И понеже знам, че сте печени мами и татковци...

  • 29 747
  • 53
  •   1
Отговори
Реших да се обърна за помощ от вас. Нашето пате нали проходи и решихме в събота да е прощъпулника. Да, ама мама не знае рецепти за пита Embarassed . Събирам идеи и снимки всякакви и благодаря предварително на включилите се Grinning

# 1
  • София
  • Мнения: 6 549
Пусни я и в готварски рецепти, там всички  са печени готвачки  Laughing , аз за питите съм с две леви или може би десни, щото съм левичарка Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 294
Незнам какво точно ти трябва, защото още не сме стигнали до питката Wink , но пускам каквото имам - дано нещо да сърши работа:

Питка Стефани
Ето рецептата:
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно, но не зная дали успях да го обясня достатъчно разбрано.
..............

Питка с кашкавал
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно, но не зная дали успях да го обясня достатъчно разбрано.
...........................

Питка
1 белтък (жълтъка за мазане отгоре), 2 л. кисело мляко, 500 мл хладка вода, мая (колкото орех или 1 с.л. суха), 1 л. захар, 1 л.оцет, 1 л. олио, 1 л. (непълна) сол, брашно около килограм. Замесва се тесто, да не се лепи по пръстите, да стои малко жилаво, ама не много  (знам, че е никакво това обяснение, ама не ми идва друго на ума, нека някой по-опитен каже).
И да не вземете да месите с часове, на мен ми отнема не повече от 15 - 20 мин. Никакво биене в масата или докато му излезат мехури на това тесто, че да не ни излезат на нас по ръцете и после да си бием главата в стената.
Разделя се тестото на 3 части, в намазана с мазнина (аз използвах краве масло, но знам, че със свинска мас става по-хубаво) тава се разстила първата третинка, мажете, разстилате втората и така и третата. Тестото се разрязва на триъгълници, като в средата трябва да остане кръг. Всеки триъгилник се усуква няколко пъти. Оставя се да втаса. Аз го познах, че е втасало след като го натиснах лекичко то си повъзвърна формата.
След втасването се маже с жълтъка и се пече. В моята фурна - на 200 градуса. Не съм засичала времето но май около час. Абе по бабешките методи като вдигнеш тавата и тя да е лека. Но вярвайте ми, познава се
........................

Сладката питка:
3 яйца + 1 белтък(жълтъка остава за намазване отгоре)
половин ч.ч прясно мляко
1 ч.ч захар
четвърт ч.ч. разтопено масло +четвърт ч.ч. олио
1 tbs мая,
4 ч.ч. брашно
........................

Питка
Прясно мляко- стайна температура 27градуса С - 1 и 1/4cups(може половината да е прясно мляко, половината вода)
Яйце – 1бр+ 1 белтък(жълтъка остава за намазване отгоре).
олио - 1TBL
захар - 2TBL
сол - 1tsp
брашно – 4 cups
мая - 1TBL


първо разточвам една лента, навивам и слагам в средата, после разделям тестото на две, разточвам две кръгли листа и разрязвам по на 8 триъгълника, завивам триъгълниците на кифлички и подреждам. Последния триъгълник разрязвам на малки триъгълничета, поовивам ги малко и слагам от края между кифличките. АЗ понеже правя много често питки и все ми се иска да са различни, та импровизирам, така я правя за пръв път. А ето една идея за питка с разцъфнали цветя, нещо като идеята на Дебора, оформяш от тестото питка, остовяш малко тесто, разточваш го и от него изрязваш някакви цветчета от формички, листенца, после върху питката слагаш формичките и леко надупчваш с тях, а после слагаш съответната изрязана формичка от тестото и леко притискаш, като се изпече става разцъфнало цвете. Хайде ще снимам и такава питка и ще ти я покажа, ако не ме изпревариш
.......................

ПОГАЧА
Необходимите продукти · 1 кг брашно · мая за хляб колкото кибритена кутийка · 1/2 чаена лъжица захар · 1 чаена лъжица сол · 1 супена лъжица олио

Приготовление
В два пъти пресятото брашно направете "кладенче", в което сложете маята за хляб, размита с малко вода и захарта. Сложете и солта и замесете тесто. В средата на погачата сложете попарена с вряла вода сребърна пара. Печете погачата в намаслена тава, докато отгоре леко се зачерви. След това я намажете с подсладена вода и я допечете още десетина минути.
..................................................................................................................................-

Питка
Приготвя се обикновено тесто - брашно, малко вода, сол, захар и мая. Омесва се добре и се оставя, покрито, да втаса в тавичка. След това се разделя на три топки. Всяка топка се овалва в олио и се разплесква върху дъното на намазана с олио и поръсена с малко брашно тавичка. Наръсват се разбити сирене, яйца и малко ким. Върху нея се слага друтага топка, също разплескана с ръце, пак плънката и най-отгоре се слага третата, разстлана отново кора. Най-горната се намазва с жълтък и ким. Може да се нареже. Поставя се в незагрята фурна и се пече на слаб огън около 35 минути.

