СТРАСТИ - градините в СОФИЯ - текущи класирания, преместване, записване

  • 51 679
  • 1 433
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 024
Целта на тази допълнителна точка беше да се толерират само ясленчетата от чистите ясли, защото били свикнали с режима в ДЗ, родителите им били почнали вече работа и т.н.

За съжаление не само Беше, ами и още Е. А аргументите да я има тая точка са повече от смешни! Излиза, че тая система не цели справедливост, а Удобство за лелите и учителките, щото децата идващи от ясла почти нямат проблеми с адапрацията в детската градина. Колкото до това, че родителите вече били почнали работа - Да, почнали са, ама по силата на оная отхвърлената стара система. Продължавам да твърдя че с наличието на точките К2 и ДК7 новата система се инфектира и носи в себе си старата система!

# 241
  • София
  • Мнения: 8 931
Току що успях да кандидатствам за ЦДГ, в което е по-голямото ми дете. Това е някакво предварително кандидатстване, но все пак не разбирам защо не ми излиза автоматично 0.1 точка, която ми се полага. ЦДГ-то има такъв допълнителен критерий.
Moже би ще се появи след проверка, дали това е вярно.
Още един въпрос от мен.Мои приятелки добавят в системата децата си които са вече ученици, не виждам логика в това, все пак нали затова де добавят първите деца в семейството заради доп.точка при породени.А моя син е на 14год #CrazyИли бъркам??
И аз бях добавила дете ученик, просто защото системата го иска. Иначе това не дава никакво предимство, освен ако става въпрос за многодетно семейство.
Така, както ДК6 е обяснен, то, например ако кандидатстваш за по-малкото си дете (за подготвителна група в детска градина), и имаш до 2 години по-голямо дете (реално ученик), то добавянето на баткото/каката в системата, би трябвало да ти даде допълнителната 0,1 точка по ДК6.
Ако детето е реално ученик не носи никакви точки. Ако детето е подготвителна група, то септември вече ще е пак ученик, което пак не носи точки. A за подготвителната група не се кандидатства по регламента с точки, а по старият - по време.

# 242
  • Мнения: 2 024
Няма как да следят форума на работната среща поради това, че те имат дбевен ред и нещата които обсъждаме не се разглеждат особено много освен ако мамите там не ги поставят на въпрос.Поне така беше на тази работна среща на която присъствах.Другата пречка е липсата на компютър в залата или лаптоп Simple Smile
А нещо пречи ли да има един лап-топ и интернет на самата среща? И още, в дневния ред да присъства и една (ако ще и последна) точка "Важно, принципно и актуално от форума", примерно. А някой конкретен член на срещата да синтесира и представи важното за обсъждане, ако е преценил, че такова има ... Мислиш ли, че е удачно и възможно без особено непреодолими проблеми?
Ти, мисля, че имаш предвид друг критерий - този за деца в едно и също детско заведение в една и съща учебна година (ДК1)

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 15:12 от sisislava

# 243
  • Мнения: 2 024
Май не ме разбра - става дума за критерий ДК6 ("Детето има брат/сестра, които са родени с разлика по-малка от 24 месеца - 0.1 т.") Баткото/каката като по-големи с по-малко от 24 месеца  би трябвало да донесат 0.1 точка на по-малкото си братче/сестричка, кандидатстващ/а за подготвителна група в детската градина.

# 244
  • София
  • Мнения: 8 931
Май не ме разбра - става дума за критерий ДК6 ("Детето има брат/сестра, които са родени с разлика по-малка от 24 месеца - 0.1 т.") Баткото/каката като по-големи с по-малко от 24 месеца  би трябвало да донесат 0.1 точка на по-малкото си братче/сестричка, кандидатстващ/а за подготвителна група в детската градина.
Ами да де. За подготвителната група важи старият регламент, не с точки, а по време. Peace

# 245
  • София
  • Мнения: 6 011
Сиси, относно ДК7 - него го въведоха заради някои определени квартали, в които имало само чисти ясли и ЦДГ /вече не помня кои квартали бяха/ и по този начин се гарантира на децата, че ще имат по-голям шанс да продължат в ДГ в района си.
А иначе в момента сме на вълна "Страсти" тук общо взето, защото промяна на критериите тази година, доколкото разбрахме, няма да има.

