Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! - 6

  • 252 109
  • 744
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 615
Фей и ние с милото сме така-ма не им обръщаме внимание много,много.

И ние на там вървим, за съжаление  newsm45

# 151
  • Мнения: 669
Тише,не плачи и ние от години сме така.

# 152
  • Мнения: 14
За кураж на всички и най-вече на niama me-
минаха малко повече от 2 месеца от операцията. Вече започнах да плувам Grinning
Чувствам се страхотно. Болки няма.

# 153
  • Мнения: 167
За кураж на всички и най-вече на niama me-
минаха малко повече от 2 месеца от операцията. Вече започнах да плувам Grinning
Чувствам се страхотно. Болки няма.

Супер! Само така, никакво спиране!

# 154
  • Мнения: 56
Мили деца,
Отдавна не съм писала. Включвам се сега, за да споделя с вас, че при мене има доста осезателно подобрение. Още преди няколко седмици смятах да ви кажа това, но се отказах. Реших първо да се уверя, че не е временно явление или измамно усещане.
Не съм 100 % здрава, разбира се, то няма как да стане това с мойта огромна херния. Все още имам болки когато се преуморя. Но вече водя сравнително нормален живот. Мога да вървя 2 часа без да спирам. Мога да седя, не много продължително, да речем около половин-един час без да ставам. Работя по половин ден - помагам на мъжа ми. Гледам си и домакинската работа. В сравнение със състоянието, в което бях до ноември месец, това е много добре, защото тогава не можех изобщо да седя, не можех нито да стоя нито да вървя повече от 5-10 минути  - не само че ме заболяваха силно и кръста и крака, ами се и изкривявах на една страна и напред.

Лекарства не съм пила (единствените лекарства, които пих в продължение на десетина дни, бяха заради уринно възпаление, но това беше октомври). И никаква друга рехабилитация освен гимнастика.

Много други неща обаче правя, и не мога да съм 100 % сигурна кое точно ми е помогнало.
Първото нещо, което правех, е че два месеца, октомври и ноември, лежах почти 24 часа (хайде нека да кажем 23) - което се отрази доста зле на нервната ми система и на съня. Но нямах друг избор - състоянието ми беше доста тежко, движенията изключително затруднени, и това продължи месеци.

Другото нещо е диетата - изхвърлих олиото, маслото и маста, и спрях да готвя с каквато и да е мазнина, само накрая като махна яденето от огъня прибавям съвсем малко зехтин, но не винаги - зависи какво готвя. Минах на едно хранене на ден - ранна вечеря - каквото съм сготвила за семейството, и задължително с присъствие на пресна салата от броколи, кромид и стъбла от кервиз, (а понякога сменям с краставица, чушка и кромид, или пък настъргани моркови и ряпа, или пък зеле вместо ряпа). Броколито съдържа Омега 3 (демек вместо рибено масло).  Naughty  Салатата поръсена със зехтин. Другите 2 хранения през деня - плодове (само един вид плод на дадено хранене)... ама аз тия плодовите не ги зачитам за хранения    smile3521

Третото нещо беше куркумата, за която писах преди няколко месеца - пиех го така: един ден на хапчета - куркумин, един ден като подправка към вечерята - без да го варя или пека, а само поръсвам ОБИЛНО накрая при сервирането. Пих го около 2 седмици, и почуствах известно подобрение, всъщност точно тогава за пръв път се осмелих да излизам сама навън, в началото за съвсем кратко де. Не знам обаче дали е било от куркумата, или от диетата, или от гимнастиката, или от свалянето на килограми вследствие на диетата  newsm78

Следващото нещо бяха ензимите - от темата на Розовата пантера, за която Софи даде линк някъде началото на декември. Благодаря ти, Софи, златна си!  smile3501

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=452318.0

Бях толкова въодушевена, че оставих куркумата (е, не напълно, продължаваме да си я ползваме у дома като подправка, но в нормални, малки количества), и започнах ензимите... ама много внимателно и предпазливо - като нещо съвсем ново за мене. Започнах с една капсула серапептаза дневно 40000 единици + дебел резен ананас (около една пета или една четвърт част) един час преди вечеря. След време прибавих и една капсула натокиназа 2000 единици.
И така до днес:
първи дневен прием на ензими: една капсула серапептаза 40000 единици- далеч от храната;
втори дневен прием на ензими: една капсула натокиназа 2000 единици - далеч от храната;
трети дневен прием на ензими: дебел резен ананас на гладно, 1 час преди вечеря - вместо да пия бромелаин на капсули.
Плюс 2-3 пъти на ден по малко сок от нар - истински.

Количествата ензими, които приемам, са твърде малки в сравнение с това, което съветва Розовата пантера, но затова пък продължително време - два месеца.  

Аз имам усещането, че подобрението ми се дължи най-вече на ензимите... но не съм сигурна, понеже няма как да знам как бих се чувствала ако не бях пила ензими през последните два месеца. Знаем, че при нас диско херниаците, и времето лекува. Дори без да правим нищо.
А защо реших да ги пия в малки количества, а не според указанията в другата тема? Ами, защото диетата, на която се подложих, и на която си карам все още, предполага естествено пречистване на организма, т.е. същото което правят и ензимите. Освен това, сокът от нар подсилвал действието на ензимите, също така и грейпфрутът, който си обичам като плод, а сигурно и някои други храни, които приемам - също. А аз не искам такова изчистване да стане прекалено бързо... както се казва: "Хубавите работи стават бавно'', та и аз така   newsm53  
Шегата настрана, но е известна истина, че диетите и пречистването на организма могат да са много полезни, но могат да крият и рискове. Затова не е зле, ако човек е по-предпазлив към тези неща  Naughty  

Е, верно, че ефектът идва по-бавно ... Но пък ние, покрай тази наша болест, ставаме доста  търпеливи хора, и нямаме проблем с чакането, нали ?   newsm03







Последна редакция: вт, 16 фев 2010, 00:08 от Леля Ваня

# 155
  • София
  • Мнения: 2 019
Леля Ваня, драго ми е да те видя и да чета такива добри новини!  Hug

Благодаря ти за всичко, което си споделила с нас! Особено за опита си с ензимите.
Аз все още не съм ги почнала, понеже приемам едно друго лекарство и изчаквам
малко. Но, мисля, че определено са помогнали.
Разбира се, другите неща, които описваш също са оказали влияние. Наскоро бях
попаднала на една статия за противовъзпалителното действие на куркумата и се
сетих за нещата, които ни беше писала преди.
Явно трябва да търсим алтернативни начини да си помагаме.  Peace

# 156
  • Мнения: 1
Здравейте на всички !

Ето малко инфо и от мен за СБР-НК - Поморие

     



Несъм от сладкодумните затова ще приложа малко снимки за цени и условия (актуални към днешна дата февруари 2010г.):

Стая на 3 ет. (най - хубавите)  Wink http://img175.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=staqbanq3et.jpg

Другите са малко по - спартански, но също са добри! (ет.1 и 2)
Кабелната ТВ е добра, по времето когато аз бях топлата вода бе на режим сутрин от 6-7ч. до вечер 8-9ч.
Кухнята в стола смея да твърдя, че не е от най-добрите, но в казармата съм бил къде къде по зле Simple Smile
Малки порции за свикналите да преяждат и слабо изразена фантазия на готвача   chef  Grinning след 3-я ден свикваш а и лелките са любезни  Heart Eyes
За малко пари толкова! Има си заведения и магазини наоколо и хладилник в стаята ...

Цени на процедури и прием по кл. пътеки тук:
http://img641.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=klini4nipateki2.jpg



След назначаването на съответните ми процедури, графика и изпълнението им са много точни! (бях приятно изненадан)
Мога само да вметна, че за вана-та и цялата апликация с кал трябва да сте в много добро здраве!!! (сърце предимно ... изтощителни са). То там е и силата на Поморие  Peace

В заключение ще кажа, че процедурите са предимно преди обяд а следобед няма какво да се прави ...
Време бол за каквото ти иде в главата  newsm78

п.п. в санаториума няма ИНТЕРНЕТ !!! казах им да си пуснат  Grinning

moreofview, благодаря за интересната информация!  Hug
Искам да те питам ти тази година ли си бил и по клинична пътека ли?
Ако да, вярно ли е, че от тази година продължителността на лечението
е 7 дни? Би ли споделил какви точно процедури освен калните апликации
ти правиха?

Бях по клинична пътека 244 и от тази година продължителността е вече 7 дни (НЯМАЛО ПАРИ)

На рецепцията имах чувството, че са обучени да са ФЕИС КОНТРОЛ веднага ми предложиха стая с доплащане 8 лв.
ако не ми харесва имали апартамент за 11лв. (апартамента не съм го виждал).
Много много не им се ще да избираш, ако си по млад гледат да те набутат в реиновираната част където бях и аз Wink
Нали трябва да останеш с добро впечатление за легловата база Simple Smile а ако трябва да съм по - конкретен стаята е добра
виждал съм хотели доста по- зле. Wink
Леглото е твърдо (мисля прекалено), възглавницата е много зле (парчета дунапрен) ...  Cry издържа се ! Wink

За процедурите по кл. пътека са 3 (моя случай: Гимнастика за кръста, Физиотерапия с Фелоран, Кална апликация - цялo тяло)
Доволен съм от 3-те, калта си понамирисва малко Grinning ама както ми казваха да съм свиквал ...
След калната апликация само не можах да разбера дали с луга се къпем, защото водата която течеше беше толкова СОЛЕНА, че
с отворени очи не можеш да издържиш !!! Кални вани (апликации) в НЕДЕЛЯ не се правят !!!
През зимата басейна на санаториума не работи (НЯМА ПАРИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ)  Embarassed
Още при първоначалния преглед а и след това можеш да направиш корекция на процедура ако не ти понася или искаш друга.

Целия престой на мен ми се отрази добре, само къде 7дни са много малко и системата явно така е замислена че да доплащаш.
Питах дали щели да приемат по НОИ, неполучих ясен отговор а по-скоро отрекоха. По кл. пътеки доколкото разбрах приемат до края на Май
после КЕШ на свободно и след лятото явно пак започват ...

За краткия си престой ми направи огромно впечатление така наречените балнео туристи по кл. пътеки. Затова и от тази година са много орязани.
Хора между 50-70г. обикалят всички санаториуми всяка година, някои са на групи по 4-6 човека. Набързо ме вкараха дори и мен
в схемата  Laughing
Докато чаках за контролен преглед (мерене на кравно налягане  Grinning) един "симпатяга" млад пенсионер Wink ме просвети как да се
възползвам от системата макар и орязана вече ( 7 (дни) преди 10). В единия санаториум по кл. пътека 241 а в другия по кл. пътека 244
така ми се събират 14 дни а преди 20 в годината. За престоя ми се издава болничен и в общи линии съм на "далавера",
което си е наистина така! Понеже съм бил и млад (32г.) мога също така и по НОИ да ходя!
Така моя "информатор" за 5-6г. обиколил всички санаториуми в БГ преди да се пенсионира и ми се жалваше как вече било много много
малко 7 дни, което си е наистина така!!!  Cry ТРЯБВА ДА ДОПЛАЩАШ !!! Sad а с тия мизерни пенсии нещо не е на "далавера"!

Последна редакция: ср, 17 фев 2010, 11:28 от moreofview

# 157
  • Мнения: 14
Благодаря на moreofview за информацията.
Тази година и аз съм решила да ходя на санаториум, но все още не мога да реша къде точно.
Чувала съм,че в Павел баня водата е най-подходяща и са най-добрите процедури за хора с нашите проблеми, но не съм сигурна. /Така или иначе се съмнявам, че ще правя екстензии след оперативно/.
Може ли някой да даде съвет на къде да се насоча?

# 158
  • София
  • Мнения: 2 019
moreofview, благодаря за интересната информация!  Hug
Искам да те питам ти тази година ли си бил и по клинична пътека ли?
Ако да, вярно ли е, че от тази година продължителността на лечението
е 7 дни? Би ли споделил какви точно процедури освен калните апликации
ти правиха?

misha717, погледни в първия пост на темата. Там има споделени
впечатления на съфорумци за доста от балнеокурортите, някои придружени
със снимки. Смятам, че биха те насочили донякъде, защото ефектът от даден балнеокурорт
е строго индивидуален. Просто трябва да проваш на няколко места, докато намериш
"твоето" място. Аз съм била във Велинград, в Баня, Карловско и в Кюстендил. Най-голям
ефект имам от Кюстендил.

# 159
  • Мнения: 14
Благодаря sophsan,

прочетох коментарите. Това, което имах в предвид е, че не ме интересуват толкова условията, колкото процедурите, които се правят. Доколкото разбирам на различните места се правят и някои различни процедури. Та въпросът ми е кои са най-подходящи за след операция от дх. Който и лекар да попитам, всеки първо казва Павел баня. А специалитетът там са екстензиите, които въобще не съм сигурна, че се правят на хора след операция.
Ако някой е посещавал санаториум след операция, моля да сподели какви процедури са му правени. 

# 160
  • Мнения: 615

Добре дошъл  Hug
Благодаря за полезната информация.

Благодаря sophsan,

прочетох коментарите. Това, което имах в предвид е, че не ме интересуват толкова условията, колкото процедурите, които се правят. Доколкото разбирам на различните места се правят и някои различни процедури. Та въпросът ми е кои са най-подходящи за след операция от дх. Който и лекар да попитам, всеки първо казва Павел баня. А специалитетът там са екстензиите, които въобще не съм сигурна, че се правят на хора след операция.
Ако някой е посещавал санаториум след операция, моля да сподели какви процедури са му правени. 


Екстензиите можеш да откажеш, и да ти ги заменят с нещо друго, Подводна гимнастика примерно, Перлена вана Wink Но не се съгласявай на тях в никакъв случай.

# 161
  • Мнения: 669
misha717,екстензии със сигурност няма да ти правят.Има и много други процедури,тангентор ,масаж,подводна гимнастика ,вана.Желателно е процедурите за рехабилитация да се след 6месеца|така съм чувала|.Има вероятност състоянието да се влоши от процедурите.За П баня съм чувала,че на наскоро оперираните им се позволява да седят  в басейна с минерална вода и гимнастика.Дори физ.терапия не правят .В информацията за санаториумите,пише  къде какво се лекува.Дали е преди или след операция нама съществено значение.

# 162
  • Мнения: 615
Попаднах на нещо интересно за нашите болежки http://www.neurovita.ru/rus_neuro_nukl.html 
Преведете си го с http://translate.google.com/#
Мисля че е интересно, но го няма тук за съжаление. Много ми прилича на метода на италиански професор  newsm78

# 163
Здравейте,всички!
Преди 2 дни попаднах на темата ви и много се радвам. Благодаря за изчерпателна информация,съвети, въпроси и отговори.
Имам медианна дискова херния L5-S1 от 6 години. Дълго време бях в болничен и доктора ми прати в Павел Баня. След екстензии много се влоших(според мен рехабилитатора свалил тежести много бързо,просто го уситих на 4 процедура и не можах сама да излязя от ваната).
Още сега искам да кажа,че много хора наистина са доволни от екстензии и ходят там изключително ради тях. 2 месеца след това влязох в неврохирургия в Стара Загора за миелография. Нощем не можех да спя от болки в краката и схващания. Макар,че доцент Вълканов 3 месеца преди това предложи да ме оперира, поисках мнение от другият доктор в болницата и той ми предложи все-пак да не бързам. Почти една година спах по гръб с вдигнати на 30 градуса крака,исползвах билкови и други лекарства за ставите и кръста.
Понеже след първите опити да лекувам кръста получих язва след използване на лекарства от рода на Диклофенак, сега при болките ползвам предимно Аулин и Мидокалм.
5 години ходих на Павел Баня,но по съвета на неврохирурга никога не правих повече екстензии,той каза,че не са подходящи за всеки и при мен имали обратен ефект.
Всичко,което е писано тук за Павел Баня и проблеми с процедурите е вярно. Аз съм от Казанлък и все пак само веднъж ми изписаха индивидуална гимнастика с предварителен массаж. Имах късмет с тангентори,но те се правят с обикновена вода. Басеина си плащах сама,за да го използвам за плуване в часовете,когато е по-свободен и няма хора с картони. Водата наистина е Чудесна!!!
Подводни упражнения и плуване в тази вода наистина си заслужават!
Миналата година бях по НОИ в хотел Гергана в Хисар. Понеже никъде не видях отзиви за това място,искам да споделя,че тази година съм решила пак да ходя там.
Хотела е с много по-добри условия от комплекса в П.Баня. Тих,чист,хубави стаи и удобни легла,има малко кафене с интернет.
Ресторанта е голям и храната е много хубава. Имате възможност да изберате от 4 менюта,едното от които е вегетарианско.
Процедурите се правят само с минерална вода! Бяха ми изписани 2 вида електропроцедури- ИФТ и УВЧ на кръста и стъпалата. 5 масажа,5 тангентора,5 хвойни вани и гимнастика всеки ден.
Доволна съм от персонала и качеството на обслужването там.
Понеже хотела е малък,трабваше да потърся голям басейн за плуване. За 4 лева на посещение има чудесен басейн в хотела на ВМА-София. Водата е по-хладна от Павел Баня, 23-26 градуса,започнах да влизам с опасение,но... ходих да плувам там през всичките 10 дни!
Успех на всички вас! Здраве и дни без болки.

# 164
  • Мнения: 615
Здравейте,всички!
....................


Добре дошла  Hug
Благодаря ти, че сподели с нас впечатленията си.

Общи условия

Активация на акаунт