..................................................................................................................................
ПЛЕТЕНА ПИТА
Необходими продукти · 1 кг брашно · 3 яйца · 1 супена лъжица захар · 60 г масло · 1 супена лъжица · мая · сол на вкус
Начин на приготвяне:
Сипете брашното в тава и към него прибавете раза в малко вода мая, яйцата (без единия жълтък, с който по-късно ще намажете питата), вода и малко сол.
Замесете тесто и го разделете на три равни части. Разточете три кори, намажете ги с маслото и ги навийте на рула. Сплетете трите рула на плитка и ги навийте на кръг в предварително намазана с масло тава.
Оставете питката на топло да бухне. След това я намажете отгоре с останалия жълтък и я изпечете в умерена фурна.
...........................

СОЛЕНА ПИТА

4 яйца,
3/4 чаена чаша олио,
1 чаена чаша кисело мляко,
1 чаена лъжичка сода за хляб ( 1 пакетче набухвател),
200-300 грама натрошено сирене,
брашно -толкова, че да стане достатъчно гъсто, но да може да тече (приблизително 2 чаени чаши).

Смесват се яйцата, млякото, олиото и брашното. Когато се достигне необходимата гъстота се слага и набухвателя. Сиренето или се смесва с тестото или се поръсва върху него. Тавичката не бива да е много широка, за да не стане много тънк кекса (около 2 см. поне да е дебелина на течността).
...........................

КЪПАНА ПИТА

ПРОДУКТИ:
брашно 0.500 кг (2-3 чаени чаши )
мая 15 г
прясно мляко 200 мл (1 чаена чаша и по-малко)
яйца 2 бр.
сол 2 чаени лъжички
захар 1 чаена лъжичка
растително масло 3 супена лъжици

ПРИГОТВЯНЕ:
Маята се размива в малко хладка вода и се оставя да втаса(във водата разбъркай 1 супена лъжица брашно и 1-та лъжичка захар), след което се прибавя към брашното заедно с прясното мляко, яйцата (без 1 жълтък), солта. Омесва се меко еластично тесто, оформя се на топка и се пуска в кофа с хладка вода. Отначало тестото пада на дъното, но когато втаса, изплува на повърхността. Изважда се и се разстила в намазана с масло тавичка, надупчва се с вилица, намазва се с разбития жълтък и се пече в умерена фурна.
Изпечената питка се навлажнява с мокра ръка и се завива в кърпа, за да поомекне
..........................

ВАСИЛЬОВА ПИТА
 2 ч.ч.прясно мляко, 1 1/2 ч.ч.захар, 2 ванилии, 15 зрънца истинска дъвка(около 1 малка чаена лъж.)стрита на прах, 1 ликьорена чашка коняк(бренди), 4 яйца, 1ч.ч.олио и мас(или олио и краве масло) наполовина, 1 пак.мая за хляб, 1/2ч.л.сол(2-3щипки), брашно колкото поеме.Маята се разтваря в малко топло мляко и захар да шупне,и после от продуктите се омесва средно твърдо тесто,което се оформя като пита и се оставя да втаса добре в намаслена и поръсена с брашно тава.Щом втаса,се намазва с леко разреден с вода жълтък,и с ножица се правят малки клъцвания едно след друго по обиколката на питата,а след това и голям кръст в средата на питата.Пече се в не много силна фурна,за да не изгори отгоре и отдолу,а в средата да остане сурова .След като се опече,се завива в кърпа за да е мека кората.Чака се да изстине.

# 3
  • Мнения: 4 358
Аз правих такава питка за прощапулника на Оги. Така можеш да си я оформиш и с друго тесто.

Ето рецептата:
3 1/2 чч брашно
1 чч кисело мляко + 1 чл сода бикарбонат
1 сл сол
1 чл захар
3 сл олио
2 яйца
1 пак. суха мая
100 мл топла вода

Размесват се брашното, киселото мляко + содата, солта, захарта, олиото, маята, едното яйце + белтъкът от второто. Добавя се по малко от топлата вода и се замесва меко тесто. Оставя се на топло да втаса.
След втасването се премесва и се дели на три топки с различна големина. Най-голямата се разточва на кора (колкото ти е дъното на тавичката) и се поставя в намазана с олио тава. В средата на кората се прави разрез с формата на "+" и върховете на получените триъгълници се замятат към основата ето така:



Втората по големина кора се разточва, слага се в получената в средата на тавата дупка и пак се "обработва" по същия начин.
Най-малката се сплесква и се слага в центъра на тавата (в получената дупка). Получава се това:



Отгоре се маже с жълтък и се поставя в студена фурна. Като се извади се покрива с кърпа.

