Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 10

  • 58 345
  • 757
  •   1
Отговори
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Лято

Весело звънчето звънка -
лятото ни чака вънка,
че учебната година
вече мина и отмина.

Сбогом,книжкии и боички!
Сбогом буквички и срички!
Весело звънчето звънка -
лятото ни чака вънка.



Това е стихче на едно 9 годишно детенце от Бургас, с което ви поздравявам и нека изпълним цялата тема само с хубави новини, пролетни емоции и слънчеви усмивки!

Астма, информация за заболяването, странични ефекти от лекарствата - обща тема
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - ТЕМА 2
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 3
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 4
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 5
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 6
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 7
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 8
Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 9

Благодарение на всички тук, и систематизацията на gergandi е събрана много ценна информация. Дано помогнем така на всички попаднали тук!

Пулмолози

д-р Анни Куфарджиева,
МЦ Дженерали Закрила
гр. София, бул. Дондуков 79-81.
тел.: (02) 942 07 00 – регистратура за записване на часове, работи и със ЗК, и частно
личен телефон – 0898 88 18 49
четни дати – сутрин
нечетни - следобед
http://www.generali.bg/main/bg/medical_centre.php

д-р Филчев
V Градска болница
тел.: 0887 30 00 74

д-р Василка Илиева
Национална Кардиологична Болница (ІІІ-та градска болница, София)
тел.: (02) 92717165
работно време: до 16.00 ч.

УНГ

д-р Огнян Попов
Военно Медицинска Академия
тел.: 0888 84 31 95.

д-р Френгов,
Транспортна болница
тел.: 0888 37 09 60

д-р Николай Улевинов
Детска клиника по белодробни болести към МА
гр. София, ул. Здраве 2
сл. тел.: (02) 923 04 29
мобилен: 0888 20 83 43

доц. Тодоров
ИСУЛ
тел.: (02) 9432 426.
частен кабинет: гр. София, ул. Димитър Хаджикоцев 102
тел.: (02) 865 10 71

д-р Първолетка Кирилова
гр. София, ул. Позитано 10 (3 ет)
тел.: (02) 980 33 82
четни - сутрин
нечетни - следобед

Алерголози

д-р Албена Бъчварова
МЦ Детско Здраве
гр. София, ул. Ами Буе 27
тел.: (02) 952 42 97; 952 57 37
понеделник - петък - 7:30 - 20:00
събота - неделя - 9:00-15:00

д-р Иванова
Трета градска болница (входът е откъм ДКЦ-то, това е централният вход)
етаж 2, кабинет по алергология
понеделник и сряда е следобед от 15,30 - до 19,30
вторник и четвъртък е сутрин от 8 до 1
тел.: 0887 43 50 10

д-р Мустаков(частен кабинет)
гр. София, бул. Прага 14
тел.: (02) 952 59 40
..........................................
Служебен адрес на Мустаков
Детско-юношески кабинет
Клиника по-алергология МБАЛ"Александровска
гр. София, бул. Св.Георги Софийски 1
тел.: (02) 92 30 231
e-mail cabinet@mustakov.com
www.mustakov.com

Алерголог-пулмолог

д-р Кисьова (дъщерята!)
Клиника по пулмология и алергология в "Св.Марина" (терапията)
преглежда в МЦ "Кисьови"
гр. Варна, ул. Габрово 43А
тел.: (052) 63 18 88

Дерматолози

д-р Албена Ангелова
29-та поликлиника
ул. Георги Измирлиев 8
тел.: 0899 41 91 81

Ревматолози

доц. Върбанова
(преглежда като педиатър на общо основание в Детски медицински център, ул. Гурко)
тел.: (052) 61 11 16

Хомеопати

д-р Мария Влахова (на Lucky Plam)
Поликлиника Младост
гр. София, жк. Младост 1, зад блок 43, до 125 училище
тел.: 0888 90 81 21

ТЕЛК и астмата

За София

1. Взима се направление от личния лекар за явяване на ТЕЛК комисия.

2. С направлението се отива на ул. Иларион Макариополски 10 (пряка на бул. Христо Ботев, след ул. Цар Симеон и преди ул. Кирил и Методий). Попълва се молба за явяване на ТЕЛК и се дава личната карта на единия от родителите. Получава се входящ номер за молбата. Служителите  заверяват протокола от лекуващия лекар и личната карта на пациента и го записват в картотеката. След проверка изпращат документите в съответната ТЕЛК.

3. До 14 дни на адреса по личната карта на родителя (ако изрично не е посочено друго) се получава писмо от СТЕЛК в което са описани датата на явяване на комисия и исканите документи:

- Ненадписан пощенски плик с марка
- Епикриза за наблюдението и лечението в районния диспансер и епикризи от стационарно лечение, в което е лекувано лицето – ксерокопия
- Диспансерно досие, ако е диспансеризирано, амбулаторни листи за проведени прегледи и консултации при специалисти (добре е да се носят всички амбулаторни листа от прегледи, а те си взимат само тези, които им трябват)
- Кръвна картина, РУЕ, урина (трябва да са направени в рамките на 1 седмица преди комисията)
- Ренгенови снимки на белите дробове (снимката трябва да е от последните 6 месеца)
- Цялата налична документация за придружаващи заболявания (ако има такива)
- Рецептурна книжка (взимат я и после я връщат)
- Лична карта на един от родителите
- Копие от акта за раждане

4. В уречения ден с цялата документация се отива на ул. Веслец 55 (пряка на бул. Сливница, преди Лъвов мост)

5. Прегледа протича по следната процедура. Първо ви взимат всички документи и казват кое по ред е детето. След това ви извикват в кабинета. Разпитват как е започнало заболяването, как протичат пристъпите, какви лекарства и в какви дози взима и ако нещо друго ги интересува. Преслушват детето и ви пускат да си ходите.
След това ви казват кога да отидете да си вземете решението за процент ТЕЛК.
Необходими са 50 и над 50 % за да има полза от ТЕЛК решението.

Решението се получава от СТЕЛК на ул. Веслец 55. Има 14 дневен срок за обжалване на решението ако има несъгласие. След 14 дни се отива с решението на ул. Иларион Макариополски 10 , за да го заверят. Правят се 6-7 копия и се отива в съответните социални служби по адресна регистрация.

Подават се три молби:

1. Молба за двойни детски надбавки – 70 лв. Трябва да се носи оригинала и копие на акта за раждане, оригинала и копията на ТЕЛК решението. Попълват се молби и декларации и е задължително да присъстват и двамата родители. Ако не могат да присъстват трябва всички молби да се подпишат и от двамата и единия родител с двете лични карти да подаде молбата. Служебно се издава банкова карта и сметка в Инвест банк където се превежда сумата. Отпуска се за една година. На следващата година трябва отново да се подаде молба.

Ново в наредбата: Задължително трябва да се носи бележка от личния лекар за поставени ваксини и проведен профилактичен преглед на детето!

2. Молба за отпускане на помощ по Закона за интеграция на лица с увреждания чл. 8Б. Помощта е в размер на 70% от минималната работна заплата. Отпуска се за периода на валидност на ТЕЛК решението.

Ново в наредбата: Помощите се отпускат от датата на подаване на молбата в социалните, а не от стартиране на процедурата по ТЕЛК.

3. Молба за социална оценка на детето, на базата на която се отпускат допълнително пари за диетично хранене и лекарства, транспорт, обучение, но те са по преценка на соц. служител.

Ново в наредбата: За да се отпуснат средства за лекарства трябва да се занесе бележка от личния лекар с която се удостоверява, че детето има здравна книжка, какви лекарства приема и на какъв хранителен режим е - кой номер диета му е предписана!

Отпуска се и помощ за санаториално лечение в размер до 600 лева (по спомен, не съм сигурна), като тази помощ се ползва след проведено лечение и предоставяне на отчетни документи – фактури, направления и медицински епикризи.


За Бургас

Документи се подават в Първа поликлиника на ул. „Стефан Стамболов” № 73. Това е Окръжна болница. В подземния етаж преди лабораторията на вратата пише „Картотека”. Работното време е от 10 до 12 часа.
След това се чака писмото, с което се назначава дата на комисията, и в него се посочват допълнителните документи, които да се носят. (На мен ми искаха амбулаторни листи и епикризи за периода от подаването на първоначалните документи до деня на комисията, кръвна картина и диференциална кръвна картина, амбулаторна карта на детето и рецептурната му книжка).
Комисията е в Туб-диспансера на ул. „Гурко” – Белодробна  болница в района на Трета поликлиника – Ет. 1, каб. 1.
След като се вземе решението, се изчаква 10 дни и се отива отново в Картотеката в Окръжна болница и там се подпечатва. След това се правят няколко копия и се отива в Общината по местоживеене в „Отдела за закрила на детето”.
„Отделът за закрила на детето” се намира точно до у-ще „Братя Миладинови” (ниска зеленикава сграда). Там се попълва една молба и една анкета, според тях ще преценят каква допълнителна помощ да отпуснат – за пътни, за балнеолечение, за обучение. Носи се и копие от решението, копие от акта за раждане и лична карта на майката за справка. Същите документи се носят след това в Общината по местоживеене, където се попълват два вида молби – за детските и за месечната помощ.

За други градове ще очакваме допълнение.

Други

Болница Тоукуда София
Линк към педиатрията и всички специалисти http://www.tokudabolnica.bg/show_page.aspx?key=departments&dId=7
тел. (02) 40 34 000 - централна регистратура
       (02) 40 34 948 - регистратура педиатрия за записване   на часове и информация.
Кабинети: (02) 40 34 139; 40 34 143; 40 3 4 142
(изрично доволни от д-р Веделина Кендерова, д-р Калин Лисички, д-р. Лазарова, но и другите се препоръчват)

Детски  медицински център, ул. Гурко
Други специалисти, които преглеждат там: д-р Шивачев - кардиолог; д-р Христов - пулмолог; д-р Павлова, общ педиатър; д-р Георгиева, гастроентеролог. Центърът е частен, но всички работят в педиатричното отделение в Терапията, при нужда хоспитализират направо, освен това извършват на място спешни инхалации, инжекции и други манипулации, има много добър ехограф. Пиша всичко това, защото може да се наложи да се ползват услугите на центъра от гости на града. Работи всеки ден (и неделя) от 8.30 до 19.30ч.

# 1
  • Мнения: 47 963
Запис и гледайки първа страница да кажа, че ние сме на диспансер при д-р Стойчева в Токуда, дали някой е записан при нея и има отзиви

# 2
  • Варна
  • Мнения: 957
Момичета, чета за АД пишете. Когато кърмата започна да не стига (около 3-ти месец) започнаха добавките и, освен всичко друго и АД. Отпред коремчето и гръбчето на Елица бяха в нещо като големи лишии от суха и зачервена кожа, която се лющеше, по брадичката, вратлето, всички свивки (коленца, подмишници, лакти, бедра) имаше големи червени набъбнали плаки - класика. Мазахме - омазнявахме, овлажняхме, третирахме с локални кремчета, но докато не изхвърлих изцяло белтъка от храната й, нищо не помогна. Тя и досега почти не приема белтък - от Фризопеп мина на ХА едва на година и половина, кисело мляко давам по лъжица-две на седмица, съвсем малко краве сирене и масло - 1-2 седмично, заменям ги с козе сирене и зехтин, застройвам само с жълтък. Почти всичко друго си яде, дори и телешко месо, малко агнешко, много рядко риба. Имам чувството, че само абсолютното спиране на белтъка за повече от година ни помогна да преборим АД. Понякога кожата й изсъхва, появява се някой и друг лишей, но плака не сме имали повече от година.

Хайде, да се поопразва вече темата - лятото дойде, пролетта си отиде!

# 3
  • Мнения: 47 963
Мда, забравих да добавя, че моя беше на кърма до...ами до към 6 месец изцяло, до към 2 г 4 месец кърмен, и аз не ядях млечни и алергени заради него
на някои това помага, на други май не, поне при нас може би помогна, но не е само това причината
Но то при висчки случаи по време на пристъп, остра фаза на обриви, боледуване, се спират алергените и безлтъчините  Tired

# 4
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Пепи беше на кърма изцяло до 6 месец, а иначе до 1 годинка. Най-тежките периоди с лишеите бяха точно преди захранването. Винаги когато му растеше зъбче или му спада имунитета му избиваха. Сега от доста време не е имал, но чат пат му се появяват по крачетата.

Забравих да ви кажа, че актуализирах информацията за ТЕЛК за София. Написах новостите в наредбата и разни нови документи които искат в социалните.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 957
Да, явно е до дете, до организъм. При нас махането на белтъка помогна. Забелязвам реакции на храна - като тестер за наличието на соя е, уви, и елда не понася, веднага се изрива от кайсии (а аз така ги тача като плод!).
Това за зъбите е вярно - избива ли й зъб, инхалаторът е в готовност. Ето сега - от месец избиват кучешките - сополите не спират, в предпристъпно състояние е, ако мога така да се изразя. Cry А ваксини ни чакат! Оффф, да избиват по-бързо тези зъби!

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
 Mr. Green Хайде и в тази тема.
Аз уж се старая да се всулшвам в организма на Раята и в желанията и.... Но в последно време виждам една зависимост... Когато тръгне да се поразболява има спазъм, отшумяващ такъв... постоянно ми иска студено мялко от хладилника. Тя откакто е захранена си е млекарче - предимно кисело и сирене, но откакто имаме проблем много ми налита на прясно мялко. Слушам, слушам организма и, ама като чета и започва да ме тресе едно съмнение... хем е алерген, хем е слузообразуващо... При последния спазъм се опитах да я огранича... ама то не бяха истерии и ревове... пък и бабите хич не могат да и отказват  Embarassed И до никъде не стигнахме с ограничаването.
Разсъждавам си, обаче... Дали това не е тактика на организма?!? В крайна сметка с хремата организма се освобождава от попадналите патогени в носоглътката. Ние от хомеопатична гледан точка не потискаме хремите. Та ако организма има нужда от повече мялко за да произвжда повече слузни секрети за да изчисти нещо, което го дразни  newsm78 Иначе до сега не съм забелязала конкретно влошаване от млечните, няма алергия към белтъка... Ох, отдавана не съм ходила при хомеопатичката. Трябва да се организирам и да пообсъдим някои неща, които се понасъбраха в последно време  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 332
Ментова ,целия този път сме го извървяли и ние,за радост успешно Grinning
На нас също ни помогна пълната бемлечна диета,дори млякото беше специално,без никакъв белтък,било то и разграден,почти 2г бяхме на Прегомин(соев протеин и свински колаген)
Кърмен е съвсем малко,няма и три месеца,но това е негова прищявка,или по-скоро непоносимост към кърмата,което аз така и не исках да повярвам,но се оказа че е така.Ревеше с часове и не искаше да суче,после се цедях,не бутваше кърмата и така след 3месеца мъки и за двама ни минахме на млеката,като се почнаха и тогава проблемите...
На всяко зъбче бяхме с инхалатора,безпричинно това дете,поне за нас не разбирахме какво става,се почваха едни кашлици..И така до почти две години,никакви ваксини,много малък асортимент от храни,без никакви плодове.
И до ден-днешен ми е останал страха от този АД и всеки ден почти го оглеждам за реакция към някоя храна,че вече яде всичко Grinning
Момичета,днес сме на ваксина,стиснете по едни палци,вече трети месец я отлагаме,все накашляше,ако и сега не успеем,няма детска градина за нас Praynig

# 8
  • Варна
  • Мнения: 957
Бенита, ама как няма да иска детето мляко, като му е зле! Млякото е МАМА, още повече при едно "заклето" кърмаче. Ама и при мойто, "шишетното", е същото - винаги си е пила шишето гушната в мама - има ли проблем си го търси! Сега много я болят кучешките, избиват наведнъж, харча пари за кутии както, когато беше месечно бебе! Ако не си забелязала реакция от млякото - давай си му на детето!

Макси, стискам!

# 9
  • Мнения: 47 963
Не съм хомеопатичка, ама аз бих пробвала тактиката по времето, когато е здрава , да й предлагам друга напитка, в същата чаша, шише или друго, каквото ползвате, за да изместя навика от мляко към друго, сега дали ще е чай, компот, сок, ти си знаеш
Така когато е болна, и пожелае мляко, няма да е рязка промяната, и ще я залъжеш по-лесно
Дори можеш д аоставиш малко мляко, да й сипеш и д ай покажеш че е свършило, и после д апредложиш другата напитка и т.н.
Изобщо, мисля че ти стана ясна тактиката  Mr. Green
Дъщеря ми доста дълго пиеше прясно краве мляко от шише,сигурно до 3 годишна, беше по-скоро навик, в един момент й заявихме, че е смешно да пие от шише и го спряхме, от тогава не е близвала прясно мляко, а на ставане и лягане пиеше по две шишета. Ето защо вярвам, че някои неща са по-скоро въпрос на навик и ритуал, и макар и трудно, се модифицират.

# 10
  • софия
  • Мнения: 2 542
Привет и от мен, да се запиша.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 361
Честита ни нова темичка!Дано се изпълни с повече добри новини!

# 12
  • Мнения: 872
Drina, много хубаво  и удобно оформяш темичките! Благодаря!     bouquet


 Merycherry,Честито Бебче Михаил! Да ви е жив и здрав, и всички останали около него!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Цитат
Така когато е болна, и пожелае мляко, няма да е рязка промяната, и ще я залъжеш по-лесно
Дори можеш д аоставиш малко мляко, да й сипеш и д ай покажеш че е свършило, и после д апредложиш другата напитка и т.н.
Изобщо, мисля че ти стана ясна тактиката  Mr. Green
При моята госпоица няма някаква психологична привързаност към определна чаша или нещо такова. При прехода от кърма към всичко останало ядеше само кисело мляко и сирене. Вече като се отпи съвсем, съм и давала по малко прясно, колкото да му познава вкуса  Mr. Green Та и към самото мляко не е да е заместило кърмата.
И тактиките... Blush малко им мина времето. Сега госпоицата сама си отваря хладилника взима си млякото и само пищи някой да и даде чаша, ако не се мотае някоя на достъпно място  hahaha Ако никой не се отзове се опитва да пие от кутията и няма да ви казвам на каква Клеопатра се превръща, а и всичко наоколо. Като свърши кутията я хвърля в боклука и започва да поръчва на баща си, като ходи на махазинчето да и купи "няко"  hahaha. Може би ако спрем да консуираме всички мялко, постепено ще спре да си го търси.
Аз и сипвам по 2 пръста в чашката и така за деня могат да и се съберат не  повече от 200мл и то не всеки ден, само в специални моменти. Но като се сети и си го иска е, няма убеждаване  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 47 963
Точно сега  е момента на тактиката, а и точно сега за нея е ритуал, според мен, нищо че не е с шише, а с отваряне на хладилника
Просто слагай там нещо в атрактивна опаковка- в Джъмбо има красиви изрисувани стъклени шишета за мляко, но може да се сипе и друго, например сок, или купи голяма опаковка студен чай(после можеш да заменяш с домашен) и тя като отвори, ако няма мляко, ще й предложиш друга напитка, ще се направиш няколко пъти как ти пиеш и много ти харесва, направи й специална чаша със сламка и т.н.
Когато ограничаваме синът ми, ние също не консумираме съответната храна, нормално е, иначе детето естествено че се дразни
Това ако те притеснява млякото де, аз лично не държа точно на прясното мляко и им давам само на село, от домашно животно, но това е рядко. Много по-полезно е да се научи да пие айрян например.

Общи условия

Активация на акаунт