Какво означава титлата "Болница - приятел на бебето"?

  • 2 591
  • 22
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Темата на Световната Седмица на Кърменето е "Само 10 стъпки по Пътя - приятел на бебето". Засяга специфично програмата "Болници - приятели на бебето" (БПБ), към която работят и някои болници в България.
Често майките се чудят обаче, какво всъщност значи "Болница - приятел на бебето"? Какво се крие зад това словосъчетание? Какво може да им предложи такъв родилен дом и какви са правата им и тези на бебетата им там? След като прочетете долните изисквания, можете да споделите личния си опит с Болници-приятели на бебето тук. Ето какво трябва да очаквате и да изисквате, когато раждате в такъв родилен дом:


От здравни заведения, акредитирани като „Болница – приятел на бебето”, трябва да очаквате следното:

•   Да бъдете информирани предварително за предимствата на майчиното мляко и как да започнете да кърмите по най-добрия начин, така че да сте добре подготвена.
•   Непосредствено след раждането имате право да получите бебето и то да остане непрекъснато при вас, най-малко за един час или докато първото кърмене е факт, да има пряк контакт с вашата кожа, за да му се даде възможност да намери самó гърдата.
•   В случай че това се налага да се отложи поради раждане с цезарово сечение или усложнения в здравословното ви състояние, трябва да ви дадат детето до половин час, след като го поискате и сте в състояние да се грижите за него.
•   Персоналът проверява от самото начало дали всичко е наред с кърменето.
•   При нужда ви дават съвет винаги когато ви е необходимо.
•   В случай че възникнат проблеми, получавате необходимата помощ, така че да можете сама да ги разрешите.
•   Ако временно сте отделена от детето, трябва да ви покажат как да се изцеждате на ръка и с помпа и да ви разяснят как да поддържате лактацията.
•   В случай че бебето ви трябва да лежи в детското отделение, трябва да ви дадат възможност да бъдете с него през по-голямата част от деня, ако това е вашето желание.
•   Новороденото ви дете не получава друга храна или течност, а само майчино мляко, освен когато има медицинско основание за това.
•   Желателно е бебето да остане при вас през цялото денонощие. Болницата трябва да има практика за това.
•   Можете да помолите за помощ и отмяна, ако сте много изтощена.Персоналът ще се погрижи за вас, така че да имате сили за детето.
•   Насърчават ви да кърмите на поискване, т.нар. саморегулиране. Това означава да давате на детето ви да суче веднага щом прояви интерес и колкото време пожелае, в рамките на разумното, в случай, че това е добре за вас.
•   Да ви научат, че прекалено сънливи деца, които не проявяват желание да се хранят, трябва да се вземат на ръце, да се носят и стимулират, че можете да събудите детето си и да го сложите на гърдата винаги, когато пожелаете, например, за да облекчи препълнените гърди.
•   В родилното отделение не се използват шишета за хранене или биберони. Съветват ви да избягвате това, особено през първите седмици, докато усвоите и свикнете с кърменето и произвеждате достатъчно мляко.
•   Дават ви информация за поликлиниката във вашия район и къде можете да потърсите помощ след раждането, в случай че възникнат проблеми. Получавате информация за организацията „Амейелпен” и как да се свържете с тях.*
•   Ако детето ви има нужда от адаптирано мляко, след като ви изпишат от родилното отделение, трябва да ви обяснят как да го приготвяте и как да го давате на бебето.
Тези изисквания са в съответствие на изработената програма от УНИЦЕФ и Световната Здравна Организация (СЗО), наречена „Десет стъпки за успешно кърмене”.

Ако болницата не покрива горните точки, то тя не следва програмата „Болница – приятел на бебето”.

*У нас търсете помощници за кърмене и групи за помощ от майки за майки на Ла Лече Лига и Национална Асоциация „Подкрепа за кърмене”

------------------------------------------------------------------------
Откъсът е от "Азбука на кърменето", 2009, автор Гру Нюландер, издателство Славена, ползван с разрешение

Последна редакция: вт, 03 авг 2010, 16:01 от Бу

# 1
  • Мнения: 275
Родих в МБАЛ - Добрич. Имавъпросната  акредитация. Покрива изцяло само една от точките и частично още една.

# 2
  • Видин
  • Мнения: 4 921
О, далеч сме от истината. Ако е интересно за аудиторията ще споделя инфо точка по точка  Peace

# 3
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Родих в МБАЛ - Добрич. Имавъпросната  акредитация. Покрива изцяло само една от точките и частично още една.