П.П. Чашата ми е от 300 ml

# 4
Цитат на: tedi_b
...Ако ти харесва, ще ти пусна рецептата.
Така можеш да си я оформиш и с друго тесто Wink

Пускай и не се потривай. Боже накрая май няма да мога да избера Embarassed Ама ей така хубаво ми ги пишете като за олигофрен, че съм много куца от към тая част Embarassed  Grinning

# 5
  • Мнения: 4 358
Редактирах си горния постинг и я пуснах Grinning
Ако нещо не съм го обяснила както трябва, питай!
Този модел питка май не става за търкаляне. Ние само я оставихме до наредените предмети, не сме търкаляли.

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Ето рецептата на свекърва ми. Тя е страшен майстор на питките.

Рецепта мама Лали

1 пакет брашно
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
1 кубче мая (разтваря се в малко хладка вода)
3 супени лъжици олио
1 ч.л. сол и толкова захар

Тази смес се замесва на тесто, оставя се да втаса. След това се разточва на кръгла кора дебела около 0,5 мм, която се намазва с 1/2 малък маргарин за готвене или масло 250гр. От средата се нарязват малки триъгълници като пица, които се навиват на ролца като се започва от острата част към основата на триъгълника. Може в тях да се постави малко кашкавал, а може без нищо. Стават като малки кифлички, които се нареждат лъчеобразно в тавата, но оставяй малко място, че се надуват. Отгоре се намазва с яйце. Пече се според по-горните указания горе долу на 200 градуса, като първо малко запичам отдолу, за да се надуе повече. Ако отгоре се опече, а прецениш, че и трябва още малко я покрий с вестник или фолио, за да не изгори кората.

# 7
Страшни сте момичета. Вече се чудя коя да подхавана Embarassed .Лигите ми потекоха само докато ги четях. И един "олигофренски" въпрос. Тавата само с масло ли се маже или се поръсва и с брашно Confused  Confused:  Grinning  Embarassed

# 8
  • София
  • Мнения: 13 204
Цитат на: Honda
Страшни сте момичета. Вече се чудя коя да подхавана Embarassed .Лигите ми потекоха само докато ги четях. И един "олигофренски" въпрос. Тавата само с масло ли се маже или се поръсва и с брашно Confused  Confused:  Grinning  Embarassed



Еййй, Хонда, получи ли рецептата на пощата?  Grinning

# 9
Цитат на: Vache
...Еййй, Хонда, получи ли рецептата на пощата?  Grinning

Ама да. Вчера като се притесних, че нямам връзка с тебе и пуснах и тема Grinning .

# 10
  • София
  • Мнения: 13 204
Цитат на: tedi_b
Редактирах си горния постинг и я пуснах Grinning
Ако нещо не съм го обяснила както трябва, питай!
Този модел питка май не става за търкаляне. Ние само я оставихме до наредените предмети, не сме търкаляли.


Еййй, Теди, аз същата питка й пратих, само дето аз я правя с две кори една в/у друга и правя през двете кори 8 разреза  Grinning
Не става за търкаляне, обаче е ефектна  Grinning

# 11
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Vache
Еййй, Теди, аз същата питка й пратих, само дето аз я правя с две кори една в/у друга и правя през двете кори 8 разреза  Grinning

Може ли мааалко по-подробно обяснение за разрезите, от две години съм по майчинство, съжали ме  Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 13 204
Ами аз понеже съм от по-скоро по майчинство и си мисля, че всички са ка'т мен  Laughing  Laughing  Laughing

Значи: разточва се едната кора голяма колкото тавата, после се намазва отвсякъде с олио, слага се тавата. В/у нея се слага втората кора, обработена по същия начин. После правиш разрезите в средата, при теб са на кръст и получаваш 4 лъча, а при мен се реже на кръст и после всеки обравуван лъч се разделя още веднъж. Абе както се реже торта - стават 8 парчетата. ПОсле по същия начин се обръща всяко триъгълниче и в средата се слага последната топка от тестото. Аз отделям малко тесто и оформям очички, уста, нос на слънцето. После мажа само личицето и лъчите с жълтък, за да изпъкнат

# 13
  • Мнения: 3 569
Абе ви сте страхотни бе ей Simple Smile Simple Smile Simple Smile Баси как хубаво замириса на питчициииии ... Simple Smile

# 14
  • Мнения: 4 358
Леле, Ваче, с такава украса на питката ще шашна родата  Grinning  Мерси много!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт