Дайте вкусни и лесни рецепти за риба, МОЛЯ

  • 48 065
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 755
тъкмо мислех да пускам тема за рибата,но видях че са ме изпреварили Wink
Въпросът ми е как да приготвя филе от толстолоб,че досега не съм готвила такова?
Това е тлъста риба. Подходяща е за печене. Добре е при печенето да има "канапе" ( от филии хляб ), за да попият мазнината. Толкова знам по въпроса. За подправки и рецепти, другите да кажат. ( готвенето не ми е страст ) Rolling Eyes

# 16
  • София
  • Мнения: 974
Понеже рибата ми е страст, обожавам я newsm53 правя много рибни салати
Ето за желаещите още две рецепти:

Салата риба тон

1 кутия риба тон (в собствен сос или със зехтин)
около 1/2 пакет кус-кус (звездички)
скилидки чесън - на вкус(пресован)
чер пипер, лимонов сок, сол и зехтин

Кус-куса се сварява, охлажда се и се смесва с останалите продукти.


Маринована скумрия

1-2 Скумрии
1 каф.чашка олио
1 по-малка каф.чашка оцет
чер.пипер на зърна
дафинов лист
кетчуп
кис.краставички
моркови


Всичко без рибата се слага в една тенджерка на котлона докато заври. След като заври се прибавя рибата нарязана на колелца. Вари се 20 минути. След като поизстине малко се вади рибата и се почиства от кожата и костите (око е останало нещо, тъй като почти се стопяват от варенето). Маринатата се прецежда, за да се отстранят евентуални кости, и към нея се прибавя рибата. Съхранява се в хладилника и отново по-престояла е по-вкусна.

Тъй като тази рецепта ми идва малко кисела за моя  вкус, в маринатата я държа само няколко часа. След това вадя рибата и прибавям пресен лук, може и стар но нарязан на ситно, лимонов сок, копър


Да ви е сладко   и ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН на всички именници  bouquet

# 17
  • Мнения: 2 142
За да не отварям нова тема, знаете ли как да сготвя филе от риба "амур". Мъжа ми снощи го донесе, но досега не съм готвила такова филе, ще правя и шаран плакия с портокали и орехи.

Честит ден на всички именяци!

# 18
  • Мнения: 3 405
Дайте рецепта за шаран, че имам двама именици и трябва да мятам рибата. Искаме шаран, ама аз знам само как да го изпържа. Моля ви, ако се сетите за някоя вкусничка рецепта, драснете я тук. И аз да се изфукам, че мога да готвя newsm65

# 19
  • София
  • Мнения: 974
Дайте рецепта за шаран, че имам двама именици и трябва да мятам рибата. Искаме шаран, ама аз знам само как да го изпържа. Моля ви, ако се сетите за някоя вкусничка рецепта, драснете я тук. И аз да се изфукам, че мога да готвя newsm65

 Направи го пълнен с орехи. Става много вкусен и си е класика за шаран.
Аз го правя така: плънка - моркови (на кубчета), 1-2 глави лук, 1 чаша счукани на едро орехи, 1 връзка магданоз, девисил, може малко чесън и сол. Всичко изброено се задушава и се пълни шарана, зашиваш и се пече в тавичка върху скара, покрито с фолио.

Става много вкусно, но това е рецепта за голям шаран. Успех Simple Smile
P.S. А ако не ти се занимава, го сложи в тенджера под налягане с малко мазнина, лимонов сок и сол. Май и малко водичка трябва, за да не залепне. Отдавна не съм го правила Embarassed, но баща ми го правеше така и беше най-вкусния шаран който съм яла. Това вече е за по-малък шаран.




Апропо michel как правиш шарана с портокали, звучи много интересно ?

# 20
шаран 1.5-2 кг.
500 гр. лук
1 к.ч. олио
100 гр. моркови
доматен сос
100 гр. орехи, едро смлени
1 лимон /оцет/
1 дафинов лист
1 с.л. брашно
20 гр. магданоз
черен пипер на зърна
червен пипер
сол
захар

Изчистената риба се посолява отвътре и отвън и натрива с лимон или оцет. Престоява поне 1 час. Лука се запържва в олиото и сепоръсва с брашното - до златисто. Прибавят се черния пипер, дафиновия лист, след това морковите. След като се позапържат се добавят доматите, захарта, солта, червения пипер накрая. С изстиналата смес се пълни, зашива и слага в леко намаслена тавичка. Остатъка от сместа се разпределя в тавичката. Пече се около час и половина на 200 градуса. От време на време се полива с лимонов сок или оцет. След приготвянето се поръсва с магданоз.

# 21
  • Мнения: 138
ПИЯН ШАРАН

Шарана трябва да е от по - големите 2-3 кг. нарязва се на котлети , осолява се и се нарежда в тавичка да се запече .Когато е полу готов се покрива с счукан чесън и се залива с бяло вино .Пече се докато се поеме виното . Ястието трябва да се консумира като изстине .


ПЪЛНЕН ШАРАН
 

3-4 КГ. ШАРАН
ЗА ПЛЪНКАТА
задушават се 4-5 глави червен лук
към тях се прибавят счукани орехи ( плънката трябва да е гъста )
 шарана се напълва и се зашива да се разпилее пълнежа пече се в намазнена тава като  под шарана са наредени шишчета  .

# 22
  • Мнения: 3 405
Ще пробвам пълнения с орехи. Утре ще ви кажа резултата Laughing
Благодаря за рецептите, отивам да подготвя плънкатаааааааа......  chef

# 23
  • Мнения: 2 142
Проблема е, че готвя всичко на око, та рецептите не са ми много в мерки но ще се опитам. Рибите вече ги приготвих. Сега си почиват в хладилника и чакат да им дойде времето да ги метна във фърната.

Шаран с портокали и орехи.
(Шарана ми е доста голям)

5-6 глави лук- може би почти килограм
250 (приблизително) гр. орехи- смлени на едро
1 връзка магданоз,
2 големи моркова- нарязани на много ситно
2 малки портокала
1 буркан домати
една малка глава чесън
олио
1 дафинов лист
малко риган и майорана
черен пипер
1 зеленчуков бульон
1/2 лъжичка захар

Рибата се почиства, обтривам я с лимон или портокал и леко се осолява от предния ден (отвън и отвътре). Плънаката ми прилича на вече написаните. Нрязвам лука на едро и го задушавам, като стане златист слагам подправките (дафинов лист, черен пипер на зърна, стрит зеленчуков бульон, малко майорана и риган (истината е, че подправки слагам винаги различни, каквото имам, гледам естествено да отиват на ястието), най-накрая слагам морковите, които са нарязани на много ситно и чесъна, който остава на склидки, и портокалите. Портокалите ги режа на шайби, около 0.5см и после на кубчета, като си оставям 1-2 шайби за украса отгоре. Задушавам за още мъничко и добавям доматите и магданоза. Доматите, от буркан задължително ги обелвам и ги режа на много ситно, или направо ги пасирам. Този път ги нарязах. Опитвам плънката и ако ми се стори по кисела добавям малко захар, но не е задължително. С тази плънка пълня и зашивам шарана. Останалата смес изсипвам наоколо в тавичката и върху самата риба. Така я оставям да попреседи в хладилника, дакато и дойде време за печене, обикновено няколко часа. Пека я отначало покрита с фолио, накрая без за да направи коричка. След като я извадя от фурната я поръсвам с нарязан магданоз и декорирам с няколко шайби лимон и портокал.
Довечера, ако мъжа донесе фотоапарата и се сетя ще я щракна.

 "амур"-а
Реших да го я направя в плик. И тя е леко осолена от вчера, намазах я с готова рибна подправка, добавих малко лук, зехтин и лимонов сок. Нищо специално, но се надявам да стане вкусна, защото мъжа ми не обича много, много шаран.
 

# 24
  • София
  • Мнения: 974
Super  Hug благодаря за рецептата
Весело изкарване на празника на всички  newsm68

Общи условия

Активация на акаунт