Ден на канелените кифлички на Карлсон

  • 7 963
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: X


Днес се отбелязва деня на канелените кифлички в Швеция.
Затова пускам линк към рецептата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=164280

тесто:
25г мая
75г масло
250 мл пр. мляко
50 мл захар
1 щипка сол
евентуално 1 чл млян кардамон
около 700 мл брашно + брашно за месене и точене

пълнеж:
50 г масло
50 мл захар
1 чл канела

1 яйце за мазане отгоре

приготвя се тестото и се оставя да втасва 30 мин
разделя се на 2 части, всяка част се разточва с размери прибл. 20х50см, пълнежа се нанася отгоре, навива се на стегнато руло откъм дългата страна и с нож се режат кръгчета дебели около 1см, слагат се в хартиени формички (като за мъфини), покриват се и се оставят да втасват 30 мин
отгоре се мажат с разбито яйце и се пекат около 10 мин при 220 градуса

този пълнеж като количесто стига само за едното руло
по желание може да се направи в двойно количество или да се използва нещо друго - аз напр. използвах сладко от ягоди и бадеми

тук има малко картинки за основните моменти в рецептата:
http://www.recepten.se/recept/kanelbullar.html

# 1
  • Мнения: 27 524
И на кифличките, и на кюфтенцата на Дребосъчето сме фенове вкъщи, взимаме си ги готови от Икеа. Кюфтенцата съм ги правила аз, но кифличките не, ще пробвам, мерси за рецептата  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 456
Bothnia, мерсаж за рецептата Hug Задължително ще я пробвам, че едно време докато четях и препрочитах книжките "точех лиги" за въпросните кифлички. Много си падах тогава, а и сега по тестени закуски Embarassed

# 3
  • Мнения: 1 440
Това за деня на тези така вкусни кифлички не го знаех...но тях правих преди 2 години, тъй като обожавам канела и орехи...Ето и първият ми опит:

# 4
  • Мнения: 720
Мммммм, чудни кифлички. Съжалявам, че детенце е още малък за да го запозная с любовта на Карлсон към тези кифлички, но определено скоро ще му ги приготвя.  smile3508
Блонди, би ли споделила рецептата на кюфтенцата?
А някой да има рецепта на тортата с каймак?

# 5
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Bothnia, честит ден на кифличките!  Grinning
И май досега не съм намерила случай да ти благодаря за рецептата - няколко пъти съм ги правила и стават страхотни! Благодаря ти !  Hug

# 6
  • Мнения: 1 655
И аз благодаря за рецептата. Смятам да празнуваме днес деня на Карлсоновите кифлички, с малко закъснение.

# 7
  • Мнения: 27 524
Блонди, би ли споделила рецептата на кюфтенцата?
А някой да има рецепта на тортата с каймак?

В линка ги има рецептите и за двете, ето:  Hug

Тортата с каймак

Кюфтенцата

Това са кюфтенцата, които съм правила.

Сосът и боровинковото сладко взимаме готови  Simple Smile

П.С. Рецептата със суха или с прясна мая е?  Blush

# 8
  • Мнения: 720
Ммммм, благодаря Блонди. Hug Като му дойде времето ще спретна на детенце вечеря ала Карлсон.
Искам да попитам сосът за кюфтенцата мога ли да го заменя с бешамел? Ти такъв готов ли ползваш или по вашите ширини продават точно този?  newsm78
Никак не ме бива в правенето на каши, сосове и тем подобни, за това питам.  Blush

# 9
  • Мнения: 27 524
От Икеа ги взимаме, те нали са шведска верига и си ги продават всичките неща. Сосът е специфичен и ужасно вкусен, но не бих се навила вкъщи да го правя, честно казано  Rolling Eyes Продават го сух, в пликче, добавя се мляко, и сметана. С бешамел - защо не, но не мисля, че ще има кой знае какъв ефект.  Thinking Но спокойно може да си ги хапвате и без сос  Simple Smile Или вземи някой от фиксовете на Маги  Peace

# 10
  • Мнения: 27 524
Ето ги кюфтенцата и соса:

# 11
  • Мнения: 720
Благодаря,  Hug ще експериментирам с бешамел на Маги, може и да го пообогатя с малко сметана и ще докладвам.  Grinning

# 12
  • Мнения: X
...П.С. Рецептата със суха или с прясна мая е?  Blush

прясна мая е обикновено
според мен няма проблем и със суха, ако човек я харесва повече

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 16 110
Това за деня на тези така вкусни кифлички не го знаех...но тях правих преди 2 години, тъй като обожавам канела и орехи...Ето и първият ми опит:


Изглеждат божествено!   bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 3 610
Направих кифличките и сега втасват,но ми се видяхя много да направя 2 рула,та направих само едната част от тестото.Питанката ми е дали и как да съхраня останалото тесто?В хладилник ли или да го замразя,дали няма да се съсипе newsm78

Общи условия

Активация на акаунт