Побой срещу политзатворник номер едно в България

  • 4 060
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 480
http://www.plovdivmedia.com/27427.html

http://www.vbox7.com/play:5f539b18

"Обръщение от Съюза на юристите-демократи в България: ПОКУШЕНИЕ СРЕЩУ ПОЛИТЗАТВОРНИК №1
2010.06.21 2 коментари
София, 21 юни 2010 г.

На вниманието на:
Министър-председателя на България
Министъра на вътрешните работи
American Bar Association
State Department of the U.S.A.
Amnesty International
Посланиците на държавите-членки
на Европейския съюз, Швейцария и САЩ

ПОКУШЕНИЕ СРЕЩУ ПОЛИТЗАТВОРНИК
НА КОМУНИЗМА №1

Проф. Янко Н. Янков, обявен преди 25 години от „Amnesty International“ за Политзатворник №1 на комунизма в
България, е бил нападнат посред бял ден в 15 ч., понеделник, 21 юни 2010 г., от двама непознати мъже, които го
съборили на тротоара пред столичната Съдебна палата и счупили дясното му рамо на няколко места.

Известният юрист, университетски преподавател, правозащитник, борец за граждански права, безкомпромисен противник
на окупиралата българската държавност мафия и талантлив учен с повече от 50 публикувани книги явно е станал
трън в очите на бившите настоящи тайни служби, за да посегнат на живота и здравето му на няколко метра от входа на
символа на третата (съдебната) власт.

Проф. Янко Н. Янков многократно предупреждаваше горепосочените български и чуждестранни институции за отправяните
му заплахи, но не получи нито един ред в отговор. Отговор–покушение дойде като семантично послание от страна на
мафията, превърнала българската държава в свое нискойерархично звено.

Не се обръщаме към българските власти – те са заложници на мафията. Питаме горепосочените западни институции: „-
Искрени ли бяхте, когато преди четвърт век се обявихте в защита на Политзатворник №1 на комунизма в България?
Или го защитихте само от конюнктурни съображения?“

Ще повярваме на искреността ви, ако и сега застанете в защита на безкомпромисния борец за граждански права срещу
мафията проф.Янко Н. Янков и неговото семейство.

Ако и сега премълчите (като българските власти) – ще приемем, че и тогава не сте били искрени.
Съюз на юристите-демократи в България"

http://www.epochtimes-bg.com/2007-01/2007-06-19_02.htm

Ако желаете, коментирайте. Може би доста от вас не  го помнят. Той беше на кръглата маса през 1990г. и във Великото НС.
Аз нямам въпроси.

Последна редакция: нд, 27 юни 2010, 01:09 от vl

# 1
  • Мнения: 514
Под покушение разбирам друго. Редактирай си заглавието, или оформи тема, която да дискутираме.
Има доста по-фрапиращи случаи от този на Янков, за които не са писани писма до Щатския Департамент. Ако то въобще стигне до там, разбира се.

# 2
  • Мнения: 2 480
Впечатляващо е, че няма почти никаква информация в медиите, както и че МВР и прокуратурата не са се ангажирали със случая.

http://www.vbox7.com/play:5f539b18

# 3
  • Мнения: 514
Побоища и нападения стават всеки ден. За съжаление си остават само в сводката на МВР.
Кажи, какво предлагаш да направим в случая? Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 2 480
Той е известен интелектуалец и борец за човешки права. Не е никому непознат.

http://iankov.blogspot.com/2007/09/blog-post_16.html

А ние едва ли можем да направим нещо, за да го предпазим от повторно нападение, както и други като него. Предполага се, че ДС е замесена в побоя.

# 5
  • Мнения: 345
Да те питам само познаваш ли го по принцип и знаеш ли всъщност що за човек е? Или просто се възмущаваш от липсата на гласност относно нападение срещу човешко същество? Не се заяждам, интересно ми е.

# 6
  • Мнения: 2 480
Не го познавам лично. Помня го от кръглата маса и от Великото НС с неговите принципни изказвания. От това време помня и Николай Колев-босия-също борец за човешки права и репресиран от комунистическия режим. И той беше пребит преди години.
Често ги пускаха по радио "Свободна Европа" да говорят.

