Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 8-ма тема

  • 154 791
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 22 867

Маме, и голямата мама и дЕцата страхотни!  chef Не знам кой е по красив - питката или малките питки. Страшно апетитни, направо ми иде да си чупна през екрана. Embarassed  bouquet

мах-мама, добре изглеждат питките, дано са ти харесали!  bouquet

# 61
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Лабрекс, Hug  bouquetаз ги правя за трети път,като сега съм увеличила с малко дозата и пак няма да ни стигнат.Следващият път направо двойна доза.

# 62
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Здравейте, всички, които от вчера следите моята първа изява на машината ми  Embarassed

Втората изява стана също сполучлива! Макс-мама - ти си страхотен учител - похвалих те вече на доста хора, за съжаление няма да се видите "на живо". ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ! bouquet

Венета, замислих се за тавата и си наредих козуначетата в една тавичка със закопчаване, като тефлонена. С олио само мазах, и всичките козуначета ги поомазах добре с олио, както посъветва Дидник  Peace







по тази рецепта имаше още неща, които могат да се допишат в самата рецепта - за начинаещи като мене. Ще го направя тази вечер - като легнат децата, а след време самата аз ще ползвам този дописан пълен вариант  Peace

# 63
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Аууууу,Гала,много добре си се справила,браво.  bouquetА как е на вкус,отвътре мекичък ли е?

# 64
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Макс-мама, заклевам се - един-единствен път съм яла толкова хубав козунак - на конци е, мекичък, сладък, ухае невероятно, опече се точно както трябва, мислех че съм го препекла, но не! Само захарта е по-тъмна, но не е изгоряла - нормална си е. Стана нещо, което ме изненада страшно  Shocked А как се къса само - няма суровост, няма прегорялост - коричките му не са твърди, ядат се страхотно. Леле, страшна е твоята рецепта   bouquet  Hug

# 65
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Бърз козунак - по рецептата, която Макс мама публикува
Първото, което ще отбележа е яйцата. Яйцата трябва да са три, защото като се разбие едно с маята, от второто като се вземе жълтъка за намазване, то остава само един белтък. А в рецептата пише - Разбийте добре яйцата - и за този момент точно аз имам само един белтък! Като ползвам три яйца, за този момент ще имам едно цяло яйце и един белтък.
2 яйца-единият жълтък се отделя за намазване
120гр захар - нямам везна, та сложих една чаена чаша, ама по-висока и непълна догоре съвсем, мисля, че е повече от 120гр, но аз така исках - да е сладичко
50 мл олио(може да се смеси със свинска мас) - имам във фризера св.мас, освен точно 50мл.олио - мерих с чашката на мулинекс машината, сложих и бука мас - маста ми е купена от Фантастико, представлява нещо като салам. Отрязах към 3см. дебело парче и го слагах при измесването.
180 мл прясно мляко - точно си го измерих
15-17 гр прясна мая - тук пак риск печели, риск губи - от едно кубче мая (42гр) малко по-малко от половината сложих.
настъргана кора от лимон - и това сложих
брашно(около 500 гр) - е тука, пребийте ме - не знам колко сложих. Нямам везна, слагах с лъжицата и си наблюдавах тестото. Беше наистина еластично и страхотно. Имам един канистер за брашно, един иноксов, със стъклено прозорче, масово разпространен е - почти целия ми отиде. Малко остана от него. Брашното си го пресях.
Сложих и канела, докато се разбиваше тестото.
Всичките продукти си ги добавих още на първото разбиване на тестото


Маята+1 разбито яйце+половината от хладното прясно мляко+мъничко сол+1 сл захар и брашно,се обърква до гъста каша и се оставя да втаса. - половината пр.мляко стоплих на микровълновата и надробих в него маята; леко и бавно го бърках с вилица; добавих солта и захарта, яйцето и тук изпаднах в шах - колко брашно да сложа. Но Макс мама ми каза - да е боза, та сипах една водна чаша от брашното. Изсипах в контейнера на машината, завих с кърпа и занесох на радиатора ни - той беше топъл, на 3 включен, но топъл (а лятото къде?  Simple Smile) Това стоя така 25 мин. Удвои обема си, наистина.


Яйцата се разбиват добре. - С телена бъркалка разбих едно яйце и един белтък в една купичка и ги оставих да си чакат.
Захарта се разтваря в останалата половина от прясното мляко,ако трябва се затопля. - на котлона, в едно канче сипах останалото мляко, сложих вътре захарта, и си пуснах аз котлона. Бърках - захарта се разтвори. Оставих и това да си чака реда.

Като втаса сместа,всичко се събира на едно място,прибавя се половината от мазнината,лимоновата кора и се замесва меко тесто,като останалата част от мазнината се прибавя на няколко пъти. - сложих контейнера в машината, и я пуснах на 1 програма, за средна коричка, за 1 кг. И се почна - машината меси 5мин (точно тука сложих всичко, което има да се слага в тестото - лим.кора, брашно, канела, млякото със захарта, разбитите яйца), следващитге 5 почива, после 15 меси и после почна втасване - аз изчаках 10 мин от втасването (нарочно, понеже знам че козуначеното тесто втасва, почива, меси се един милион пъти) и така... Като мина 10 мин. от втасването, рестартирах машината (и си включих печката ни - фурната на 50 градуса) и пак се почна месенето от начало - 5 месене; 5 почивка; 15 месене. Като свърши го оставих пак да вземе 5 мин. от втасването и извадих тестото.

Веднага се оформя по желание и се оставя да втаса. - Оформях бързо, защото знам, че не е хубаво да изстива - както Макс-мама ми каза - на плота ни, с намазнени ръце. Ползвах четворната плитка. Наредих в една тефлонена тавичка, покрих го с прегънат три пъти тензух (нямам памучна кърпа) и го сложих в затоплената вече фурна.

Трябва два пъти да си увеличи обема. - Чаках го 35 мин. да втасва във фурната. Стана двойно, наистина.

Намазва се с отделеният жълтък+мъничко прясно мляко и се пече в загрята фурна на 180 градуса,като първите 5 минути само на долен реотан,после се включва и горния. - Тук сега виждам, че съм пропуснала малко пр.мляко, но нищо - стана и така. Сложих жълтък и не исках да го дебна кога да сложа после захарта, направо си го поръсих, тъкмо да залепне захарта. Обаче ми е изтрито копчето и не знам кой ми е долен, кой горен реотан, та затова си го оставих на двата едновременно. Всъщност, до този момент фурната беше на 50 градуса, аз я пуснах на 170-180. Пекох така 50-55 мин.

Позвах програма-само месене,като я пуснах два пъти,за да се измеси тестото добре.
Писала съм 180 градуса,като за мен това са високи градуси за козунак,но в рецептата пише силна фурна.Мисля си,че ако увелича повече градусите може да остане суров отвътре. - аз все за това изречение си мислех, докато печех и на няколко пъти си играх с копчето 180-170-180-160 - некви такива


Стана луд пост, ама дано помогна на следващите като мен - дето се чудят кое и как се прави  Embarassed

Последна редакция: нд, 13 дек 2009, 20:17 от galaUSA

# 66
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Наистина козунака по рецепта на Макс-мама е сполучлив.....Браво на авторката, браво и на изпълнителката в случая Гала.....

мерси, мерси...
утре ще погна всички за питки  Grinning

# 67
  • Мнения: 1 283

  bouquet Такова хубаво обяснение  Peace, няма начин да не стане! Сложих го на първа страница  Party Козунака е много хубав, пухкав, като захарен памук.
МАМЕ, питчиците са много сладурски, а питката е......абе ти си майсторка - мераклийка  Hug

# 68
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Гала,чудесно обяснение,и на мен така ми помагаш,че нещо ми липсваше от цялата работа.Благодаря  bouquet.Радвам се,че ти е допаднала рецептата. Hug
Маме,благодаря Hug  bouquet.

# 69
  • София
  • Мнения: 7 868
Поздравления и от мен за страхотното описание !

...Изсипах в контейнера на машината, завих с кърпа и занесох на радиатора ни - той беше топъл, на 3 включен, но топъл (а лятото къде?  Simple Smile) ...

Лятото ако не е много топло у вас предлагам да се загрее самата хлебопекарна барбар с казанчето, чрез програмата за печене. На мен например ми стигат 2-3 минути и след това изключвам прогамата.

# 70
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Поздравления и от мен за страхотното описание !

...Изсипах в контейнера на машината, завих с кърпа и занесох на радиатора ни - той беше топъл, на 3 включен, но топъл (а лятото къде?  Simple Smile) ...

Лятото ако не е много топло у вас предлагам да се загрее самата хлебопекарна барбар с казанчето, чрез програмата за печене. На мен например ми стигат 2-3 минути и след това изключвам прогамата.

и аз за нещо такова се замислям, но не знаех, че времето е толкова по-малко. Благодаря ти  Hug

# 71
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735

  bouquet Такова хубаво обяснение  Peace, няма начин да не стане! Сложих го на първа страница  Party Козунака е много хубав, пухкав, като захарен памук.

ехааа, и това, ако не е призвание  Embarassed
Мерси!

# 72
  • София
  • Мнения: 7 868
Поздравления и от мен за страхотното описание !

...Изсипах в контейнера на машината, завих с кърпа и занесох на радиатора ни - той беше топъл, на 3 включен, но топъл (а лятото къде?  Simple Smile) ...

Лятото ако не е много топло у вас предлагам да се загрее самата хлебопекарна барбар с казанчето, чрез програмата за печене. На мен например ми стигат 2-3 минути и след това изключвам прогамата.

и аз за нещо такова се замислям, но не знаех, че времето е толкова по-малко. Благодаря ти  Hug

Ами то щото ти ще изключиш програмата, ама реотаните продължват да нагряват и след това докато изстинат.

# 73
  • Мнения: 622
За пръв път влизам в тази тема и то, защото Макс мама спомена в друга тема, че Гала е направила страхотен козунак. Тъй като аз вчера имах отново несполучлив опит, с голям интерес прочетох поста ти Гала, много хубаво и подробно си описала всичко. А резултатът е невероятен!  Hug Искам да те попитам- в какъв диаметър тавичка пече? Лятото аз директно съм слагала тавата с питка до прозореца- на слънце, завита с кърпа и втасва супер за нула време.  Laughing

# 74
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Любопитко,тестото става за два козунака,със средна големина.Гала е направила и други неща,така каза по-напред.

Общи условия

Активация на акаунт