Майчинството счетоводно - 30

  • 35 944
  • 755
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 196
Здравейте!
Някой може ли да ми каже мога ли да прехвърля майчинството на майка ми, която работи на постоянен трудов договор, ако аз съм редовна студентка и единствената помощ, която получавам от държавата са тези 2880лв. за майки редовни студентки /12 по 240лв./. Дъщеричката ми е на 9.5м., но очакваме и второ бебе и ще ми е много трудно самичка. Дефакто тези 2880лв. за второто се прехвърлят на нея или как става? За кое дете може да ползваме тази опция в закона? Аз няма да се връщам на работа, защото нямам такава, просто ще си продължа ученето.

# 631
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Здравейте!
Някой може ли да ми каже мога ли да прехвърля майчинството на майка ми, която работи на постоянен трудов договор, ако аз съм редовна студентка и единствената помощ, която получавам от държавата са тези 2880лв. за майки редовни студентки /12 по 240лв./. Дъщеричката ми е на 9.5м., но очакваме и второ бебе и ще ми е много трудно самичка. Дефакто тези 2880лв. за второто се прехвърлят на нея или как става? За кое дете може да ползваме тази опция в закона? Аз няма да се връщам на работа, защото нямам такава, просто ще си продължа ученето.
В твоя случай няма какво да прехвърляш. Като неосигурена ти няма как да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете по КТ. Той дефакто се прехвърля на баба, дядо...

# 632
  • Мнения: 2 171
Много ви благодаря за отговорите на въпросите ми  bouquet. Имам още един въпрос - ако напусна работа в деня след изтичане на майчинството по взаимно съгласие и отпуската ми бъде изплатена като обезщетение, с какви данъци се облага сумата? Ако съм била на заплата 500 лв (на толкова съм осигурявана и толкова реално съм получавала), то каква приблизително сума ще трябва да получа при напускането?

Аз си позволявам да се самоцитирам. Извинявам се за което, но искам да си изясня някои неща преди да си подам молбата за напускане утре.
Аз съм пропуснала първите въпроси...колко дни неизползван отпуск имаш? Отпуска се облага с осигуровки и данъци като работна заплата.

Имам 40 дни платен отпуск, натрупан през двете години майчинство. Шефът ми ме кара да пусна молба за напускане по взаимно съгласие, защото фирмата е зле и няма работа. Отпуската каза, че ще ми я изплати като обезщетение при напускането, но ме интересува дали облагането е абсолютно същото при обезщетението (и за двете страни) както, ако си я ползвам. Тоест, ако си ползвам отпуската, ще ми бъдат внасяни осигуровки и ще ми тече трудов стаж, но ако ми бъде изплатена като обезщетение и договорът ми бъде прекратен, трудов стаж няма да имам за тези 2 месеца newsm78

# 633
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Много ви благодаря за отговорите на въпросите ми  bouquet. Имам още един въпрос - ако напусна работа в деня след изтичане на майчинството по взаимно съгласие и отпуската ми бъде изплатена като обезщетение, с какви данъци се облага сумата? Ако съм била на заплата 500 лв (на толкова съм осигурявана и толкова реално съм получавала), то каква приблизително сума ще трябва да получа при напускането?

Аз си позволявам да се самоцитирам. Извинявам се за което, но искам да си изясня някои неща преди да си подам молбата за напускане утре.
Аз съм пропуснала първите въпроси...колко дни неизползван отпуск имаш? Отпуска се облага с осигуровки и данъци като работна заплата.

Имам 40 дни платен отпуск, натрупан през двете години майчинство. Шефът ми ме кара да пусна молба за напускане по взаимно съгласие, защото фирмата е зле и няма работа. Отпуската каза, че ще ми я изплати като обезщетение при напускането, но ме интересува дали облагането е абсолютно същото при обезщетението (и за двете страни) както, ако си я ползвам. Тоест, ако си ползвам отпуската, ще ми бъдат внасяни осигуровки и ще ми тече трудов стаж, но ако ми бъде изплатена като обезщетение и договорът ми бъде прекратен, трудов стаж няма да имам за тези 2 месеца newsm78
Облагането с данък и осигуровки е както когато си я ползваш. Трудов стаж няма как да се зачете.

# 634
  • Мнения: 2 171
На мен обаче пак не ми става ясно - как хем се удържат осигуровки, хем не се зачита за трудов стаж? Нещо ми убягва явно - нали социалните осигуровки са точно за трудов стаж, защо се начисляват на обезщетение, при положение че с това стажът не се увеличава?

# 635
  • Мнения: 196
Здравейте!
Някой може ли да ми каже мога ли да прехвърля майчинството на майка ми, която работи на постоянен трудов договор, ако аз съм редовна студентка и единствената помощ, която получавам от държавата са тези 2880лв. за майки редовни студентки /12 по 240лв./. Дъщеричката ми е на 9.5м., но очакваме и второ бебе и ще ми е много трудно самичка. Дефакто тези 2880лв. за второто се прехвърлят на нея или как става? За кое дете може да ползваме тази опция в закона? Аз няма да се връщам на работа, защото нямам такава, просто ще си продължа ученето.
В твоя случай няма какво да прехвърляш. Като неосигурена ти няма как да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете по КТ. Той дефакто се прехвърля на баба, дядо...
Значи все пак майка ми може да ползва отпуск за  отглеждане на малко дете, въпреки,  че аз  няма да почвам  работа? Знам, че може да са глупави въпросите ми, но наистина нямам идея.

# 636
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 420
Здравейте!
Някой може ли да ми каже мога ли да прехвърля майчинството на майка ми, която работи на постоянен трудов договор, ако аз съм редовна студентка и единствената помощ, която получавам от държавата са тези 2880лв. за майки редовни студентки /12 по 240лв./. Дъщеричката ми е на 9.5м., но очакваме и второ бебе и ще ми е много трудно самичка. Дефакто тези 2880лв. за второто се прехвърлят на нея или как става? За кое дете може да ползваме тази опция в закона? Аз няма да се връщам на работа, защото нямам такава, просто ще си продължа ученето.
В твоя случай няма какво да прехвърляш. Като неосигурена ти няма как да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете по КТ. Той дефакто се прехвърля на баба, дядо...
Значи все пак майка ми може да ползва отпуск за  отглеждане на малко дете, въпреки,  че аз  няма да почвам  работа? Знам, че може да са глупави въпросите ми, но наистина нямам идея.

Не, не може, защото няма кой да й я прехвърли - в смисъл, че първоизточникът на това право си ти - ако ти нямаш право на отпуск , няма как и тя да го има като правоприемник.

# 637
  • Мнения: 196
Здравейте!
Някой може ли да ми каже мога ли да прехвърля майчинството на майка ми, която работи на постоянен трудов договор, ако аз съм редовна студентка и единствената помощ, която получавам от държавата са тези 2880лв. за майки редовни студентки /12 по 240лв./. Дъщеричката ми е на 9.5м., но очакваме и второ бебе и ще ми е много трудно самичка. Дефакто тези 2880лв. за второто се прехвърлят на нея или как става? За кое дете може да ползваме тази опция в закона? Аз няма да се връщам на работа, защото нямам такава, просто ще си продължа ученето.
В твоя случай няма какво да прехвърляш. Като неосигурена ти няма как да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете по КТ. Той дефакто се прехвърля на баба, дядо...
Значи все пак майка ми може да ползва отпуск за  отглеждане на малко дете, въпреки,  че аз  няма да почвам  работа? Знам, че може да са глупави въпросите ми, но наистина нямам идея.

Не, не може, защото няма кой да й я прехвърли - в смисъл, че първоизточникът на това право си ти - ако ти нямаш право на отпуск , няма как и тя да го има като правоприемник.
Благодаря!

# 638
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
На мен обаче пак не ми става ясно - как хем се удържат осигуровки, хем не се зачита за трудов стаж? Нещо ми убягва явно - нали социалните осигуровки са точно за трудов стаж, защо се начисляват на обезщетение, при положение че с това стажът не се увеличава?
отпуската, кагато се изплаща като обезщетение се удържа само ДОД ,затова не се признава ,като трудов стаж Wink.

# 639
  • Мнения: 6
Здравейте, искам да задам няколко въпроса, на които се надявам  някой запознат да ми отговори.
В момента съм бременна в 4-ти месец. Съкратена съм на 02.03.2010г., като имам 2г.непрекъснат стаж във фирмата. Последните 2м.(януари и февруари съм осигурявана на 400лв, цялата 2009г на 380лв) От 03.03. до 02.04.2010г фирмата ми е изплатила едно обезщетение. От 01.04. до 01.10.2010г, т.е. 6месеца ще получавам обезщетение от НОИ (по 10,60лв. на ден се пада). Терминът ми е на 24.11.2010г. На 10.10.2010г би трябвало да излезна в болнични 45 дена преди термина.
Въпросите са ми следните:
Ще получавам ли майчинство ако не започна работа. Ако да колко ще  е то и колко време?
Другото което е от НАП са ми прекъснали здравноосиг. права.Имам 3 месеца от 2007г. невнесени вноски, но ми излиза и Април месец от тази година.Но защо след като ще получавам обезщетение от НОИ от Април до края на Септември. И сега като отидох на преглед при лекаря той ме върна, защото са ми прекъснали правата. И още един въпрос преди време като получавах 4 месеца обезщетение  за безработица от НОИ ми бяха сложили в трудовата книжка един правоъгълен печат, на който пишеше, че тези 4м. се зачитат за трудов стаж по чл.354 от КТ и за осиг.стаж по чл.9 от КСО, а сега когато ще получавам 6м. обезщетение  не ми сложиха никакъв печат. Да не би да са пропуснали или има някакви промени от тогава, нещо не ми е ясно newsm78
Ох, надявам се  да не съм го написала много объркано и някой да ми отговори, че направо ще се побъркам.
Благодаря Ви предварително   bouquet

# 640
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Франческа,Ще получавам ли майчинство ако не започна работа. Ако да колко ще  е то и колко време?-ако си останеш безработна,ще имаш право на социално майчинство 100 лв на месец за една година само ако отговаряш на изискванията за доход-350 лв на човек.
Започни работа малко преди издаването на 45 дневния болничен-примерно 2-3 октомври и така ще получаваш първата година 270 лв,а втората 240 лв
За осигурвоките питай в НАП

# 641
  • Мнения: 6
здравейте ,  Ако се водя в неплатен отпуск за гледане на дете, имам ли право да кандидатствам за детска градина?За да имам право да кандидатствам за ясла догодина как трябва да си оформя документите за работа при работодателя(няма да ходим на ясла тази година и няма да работя) - каква точно молба трябва да подам, за да се водя на работа или по-точно предполагам в отпуск за гледане на дете - детето ми е вече на 2 години.

 Аз ли трябва да си плащам здравните осигуровки, ако съм в неплатен отпуск за гледане на дете?

Последна редакция: чт, 10 юни 2010, 14:09 от seximamma

# 642
  • Мнения: 6
Благодаря ти, Elfita!
А да попитам всъщност обезщетението през шестте месеца включва ли се при изчисляването на майчинството или се взима мин.раб. заплата.Аз даже си мислех дали да не го прекъсна. Примерно да го взимам 3 месеца или 4 , а останалите да се водя в някоя фирма и да си внасям осигуровките, но  на каква заплата и дали ще е удачно или както казваш ти, по-добре да започна работа като ми изтече обезщетението. И още нещо след като излезна в майчинство ще трябва ли да продължа да внасям вноските?

Последна редакция: чт, 10 юни 2010, 15:05 от Франческа

# 643
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
На мен обаче пак не ми става ясно - как хем се удържат осигуровки, хем не се зачита за трудов стаж? Нещо ми убягва явно - нали социалните осигуровки са точно за трудов стаж, защо се начисляват на обезщетение, при положение че с това стажът не се увеличава?
Аз се извинявам за допуснатата грешка, при обезщетяване за неизползван платен отпуск осигурителни вноски не се удържат и внасят.
здравейте ,  Ако се водя в неплатен отпуск за гледане на дете, имам ли право да кандидатствам за детска градина?За да имам право да кандидатствам за ясла догодина как трябва да си оформя документите за работа при работодателя(няма да ходим на ясла тази година и няма да работя) - каква точно молба трябва да подам, за да се водя на работа или по-точно предполагам в отпуск за гледане на дете - детето ми е вече на 2 години.

 Аз ли трябва да си плащам здравните осигуровки, ако съм в неплатен отпуск за гледане на дете?
Без значение работиш или не можеш да кандидатстваш за градина или ясла. Ако си в неплатен за  дете до 8г . възраст си вписваш, че си осигурена. Този отпуск се признава за трудов и осигурителен без да се внасят осигурителни вноски. Здравните са за сметка на работодателя.

# 644
  • Мнения: 6
благодаря ти Ала-бала мноого, Hug

Общи условия

Активация на акаунт