Ако Аревик беше планина или куче......

  • 11 732
  • 204
  •   1
Отговори
  • Мнения: 488
http://svetlaen.blogspot.com/2010/04/blog-post_14.html
Ами...това е...
Ако е пускана темата, извинете...не я видях....

# 1
  • Мнения: 4 585
Давид защо се скатава от военна служба, а не отбие дълга си към Армения?

# 2
  • Мнения: 2 759
Давид защо се скатава от военна служба, а не отбие дълга си към Армения?
                                  Ами като отиде да отбива, ще му забранят да влиза в Бг. Но пък и приятелката му ще си отиде в Армения и там ще си живеят щастливо. Нали? Не разбирам защо Бг трябва да променя законите си, заради нечие нежелание да служи на страната си.

# 3
  • Мнения: 4 841
Питам се и се чудя - какви са проблемите в Армения? Доколкото знам, няма война, няма хуманитарна катастрофа, няма тоталитарен режим, който да преследва хората заради убежденията им  newsm78 Дори и икономическото развитие не е в някаква критична фаза...
Какво налага статут "бежанец" за човек, чиято страна е съвсем ... нормална, да кажем?
Доколкото разбрах също така, момичето е имало издадена виза при влизането си в България, но съвсем съзнателно я е просрочила  newsm78

Законите трябва да се спазват. Ако има някакъв проблем със закона - трябва да се промени, а не да се "прескача".

Нищо лично към момичето, съчувствам и като жена и като майка.
Но човек трябва да е малко по-отговорен към самия себе си, а да не разчита на благоволението на институциите. Ако историята се разкаже с обратен знак - за българка, тръгнала към друга страна, и изпаднала в това положение, коментарите със сигурност ще бъдат "Къде е тръгнала без документи, хората си имат закони и си ги спазват, кой я е карал... и т.н.".

Човешкото съчувствие не трябва да води до анархия, все пак.

# 4
  • Мнения: 804
Не знам защо трябва да има двоен стандарт и защо към Аревик (нищо лично), която е нарушила закона, трябва да се подхожда по различен начин. Факт е, че тя нелегално и в нарушение на закона е останала тук. Факт е, че по този начин се постъпва към всички. Не виждам основание да се прави чак такава сензация.
Друг е въпроса за условията при които живеят в Бусманци, но той няма нищо общо факта, че към Аревик са подходили като към всички нелегално пребиваващи в страната чужденци.

# 5
  • Мнения: 592
Уви, и аз познавам цяло едно семейство в нашия град. Дъщеря им е от 8 годишна тук и идори няма грам акцент, просто е българка, тук учи, завърши и в един момент - или се прибираш в Армения, или в Бусманци и сбогом България. Еми прибра се, но като се върна се наложи скоропостижно да се ожени за гаджето си ей заради такива простотии. Хем никой не ги закача с години, ама като си поискат документи, което е нормално - духаш супата. А в този случай ситуацията е почти същата, само дето момчето не е българин. Гонят се хора, когато влизат нелегално, а то сигурно само в София има над 100 000 такива секви нелегални - арменци, китайци, грузинци, араби пък колко има - не е истина. Аз нямам нищо противда остане - всички велики нации са такива, защото са толерантни към "другите". А ние - щом има далавера от китайското карго и арабските боклуци - нема проблем. Но Аревик не търгува и не се отчита на никой, за да я закрилят. Някои хора от това милиони направиха, но сега на една жена и то БРЕМЕННА!!! да се правим на правова държава - поредна БГ простотия, въпреки че съм юрист и знам някои как сега се кефят че излизат принципни! Юридически сме перфектни, но морално - дори нямаме правото да я споменаваме думата в този случай! Сбъркана държава сме-това е истината!!!

# 6
  • Мнения: 488
Давид защо се скатава от военна служба, а не отбие дълга си към Армения?
Не знае езика, как ще изпълнява команди?
Бил е на 6, когато родителите му са дошли в България, заради войната за Нагорни Карабах...

# 7
  • Мнения: 804
Аз нямам нищо противда остане - всички велики нации са такива, защото са толерантни към "другите"...
Сбъркана държава сме-това е истината!!!
Великите нации, както ги наричаш, са велики, защото спазват законите. Не знам къде точно можеш да останеш без никакъв статут. За "велика нация", даже и за "не велика нация", която толерира нелегалните емигранти, не се сещам.

# 8
  • Мнения: 2 759
                              Китайци, араби - всички под ножа на закона. И защо, след като искам законите да се спазват от всички (дори от българите, ах!) излиза, че се превъзнасям? Какво се очаква от нас в тази тема? Да се разплачем от умиление, и Бг да започне да дава паспорт+жилище на всеки, пожелал да дойде в държавата ни? Няма да стане. Другарю.

...Не знае езика, как ще изпълнява команди?...
                             Това ли е големият проблем, заради който предпочита да живее в нелегалност с приятелката си, а скоро и с детето си? Езикът ли е проблемът детето да се роди без статут?

# 9
  • Мнения: 4 585
Давид защо се скатава от военна служба, а не отбие дълга си към Армения?
Не знае езика, как ще изпълнява команди?
Бил е на 6, когато родителите му са дошли в България, заради войната за Нагорни Карабах...
Искаш да кажеш, че син на арменци, до 6 години живял в Армения, не знае арменски?
На шест години в къщи са научили изведнъж български и са спрели да ползват арменския, до 20 Давид го е забравил? Рассказать, никто не поверит.
Нашите момчета се скатаваха в чужбина и никой не ги търсеше, до определена възраст. Дори и да дойдеха в България, получаваха повиквателна за донаборна комисия след два месеца, а те след месец и половина заминаваха обратно в чужбина. Явно Армения не прави така и търси синовете си.
Аз съм служил 26 месеца, колегата ми тук до мен - 37. Не сме умрели, не съжаляваме.
Какво предлагате?
- Да променим законите,
 - да не ги спазим,
 - или да настояваме Армения да си ги промени?

# 10
  • Мнения: 488
Проблем е за него-да!
При връщане в Армения, ще получи и 10-годишна забрана за връщане пък в България...

# 11
  • Мнения: 2 759
Проблем е за него-да!
При връщане в Армения, ще получи и 10-годишна забрана за връщане пък в България...
                                За 2 минути помисли за бъдещото им детенце и ми кажи къде ще може да пребивава и какви документи ще има. Аз добре разбирам, че на пича не му изнася нещо, и животът в България му е повлиял достатъчно, че да не иска да се подчинява на никакви закони, но това общо взето е негов, а не мой проблем. Аз не искам държавата да си промени законите, за да мога да не плащам никакви данъци. А толкова ми се ще да не плащам!
                               Сериозно ако погледнем на нещата, ако на него не му пука за семейството и детето му защо на мен трябва да ми пука и да му помагам?

# 12
  • Мнения: 13 512
Следя проблема от самото начало във ФБ-когато групата имаше 100-на члена. Опитах  се да помогна, след час арменският комсул беше при нея, което не и помогна кой  знае колко. Не се бях сетила че те гледат "да си прибират пилците  "в Армения, а не да ги подкрепят да емигрират. Личното ми мение е, че държавата ни си затваря очите и дава постоянно пребиваване, когато някой си плати, така че не можем да говорим за повсеместно спазване на закона. Аз лично познавам хора, които са били в същото положение  като на Давид, но  вече са с българско гражданство. При това с подкрепата на тяхното посолство. ТАка че да не моговорят за принципи. Въпросът е морален и не виждам с какво едно бременно момиче нарушава сигурността на страната, че да я държат там, а не например  в дома на приятеля си, където е регистрирана, до излизане на решението.
Мястото на една бременна жена не е в Бусманци, ако не е заплаха за обществото или нац. сигурност.
Недопустимо е нехайството на нашата страна да остави стотици такива като Давид без документи. Или да ги навържат на вериги и  да ги натоварят на кораби и да ги екстрадират, или да им узаконят престоя. Тук става въпрос за по 10-15,че и повече години!
Съчувствам на момичето и бих направила всичко, което е по силите ми, за да свърши този нейн кошмар.

# 13
  • Мнения: 488
По принцип пуснах темата заради отношението към Аревик....
АКо някой е пропуснал да прочете:
Цитат
И след като месецът на щастие изтича, започват мъките - Аревик търси легални начини да остане в България, но получава отказ. След известни перипетии получава разрешение да остане за 14 дни, но на деветия ден... е затворена в концлагера за чужденци в Бусманци - сякаш е терорист, заплаха за националната сигурност.

В Бусманци Аревик разбира, че е бременна. Първоначално се опитва да бъде позитивна, но бременността й се оказва тежка. Предполагам, че причина за това е и стресът - да се окаже в затвор, с неясно бъдеще, разделена от Давид, с много непознати жени в една стая, строг режим, да не изключваме и храната... Каквито и да са причините за състоянието на Аревик, то е факт - тя не може да се храни и повръща непрекъснато. Водят я в болница единствено тогава, когато припада, аз поне знам за два-три пъти. Като я посвестят, я връщат обратно в Бусманци, защото не е здравно осигурена, а пък съдът в Монтана смята, че след като има заповед, че тя не може да остане в страната, трябва да я държат в Бусманци. Не я връщат обаче и в Армения.

# 14
  • Мнения: 13 512
Не я връщат обаче и в Армения.
[/quote]това не е точно така. Посолството са и предложили да и съдействат и да я изпратят в Армения, но тя- отказва.
от друга страна според мен стои и моралния въпрос- как тя да се прибере бременна , неженена в Армения. Изобщо- казусът е сложен не само от правна гледна точка, а и от чисто човешка.

Общи условия

Активация на акаунт