За съжаление - нещата са доста верни. Има, обаче, желание от страна на персонала, за поддържане на Инициативата. Може би има начин да ги "посещаме" - да им пратим "проверка" от някъде  Twisted Evil  Twisted Evil Twisted Evil ?
А сега сериозно - след като преминат акредитация, би следвало на определен период от време да бъдат проверявани дали спазват препоръките и по-конкретно - 10те стъпки. Дали такава проверка се извършва, от кого и кога?  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 9 481
Темата на Световната Седмица на Кърменето е "Само 10 стъпки по Пътя - приятел на бебето". Засяга специфично програмата "Болници - приятели на бебето" (БПБ), към която работят и някои болници в България.
Често майките се чудят обаче, какво всъщност значи "Болница - приятел на бебето"? Какво се крие зад това словосъчетание? Какво може да им предложи такъв родилен дом и какви са правата им и тези на бебетата им там? След като прочетете долните изисквания, можете да споделите личния си опит с Болници-приятели на бебето тук. Ето какво трябва да очаквате и да изисквате, когато раждате в такъв родилен дом:

А какво следва, ако нищо не се "крие", въпреки че носят въпросната титла? Защото за съжаление има такива Confused

# 5
  • Мнения: 334
Родих в УМБАЛ гр. Плевен. Мога да кажа с радост, че имах късмет да попадна там, защото отговаря на всички точки.

Последна редакция: нд, 25 юли 2010, 00:54 от Epifania

# 6
  • Мнения: 479
Чудесно, знаем какво да очакваме  Simple Smile, което всъщност не е ново, като информация.

Логичен е въпросът на момичета, какво следва, когато очакванията се разминат с реалността, освен че
Цитат
Ако болницата не покрива горните точки, то тя не следва програмата „Болница – приятел на бебето”.

# 7
  • Мнения: 722
Раждах в Шумен. Болницата е "приятел на бебето" само на думи. Никой нищо не ти показва, дори и да се скъсаш да се молиш/това беше преди 4 г., сега не съм чула да има промяна/. Бебетата са при майките, но никой не ти показва нито как да кърмиш, нито как да цедиш. Помолих за обяснение - отговорът - на баба ти кой е обяснявал??? На 3 часа се хвърля на шкафчето 1 шише с неизвестна марка АМ - с пояснение да даваш, ако искаш. Оставя се и 1 шише вода с глюкоза, заедно с мръсен каучуков биберон, и това е. Беше ми първо раждане тогава, и голям стрес за мен, бебето така и не засука, както трябва, впоследствие се отби съвсем, направих мастит, температура, рев... А може би, имаше и друг подход... Още ме е яд, а не бях малка, на 26 г. бях, и имах желание да кърмя.

# 8
  • Мнения: 3 595
Мама Звярка съжалявам за стреса, който си изживяла  Confused В Шумен има майки с добър опит в кърменето, които започват провеждането на месечни срещи (първата от които на 2.08.2010). Срещите ще са в подкрепа на други майки, които желаят да кърмят децата си. Надяваме се това да даде възможност на повече майки и техните близки да получат необходимата им информация, помощ и подкрепа, за да кърмят успешно дечицата си. Ако ти или твои познати желаете, можете да се свържете с Марина или някое от момичетата на ЛЛЛ, за да ви дадем нужните координати   bouquet


Сега по темата Whistling Болницата, в която раждах и двете си деца, тогава все още не беше БПБ. С радост мога да кажа, че всички стъпки бяха изпълнени при мен с второто ми дете. В петък разговарях с Мете Лавлор от норвежката организацията в подкрепа на кърменето. Мете, участва в сертифициране на болници приятел на бебето (в Норвегия, но нямам идея дали само там, тъкмо повод да попитам  Mr. Green ). Впечатли ме, че освен преминаващото обучение, при акредитацията по-голямата част от персонала би следвало да дава адекватни съвети за кърмене. Ако има единични разминавания би било сравнително ок, но ако масово информацията, която се дава от служителите на болницата, не отговаря на критериите за БПБ, не би следвало болницата да получи акредитация.

В тази връзка БПБ във Варна са Майчин Дом и АГ болница  Peace

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Ако болницата не отговаря на изискванията да е БПБ, т.е. не изпълнява 10-те стъпки (а тук, например, едва тепърва някои от БПБ заведенията почват да изпълняват, и то от време навреме, стъпка 10, т.е. досега това не се е случвало в тях), предполагам, че се подава сигнал и се преразглежда акредитацията й. Така или иначе по дефиниция акредитацията за БПБ не е завинаги, а трябва да се подновява на всеки 3 години. Но българската реалност винаги се е разминавала с очакванията, това е и причината да препиша с разрешение този пасаж от книгата, защото не е достатъчно само да се носи титла, тя е обвързана с реални изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да е наистина Приятел на бебето една болница.

Например масово даване на адаптирано мляко (дори само да се носи, без да се карат майките да го дават) - е нарушение на 10-те стъпки, защото БПБ болницата не бива масово да промотира даване на адаптирани млека, а само в случай на истинска нужда, да обясни индивидуално на майката как да го приготвя и дава.

Четох вчера линкове, които някой пусна в темата за ССК, че ИБФАН-България ще подаде сигнал за болници, които не са наистина БПБ.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 3 953
 В Майчин Дом Варна, голяма разлика намирам ...
Преди 2г.,  като раждах , дъщеря ми не бяха все още Болницата приятел на бебето.
А сега като са защитили 10-те стъпки огромна разлика. Бравос,както казват комшиите!

# 11
  • Мнения: 304
Родих в УМБАЛ гр. Плевен. Мога да кажа с радост, че имах късмет да попадна там, защото отговаря на всички точки.

Много е хубаво, че има и такива примери, искрено се радвам  Peace



Всъщност някои от педиатърките в болницата  даваха добри съвети, но те минаваха на визитацията за по малко от минута, и дума не може да става да ти се обърне адекватно внимание, ако имаш проблем. А акушерките съвсем не бяха в час, на мен ми казаха, че малтретирам бебето си, когато се опитвах да го   накърмя, защото имаше много силно изразена жълтеница и спеше непробудно... Confused Но това не е единствената точка, по която има разминавания...
Става дума за бившата Т. Киркова.

# 12
  • Мнения: 334
Трябва да кажа, че питах всеки акушер / неонатолог, който влизаше в стаята, бяха не по-малко от 20 души от различни смени и звена. Никой не ми е отказал помощ или информация. И понеже непрекъснато задавах въпроси, идваха и проверяваха имам ли кърма, запушени канали и пр. Дори се смеехме с моите хора, че цял Плевен се е изредил да ми стисне зърната, за да се види как е положението с млякото.  Joy

# 13
  • Мнения: 1 072
Струва ми се, че сме доста далеч от тези точки.
Аз раждах в Майчин дом София и доколкото сравнявам с разказите за други болници, там е относително най-добре.
При все това майките не получават описаната помощ дори на 12-я етаж (т.нар. "ВИП").
Оставането на бебето с майката безспорно е важно, но ако на тази жена никой не й съдейства и не й обяснява как да кърми бебчето, то ползата е никаква. Аз лично гледах едно девойче в отсрещната двойна стая как се мъчеше, а гърдите й се бяха подули като баскетболни топки. Тя се беше шашнала, но никой не й съдействаше от персонала. В стаята й беше още една първескиня, така че ние с жената в моята стая се опитахме да им поразкажем и покажем каквото можем... Пък дано с нещо сме помогнали...
Но с отнемане на акредитацията и оплюване мисля, че също нищо няма да се постигне. Просто е необходима много работа и мотивация на персонала, включително финансова, брой хора и т.н. Акушерската професия е призвание, не бюрокрация, нито трамплин към гледане на стари хора в чужбина...
Вярно е, че на сутринта на първия ден след раждането мина акушерка да попита дали бебето е сложено на гърда и дали е засукало, но след това тя не се появи повече. А според мен, помощ е необходима по време на целия престой в болницата. Не е нормално да е пълно с майчета, "чакащи да им дойде кърмата", които са убедени, че до тогава трябва да дават АМ и няма смисъл да дават гърда, за да не им се разрани... Не е нормално майчета да се мъчат с преливащи от мляко гърди и същевременно да дават щедро предлаганото им АМ, защото бебето не може да засуче огромната гърда...
Не мога да се съглася, че само по-отраканите майчета, които ходят да питат, настояват, дори се карат с персонала, заслужават да им се обърне внимание и да им се помогне...
Жалко е, че е така...

# 14
  • Мнения: 1
Здравейте!
Дали някой от вас ве4е е раждал в новата клиника по акушерство на професор Горчев в Плевен?

Общи условия

Активация на акаунт