ЕНДОКРИНОЛОГИЯ
Измененията в щитовидната жлеза променят и характера

Защо в последно време толкова много хора се оплакват от нарушаване функциите на щитовидната жлеза? Само недостигът на йод ли води до тези заболявания? Някои психолози смятат, че външните прояви - дифузната гуша, както и вътрешните прояви на тези заболявания са свързани с неумението или с нежеланието на човека да приеме всички нови неща, които го очакват в живота.

Има една поговорка, която гласи, че единственото, което е неизменно в нашия живот - това са промените. А ето в Древния Китай, когато са искали да пожелаят на някой човек зло, са казвали: “Дано да ти се падне да живееш в епохата на промените!”. Да, хората се страхуват от промените, те са привличани от постоянството и се стремят да се защитят в този стремеж към постоянство. Но ако се огледаме наоколо, ще видим един непрекъснат калейдоскоп от промени - денят се сменя с нощта, сменят се годишните времена, кръговратът на водата в природата, постоянният ритъм на сън и бодърстване, сменят се животът със смъртта. А хората, които не могат да разберат това, по-често страдат от заболявания на щитовидната жлеза, толкова разпространени в наше време. Нека си спомним каква роля играе тази жлеза в нашия организъм и да проследим точно тази взаимовръзка.
ХОРМОНИТЕ НА ЖИЗНЕНАТА АКТИВНОСТ
Самото название щитовидна жлеза говори много за себе си. Този орган образува в нашия организъм щит, предпазвайки гръкляна и гърлото. Щитовидната жлеза спада към органите с вътрешна секреция и нейната функция влияе на жизнеспособността на целия организъм.
Тя изработва хормоните тироксин и трийодтиронин, съдържащи се основно в йода. Тези хормони са необходими за ускоряване на обменните процеси в организма. Именно те ни дават жизнената сила и позволяват задълго да се запази активността на човека. С тази си роля хормоните се различават например от адреналина и норадреналина, които се изработват от надбъбречната жлеза и помагат на организма да се справи с голямо, но само временно натоварване.
Хормоните на щитовидната жлеза участват и при регулиране циркулацията на кръвта. Т.е. те активно влияят на кръвното налягане, сърдечния ритъм, работата на дихателните органи и червата. Отделянето в кръвта на тези хормони ускорява мускулните реакции, скоростта на мислене, общата обмяна на веществата и дори повишава температурата на тялото. А всичко това влияе на нашата работоспособност.
ТЯ Е СВЪРЗАНА С ЕВОЛЮЦИЯТА НА ВСИЧКИ ЖИВИ СЪЩЕСТВА
Щитовидната жлеза е особено важна за растежа и развитието на организма. Именно благодарение на нея в процеса на еволюцията е станало възможно преселението на животинския свят от водата на сушата. Като започнем от амфибията, всички живи същества притежават този важен орган.
Интересно е, че в резултат на вкарване на хормона тироксин в мексиканската личинка аксолотла, хрилете се превърнали в бели дробове и тези земноводни се преселили от водата на сушата. Получава се така, че щитовидната жлеза е пряко свързана с еволюцията. Както и хормонът на растежа, изработван от хипофизата, така и тироксинът помага за развитието на човека.
И досега щитовидната жлеза е свързвана с морето - в него също се съдържа много йод. Само ако получава достатъчно йод, тя може да изработва всички свои хормони. И ако хората прекалено много се отдалечат от морето, преселвайки се около върховете на планините, при тях лесно могат да възникнат проблеми с щитовидната жлеза. Но заболяванията на този орган възникват не само поради недостига на йод. В момента все по-често се срещат следните заболявания на щитовидната жлеза: хипертиреоза (повишена функция на жлезата); хипотиреоза (намаляване на нейната функция) и дифузна гуша (увеличаване размерите на жлезата).
Всяко едно от тези заболявания по своему е свързано с вътрешния мир на човека, с неговата психика.
Нека сега разгледаме тази взаимовръзка, като за пример вземем гушата, от която днес страдат толкова хора.
НАРУШЕНИЯ ВЪВ ФУНКЦИЯТА НА ЖЛЕЗАТА ГОВОРЯТ ЗА ХАРАКТЕРА НА ПАЦИЕНТА
Начинът, по който ние се изразяваме, много точно характеризира отделния човек, обвързвайки го с неговата външност. Например за тщеславния, надменен човек казват: “Този се е надул като пуяк!” А друг път можеш да чуеш, че еди-кой си има “ненаситно гърло”. И действително, някои форми на заболяванията на щитовидната жлеза се съпровождат с чувство на неутолим глад. На психологично ниво това означава, че човекът е овладян от алчност.
Но в случая не става дума просто за скъперник. Тук става дума за човек, на който винаги нещо не му достига в живота. Външната гуша достатъчно изразително символизира нереализираните претенции. Разрастването на щитовидната жлеза говори за прекален стремеж на човека да защити всичко, което е свързано с неговото лично пространство. Този стремеж и това поведение много често не са осъзнати и от самия болен, затова пък са много очевидни за околните. Отстрани това изглежда сякаш човекът през цялото време е загрижен и се старае да остане в своя си малък свят, изолирал се от всичко, от живота.

МИНИ-ТЕСТ
Ако отговорите на тези въпроси, вие ясно ще разберете посланията на болестта.

1. Не сковават ли близките около вас активността и живостта на вашия характер?
2. Как се отнасяте към темата “собственост”? Доколко свободно говорите за това?
3. Често ли вършите неща, които ви правят да изглеждате “надути”, внушаващи чувство за собствена важност?
4. Какво ви пречи напълно да се наслаждавате на многообразието и на промените в живота?
5. Как стоят нещата с теглото при вас?
6. Запасявате ли се тайно от другите и смятате ли, че на никого нищо не трябва да давате?
7. Често ли ви се случва да се хващате за гърлото, за да успеете във всичко? И това доставя ли ви радост?

Ако някои от тези въпроси ви безпокоят, проверете щитовидната си жлеза.

Това, с което трябва да се съобразяваме

ПРОМЕНИТЕ ВЛИЯЯТ ДОБРЕ НА ЗДРАВЕТО


Следвайки само обикновените цели, ориентирайки се по обикновените, нормални житейски ценности, човек често изпуска момента на необходимите промени. И тялото, чрез симптомите на болестта, непременно “ще разкаже” истината за това какво се случва в крайна сметка.
Човек се стреми да получи това, което му носи малко радост, но такива стремежи му костват прекалено много сили за добиване и защита на всичко, което той е придобил.
Неслучайно увеличаващата се отвътре гуша често затруднява гълтателните движения. Така болестта “показва” колко мъчителен и болезнен може да бъде този процес.
И така, основната причина за развитието на гуша е осъзнаването на собствената дълбока потребност от самоусъвършенстване, развитие и отказ от ограничаващите житейски убеждения. Те затварят възможността за човека да постигне нови цели.
Ограничаващите убеждения са това, в което човек вярва, без да го поставя под съмнение.
Обикновено те се формират под влияние на негативни преживявания. Във всеки случай те пречат реално да се преценяват житейските ситуации и възможности. Такива убеждения лишават човек от радостта на живота.

НЯКОГА ГУШАТА СЕ Е СМЯТАЛА ЗА ПРИВИЛЕГИЯ
В някои региони гушата се е смятала за толкова естествено явление, че е станала неотменна “принадлежност” на състоятелните и имотни слоеве от населението. Дебелата шия означавала добър доход, пълна кесия, материална независимост.
Дори в някои селища местните момичета и младежи на празници си слагали своеобразни подплънки на шията, които наподобявали гуша. Хората в тези места строго спазвали традициите и не отдавали значение на усъвършенстването на личността. Привичният начин на живот се предавал и запазвал при тях от поколение на поколение. Техният консерватизъм и собственически стремежи се скривали под маската на набожност, която имала много малко общи неща с истинската набожност.
Продължителното добавяне на йод в храната довело до това, че броят на хората с такива заболявания значително намалял.
Но този проблем и до днес не е напълно решен. Наистина, на Земята са все по-малко местата, където животът е “замрял”. Съвременният по-активен и ритмичен живот вече е проникнал дори и в най-затънтените кътчета.
СЪЩЕСТУВА И ВЪТРЕШНА ГУША
Освен външна съществува и вътрешна гуша - скрита и поради това толкова сложна форма на заболяване на щитовидната жлеза. Причините за нейното образуване по принцип са сходни с тези за външната гуша. Само че в случая гушата оказва натиск отвътре и не се забелязва от околните. Външно човек изглежда добре, но неговото състояние е опасно. Гушата може да възпрепятства навлизането на въздуха в дихателните пътища, а заедно с това се нарушават обменните и другите физиологични процеси в организма. Ако налягането на гушата притиска областта на гръкляна, страда и гласът. Понякога той напомня глас на човек, когото душат. Такива хора се задъхват от своите непосилни стремежи.
Навикът да трупат проблемите си и неудовлетвореността от живота са дълбоко скрити в подсъзнанието на хората, страдащи от такъв вид гуша.
При това става дума за натрупване на такива неща, които не радват душата на човек. Ако човек по някакъв начин натрупва в себе си лоши неща, може сериозно да се разболее.