перфектна захапка.
Чудя се беболина чии зъби ще наследи.

# 112
  • Мнения: 1 269
Нещо е затишие в темата. Пълзят ли вашите бебета?
Ние се надбягваме кой ще я хване.
А проходилката е временен рай да свършиш нещо в къщи.

# 113
  • София
  • Мнения: 1 412
Аля, затишие е, че сме у фейса всичките! 😃

Моите бебки и двете пълзят, изправят се. Едната прави сама по 5-6 стъпчици, другата още не смее да се пуска, но върви с мен за ръчичка. Simple Smile

# 114
  • Мнения: 6 559
Пълзи диването, ходи по мебелите, с мен за ръка... Проходилката не я харесва, че много го ограничава.

# 115
  • Мнения: 1 825
И Константин пълзи, изправя се, ходи с моя помощ, навира се навсякъде. Проходилка не ползвам.
Най - му харесва да отвори нощното ми шкафче и да ровичка из козметиката ми, да пренарежда обувките от обущарника.
Но аз не му правя забележки, оставила съм го да прави и рови където си иска. Опасните неща съм ги прибрала и нямам притеснения за момента.
Като съм в кухнята му давам една хавлия да бърши пода Simple Smile и той много се забавлява.

# 116
  • Мнения: 786
И нашият младеж "тича" - пълзейки, дори се състезават с батко си, ходи самичък подпирайки се по мебелите и стените и хванат за ръце и бяга с проходилката. От средата на декември съм спряла баткото от ДГ и добре, че е той, че да го забавлява, иначе нищо няма да мога да свърша от него. Само мрънка да го вземам на ръце и недай си боже да ме фиксира да излизам от стаята и надува гайдата.

# 117
  • Мнения: 402
Моето момиче ходи спокойно от началото на новата година. Не съм ползвала проходилка, нито с кака й, нито с нея . Обикаля навсякъде , отварят се всички шкафове , макар че сме сложили предпазители, само да види, че някой е свален и е там. Любимото и място е банята 😣, само да види , че аз или кака й влизаме и тя е залепена и плаче , че не я пускам вътре.

# 118
  • Мнения: 1 269
Коя е групата във фейсбук, може ли да се включа?

# 119
  • Мнения: 1 800
Пълзи, но не ходи, освен малки крачки по мебелите.

# 120
  • Бургас
  • Мнения: 6 561
И Марти пълзи, придвижва се по дивана, някой шкаф, по стената. От няколко дни се задържа за секунди прав без опора.
В проходилка не слагам. Днес обаче му дадох уолкър-а от Вики и цял ден щъка с него. Поседне, поиграе малко с разните занимавки по него и пак поема.
Шкафовете се проверяват по няколко пъти на ден. Няколко пъти се е самонастанявал в чекмеджето за тави под фурната. Умът ми не го побира как. Обича да ходи в банята и да влиза в душ кабината. Общо взето види ли отворена врата и включва перката.

Общи условия

Активация на акаунт