# 7
  • Мнения: 345
Само едно ще кажа тогава - не винаги това, което изглежда, е това, което е. Надявам се, че ме разбираш. Много, страшно много низост и дебелокожие има там, където повечето виждате героизъм. Приятно чесане на езици, но да знаете - не си заслужава, не и в този случай.

# 8
  • Мнения: 2 480
Само едно ще кажа тогава - не винаги това, което изглежда, е това, което е. Надявам се, че ме разбираш. Много, страшно много низост и дебелокожие има там, където повечето виждате героизъм. Приятно чесане на езици, но да знаете - не си заслужава, не и в този случай.

Какво не си заслужава и защо?

Тук прави впечатление двойният стандарт. Медиите постоянно се занимават с покушения срещу известни престъпници, а на хора като проф.Янко Янков не обръщат никакво внимание. А той е известен интелектуалец и дисидент.

Последна редакция: нд, 27 юни 2010, 01:00 от vl

# 9
  • Мнения: 345
Ами стори ми се, че темата ще тръгне в посока величаене на героя-интелектуалец, на горкия бивш политически затворник, та затова го казах.

# 10
  • Мнения: 514
Ох, защо ли толкова обичаш думичките "дисидент", "борец за човешки права" и т.н.
В някои случаи те са неуместни.
Да е жив и здрав човека и да се пази. Какво повече мога да ти кажа?
Всеки, който е различен, и който изразява свободно мнението си, който е настъпал някого е заплашен.
Но е абсурдно да пускаме тема за всеки един от тях.
Интелектуалци в България бол. Смелите са кът Peace

# 11
  • Мнения: 1 666
Да те питам само познаваш ли го по принцип и знаеш ли всъщност що за човек е? Или просто се възмущаваш от липсата на гласност относно нападение срещу човешко същество? Не се заяждам, интересно ми е.
Не го познавам лично.

А аз пък го познавам лично. И спомените ми за него (и не само моите) са далеч от твоите герочни представи за този човек. И това не защото ме е късал и нещо от сорта, даже нямахме изпит по неговата дисциплина, а защото пред се е представил в доста .... хм .... различна от гореописаната светлина...
И в тоя ред на мисли, "покушението" доколко е покушение.... или е с оттенъци на битов инцидент?!

# 12
  • Мнения: 5 710
Само едно ще кажа тогава - не винаги това, което изглежда, е това, което е. Надявам се, че ме разбираш. Много, страшно много низост и дебелокожие има там, където повечето виждате героизъм. Приятно чесане на езици, но да знаете - не си заслужава, не и в този случай.

Това не е аршинът, по който да се премери случая, обаче. Или личните впечатления на бивши студенти.


Аз предполагам, само предполагам, че на никого не му пука за г-н Янков ( всмисъл на никакви политически и икономически сили), и по всяка вероятност са го нападнали, за да му вземат 20 лева. Но тъй като преди 25 години Амнести са го коронували, като "политзатворник номер 1", нищо чудно на човекът всичко да му се струва дейност на тайните служби. Сигурно се чувства значим така.  Все пак 50 книги е издал, егото му сигурно е могъщо, а храната за него в тези времена оскъдна.
vl, надявам се, че не се сърдиш.

# 13
  • Мнения: 2 480
Да те питам само познаваш ли го по принцип и знаеш ли всъщност що за човек е? Или просто се възмущаваш от липсата на гласност относно нападение срещу човешко същество? Не се заяждам, интересно ми е.
Не го познавам лично.

А аз пък го познавам лично. И спомените ми за него (и не само моите) са далеч от твоите герочни представи за този човек. И това не защото ме е късал и нещо от сорта, даже нямахме изпит по неговата дисциплина, а защото пред се е представил в доста .... хм .... различна от гореописаната светлина...
И в тоя ред на мисли, "покушението" доколко е покушение.... или е с оттенъци на битов инцидент?!

Не се разбира какво искаш да кажеш. В каква светлина се е представил?
Не вярвам да са го нападнали посред бял ден, за да го оберат и то на пълна с хора улица в центъра на София. Обикновените крадци нямат такъв кураж. Това прилича на дело на професионални биячи.

# 14
  • Мнения: 514
Да бее, нямат кураж, ти на кой свят живееш? ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт