Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 11-та тема

  • 129 203
  • 743
  •   1
Отговори
# 525
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Adenis, благодаря ти за отговора,    bouquet сега вече ми е ясно. Тук в Австрия децата правят и в детската градина и в училище различни фигурки на какво ли не от тесто от сол или солено тесто, знам ли аз как би се наричало на български. Но ето този линк   тук има такива неща. Фигурките стават красиви, но не могат да се ядат, иначе украсата става разкошна на вид. Аз мислех, че твоите могат, да се ядат и затова питах от какво ca направени, но сега ми е ясно вече. 
А ето тук още няколко линка,

http://www.gofeminin.de/kind-6-bis-10-jahre/salzteig-rezept-knet … achen-f37598.html
http://www.kidsweb.de/basteln/salzteig.htm

ще се радваме  много обаче ако и ти ни покажеш, как вие правите фигурките стъпка по стъпка. Винаги е добре, да имаме повече информация и да научим повече. Благодаря ти още веднъж.   bouquet

# 526
  • Мнения: 786
Не сте бездействали тия дни докато ме няма.Похвално Hug
Да се отчета с мойте замръзени кифлички.Ами станаха си просто страхотни.Правих на Лабрекс - БИРЕНИ КРОАСАНИ С КАШКАВАЛ и виенските кифлички на Наталина.Та по тая процедура си мисля да напълня малко пакетчета във фризера и да имам винаги под ръка.

# 527
  • Мнения: 1
Пита слънце
3 яйца, може и само 1 яйце жълтъка за намазване
1 кофичка кисело мляко (400 мл) или 1/2 л прасно мляко
(обикновено я правя с вода 1/2 л хладка вода, млякото е самостоятелна храна)
1 с.л. захар
3 с.л. олио
1 пакетче краве масло (125 гр)
около или малко над 1 кг брашно, замесва се меко еластично тесто
1 кубче мая (40 гр)
След като е готово тестото се разделя на 4 топки/едната е по-малка/.Последната я слагам в средата на тавата за център. Останалите 3 кори ги разточвам на по-тънък пласт.Намазвам първата кора с част от разтопеното пакетче масло, върху нея поставям втората кора, пак я намазвам с масло и след това поставям третата кора, която също намазвам с масло.
Така слепените и разточени кори ги разрязвам на 16 парчета/като торта/ и започвам да навивам получените триъгълници от острия връх към основата. Тези 16 навити рула ги подреждам около поставената в средата на тавата по-малка топка, която е оформена като питка.
След това намазвам с останалото разтопено масло цялата, оформена като слънце питка, оставям я да втаса и преди да я сложа да се пече я намазвам с жълтък . За да не стане твърда кора, след като извадя изпечената питка от фурната я напръсквам леко с вода и веднага я завивам с кърпа.
Печенето е в предварително загрята фурна на първата преграда над дъното на печката на 180-200 градуса около 40 минути.
Идея 1: Питата е хубаво нешо, в за зависимост от празника за който се приготвя в средата, слагам надпис или от тестотот шравя цветя или други картинки и се получава много ефектно, питата е различна и част от празника
Идея 2: ако скате да направите ефектно допълнение за китайската храна, която сте сготвили, така както сте приготвили лъчите на слънцето ги изпържете във фритюрник, получават се пържени розички – много са хрупкави и вкусни.

# 528
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Вчера направих отново Моят Тутманик

     

# 529
  • Мнения: 884
Здравейте!
 Да се отчета и аз-през уйкенда направих първата си питка по една от рецептите , които ми препоръчахте, и от тогава домашните ме врънкат всеки ден за питка. До днес беше лесно-не бях на работа , имах време...следващата питка ще е през следващия уйкенд обаче.Ето какво се получи, нататък смятам да наблегна на оформлението с ваша помощ  bouquet.
http://media.snimka.bg/6694/019642988.jpg

# 530
  • Мнения: X
Венетта,разкошен тутманик както винаги!  Hug
TIHA VODA,много хубава питка! Peace

# 531
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
PURE ELIXIR, много ти благодаря.  Hug


TIHA VODA, чудесна питка.  thumbsup Ето тук в ГАЛЕРИЯ - Питки, козунаци, тестени изделия, можеш да видиш различни модели питки и ако имаш нужда, със сигурност някой ще ти помогне.

# 532
  • Мнения: 884
Чудесна е , наистина, ама без вас нямаше да стане, за което сърдечно благодаря!

# 533
  • Мнения: 2 491
Препоръчайте ми питка, която да е лесна като за начинаещ,  да е сполучлива и ефектна.Виждам,че сте написали доста рецепти, но не мога да се меря с вас, тъй че разчитам да ми помогнете Simple Smile

# 534
  • Мнения: 22 867
Препоръчайте ми питка, която да е лесна като за начинаещ,  да е сполучлива и ефектна.Виждам,че сте написали доста рецепти, но не мога да се меря с вас, тъй че разчитам да ми помогнете Simple Smile

Пробвай с тестото на махмама, поне досега не съм прочела някой да се е оплакал, че не е станала питката. А, ако искаш, пробвай оформянето на Стейси.   bouquet

# 535
  • Мнения: 2 491
Благодаря, Labrex  bouquet.оформлението на  steisi много ми харесва.Нямам машина за хляб, а тази рецепта май е за такава Embarassed програма за месене 14 мин

# 536
  • под тепетата
  • Мнения: 9 291
monica_bellucci ,нямаш нужда от машина за хляб за това тесто- прекрасно си става и на ръка. Както е описано си разтваряш маята със захар и хладка вода (аз изчаквам да шупне). В дълбока купа сипвам брашно, правя кладенче и добавям останалите продукти +маята като разбърквам леко с ръката.

# 537
  • Мнения: 2 491
Въпросът ми е колко време да го меся, как ще позная, че е готово?Моше ли да го тупкам или трябва да се измесва Embarassed.Може да са ви смешни въпросите ми, но това ще ми е втора питка Simple Smile.Първата беше горе долу Blush

# 538
  • Мнения: 22 867
Въпросът ми е колко време да го меся, как ще позная, че е готово?Моше ли да го тупкам или трябва да се измесва Embarassed.Може да са ви смешни въпросите ми, но това ще ми е втора питка Simple Smile.Първата беше горе долу Blush

Аз меся на ръка, месиш, докато оформиш топка от гладко тесто, но не твърдо - средно меко. не удрям тестото, сигурно и така може. Повечето сипват течната част в брашното, аз правя обратното - в купа си слагам течните съставки с маята, всичко, което е нужно, разбърквам го хубаво и сипвам брашно. В началото бъркам с тел, лъжица, като стане трудно, изсипвам на плота от купата тестото, почвам да ръся с брашно и да намесвам, докато го докарам до нужната консистенция. Всъщност на теб опит ти липсва, карай по-смело, ще го придобиеш, не е толкова трудно, колкото изглежда. После си оформи питката, остави я да втаса и печи. И после - хвалиш се в темата!  bouquet

# 539
  • Мнения: 2 491
Labrex, благодаря много за разясненията  Simple Smile.Права си, че ми липсва опит, но съм се ентусиазирала да се науча да правя питки и да готвя  Embarassed. Срам не срам, но много малко неща мога да правя.
Много сте отзивчиви и приемата топло новите пришълци като мен.
Като я направя ще я снимам задължително.
Намерих снимка и на първата питка за Нова година я правих http://media.snimka.bg/6699/019653043.jpg   http://media.snimka.bg/6699/019653044.jpg

Общи условия

Активация на акаунт