Нещо като пудинг, но солен

  • 3 936
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Тази година искам да украся празничната маса с едно ястие, което съм виждала тук-там по снимки, но никога не съм правила. Прави се във форма за пудинг, тази с дупката в средата и оребрените стени. Вътре изглежда се нарязват и слагат на редове шунка, червени чушки, кис. краставички, кашкавал, подправки и др. цветни неща. Цялата тази работа изглежда се залива с желатин. Стяга се в хладилник и се обръща.
Сигурно се сещате. Правил ли е някой такова нещо? Чудя се желатинът във вода ли се разтваря или може би в бульон, за да е по-вкусно, или в нещо друго? Какво да е съотношението течност:желатин? И наведнъж ли се излива течността или трябва да желирам и охлаждам пласт по пласт, за да не се разбъркат слоевете?
Всякакви съвети от по-опитни кулинарки ще са ми от полза.   bouquet

# 1
  • Мнения: 7 106
Аз съм желирала по този начин език. Предполагам, че вместо езика, можеш да аранжираш вътре както пожелаеш. Трябват ти ако помня добре 20 гр. желатин на 250-300 гр. бульон. Изсипваш желатина в малко студена вода да набъбне и после го разтваряш в бульона. Сипваш на дъното на формичката около един пръст от така наречения аспик. Слагаш в хладилника да се стегне хубаво и отгоре започваш да редиш пласт по пласт от продуктите и заливаш с желиращата смес. Лошото е, че е много връткава работа и ще ти отнеме цял следобед да си играеш с него, но пък е много ефектно. Предварително си нарязваш всички продукти на интересни формички, като редиш всичко с "дупето" на горе, за да изглежда добре след като се обърне. Продуктите трябва да са подсушени добре преди да ги сложиш, за да не пуснат сок, който да разреди после желето. Хубаво е да престои поне една нощ на хладно, за да стегне хубаво желето и преди поднасяне се топи за малко в гореща вода и се обръща в чиния за сервиране.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 847
Ето тук има едно желирано ястие, май е точно тава, което търсиш.
Виж втората рецепта в първият постинг.

За по-твърдо желе се използва едно пакетче желатин (мисля, че е 10гр.) за 250-300 гр. течност.

# 3
  • Мнения: 3 550
Не, Рая, нямам това предвид. Това, което си представям и съм виждала някъде е желирано и стои някак прозрачно. Ако намеря снимка ще постна, ама нямам идея как се казва и къде да търся.

Зори, мерси за съветите! Значи все пак се прави пласт по пласт. Поне да знам колко време отнема.
Прости невежеството ми, но какво е аспик? И какви подправки се слагат вътре? Виждала съм, че в тази смес плуват едни топчета, черен пипер ли е това или бахар? Нещо друго слага ли се?

# 4
  • София
  • Мнения: 3 847
Съжалявам, че не можах да помогна. Явно аз не съм виждала това, което търсиш или ти не го обясняваш като за мене. Разликата между това, което си описала и това, което ти пуснах е само, че твоето е прозрачно, което се постига с повече желиран бульон или вино и по-малко продукти.

Ако го направиш както искаш, пусни, моля, снимка и рецепта. Ще ми е много интересно.

# 5
  • Мнения: 7 106
Аз предполагам, че става въпрос за ето това :


само че не с плодове, ами с колбаси и зеленчуци. Ако е това наистина, действай по горния начин, който ти описах.
Аспик е точно разтворения в бульон желатин - така се нарича. Значи наливаш от него на дъното на формичката и го оставяш да се втвърди. През това време държиш на топло място остатъка от течността със желатина, за да не се желира и да не се налага да я разтопяваш всеки път. Като се втвърди първият пласт започваш да редиш там каквото си предвидила. Наливаш пак около 2-3 пръста бульон и слагаш пак на хладно да се желира. Така редиш, докато свършиш продуктите. Вътре можеш да сложиш каквото си поискаш - варено яйце, нарязано на колелца, кисели краставички, различни сварени предварително зеленчуци и нарязани ефектно, колбаси или варени и печени меса, подправки, клончета копър, магданоз, зрънца черен пипер, бахар и каквото си поискаш. Украсяваш по собствено желание  и вкус.
Това си сещам за сега, ако имаш още въпроси - питай, на което мога ще ти отговоря.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 210
Само вметвам един съвет, който всъщност Зори е дала, ама да "натвърдя"- много внимавай с желиращата смес- трябва да е постоянно топла, защото, ако я изпуснеш става на "Конци" и няма да е хомогенна после. Ина4е на желатина, който аз ползвам (Др.Йоткер) пише, 4е едно пак. е за 500гр. те4ност. Другото е , като наливаш всеки следващ пласт, долният да не е пък съвсем твърд, а само леко да е хванал желатина, зашото ина4е има риск като режеш "Пудинга" да се раздели на пластове. УСПЕХ и да пуснеш снимки.

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ъъъ, много интересна идея, и аз ще я направя за Коледата или НГ, но два въпроса:
1. Как да държа сместа топла така, че да не се стегне? Доколкото разбирам, ще отнеме правенето поне 1-2-3 часа...Освен на водна баня (т.е. в топла вода, която да се сменя постоянно) как иначе?
2. Идеи за съдържимото? Освен яйца и примерно някакви туршиени работи, нарязани ефектно (моркови-звезди, да речем), какво още? Месо макар че ще сложа, не стои красиво както и да се реже...

# 8
  • Мнения: 7 106
Като приспя чаавето довечера ще напиша няколко идейки за "пълнеж" както и за бульон. Иначе Бу, да, във водна баня ще стане най-добре да се съхранява бульона. Тука в записките си в един тефтер по въпроса съм си записала, че всеки пласт е достатъчно да постои във фризер за по 4-5 минутки, за да се реди следващият. Така че може и по-бързо да стане. На мен навремето когато го правех това чудо не ми е идвала идеята за фризер, охлаждала съм го в хладилника и затова ми е отнемало толкова време. Crazy
Иначе и аз се навих утре да го направя с пушена сьомга за Никулден, и ако успея да го нагодя ще покажа снимки.

Сетихсе да кажа нещо по въпроса за желатина. На опаковката на всеки си пише за колко мл. течност е. Така че, четете опаковките Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 2 210
Важно е желатина да ти е "под око"-така и да по4не да изстива- бум в микровълновата за малко и готово (внимава се оба4е да не завира). Ина4е идеи:
с форми4ки за сладки могат да се изрежат пар4ета шунка, кашкавал, морков, краставичка и др; леко сварени рози4ки броколи, 4есън4е, листа магданоз или целина, маслинка, даже орех4е. Зависи от вкуса.  Grinning

# 10
  • Мнения: 7 106
Понеже сме на рибена вълна, поради наближаващия Никулден, започвам с рибените фантазии:

Желиран калкан

800 гр. калкан
6 домата
1 глава лук
1 червена чушка
1 л. сухо бяло вино
2 скилидки чесън
2 стръка розмарин
2 дафинови листа
1 стрък естрагон
1 лимон
желатин, сол, черен пипер

Начин на приготвяне :


Разтваря се желатинът. Виното се сипва в съд и към него се прибавя чесънът, дафиновият лист, розмаринът, нарязаният на ситно лук, нарязаните на четвъртинки домати, , резенче лимон, сол и черен пипер на вкус. Сместа се задушава на котлона за около 10 минути. Сваля се и в нея се разбърква разтвореният желатин.
Калканът се вари 10-15 минути в подсолена вода, след което се почиства от кожата и костите. Чушката се нарязва на тънки ивички.
На дъното на формата се сипва един пръст от желиращата смес и съдът се оставя във фризер за няколко минутки да стегне. Изважда се, вържу желето се поръсва естръгонът, залива се с още малко желираща смес и отново се слага за малко във фризера. След като се извади формата от фризера, отгоре се подреждат парчетата калкан, поръсва се с лентичките от чушка и с нарязани от вътрешността на лимона парченца, залива се с остатъка от желиращата смес и се слага в хладилника за около 4-5 часа.

Желирана салата със сьомга
Ето снимка , от книга съм снимала.

425 гр. изцедена сьомга от консерва
2 с.л. лимонов сок
2 с.л. кетчуп
235 гр. доматено пюре
250 мл. сметана
2 с.л. нарязан копър
2 сл.л рендосан лук
1 с.л. ябълков оцет
2 опаковки желатин
сол и бял пипер
250 мл. разбита сметана

Начин на приготвяне :

Почистете рибата от костите (ако има такива), сложете в купа и с миксер я разбийте заедно с лимоновия сок. Добавете кетчупа и доматеното пюре. Бърка се, докато се получи хомогенна смес. Добавете течната сметана, копъра и лука към рибната смес.
В малка купа смесете оцета с 125 мл. студена вода. изсипете желатина и оставете 5минути да се разтвори. Залейте желатиновата смес с кипяща вода, за да се разтворят всички кристали. Смесете желатиновата смес с рибната. Добавете накрая разбитата сметана, подправете със сол и бял пипер на вкус и размесете добре. Изсипете в една голяма или 6 малки формички и остевете в хладилник поне 2 часа.


Желирана салата
Ето снимка , но съм снимала от книгата.


125 мл. студена вода
30 гр. желатин
750 мл. кипяща вода
150 гр. захар
1 ч.л. сол
125 мл. ябълков оцет
2 с.л. лимонов сок
360 гр. прясно зеле нарязано на тънки ивички
110 гр. -"- цветно зеле
2 зелени чушки нарязани на ивички
2 червени чушки нарязани на ивички

Начин на приготвяне :

Изсипете студената вода в голяма купа. Разтворете в нея желатина и го оставете в нея 10 минути.Добавете кипящата вода, захарта и солта към желиращата смес. бъркайте, докато желатинът се разтвори напълно, след което оставете да изстине малко.Добавете оцета и лимоновия сок. покрийте сместа и я охладете, докато започне да се сгъстява, но преди да е станала твърда. Прибавете зеленчуците към желиращата смес. Разбъркайте добре и изсипете в малки  формички. Покрийте и охладете за 2-3 часа. Сервира се със сос от майонеза или кисело мляко с копър.

А ето какво иткрих и в нета :
http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=RECIPE_INFO&RECIPE_ID=75

# 11
  • Мнения: 3 550
Много благодаря за съветите, момичета! Къде ли се бутам и аз в кухнята, ама нещо много мерак имам да правя красиви неща напоследък.
Зори, точно това е, което си снимала, но с друг пълнеж. Идеята за фризера (или камерата) е чудесна. Изобщо не ми мина през ума. Първоначалното стопяване на желатина също ли става на водна баня? Т.е. слагам желатина в 500-те гр. вода и този съд слагам в друг съд с вода и всичко това - на котлона? Водата, в която сипвам желатина студена ли трябва да е? Значи за сваря бульон, да го охладя и тогава да започвам процедурата по желирането?
Мисля моите пластове да са: първо подреждам красиво във формата три кичести клонки от копър, като Мерцедес. А също по един ред шунка, кашкавал, червени чушки от туршия, мариновани гъби от буркан, варени яйца, варени моркови, кис. краставички, орехови ядки. Ще обмисля как да ги съчетая цветово. Ще редя красиво само най-външнияпласт, отвътре - както дойде. Май трябва много да внимавам за дебелината на пластовете, че да се поберат всички продукти във формата. Подправките още не съм обмислила.
Точно преди сервиране ли трябва да се извади от хладилника? Ако престои повечко на открито, дали ще се разпусне желатина и цялата конструкция да рухне? Нямам опит в желирането.
Леле, колко сложно ми се вижда. Почвам да се плаша. Ако се проваля, ще направя желираната салата на Зори.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 210
Не се плаши, няма нищо страшно. Ако толкова се притесняваш направи си 1-2 купички "пробно" преди деня. Ина4е- избери си ка4ествен желатин (пак препоръ4вам Др.Йоткер). Разтваря се цялото пакет4е в ХЛАДКА (леко топла) вода, докато набъбне. После се разбърква с останалото коли4ество бульон- не студен! Слага се на водна баня (или в микровълновата-ама щом ти е за пръв път-по добре на котлона, за да го наблюдаваш). Разбъркваш отвреме навреме леко. Трябва да стане като гъст сироп за баклава. Пак казвам- НЕ ТРЯБВА да завира. После леко охлаждаш (не се сипва горещ!) и почваш реденето. УСПЕХ и питай, ако не съм обяснила както трябва Wink

# 13
  • Мнения: 7 106
Ето какво сътворих :

Желирана пушена сьомга с рулца от раци

снимка , снимка , снимка , снимка

Отне ми около 3 часа, като за всеки пласт пъхах във фризера да се стегне, но това снаваше за 20-25 минути, а не както пишат по книгите за 3-4  Twisted Evil.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 847
Ето какво сътворих :

Желирана пушена сьомга с рулца от раци

снимка , снимка , снимка , снимка

Отне ми около 3 часа, като за всеки пласт пъхах във фризера да се стегне, но това снаваше за 20-25 минути, а не както пишат по книгите за 3-4  Twisted Evil.


Та значи, в колко да идвам на гости?

Общи условия

Активация на акаунт