# 246
  • Мнения: 2 024
Май не ме разбра - става дума за критерий ДК6 ("Детето има брат/сестра, които са родени с разлика по-малка от 24 месеца - 0.1 т.") Баткото/каката като по-големи с по-малко от 24 месеца  би трябвало да донесат 0.1 точка на по-малкото си братче/сестричка, кандидатстващ/а за подготвителна група в детската градина.
Ами да де. За подготвителната група важи старият регламент, не с точки, а по време. Peace
ОК - това съм го пропуснала, но все пак за срок от 24 месеца разлика във възрастта, може и да е възможно някъде да се получи полза да впишеш в системата първокласник за да донесе точка на по-макия си брат/сестра, кандидатстващ за Трета група (преди подготвителната)

# 247
  • София
  • Мнения: 6 011
Сиси, не става. Ако детето е 2005 и по-голямо се кандидатства по стария регламент - по време.
Ако е 2006 и по-малко - по новия - по точки.

# 248
  • Мнения: 2 024
Сиси, относно ДК7 - него го въведоха заради някои определени квартали, в които имало само чисти ясли и ЦДГ /вече не помня кои квартали бяха/ и по този начин се гарантира на децата, че ще имат по-голям шанс да продължат в ДГ в района си.
А иначе в момента сме на вълна "Страсти" тук общо взето, защото промяна на критериите тази година, доколкото разбрахме, няма да има.
Именно, защо трябва да имат по-голям шанс НА БАЗА ПОСЕЩЕНИЕ В ЯСЛА - защо не е на база РАЙОН по местоживеене (какъвто има, всъщност така или иначе!) Децата от същия район, но не били в ясла с влизане ПО СТАРАТА СИСТЕМА ( а и защото в яслата няма достатъчно места!) се дискриминират по този начин.

... Извинявам се , ако на някой му се стори, че много се паля, но много ме дразнят явните несправедливости!

Колкото до решението да няма промени в правилата - това Гореща новина от срещата днес, ли е?

# 249
  • Мнения: 2 024
Сиси, не става. Ако детето е 2005 и по-голямо се кандидатства по стария регламент - по време.
Ако е 2006 и по-малко - по новия - по точки.

ОК - предавам се! Явно системата има доста трески за дялане.... Та, това още повече ме учудва защо не се предвиждат промени

# 250
  • София
  • Мнения: 6 011
 Joy Не се предавай така лесно, де!
Относно промяната в регламента - инфото беше в предишната тема, някой беше гледал интервю с Фъндъкова. А въобще този въпрос ще бъде ли поставен да днешната среща?

# 251
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Колко стр изписвате за един ден бе хора, вече изобщо не съм в състояние да следя темата  Crazy

РГ 27.01.2010 г.

График на дейностите за прием
-   27.02 – последно текущо класиране, 18 ч. спиране на текущите класирания;
-   01.03 – обявяване на свободните места в ИСОДГ;
-   08.03 – от Сирма ще качат филмче с указания за създаване на профил /за улеснение на новите/;
-   23.04 –  до 18 ч. възможност за актуализация на профилите;
-   24.04 – първо класиране за новия прием, двуседмичен срок за записване;
-   03.07 до 30.08 – период без класирания;
-   30.08 – обявяване на свободните места в ИСОДГ;
-   04.09 – класиране, едноседмичен срок за записване;
-   13.12.2010 г. до 14.01.2011 г. – период без класирания;
-   За 15.01.2011 г. се предвижда първо текущо класиране за 2011 г.;


За всички 22.05.2009 се нулира, за всички дата 23.04.2010, мотивират с възможност за равен старт.
Иф от представителите на Сирма – проблемът с преподреждането е оправен. Моля кажете така ли е?
Въпросите от тази тема, които обещах да поставя:
1.   За какво служат предварителните кандидатури?  Да няма паника, от СО да имат някакви данни за реалния поток от желаещи. Тук възникна дискусия, в крайна сметка се реши директорите на ДЗ да имат възможност да видят опашките от предварителни кандидатури, за да могат да преценят колко свободни места да подадат за с-мата /напр. съществуват 3 ПГ, а се събират деца за 2, съответно третата ПГ става първа – още 25 места/.
2.   Ще могат ли родените януари 2008 г. да кандидатстват за първа градинска група с набор 2007 г.?   Противоречиви мнения, решението остана за следващата РГ, от Сирма казаха, че технически е възможно, миналата година е направено след решение.
3.   Дете с реш ТЕЛК 70% какво предимство да заяви?  От правилата   „2.2.3. Децата със специални образователни потребности и/или хронични заболявания, както и тези със заболявания с решение на ЛКК или ТЕЛК се приемат на място в ОДЗ и ЦДГ съгласно действащата нормативна уредба.” Т.е. тр да се мине на комисия при РИО;
4.   От Сирма обещаха статистика желаещи/чакащи/посещаващи;
5. Едноседмичният срок за записване и противоречието с разпоредбата от КТ. Според Сирма презумпцията била да се снабдяват с такива документи по-рано. Възразих, удостоверяването е към момента на издаване на документа и към момента на представянето му/записването фактическата обстановка може да е променена. И това остана за доуточняване, след консултация с юристите им.

Искрено се надявам Ели отново да започне да следи и пише в темата.

# 252
  • София
  • Мнения: 6 011
Мама САННЯ, много ти благодаря!   bouquet

# 253
  • Мнения: 2 024
Класирахме се!
Но еуфорията от радостта ми бързо се замени със страхове и притеснения!
Първото, за което се хванах, е, че за разлика от досегашните текущи класирания вместо да ни дадат 2 седмици срок за записване, имаме срок само от 1 седмица (всъщност - само 5 работни дни!) ЗАЩО?
Това е първата несправедливост, която забелязвам...! И, съвсем откровено ще се аргументирам с пропускането на нещо важно ИЗОБЩО при определяне на срока за записване. Става дума за добиването на единия от нужните документи за представяне при записване на детето. Това е Служебната бележка от работодателя. Е, ето какво намерих в Кодекса на труда към 2009 г.:

"Задължение на работодателя за издаване на документи
Чл. 128а. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) (1) По писмено искане на работника или служителя
работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти,
свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането.

Моят конктретен и реален трън - обтегнати отношения с работодателя, който с пълно законово основание (на база горния цитат) може да забави повече от 5 дни поисканата  от мен служебна бележка още в първия работен ден след класирането. И какво следва - аз няма да успея да вляза с пълен комплект документи за записване в дадения от ИСОДГ срок от 5 работни дни! Резултатът - детето ми въпреки, че най-после е класирано (след понасянето на "балтията" с квотите от генералната есенна класация) сега ще отнесе и следващия удар  - този на безумно краткия срок за записване, и пак няма да влезе в ясла!

Моля, коментирайте, посъветвайте, помогнете!
Благодаря!
Добрата новина – обещаха ми Служебната бележка утре сутринта!
Но между другото принципния въпрос си остава. И взех че потърсих информация от НОИ – казаха ми, че не при тях, а в НАП се пазят трудовите договори. Обадих се и в НАП – нямало проблем да ми издадат документ указващ че работя на трудов договор – срока бил 7 дни, но можело и веднага.... Е, това е според мен по-добрия вариант за доказване на трудова заетост към момента за на записване на детето в детско заведение от варианта със служебната бележка от работодателя...
Между другото, навсякъде в указанията на ИСОДГ където се споменава за проверки, се спряга НОИ, не и НАП, та очевидно проверки на служебните бележки от работодателите в момента не се правят... така излиза!

Усмивки за всички! Grinning

# 254
  • Мнения: 2 171
Мама Сання, много ти благодаря за информацията  bouquet. С нетърпение очаквам 01.03 Crazy

Общи условия

Активация на акаунт