БИЛКИ

  • 15 508
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 493
БИЛКИ

«Безопасни ли са билковите чайове по време на кърмене? Чувала съм че някои дори могат да увеличат млякото ми.»

Докато билковите чайове, които можете да намерите в магазина нямат много медицински ефект, по-големи дози от други билки трябва да се използват внимателно.

Помнете, че билките са лекарства. Факт е, че много фармацевтични лекартсва са направени от билки. Трябва да сте еднакво внимателни при приема на билки, както и когато пиете лекарства по предписание. Даже трябва да сте по-внимателни, когато приемате билка, защото повечето от тях не са регулирани от FDA (Б. пр. предполагам е някаква асоциация за лекарства). Тяхната безопасност и ефективност не са били установени от много изследвания.

ЛАКТОГОННИ

Докато на много билки е приписвана способността да увеличават лактацията, нито една не е с доказано такова свойство. Твърденията, че някои билки действат като лактогонни (правещи мляко) се базират на анекдотични доклади на хора описващи впечатлението си от това, което се е случило. Този тип доказателства не е толкова надежден колкото контролираните научни изследвания. Това не означава че лактогонните не действат или, че не са безопасни, просто означава, че не са изследвани.

Двете най-популярни лактогонни са:
- Копърът (финокио)
- сминдух
Тези най-често са продавани под формата на чай. Изглеждат безобидни.

Други билки, които биват използвани като лактогонни:
- Кострец (milk thistle или sow-thistle)
- дяволска уста (страхливче, темянка)  (motherwort)
- Аспарагус (asparagus racemosus)
- Малина (red raspberry)
- Лайка (Chamomile)

Билки и чайове, които трябва да се използват с повишено внимание, защото са възможни странични ефекти:
- чай от зарасличе, черен оман (Comfrey tea)
- чай от ам. лаврово дърво (sassafras tea)
- чай от женшен (Gingseng tea)
- чай от женско биле (Licorice или LIQUORICE tea)

Бъдете много внимателни ако тези билки са взети в прекалени количества.

В заключение

Докато някои билки могат да повишат лактацията чрез фармакологично действие, ние вярваме че за много жени лактогонните имат най-вече ефекта на плацебото. Всяка субстанция, която майката вярва, че ще повиши лактацията й най-вероятно ще го стори. Също така влияе и самият ритуал. Майката отделя време за да приготви чая само за себе си, после да го изпие и следователно отделя време да си почине и релаксира. Имайки предивд обстоятелствата, може би наистина ще произведе повече мляко и/или ще се тревожи по-малко за лактацията. Все пак най-сигурният начин да си повишите лактацията е да кърмите бебето си по-често.

преведе с малки съкращения Yanche от :д-р Сиърс

п.п. не съм много сигурна за наименованията на билките на български - така ми ги изплюва речника. Затова съм написала и английските имена. Aко някой знае нещо, а аз съм го написала грешно моля да каже.

Последна редакция: пн, 01 май 2006, 20:46 от Yanche

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Fenugreek е сминдух Grinning
Когато ми се налаше да превеждам имена на билки, си намерих една стратегия, която се оказа удачна - първо пускам в гугъл англ име на билката, от сайтовете намирам латинското и после пускам латинското само в страници на бг - така безпогрешно се намира българското название, защото в речниците често липсват точните названия.

# 2
  • Мнения: 599
Оо, сминдух ли било! И това съм пила  Confused Правила съм си всички чайове, описани в Библиотеката. Не съм забелязала ефект...Може би защото бях претоварена и ми липсваше именно релаксация.
Интересно ми стана:

- черен оман - доказан хепатоканцероген!
- смрадлика - не бива да се приема вътрешно. Макар да съм срещала и такива рецепти Thinking

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами оказва се, че motherwort не е смрадлика, а дяволска уста (страхливче, темянка),  използвана от векове за успокояване на безпокойството при млади майки Grinning
А черния оман е даден точно че не трябва да се ползва Wink

# 4
  • Мнения: 3 447
Янче, благодаря  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 2 493
Благодаря за поправките. Коригирах ги. Ако някой има други забележки - слушам Simple Smile

а за туй "Женско биле"  (Licorice) знаете ли нещо? Що се казва женско?

иначе за motherwort-a в речника на английски беше описано точно, че това е билка за млади майки, и се използва от много отдавна...

# 6
  • Мнения: 2 959
....Всяка субстанция, която майката вярва, че ще повиши лактацията й най-вероятно ще го стори....
Това ми хареса: Важното е да имаш Вяра! Heart Eyes

Янче, благодаря ти много за статията!

А знаете ли как е на англ. бирена мая?

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Освен това- градинският чай се пие за намаляване на кърмата

# 8
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885

А знаете ли как е на англ. бирена мая?

 brewer's yeast

# 9
  • Мнения: 3 447
Licorice
Женско биле (Glycyrrhiza glabra), наричано още сладък корен или сладник, е вид растение от семейство Бобови (Fabaceae), разпространено в Южна Европа и Близкия Изток. То е тревисто многогодишно растение, достигащо височина 1 m.

Женското биле се отглежда, главно в Южна Европа, заради неговите корени. От тях се извлича екстракт, съдържащ голямо количество глициризин, подсладител, повече от 50 пъти по-сладък от захарозата, който има и лечебни свойства. Използва се за подобряване на вкуса на различни медикаменти, както и в безалкохолни напитки и бонбони.

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Licorice
Женско биле (Glycyrrhiza glabra), наричано още сладък корен или сладник, е вид растение от семейство Бобови (Fabaceae), разпространено в Южна Европа и Близкия Изток. То е тревисто многогодишно растение, достигащо височина 1 m.

Женското биле се отглежда, главно в Южна Европа, заради неговите корени. От тях се извлича екстракт, съдържащ голямо количество глициризин, подсладител, повече от 50 пъти по-сладък от захарозата, който има и лечебни свойства. Използва се за подобряване на вкуса на различни медикаменти, както и в безалкохолни напитки и бонбони.




В едно от списанията" Мечо Пух" имаше сладкиш, който се украсява с коренчета от женско биле...Много търсих по магазините, но никъде не намерих....В България продава ли се ?

# 11
  • Мнения: 3 447

В едно от списанията" Мечо Пух" имаше сладкиш, който се украсява с коренчета от женско биле...Много търсих по магазините, но никъде не намерих....В България продава ли се ?

Съмнявам се newsm78 Освен по разни диетични и екологични магазини...

# 12
  • София
  • Мнения: 2 493
Dona, благодаря! Simple Smile чувала съм го като "сладък корен"... а защо ли трябва да се внимава толкова с него? защото е много сладък или има други някакви странични ефекти?

 и аз мисля, че в диетични магазини може да намериш...

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

 и аз мисля, че в диетични магазини може да намериш...

Точно там съм го търсила, но го няма никъде  Sad....иначе изглежда много интересно

# 14
  • София
  • Мнения: 2 493
а при положение, че се води билка, дали няма да го има в билкова аптека ?

Общи условия

Активация на акаунт