Как готвите ориз?

  • 23 864
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 286
Оризът е едно от основните ястия на българина, заедно с останалите варива като боб, леща, и т.н. Обаче по мое мнение, като че ли е най-труден да се сготви "както трябва". За това последното разбира се, всеки си има свое мнение. Ние тук в къщи поне, не го харесваме как да е, например едно от задължителните неща е да не се скашка в никой случай, и всяко зрънце да е отделено. Никога не готвя с обикновения български бял ориз, който се скашква невероятно. Готвя с Жасмин, с бланширан, и с басмати (стига да намеря на добра и поносима цена басмати).

И обикновено първо варя ориза, после го поливам със студена вода, за да не се скашка. И после вече в тиган или нещо друго приготвям зеленчуци, месо, яйца, или гъби, и ги смесвам с ориза, и после запържвам или запичам във фурна. Но като цяло резултатите са "приемливи или добри" , а не " ммм много вкусно! " или "о, чуден ориз!". Затова предимно ориза ми служи за гарнитура към някое по-сериозно ястие.

Като че нещо от тайната на ориза ми се губи ... newsm78

Засега най-големия ми успех го постигнах като направих запържен ориз Басмати със зеленчуци и яйце в уреда ми Actifry за пържене с малко мазнина. Но това е твърде частен случай.

Обаче как да се постигне добър успех и на обикновен котлон или фурна? Какво правите вие?

Особено ме интересува гъби Печурки с ориз (тях и на Actifry не ги докарах, но предполагам, че беше понеже бяха вече малко стари и пускаха от тъмния си сок, и вкуса им е по-различен от съвсем пресни и твърди печурки).

Благодаря за всякакви ваши съвети!

# 1
  • Мнения: 182
В къщи готвим ориз само в тава или като гарнитура със зеленчуци.Яхнии от ориз не обичаме. Аз винаги запържвам ориза след като го премия със вода и след това добавям течност в съотношение 3:1.Така не се слепва и не се разварява много.Друготе което ми е направило впечатление при готвенето на ориз е,че той става по-хубав с повече мазнина.

# 2
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ето по тази рецепта го готвих преди няколко дни:


Ориз с наденички, праз и маслини

# 500 гр. бланширан ориз
# 1 стрък праз
# 100гр. маслини без костилки
# 3 с.л. замразена царевица
# 500 гр. наденица
# 1 морков
# 3 с.л. олио или зехтин
# черен пипер, магданоз и сол на вкус

Праза и наденицата се нарязват на колелца около 1см. (да се усещат после в ястието), моркова се настъргва на най-едрото ренде.
На дъното на тавата за готвене се сипва олиото (зехтина).
Добавят се всички продукти и се разбъркват добре.
Добавя се хладка вода в съотношение 1/4 с ориза.
Ястието се пече около 30-40 мин. на 220 градуса (до готовност на ориза).
Добър апетит!  Peace

# 3
  • Мнения: 2 123
Рецепта, с която няма как да се провалиш  Laughing
чаена чаша ориз, две чаени чаши вода, четвърт пакетче масло, сол на око. Слагаш всичко едновременно на котлона, когато заври - оставяш го да ври 2,3 минути, след което изключваш котлона, или го оставяш на 1, както си решиш, покриваш тенджерата и махаш когато е готов.

# 4
  • Балчик
  • Мнения: 731
От моята баба знам, че ориз става вкусен първо като се измие добре и после да  се позапържи да прозрачност. Може и да не е здравословно , но е най - вкусен така. Подправки му отиват - чубрица, черен пипер , магданоз .

# 5
  • София
  • Мнения: 220
Оризът става по-хубав с повече мазнина и повече домат.

# 6
  • UK
  • Мнения: 88
Има една много хубава книга "Ведическото кулинарно изкуство" за вегетарианското хранене,която случайно ми попадна един ден от едни приятели и също толкова случайно остана в мен  Mr. Green Та от нея се научих най-накрая как,аджеба,да готвя ориза правилно!
Задължително се измива многократно със студена вода. И се накисва за 15 минути пак в студена вода. Естествено,използва се както казваш дълъг или бланширан ориз,а идеалния е басмати,но определено е по-скъп. Един от триковете е,да се вари в тенджера с плътно прилепващ капак,да не излиза от никъде парата,че иначе не се сварява равномерно. Наистина ти препоръчвам тази книга,защото има доста рецепти за приготвянето на ориз - и не само,но ми е просто невъзможно да ги напиша всичките.  Rolling Eyes Една от най-елементарните и лесни е за задушен ориз с масло.
2 чаши /350г/ ориз
3 1/2 чаши /825мл/ вода
2 ч.л. сол
1-2 с.л. краве масло
Оризът се измива,накисва,после се оцежда много хубаво. Слагаш водата да заври, а  в друг съд слагаш маслото и запържваш ориза като бъркаш непрекъснато,докато стане прозрачен. После заливаш с врялата вода,прибавяш солта и изчакваш да заври. Оставяш да ври около минута,разбъркваш добре,похлупваш тенджерата и намаляш огъня до минимум. След 15-20 минути е готов. Важно е да не отхлупваш и да не бъркаш докато се свари. Simple Smile

# 7
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
От някъде бях чула/чела ,че за да не стане ориза слепнат,се готви на много бавно.
Пробвах и стана идеален,всяко зрънце си е отделно Grinning

# 8
  • Мнения: 876
Запържвам лук и моркови, добавям към тях ориз и оставям да се позапържи на котлона заедно с тях за 5-10 мин, добавям пикантина и черен пипер. Настъргвам домат на ренде, добавям към ориза и зеленчуците в тигана за няколко минути. След това всичко изсипвам в тавичка, заливам 3:1 с вода и става супер. Ако е пиле с ориз, то заливам с бульона от варените бутчета и добавям вода, ако има нужда. Става уникално вкусно!  Crazy

# 9
  • Мнения: 1 313
Ето аз какво съм готвила с ориз  Simple Smile

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 130
Аз мисля , че има значение и какъв е ориза. Купувала съм различни марки ,правила съм го по един и същ начин и става различен. Най-доволна съм от ориз Балдо на Крина.
Правя го по следния начин:
1 глава лик нарязан на ситно запържвам докато стане прозрачен. След това към него прибавям зеленчуков микс от грах моркови царевица чушки и 1 бурканче гъби.Като се задушат добавям 1 чаша ориз / предварително измит докато водата  стане прозрачна- смятам че е много важно за да не се слепне след това/ и запържвам докато стане прозрачен. Разреждам с 1 чаша вода и като заври свалям от котлона и изсипвам в йенска тенджера. Добавям още 2 чаши вода , 1 пилешки бульон и пилешко филе нарязано на кубчета. Подправям с малко сол и черен пипер на вкус. Похлупвам с капака на тенджерата и слагам във фурната на 200 градуса. Наблюдавам докато си поеме водата , махам капака и оставям да се запече.  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 286
Момичета, благодаря ви за идеите! Доста са разнообразни и определено ще се възползвам Simple Smile

# 12
  • Мнения: 113
От някъде бях чула/чела ,че за да не стане ориза слепнат,се готви на много бавно.
Пробвах и стана идеален,всяко зрънце си е отделно Grinning


Точно така Peace

На котлон за гарнитура
1 ч.ч ориз
2 ч.ч вода
сол на вкус или кубче бульон
1 или 2 с.л олио

Завирам водата ,добавям солта и олиото.Ориза трябва да е много добре измит,последната му вода да е бистра.Добавяш ориза и когато започне да ври с водата ,намаляш котлона на 1 или на най ниската степен ако си на газ и захлюпваш с капак.Ако имаш капак с дупка зашлюпваш добре,ако не е с дупка,оставяш минимално леко отворено.Не се бърка ориза.Когато видиш вече ,че няма вода в тенджерата тогава леко можеш да бутнеш да видиш дали има на дъното вода.Ако няма изключваш ориза и го оставя няколко минути захлюпен.Става страхотен и не се слепва,всяко зрънце се дели.Понякога добавям пресни или сушени зеленчуци.

На фурна
1 ч.ч. ориз
3-4 ч.ч. топла вода или бульон.
2-3 с.л олио
сол и подправки на вкус
Ориза запържвам леко преди да сложа във фурната.Вече добавките са по желание,зеленчуци,месо и т.н.
Успех

# 13
  • Мнения: 7 474
Това ми е любимата рецепта с ориз, но аз обичам мек оризаhttp://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170310.msg3784953#msg3784953

Последна редакция: ср, 30 дек 2009, 21:43 от L e o

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 130
Това ми е любимана рецепта с ориз, но аз обичам мек оризаhttp://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170310.msg3784953#msg3784953

Leo  много апетитно изглежда.  Другия път ще сготвя ориза по твоята рецепта да го пробвам   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт