Майчинството счетоводно - 28

  • 39 490
  • 737
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 570
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; gargamela; Стики; jakinik


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Варна
  • Мнения: 437
Здравейте,бих искала да попитам каква  ГОДИшНА декларация би следвало да подам за ЕООД в края на месец март.Аз съм управител на фирмата,но съм на трудов договор,внасям си здравни осигуровки всеки месец и съм в майчински до края на юни(ДЕТЕТО МИ Е НА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА).Фирмата не е отчитала приходи,тъй като няма дейност,но разбрах,че осигуровките са вид разходи.Благодаря предварително за отговорите!

# 2
  • Мнения: 9
септември 2008г. родих
и вземах пари от двете места на които работих преди да забременея
от септември 2009г. вземам майчинство .......


сега се очаква да родя .... 20 септември

какви пари ще вземам след като родя....................

понеже на едното място си плащах само осигуровките за да мога да вземам по голямо обезщетение една година сега как стоят нещата
обяснете ми

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
tihiva ,ако 45 дневния за второто започне преди първото да е навършило две години и ти си в майчинство-не си на работа,отпуск,болничен или да ползвате ясла,обезщетението за второто ще е колкото за първото.
Ако 45 дневния започне,когато първото е над две години,ще ти се прави на нова база 12 м назад т.е ще взимаш 240 лв

# 4
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Здравейте,бих искала да попитам каква  ГОДИшНА декларация би следвало да подам за ЕООД в края на месец март.Аз съм управител на фирмата,но съм на трудов договор,внасям си здравни осигуровки всеки месец и съм в майчински до края на юни(ДЕТЕТО МИ Е НА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА).Фирмата не е отчитала приходи,тъй като няма дейност,но разбрах,че осигуровките са вид разходи.Благодаря предварително за отговорите!
Ами подаваш годишна данъчна декларация. Акf ф-та не работи не е трябвало да се внасят и осигуровки.

Последна редакция: нд, 07 мар 2010, 18:02 от Ала-Бала

# 5
  • Варна
  • Мнения: 437
Е,да,но,ако не внасям здравните осигуровки,ще ми спрат майчинските мисля.

Въпросът е дали декларацията трябва да е нулева,тъй като на практика няма нито приходи,нито разходи.При условие,че се плащат осигуровки,те водят ли се като разход..незнам съвсем ми е объркано,моля помогнете!

Последна редакция: нд, 07 мар 2010, 17:19 от AnMary

# 6
  • Мнения: 9
Това валидно ли е че
на втората работа не са ми плащани никакви осигуровки ....
в смисъл

тогава си плащах само осигуровки за да мога да вземам по голямо обезщетение

# 7
  • Мнения: 69
Elfita ,пиша ти от предната тема ,обезщетението го получавам до 5-то число ,но сега да им внеса само здравните,счетоводителите подават ли за мен информация всеки месец ,длъжни ли са ,много се притеснявам с това замразяване или закриване  на фирмата .

# 8
  • Мнения: 34
Момичета здравейте,
прочетох доста ,но ме е страх да не бъркам,затова да попитам и вас.
Бременна съм и периода от който ще ми изчисляват обезщетението е август2009-юли2010. Работя на трудов договор БТВ 500лв,нетно да кажем 350.,имам възможност от март до юли ,тоест 5мес да се осигуравам върху максимума 2000лв.Но ако внасям тези пари по ТД,/водя се фиктивно във фирмата и цялата осигуровка си е плащам аз/ осигуровката е по голям процент +дод,и при изчисление на обещетението ти взимат НТВ ,350лв.Идеята ми е да си регистрирам фирма ЕООД или ЕТ ,да се самоосигурявам.ВЪрху 2000лв осигуровката изчислих сама ,че е към 600 лв,доста по ниска ако се осигурявам на ТД върху 2000лв,и най-важнота при изчисление на болничните ще ми взимат дохода от 2000лв.
Стигнах до извода :Ако се самоосигурявам плащам по малко осигуровки,и при изчисление наобещетението ми взимат сумата от 2000,без да я сравняват с нетното възнаграждение
Дано да сте ме разбрали,щото много объркано го написха.Въпроса ми е правилно ли разсъждавам???  bouquet

# 9
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Момичета здравейте,
прочетох доста ,но ме е страх да не бъркам,затова да попитам и вас.
Бременна съм и периода от който ще ми изчисляват обезщетението е август2009-юли2010. Работя на трудов договор БТВ 500лв,нетно да кажем 350.,имам възможност от март до юли ,тоест 5мес да се осигуравам върху максимума 2000лв.Но ако внасям тези пари по ТД,/водя се фиктивно във фирмата и цялата осигуровка си е плащам аз/ осигуровката е по голям процент +дод,и при изчисление на обещетението ти взимат НТВ ,350лв.Идеята ми е да си регистрирам фирма ЕООД или ЕТ ,да се самоосигурявам.ВЪрху 2000лв осигуровката изчислих сама ,че е към 600 лв,доста по ниска ако се осигурявам на ТД върху 2000лв,и най-важнота при изчисление на болничните ще ми взимат дохода от 2000лв.
Стигнах до извода :Ако се самоосигурявам плащам по малко осигуровки,и при изчисление наобещетението ми взимат сумата от 2000,без да я сравняват с нетното възнаграждение
Дано да сте ме разбрали,щото много объркано го написха.Въпроса ми е правилно ли разсъждавам???  bouquet

Ако се самоосигуряваш като ЕТ например, догодина в ГДД ще трябва да докажеш този доход...т.е. фирмата така трябва да работи, че ти да имаш доход по 2000лв, защото в противен случай се прави едно год. изравняване, вижде с ече реално имаш доход 250лв , връщат ти разликата от надвнесени осигурителни вноски и нали се сещаш какво става с обезщетението ти...

# 10
  • Мнения: 34
Благодаря.Значи ЕТ отпада,остава ЕООД,притеснява ме само това ново Указание на НАП,за което всички говорят.Мога ли само да самоосигурявам,без да съм на ДУК?Фирмата няма да работи ,ще я открия само да си получавам м-вото от нея.Защото ако плащам осигуровки и по дог.за управление и контрол,всичко се обезмисля

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita ,пиша ти от предната тема ,обезщетението го получавам до 5-то число ,но сега да им внеса само здравните,счетоводителите подават ли за мен информация всеки месец ,длъжни ли са ,много се притеснявам с това замразяване или закриване  на фирмата .

след като филира фирмата,няма да подават нищо за теб,но ти ще си получаваш обезщетенето до края на 410 те дни без проблем
можеш сама да си внасяш здравните,но това няма отношение към обезщетението ти

Последна редакция: нд, 07 мар 2010, 20:00 от Elfita

# 12
  • Мнения: 13
Здравейте! В момента съм в отпуск по майчинство за отглеждане на второто си дете. Има ли право съпругът ми да ползва болничен за първото ни дете, което посещава детска ясла? Предварително благодаря!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! В момента съм в отпуск по майчинство за отглеждане на второто си дете. Има ли право съпругът ми да ползва болничен за първото ни дете, което посещава детска ясла? Предварително благодаря!

да,може на него да се издаде болничен лист-попълва се декларация,че няма кой друг да гледа детето.ти си заета с второто ви дете и не може да гледаш и първото

# 14
  • Мнения: 264
Здравейте, ето и мойте  въпроси. Термина ми е на 03.07.10!
1. Кои месеци ще ми се вземат за изчисляване на майчинството ми.Притеснено ми е , защото се оказа ,че имам неплатени осигуровки от работодателя ми за 05, 06,07.м.2009г. когато бях в неплатен отпуск?
2. За сега осигуровките са ми около 500лв. има ли смисъл последните няколко месеца да ме осигуряват на 600лв. примерно, зада се компенсират месеците с непл.осигуровка?
3.При изплащането на майчинството, всеки месец една и съща сума ли ще получавам или различна?
Благодаря ви предварително Blush

Общи условия

Активация на акаунт