Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 9-та тема

  • 81 307
  • 741
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 622
Ох, много съм доволна от себе си, останаха само три парчета от козунака.  Mr. Green Макс мама, струва ми се, че трябва малко повече захар, иначе козунака е супер вкусен. Направо другия път ще направя двойна доза, че изчезна за нула време. Ще те помоля да ми пратиш рецептата на ЛС, а може и тук, разбира се.  Hug Още веднъж ти благодаря за рецептата и разясненията, май това ще е рецептата, по която ще правя козунаците за Великден.
zvet81 , питката ти е супер! Малко е препечена за моя вкус, но това не я прави по- малко хубава.  Hug
Бих искала да помоля Пепика да сложи рецептата на Макс мама за бърз козунак на първа страница.Гледах и доколкото видях я няма там.

# 301
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Любопитко,пиша вече......

Бързи козунаци

за тестото
6 яйца
350 гр захар
150 мл олио(мас)
500 мл прясно мляко
30 гр прясна мая
кората на лимон
брашно

Преписах дословно рецептата.

# 302
  • Мнения: 622
Благодаря ти Макс мама, златна си!   love001

# 303
  • Мнения: X
zvet81,питката ти е много хубава,как добре си я оформила и е бухнала,и е на пластове тестото,точно както го харесвам,браво,браво!

# 304
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Днешните ми бързи козунаци,по желание на дъщеря ми,с много захар отгоре,хрупкава коричка и вътре с локум.



# 305
  • Мнения: 622
Ммммм, супер са Макс мама! Каква е плетката? Ще споделиш ли какви са размерите на тавичката, в която си пекла козунаците?

# 306
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Ммммм, супер са Макс мама! Каква е плетката? Ще споделиш ли какви са размерите на тавичката, в която си пекла козунаците?

Благодаря   bouquet .
Единият е плитка,а другия оформих като руло,което усуках,прегънах на две и отново усуках.
За размерите,стига да намеря с какво да измеря-ще пиша.

Допълвам-едната форма е 30/13 см,а другата 25/15 см.

# 307
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Здравейте. Преди време бях правила питка с кашкавал и шунка по рецепта от този форум. Сега се изпотрепах да я търся (не си я записах тогава) и не мога да я открия. Беше нещо подобно : разточва се една кора, нарязва се от средата към края като лъчи на слънце, доколкото си спомням бяха около 15-16 такива лъча. След това през едно парче се ръси с кашкавал и шунка, покрива се с друго парче и се усуква. Е нещо подобно беше. Ако се сещате, моля ви дайте линк към тази питка.

# 308
  • Мнения: 151
Еееееееее..........max-mama отново ни разби, грехота е да ядеш – само да гледаш Hug

# 309
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Макс мама, пак си опекла страхотни козунаци  bouquet
Днес се пробвах да направя козунак окуражена от последните ми напоследък успешни опити с тесто за питки и пици.
На мен лично козунаците са ми ставали един единствен път преди доста години, когато се пробвах за пръв път да меся козунак вкъщи сама, рецептата беше на Звездев и чинно си я записах и после изпълних. Получиха се, но все си мисля че беше късмета на начинаещия.
Както и да е, оттогава не ми е станал нито един козунак за нито един Великден, добре че има магазини.

Та, днес се престраших да опитам рецептата на Макс мама за бърз козунак, ето я

3 яйца-единият жълтък се отделя за намазване накрая
200 гр захар
180 мл прясно мляко
90 мл мазнина-сложих 60 мл свинска мас+30 мл олио
20 гр прясна мая
лимонови и портокалови корички,предварително сварени и подсушени
лимонова есенция
брашно,около 600 гр(ориентировачно)

Сложих го за първо втасване в 12,45, беше удвоил обема си чак към 15,30, защо толкова бавно втаса не знам, следователно сега не знам дали не е превтасал, но беше си удвоил пбема два пъти, аз по това се ориентирам.
После пак го поомесих малко, но въздухът излезе и тестото спадна, сега е оплетен и пак втасва за втори път, какво ще излезе, не знам.
Аз даже към 14.00 бях решила да го хвърлям защото си мислех че никога няма да надигне.
В този ред на мисли искам да попитам майсторките на козунаци има ли разлика за тестото, ако мазнината се прибави на веднъж или два пъти изцяло в тестото без да се оставя половината за доизмесване накрая...аз днес си оставих половината масло за финалната част и доизмесвах с него.
Мисля си че ще втаса по бързо ако мазнината се сложи заедно с другите продукти без да се използва за доизмесване newsm78 newsm78
Също и яйцата трябва ли да се разбият със захарта с мискер или захарта е по добре да се разтопи в млякото.
Изобщо удачно ли е използването на мискер е приготвянето на сместа за козунак.
Извинявайте ако стана дълго, ама тези козунаци ми омръзна да ми се опъват Crossing Arms

# 310
  • Мнения: 22 867
Здравейте. Преди време бях правила питка с кашкавал и шунка по рецепта от този форум......

Ох, mimimibg, ако знаеш само в какво мислене ме хвърли, цял следобед прехвърлям и в главата си и в нета питки, тутманици и подобни. Crazy Като в мъгла ми се върти, че и аз съм правила подобно нещо, спомням си, как внимавах да не слагам плънка на всеки триъгълник, но спомените ми са дотук. Или тая питка съм правила, или нещо друго подобно. Ама, старост - нерадост, не мога да включа. А дано някой друг се сети за какво питаш, че и мен ме затресе любопитството. Hug

max-mama, чудесни козуначета!  bouquet Аз все още удържам фронта. Grinning

# 311
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Линдита,активира ли си маята в началото?За мазнината,половината се прибавя в тестото,а другата половина се прибавя по малко в процес на месене,но в началото,не накрая.Яйцата ги разбивам с вилица или с тел,захарта разтопявам в половината от прясното мляко.Под рецептата подробно съм обяснила всичко,което съм направила,спази ли го?

# 312
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Линдита,активира ли си маята в началото?За мазнината,половината се прибавя в тестото,а другата половина се прибавя по малко в процес на месене,но в началото,не накрая.Яйцата ги разбивам с вилица или с тел,захарта разтопявам в половината от прясното мляко.Под рецептата подробно съм обяснила всичко,което съм направила,спази ли го?

Да, активира ми се маята, но не разбрах за мазнината, значи да ти кажа какво направих аз....замесих тесто с половината от мазнината, маята, захарта, млякото,яйцата, 350 гр. брашно и си добавях периодично още брашно докато стана на хубава мека топка....така докато престана да лепне. После започнах да си топя ръцете в останалата половина масло и доизмесвах тестото на няколко пъти до пълното поемане на мазнината.Оставих да втасва..
Поне така разбрах, но сигурно съм объркала нещо #Crazy

# 313
  • Мнения: 970
Днес ходихме на гости за обед на свекървата,
 направих питката на Макс мама-еми чудесна стана  Peaceдобавих и сирене ,още гореща се омете за секунди и свекървата ме похвали -като никой път Rolling Eyes
 
 Макс мама, питката е страхотна влиза в любими веднага  newsm51

# 314
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Линдита,не си объркала.Незнам къде може да е причината за невтасването.Веднъж ми се случи козунак да ми втаса няколко часа,но втаса накрая,изчаках го.Направата отиде около 6 часа общо.Та,незнам защо така се получава.Пина беше обяснявала,че тестото е тежко и е предизвикателство за маята при това количество на мазнината и захарта.Става така или иначе,но и такива случаи има,като твоя.
m@msy ,радвам се за успеха ти,браво.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт