Тровят ни с генномодифицирана царевица! Докога ще спим? Няма време!

  • 31 880
  • 700
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 392
Здравейте,



Моля, подкрепете ПЕТИЦИЯТА
 на коалиция "За да остане природа в България" във връзка с промените на закона за ГМО, които ще позволят отглеждането на ГМО в защитените територии.
Предвидено е заседание на комисията по околна среда на 10 декември, така че спешно трябва да се реагира!





Петиция за забрана на царевичния хибрид MON810 в България





Коалиция «За да остане природа в България» предлага на българското правителство да приложи и в нашата страна предпазната клауза по чл. 23 на Директива 18/2001 и се присъедини към 6-те страни, членки на ЕС със забрана на царевичния хибрид МОN 810.


До Министерство на околната среда и водите
Народно събрание на Република България

Отчитайки резолюцията приета от участниците в 5-та международна конференция за Региони, свободни от ГМО „Храна и демокрация” в Люцерн, 2009;

Подкрепяйки предпазната клауза по чл. 4, алинея на Директива 2001/18 на ЕС ;

Основавайки се на Приложение II, т. B, считаме, че е необходимо да се проведат научни изследвания за специфичните условия в България, преди да се въведе за комерсиално отглеждане на хибрида MON810;

Отбелязвайки, че въвеждането на ГМО култури е форсирано от частния сектор, чиито интереси за развитието и маркетинга на ГМО са по-големи отколкото оценката за потенциалния риск за биоразнообразието, здравето на хората и животните, както и пренебрегването на правата на човека и в частност земеделските производители;

Отчитайки факта, че вече 6 страни в Европа са забранили MON810 и други 6 имат тотална забрана за отглеждане на ГМО култури или и други хибриди, освен MON810;

Имайки предвид нарастващите научни доказателства и изследвания, а именно:
• МОН810 не убива само целевия вредител (стъблопробивач), но и други организми, като ларвите на калинката, малки водни организми и пеперуди. Това води до отрицателно въздействие по хранителната верига нагоре и към други по-големи организми.
• Изследване в Люксембург показва, че полените на MON810 могат да се разпространяват на много по-голямо разстояние, отколкото се смяташе досега;

Отчитайки нарастващата загриженост на политиците от страните-членки на ЕС, а именно:
• На 2 март 2009 Съветът на Министрите на околната среда отхвърли предложението на Европейската комисия за отмяна на националната забрана на МОН810 в Австрия и Унгария.
• На 4 декември 2008 Съветът на Министрите на околната среда подчерта възможността за вземане на ограничителни мерки, включително и забрана, за да се осигури опазване на биоразнообразието в чувствителните системи и/или в региони със специфични агрономически и екологични характеристики;

Отчитайки конкретните условия за България като:
• Царевицата е широко разпространена култура в страната и е особено важно опазването на не-ГМ полета – конвенционална и биологична царевица.
• Последни данни сочат повече от 50 м разпространение на царевичният прашец.
• Няма данни за увеличено заплевеляване в България при царевицата и конвенционалните средства за борба с плевелите дават добри и сигурни решения за проблема;

Коалиция «За да остане природа в България» предлага на българското правителство да приложи и в нашата страна предпазната клауза по чл. 23 на Директива 18/2001 и се присъедини към 6-те страни, членки на ЕС със забрана на царевичния хибрид МОN 810.

"Монсанто" притежава живота ни?


 Разгледайте и тук!  


Изтегли брошурата!

Последна редакция: вт, 08 дек 2009, 16:33 от СпирОлина

# 1
  • Мнения: 465
Подписах.
Полезна статия на руски език.Зловеща.
http://www.kadis.ru/daily/index.html?id=33576
Спиролина  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 5 184
Това е егати скучната тема ....

Подпис дадох преди време.

Спомням си когато за пръв път гледах български филм по темата - в интервю с шефа на контролния орган по храните, той обясни, че са много вкусни ГМО -картофите. Сладко , сладко мляскаше един такъв, сварен на микровълнова фурна.
   За  професора по храни, професионалиста, контролния орган, грамонтния,  ВКУСЪТ   се оказа критерий.... Тогава имах едно неистово желание да го намеря и да му кажа , че грозно мляска и веднага да си признае в ефир колко са му платили и кои, докато освобождава поста си...

Скучна, скучна тема....

Онзи продажен професор (и сподвижниците му) няма деца, внуци, рода, градина, ливада, гора, река, море, океан. А ние?

# 3
  • Мнения: 4 392

   За  професора по храни, професионалиста, контролния орган, грамонтния,  ВКУСЪТ   се оказа критерий....


Да, за ДОВОЛНАТА СВИНЯ, ВКУСЪТ е единственият критерий.

ОП, скоро не бях чела нещо , което така да ме удари в стомаха, колкото написаното от теб. Това е жестоката и горчива истина. Cry

Оня ще е изгнил в гроба вече сигурно, когато сегашните невръстни деца ще ни задават въпроса" Защо?", "Защо?", "Как можахте да допуснете това безумие?!" Ако въобще ги има..


Баварски селяни преди време се бяха вдигнали против  ГМО, защото масово започнали да им измират животните, които в рамките на няколко години били хранени с генномодифицирани фуражи! 

# 4
  • Мнения: 592
Подписах, но май ще трябва да установим, че пчелите са изчезнали от България и тогава ще забраним ГМ продукти. Сега ще видим кон боб яде ли или бат Бойко е дошъл да си допълни канчето!

# 5
  • Мнения: 4 392
Подписах, но май ще трябва да установим, че пчелите са изчезнали от България и тогава ще забраним ГМ продукти. Сега ще видим кон боб яде ли или бат Бойко е дошъл да си допълни канчето!

Тогава ще е късно. Веднъж "зарази" ли се почвата с ГМО, спукана ни е работата. Няма връщане назад. Сбогом, биоразнообразие! Сбогом, здраве!

# 6
  • Мнения: 5 283
Подписах  Peace.

# 7
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
И аз Peace

# 8
  • Мнения: 64
Подкрепа и от мен Peace

# 9
  • Мнения: 644
Подписах, ще я пратя и на още когото се сетя.
Но не съм оптимист. Като ги знам какви са, тихомълком ще си приемат генно модифицираната царевица. Много им дреме, че сме против.

# 10
  • Мнения: 1 749
Подпис от мен.Дано да има резултат!

# 11
  • София
  • Мнения: 630
Подписах. Иска ми се да вярвам, че петицията ще доведе до резултат.

# 12
  • Мнения: 592
Някой беше писал тук, че "Монсанто" има оборот по-голям от БВП на България - мислите ли, че петицията ще е по-силна от изкушението на няколко дебилни депутати от финикийските знаци?!!!

# 13
  • Мнения: 2 652
По "затворената" вече Re:tv сега текат само френски публицистични филми. Онзи ден даваха точно за ГМО и Монсанто, конфликтите на интереси и "въртящите се врати", огромните суми и погубените животи. Не знам. Не ми е ясно как се води борба с такъв гигант. Иначе отдавна подписах.

ОП, втрещяваш ме, както всеки път. От къде го вадиш тоя изказ....

# 14

Общи условия

Активация на акаунт