Храни, които да се избягват в менюто на бебето

  • 28 915
  • 34
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Храни, които да се избягват в менюто на бебето

Въвеждането на нови храни в диетата на бебето винаги е процес на проба и грешка. Един ден Зрънчо е голям хит, на следващия е пъпеш или оризови сладки. Макар и разширяването на менюто на бебето да е важна част от подпомагането на неговото развитие, има някои храни, за които всеки родител трябва да внимава —понякога заради опасност от задавяне, понякога заради алергии. Това е пътеводител за храните, които трябва да се избягват.

Храни, които да се избягват на 0-6 месеца
Всички! Американската асоциация на педиатрите препоръчва да храните бебето си само с кърма или адаптирано мляко през първите шест месеца. Не всеки изчаква толкова дълго, но все пак е препоръчително да се опитате.

Храни, които да се избягват на 6-12 месеца
Жито (пшеница) и житни продукти — Житото е един от най-разпространените зърнени алергени, и трябва да изчакате с въвеждането му докато бебето ви е на 6 до 8 месеца, и може да се справя с ориз и овес.

Мед — В меда може да има спори на Clostridium botulinum (ботулизъм), които могат да се развият и да произведат животозастрашаващи токсини в чрвения тракт на вашето бебе.

Пълномаслено мляко — Ранното въвеждане на краве мляко може да предизвика детски алергии. И бебето ви не се нуждае от него — през първата година се придържайте към майчино мляко и адаптирано мляко.

Яйчен белтък — Можете да давате жълтъци на 9-месечното бебе, но изчакайте да навърши година, преди да му дадете богатите на протеин белтъци.

Цитруси — Консултирайте се с педиатър, преди да дадете на бебето цитрусови сокове; те понякога причиняват алергии.

Фъстъчено масло — Фъстъците или фъстъченото масло могат да предизвикат бурни алергични реакции и не трябва да се дават на деца под 3 години.

Храни, които да се избягват на 1-2 години
Нискомаслено мляко — Малките деца под 2 години се нуждаят от мазнините в пълномасленото мляко. Щом навършат 2, можете да започнете да им давате нискомаслено мляко.

Фъстъци — Фъстъците могат да предизвикат бурни алергични реакции. Също така те са достатъчно големи, за да може детето да се задави с тях. За да сте сигурни, не хранете детето с фъстъци (или фъстъчено масло) докато не навърши 3, особено ако някой от родителите има алергия към фъстъци.

Хот-дог — Малките деца могат лесно да се задавят с хапки хот-дог, освен ако не го разрежете по дължина, а след това на малки хапки.

Грозде — Нарежете гроздето на четвъртинки, преди да го поднесете; цялото зърно може да преседне в детското гърло.

Сурови моркови — Морковите трябва да са настъргани или сготвени, така че да не заседнат в малкото гърло.

Парчета кашкавал — Задължително настържете кашкавала на детето; не го режете на бучки.

Твърди бомбони, ядки, пуканки, близалки, стафиди — Всички тези храни представляват потенциална опасност от задавяне. Ако не можете да го нарежете на малки парченца, не го поднасяйте.

Храни, които да избягвате на 2-3 години
Фъстъци — Фъстъците могат да предизвикат бурни алергични реакции. Те представляват и опасност от задавяне. За да сте сигурни, не хранете детето с фъстъци (или фъстъчено масло) докато не навърши 3, особено ако някой от родителите има алергия към фъстъци.

Хот-дог — Малките деца могат лесно да се задавят с хапки хот-дог, освен ако не го разрежете по дължина, а след това на малки хапки.

Грозде — Нарежете гроздето на четвъртинки, преди да го поднесете; цялото зърно може да преседне в детското гърло.

Твърди бомбони, ядки, пуканки, близалки, стафиди — Всички тези храни представляват потенциална опасност от задавяне. Ако не можете да го нарежете на малки парченца, не го поднасяйте.



                                                                     (по www.babycenter.com)

# 1
Добре защо смяташ американската асоциация на педиатрите за толкова авторитетен източник? Аз съм пък на мнение, че техният начин на захранване е изключително неправилен и води до изграждане на страшно лоши хранителни навици за в бъдеще. Напоследък в техния печат започнаха да излизат много тревожни статии, породени от толкова много деца с  наднормено тегло. Започнаха даже да се прокрадват и съмнения за по-ранно захранване.
Така че нека всяка майка има право на избор, а не да следва сляпо някаква школа или теория.

Това за фъстъченото масло и 3те години  пак ли е цитат от някой "труд" на американската асоцияция на педиатрите? Защото наблюденията ми показват, че  ядат PBJ сандвичи още от крехката 1 годишна възраст.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Shanya,
Аз пиша моето мнение по въпроса. Кой как всъщност си гледа детето, е друга работа - някой от 3-4 месеца им дават кренвирши и луканки.
Повечето храни, които трябва да се избягват, са евентуални алергени, или пък представляват опасност от задушаване. Аз не бих подложила детето си на риск, но всеки отговаря за себе си.

# 3
не става въпрос как да храниш твоето дете - имаш пълно право да избираш според твоите критерии.
става въпрос , че си написала, че това е мнение на американската асоциация на педиатрите, а това не отговаря на истината, защото на практика американските бебета се захранват много по-зле от българските и са с много по-ужасни хранителни навици.
тъй че по-добре да беше написала, че това са забранените храни според теб, а не според асоцияцията - аз не критикувам твоя избор, а не съм съгласно със сляпото копиране.

А и още нещо навсякъде пишеш какви са ползите от кърменето и късното захранване, а защо не си посочила и рисковете, до които водят те?

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Shanya,
Ако си обърнала внимание на една друга тема в този форум, казвам, че ще преведа някои материали. Тази статия е преводна, отделно, че отговаря на моето мнение.
Форумът е за съвети и мнения, а не за нападки. Щом смяташ, че знаеш нещо, което другите не знаят, напиши го.
Макар че за вреда от кърменето не съм чула досега - кажи каква е?

# 5
Кой казва че кърменето е вредно?
Късното захранаване и прекалено дългото кърмене може да доведе до анемия. В 90 % от случаите кърмените бебета са с ниски стойности на хемоглобина.
Отделно има и такива "странични ефекти" като болезнена привързаност към майката, слаба социална приспособимост, лоши хранителни навици и прочие.  Особено, ако детето продължава и след годинка да бъде предимно на кърма.
Кърменето като цяло е прекрасно, но не бива да се прекалява.

Аз не съм нападала, аз изразявам моето мнение. За в бъдеще, ако може като постваш пак такава преводна статия, пиши че е чужд материал, за да не става объркване Simple Smile

Лично аз съм 200% за кърменето. Минала съм през какво ли не, за да кърмя и 2те си деца, но определено не смятам, че кърменето трябва да се превръща в самоцел и фанатизъм.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Но да се захрани на 6 месеца положително не е късно. Тези странични ефекти за късно захранване, които пишеш, са ако детето е прекалено дълго само на кърма. Захранва се на 4-6 месечна възраст, за предпочитане по към 6, макар че изкуствено хранените деца често се захранват по-рано, към 5 месец. А до края на първата годинка е най-добре да се кърми детето, например сутрин и вечер, или един път дневно, а понякога, ако е разстроено, за утешаване - пак.  Детето консумира храни от всички хранителни групи вече, а кърмата е само добавка, като може да продължи да се дава и през втората годинка, ако има желание у бебето и майката. На изток също препоръчват да се дава да суче на детето и през втората година.
Поправих грешката си, и написах откъде е материалът за храните. Но независимо от автора, храни, които са възможни алергени трябва да се ограничават и да се захранват внимателно, особено при деца с фамилна обремененост.

# 7
колко беше хемоглобина на твоето бебе на 6 месеца?
Защото и 6 месеца си е късно според мен, особено, ако тогава тепърва започват да се въвеждат нови храни. И какъв е смисъла да се чака толкова дълго, а после за съвсем кратък срок да се захрани бебока? Много по-правилен е постепенния метод, дори и да ти се наложи да започнеш по-рано.
А дума не може и да става за бебета, които отказват пък да бъдат захранени след дълго и нерегламентирано кърмене.
А как мислиш ще се отрази на твоето бебе, ако го откажеш на 2 години? Не мислиш ли, че колкото по-голямо става, толкова повече разбира и е толкова по-жестоко за него? Как приемаш факта да бъдеш и жива биберона?
Това не са само хипотетични въпроси  - това показват моите наблюдения от практиката.

А ти самата някъде беше писала, че си алергична. Правила ли си консултация с алерголог по каква схема трябва да захранваш твоето бебе, защото бебетата на алергичните майки определено не следват същите схеми. Имам алергична приятелка с две големи момчета - 10 и 6 г. Независимо, че е кърмила почти до 14-16 месеца и двете си деца и 2мата са с алергии към жито, млечни продукти и глутен. И то сериозна алергия - така че както виждаш не може да се избегнат гените за съжаление.

Сега за храните, които си посочила - спорна тема е. Защото наистина на някои бебета/деца им понасят на други не. Това обаче не ги прави абсолютно табу и е разбира се до избор на майката.

# 8
  • Мнения: 503
Цитат на: Shanya
Добре защо смяташ американската асоциация на педиатрите за толкова авторитетен източник? Аз съм пък на мнение, че техният начин на захранване е изключително неправилен и води до изграждане на страшно лоши хранителни навици за в бъдеще. Напоследък в техния печат започнаха да излизат много тревожни статии, породени от толкова много деца с  наднормено тегло.

Това е вярно, но не означава, че тяхната асоциация го препоръчва. Това си е култура на хранене - както и у нас, а нали нашата страна е на едно от първите места по инфаркти и инсулти. Това означава ли, че начинът ни на захранване е по-полезен от техния?
Има само една разлика - те осъзнават проблемите си и непрекъснато правят проучвания - как да се хранят здравословно, как да захранват бебетата по най-добрия възможен начин. Друг въпрос е, дали американците се вслушват в тези препоръки. А у нас няма пари за изследвания, начинът ни нахранене е доказано вреден, за захранването да не говорим - то се прави по схеми от преди 35 години, но пък ние сме си експерти по всичко и не приемаме чуждото мнение, което, за разлика от нашето, се основава на проучвания от точно тези последни 35 години, през които ние стоим на едно място!
И последно: Начин на ХРАНЕНЕ и начин на ЗАХРАНВАНЕ са две напълно различни неща! А тук става въпрос за ЗАХРАНВАНЕТО на бебета.

# 9
  • Мнения: 364
Цитат на: mama_p
А у нас няма пари за изследвания, начинът ни нахранене е доказано вреден, за захранването да не говорим - то се прави по схеми от преди 35 години, но пък ние сме си експерти по всичко и не приемаме чуждото мнение, което, за разлика от нашето, се основава на проучвания от точно тези последни 35 години, през които ние стоим на едно място!
И последно: Начин на ХРАНЕНЕ и начин на ЗАХРАНВАНЕ са две напълно различни неща! А тук става въпрос за ЗАХРАНВАНЕТО на бебета.

Толкова си права! Sad За съжаление! Cry

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Когато стана на 6 м, преди 2-3 седмици, правих кръвна картина на малката - и да не повярваш, хемоглобина й беше отличен!
6 месеца не е късен срок за захранване. Нито трябва да се захранва на бургия. Едно ядене се въвежда за 2-3 седмици, което е нормален срок. Кърмене не се замества изцяло, правилно е първо да се кърми, после да се дава твърдата храна до 1 годинка, после обратното - първо се храни, после се кърми.
За отказването от кърмене - има много начини да се направи без да пострада детската психика. Нека се справя сама. Не се чувствам жива биберона, и не вярвам да започна в бъдеще.
Хранителни алергии слава богу нямам, и да, поинтересувала съм се как да захраня най-правилно детето. Навсякъде пише, и аз се опитвам също да разясня на майки, които не са успели да прочетат, че житото, кравето мляко, глутена, цитрусите, ядките и ред други продукти представляват сериозни алергени за децата, независимо дали родителите имат хранителни алергии или не.
Храните, които пиша, представляват възможна заплаха за детския организъм, а кой как си гледа детето е съвсем друго.
Моля да ме извините за жлъчния тон.

# 11
Цитат на: mama_p
Цитат на: Shanya
Добре защо смяташ американската асоциация на педиатрите за толкова авторитетен източник? Аз съм пък на мнение, че техният начин на захранване е изключително неправилен и води до изграждане на страшно лоши хранителни навици за в бъдеще. Напоследък в техния печат започнаха да излизат много тревожни статии, породени от толкова много деца с  наднормено тегло.


Има само една разлика - те осъзнават проблемите си и непрекъснато правят проучвания - как да се хранят здравословно, как да захранват бебетата по най-добрия възможен начин.


Точно така, царе са на проучванията и статистиката! По същия начин проучват и как точно да дрогират бебета, че и по-големи дечица...важното е да е "проучено" .
Виж сега, американката е майка средно на 2-3 деца, в най-честия случай породени. Никоя майка не е в състояние да храни едновременно 3 бебета на различна възраст с лъжица. Така че какво прави - това, което й е най-лесно- пъха шишето с формула и забравя. В резултат на което, 10 месечни бебета са все още на мляко, и в най-добрия случай каша. Остави само това, но и самата американка е много мързелива и не отделя никакво време за приготвяне на каквото и да е било. Имам позната, която казваше, ама бебето трябва да се захрани, когато може да държи лъжица?!??!. Дотогава тя му даваше само формула и малки парченца зръчно.  Тия деца не знаят какво е плод или зеленчук!!! Ядат само mac'n'cheese, PBJ и cereal -изключително здравословно храна. Това става въпрос за бебета около годинка, които дотогава са били предимно кърмени или на формула. Откъде у тях ще се зароди интерес да се хранят с плодове и зеленчуци? Наскоро пак четох статия (пак проучвания) - ами открили Америка американците - ако не се давало плодово пюре или сок на бебета около 4-6 месечна възраст, им било трудно да приемат всякаква нова храна и вкус!

Хайде ще кажеш майките ги мързи, решили са да не слушат ААП, но защо тогава по детските заведения продължава същия престъпен начин на хранене? В училищата например детето ти не може да яде бисквити и шоколад- били пълни с въглехидрати. Познай обаче какво е менюто в стола - пица, начоси, макарони, обезмаслени мляко и кисело мляко! Чудесийка - бият се в гърдите и казват - много са дебели децата - трябва да ги храним здравословно. Та те не са ги научили да ядат здравословно като бебета, сега ли?

Аз съм твърдо убедена, че както си научиш децата да се хранят до 2 годишмна възраст, така ще се хранят и дълги години занапред. Докато дай Боже порастнат и прочетат това онова...

# 12
към boo (off - защо ти е толкова странен ника? Знаеш ли какви са всички значения на boo - или е съкращение)

Не си написала колко е стойността. Какво разбираш под отличен - отличен за теб или според медицината?
Пожелавам ти от сърце да се справиш с отказването лесно.

Отдавна вече се съгласихме, че всяка майка сама избира как да храни детето си. За съжаление има доста такива, които се влияят и шашкат от всеки нов "факт".  На такива майчета ще кажа, че най-добре е да се доверите на инстиктите си, а не да изпадате в паника като прочетете, че пилето било алерган обаче тя горката захранила детето си точно с пиле...и още и още. Вие познавате най-добре детето си и знаете най-добре какво е полезно за него. Всеки избор има и рискове разбира се, но нали това е живота. Simple Smile

# 13
уф забравих да питам
преди малко пак се бях разсеяла и писах, писах мнение, но не бях регната. Не ми даде обаче да го пусна  Sad  - нищо че си бях написала ника.
Проблеми ли има някакви?

# 14
  • Мнения: 654
Grinning Много ми харесва тази тема,още повече че научих много нови неща Grinning Радвам се че има противоречиви мнения затова благодаря и на Shanya и на boo Grinning Ще използвам най-доброто и от двете.И аз съм на мнение че човек трябва да се доверява на инстинктите си и на това което му подсказва неговото бебе!
Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт